PDA

Zobacz pełną wersję : SB-800 informacja o stanie akumulatora.



admin
25-10-2004, 09:47
W przerwie miedzy kawa a kolejnym fragmentem Statutu, przypomnialem sobie o wczorajszym problemie z moja SB800. [marudzenie] Dodam ze problem dotyczy wszystkich SB800 wiec post jest jedynie marudzeniem, ale i prosba o zwrocenie uwagi na niniejszy fakt. Otoz ta znakomita lampa ma sporo wade uzytkowa. Mianowicie gdy zaczyna wyczerpywac dramatycznie akumulatory, spada zdecydowanie moc blysku i to w tempie ktory nazwalbym 20 klatkowa rownia pochyla. Najgorsze w tym wszystkim jest to ze juz pierwsza z 20 klatek wykazuje niedoswietlenie, kazda kolejna znacznie wieksze, az do -3EV. Wczoraj przejechalem sie na tym okrutnie, robiac zdjecia bez podgladu (czesto tak wlasnie fotografuje). Kiedy zorientowalem sie ze ostatnie klatki sa niedoswietlone, bylo juz za pozno, bo mrok przykryl plan i po zawodach. Nie rozumiem dlaczego lampa nie ma informacji na tym pieknym wyswietlaczu, o tym w jakim stanie sa akumulatory. Kontrolka ladowania owszem, zapalala sie na dluzej, ale zawsze gasnie. Gdyby zapalila sie na stale, tez bylby to komunikat o niemozliwosci doladowani kondensatora. Macie jakis sprawdzony sposob na wyczucie lampy, oprocz oczywiscie kontrolowania ekspozycji na wyswietlaczu? [koniec marudzenia]

Bogdan
25-10-2004, 09:56
kiedy aku siada, dzieją sie dziwne rzeczy:

1. wylacza sie wspoamganie af
2. na wyswietlaczu lampy znikaja niektore ikony albo lampa nie przechodzi w tryb uspienia

mimo, ze lampa nadal daje blysk i wydaje sie, ze wszystko jest ok

admin
25-10-2004, 10:11
No wlasie Bogdanie, dotad myslalem ze wszystko jest ok. Zwroc jednak uwage co sie dzieje. Blysk stopniowo slabnie a komunikat sprowadza sie do pokazania drabinki niedoswietlenia przez 3 sek. po wykonaniu blysku. Bardzo trudno to zauwazyc przy wypelniajacym, bo lampa nie blyska wtedy na tyle mocno abyoko zarejestrowalo roznice. Wczorajsza nauczka dla mnie, kontrolowac wyswietlacz niedoswietlenia i korygowac go z podgladem i nade wszystko z histogramem. Jakis wskaznik badz komunikat jednak by sie przydal...

pmcomp
25-10-2004, 10:21
Z tego co mnie pamieć nie myli jeżeli wg. lampy zdjęcie jest niedoświetlone to po jego wykonaniy przez 3 sek. miga czerwona dioda.

Piotr

admin
25-10-2004, 10:36
Tak jest Piotrze. Kontrolka mruga, wskaznik pokazuje niedoswietlenie o okreslona wartosc, ba nawet mozna to przywolac w dowolnym momencie (MODE + SEL). Tyle ze ja mialem za duze zaufanie do lampy jak dotad i ie kontrolowalem nastawow. Wczoraj bylem pewien ze ilosc pradu pozwoli mi na wykonanie tych kilku klatek wiecej. Niestety czesc do kubla. Moja wina bo przyzwyczailem sie do komunikatow zbyt prostych, czyli rysunku baterii na wyswietlczach ;)

Bogdan
25-10-2004, 10:38
zeby nie miec klopotow, w sytuacjach, na ktorych mi zalezy [najczesciej zawody, gdzie startuje moja corka] i gdzie robie cala karte albo i 3 [1 - 1,5 gb] rawow [czyli ok 180-300 zdjec, wszystkie z fleszem, najczesciej seriami po 3-5 klatek [szybki sport i trudno sie polapac]:

1. biore full naladowany aku
2. ustawiam moc lampy na 1/4 gora 1/2

mimo duzych pomieszczen [hale sportowe] zawsze wystarcza a nawet duzo zostaje prądu

awaryjnie nosze tez [dotąd nieuzywane] zapasowe baterie

pmcomp
25-10-2004, 10:45
Dlatego zamówiłem "duży" kubeł z prądem:

4 kanałową ładowarke (pozwalającą na ładowanie od 1 do 4 aku) na cztery godziny (55,- zł) i 10 szt aku 2500 mAh (10 x 8,- zł) :lol: .

Niestety przez tą 5-ą baterię proces ładowania musi być na dwa razy :cry: .

Wtedy zawsze wkładasz nowy zestaw aku i święty spokój.

Pozdrawiam
Piotr

admin
25-10-2004, 10:47
Juz zamowielm drugi komplet akumulatorow, na tzw. wszelki wypadek ;) Przy okazji, ograniczenie mocy blysku Bogdanie, dziala przy wypeliajacym? Nie ma konfliktu miedzy moca blysku a doswietleniem tylnego planu? Musze to wypraktykowac, bo moze to istota tego o czymmowilismy wczesniej, ladnego blysku ktory udalo Ci sie wykonac w tawernie na zlocie...

BartekIgnasiak
25-10-2004, 10:50
tez mnie brak jakiejkolwiek informacji bardzo zdziwil i denerwuje do dzis..

Bogdan
25-10-2004, 10:57
[quote="admin"] Nie ma konfliktu miedzy moca blysku a doswietleniem tylnego planu? [quote]

prawde mowiac: nie mam pojecia :shock: tak sobie wymyslilem i ustawilem i chyba raczej wszystko jest ok :D

Bogdan
25-10-2004, 11:01
5 aku sie nie bawie z lenistwa i ostroznosci; nie mam ladowarki na 5 szt. a i wyrywac co chwila klapki mi sie nie chce; 4 x 2400 jakichstamjednostek i do przodu :D

szymony
25-10-2004, 11:08
A ja głupi żyłem w przekonanu że "N" tylko w mojej SB-25 zapomniał tym małym szczególe. A tu proszę okazuje się że juz chyba amnezjia :wink:

Adams
25-10-2004, 16:21
Tak rzadko używam lampy że nie zauważyłam :shock:

mario
25-10-2004, 20:17
Witam.
A czy wyżej opisany efekt "równi pochyłej" występuje również jeżeli jest założonych 5 akumulatorów ? Nie mam w tej chwili aparatu pod ręką , ale wydaje mi się , że nie bez powodu producent zastosował patent z dodatkowym akumulatorem.

admin
25-10-2004, 22:59
Mario, nie ma znaczenia. ja mam podpiete wspomaganie 5 ogniwem. Efekt ktory opisalem mial miejsce wlasnie w takiej konfiguracji.

Gamling
26-10-2004, 11:22
Fakt, troszke to przeszkadza. Zwlaszcza jak sie robi kilka zdjec w serii. A jak juz jestesmy przy SB800 to mam pytanko. Moja lampa ma tendencje do przeswiatlania, przy kadrach gdzie jest sporo bialego (np suknia slubna) potrafi tego przepalic i trzeba korygowac naswietlanie najczesciej na - 2/3. I tu pytanko do praktykow - czy tylko moja tak ma czy u Was tez tak sie dzieje? Troche mnie to irytuje bo dzieje sie tak nie zawsze a czesto nie mam czasu bawic sie w zmienianie korekcji i kontrolowanie naswietlenia zdjec.

gmoszkow
26-10-2004, 15:37
Gamling

U mnie to samo. Przy większych biełych powierzchniach koryguję lampę na -2/3 a nawet -1, ostatnio eksperymentowałem jak będzie na body +1 a na lampie -1 1/3, jeśli obiekty nie poruszają się w zastraszającym tempie daje to lepsze doświetlenie tła i mniejszy kontrast (a właściwie brak przepalenia obiektu pierwszoplanowego).

A żeby nie było OT to u mnie też są jaja z lampą jak mi się prąd kończy - walisz fotki nie patrzysz bo nie ma czasu, jako że cisza ma być więc sygnał niedopalenia wyłączony a później żal i rozpacz zmarnowanych ujęć - na szczęście tylko raz miałem taką sytuację w ważnej chwili.

Co do końaczącego się prądu to nie ukrywam zdarza mi się zarówno w przypadku lampy jak i aparatu - Ci co byli na zlocie to wiedzą. Raz jeszcze dziękuję dobroczyńcy który pożyczył mi baterię podczas pięknego zachodu słońca na molo w okolicach tomaszowa.

Grzegorz

Gamling
26-10-2004, 17:01
No to ja sie pytam gdzie jest ten slynny iTTL ktory ponoc tak swietnie radzi sobie z plaszczyznami mocno odbijajacymi swiatlo, ba nawet podobno z lustrami?? No gdzie? :evil: