PDA

Zobacz pełną wersję : Tokina 28-80 f2.8 at-x - czy warto ???



Niko(n)dem
22-12-2005, 23:11
Witam.

Mam pytanie - jaką wartość przedstawia to szkło ??
Nie chodzi mi o wartość materialną, ale praktyczną,
jakie robi zdjęcia, jak się spisuję w użytkowaniu,
jego trwałość itp.

Czy będzie lepszy od kit-a 18-70 f3,5 - 4,5 ???

Cena sklepowa to ok 3.ooo tyś, ale użawany można mieć za pół ceny.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/12/tokina202880-1.jpg
źródło (http://www.retsat1.com.pl/lipo1/tokina%2028-80.jpg)

Pozdrawiam.

andrzejp
23-12-2005, 00:22
Cześć , także jestem zainteresowany tym szkłem i chętnie wysłucham uwag praktyków
. Ja jedynie mogę powiedzieć coś nt. 28-70 f2,6,2,8 ATX PROII.
To znaczy doswiadczenia kolegi,który foci tym szkłem i jest rewelacyjne.
Natomiast ten ,o który pytasz to nowy model ponoć jeszcze lepszy,ale o tym niech
się wypowiedzą inni - z doświdczeniem osobistym.
Pozdrawiam.

fotone
23-12-2005, 10:35
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=15631
Mam, uzywam, po przymknieciu do 4 SUPER, nizej troche gorzej, z analogiem podobno jeszcze lepiej ale jeszcze nie testowalem.

darsedz
23-12-2005, 10:58
za okolo 800 kupisz na allegro wersję 28-70/2.6-2.8.... to jest wcześniejsza wersja tej Tokiny, tez bardzo dobra, tak od przysłony 4.0 .. Ale ja cenie sobie też obudowe (mocna metalowa), niekręcącą sie mordkę.
Jedyny minus to średnica filtrów 77mm, które są drogie (np polar, slim, Marumi to 391,-) - ale gdy bedziesz mial zestaw filtrow na 77 mm to potem gdy bedzie potrzeba użycia ich do mniejszej srednicy wystarczy zakupic przejsciowke...

Konrad G.
23-12-2005, 19:03
zestaw filtrow na 77 mm to potem gdy bedzie potrzeba użycia ich do mniejszej srednicy wystarczy zakupic przejsciowke...

Albo po prostu wejść w system Cokina...

akustyk
23-12-2005, 20:23
Albo po prostu wejść w system Cokina...

eee... to juz perwersja, zeby zamiast dobrego szkla zakladac na obiektyw tandetny i wcale nie tani plastik :( o pardon... zywice. chociaz roznicy to specjalnej nie robi, bo tak samo kiepski optycznie material :)

Konrad G.
23-12-2005, 21:35
hmmm...może i masz racjęakustyk, ale według mnie filtry połówkowe mają sens tylko w przypadku systemu Cokina...niestety :-(

FilipAdam
24-12-2005, 00:27
Niko(n)dem, dawnosmy sie nie widzieli :) Karolek ma taka tylko pod canona wiec mozesz zasiegnac :D powiem tyle... wazy troche :)

akustyk
24-12-2005, 01:04
hmmm...może i masz racjęakustyk, ale według mnie filtry połówkowe mają sens tylko w przypadku systemu Cokina...niestety :-(

polowki oczywiscie tak. moze niekoniecznie Cokina, ale na pewno jakies prostokatne.

natomiast UV, polary, szare, konwersyjne - bezdyskusyjnie lepiej w oprawce, w solidnych, wielokrotnie powlekanych wersjach.

ALF
24-12-2005, 01:23
akustyk, perwersją jest to co piszesz...tysiące fotografów wykorzystują filtry systemu cokina i robią piękne zdjęcia...

akustyk
24-12-2005, 01:46
akustyk, perwersją jest to co piszesz...tysiące fotografów wykorzystują filtry systemu cokina i robią piękne zdjęcia...

polowkowych tak. tych portretowych swiecidelek - tez, choc to sie w dzisiejszych czasach popularnosci Photoshopa troche zmienilo

ale podstawowe filtry - UV czy polar lepiej miec w porzadnej, szklanej wersji oprawkowej. mialem okazje porownac odpowiedniki Cokina i Hoyi (UV/polary) i naprawde jest to niebo a ziemia. polar jeszcze jakosc trzyma (badz co badz jest szklany), choc moj mial problemy z neutralnoscia kolorystyczna (farbowal na fioletowo przytlumienia), ale zywiczna UV-ka to kompletna porazka w porownaniu z wielokrotnie powlekana Hoya.

system Cokina P tez mam i tez troche uzywam. ale jak przychodzi do filtrow, ktore nie musza byc w prostokacie, zdecydowanie wybieram oprawkowe.

ale Cokin po prostu nie jest rozwiazaniem na wszystko. i to, ze w folderach jest napisane, ze mozna miec jedne filtry na kazda srednice, tez bym potraktowal z przymruzeniem oka. chocby dlatego, ze taki polar A160/164 nie nadaje sie na obiektyw fi62, a i pewnie przy fi58 winietuje (choc nie sprawdzalem) w szerokim kacie. podobnie P160/164 przy fi77.

natomiast polowki - jestem jak najbardziej za systemem prostokatnym. systemy Cokina A i P sa fajne, bo bardzo tanie i powszechnie dostepne. to jest duzy plus. ale nie robmy z nich remedium na wszystko. oprawek sie w wielu miejscach nie zastapi.

ALF
24-12-2005, 02:01
no...teraz gadasz zrozumiale...zgadzam się, że UVki, skylighty i polary lepiej mieć na nakrętce...ale już konwersyjne czasami lepiej mieć i takie, i takie :D

Niko(n)dem
29-12-2005, 23:39
Hm, tak naprawdę nikt nie napisał nic na temat :twisted: ,
ale obiektyw ten kupiłem cena wydała mi się rozsądna,

a tu kilka fotek tak na szybko

http://www.alefoty.home.pl/TestTokina/index.html

qooba
29-12-2005, 23:51
od jakiegoś czasu korzystam z poprzednika twojego obiektywu, mianowicie 28-70 2.6-2.8 Pro II. Z rubsza rzecz ujmując jestem nim zachwycony. Gdybym miał 4500 kupiłbym Nikkora, a że miałem 800zł to mam Tokinę. Mechanicznie jest rewelacyjna, brakuje mi jedynie czasami minimalnej ostrzenia - w moim około 70cm, w twoim mniej ;)

pozdrawiam, Kuba