PDA

Zobacz pełną wersję : Druga część testu D200 na fotopolis



Jacek_Z
22-12-2005, 22:41
http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=4&lewa=3&e=3730
na dpreview.com jeszcze nie ma
jest raczej dobrze choć mogłoby być lepiej

bartmika
22-12-2005, 22:59
http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=4&lewa=3&e=3730
na dpreview.com jeszcze nie ma
jest raczej dobrze choć mogłoby być lepiej

w sumie wszystko tutaj rowniez zostale powiedziane....
ergonomia poprawiona, inne wodotryski, szumy jednak kiepsko wypadly wobec konkurencji.

Rave
22-12-2005, 23:12
szczerze to malo mnie to interesuje;p jakos.

Jacek_Z
22-12-2005, 23:17
częsciowo test ok, ale niektóre częsci mnie delikatnie mówiąc dziwią.
Kto robi portrety na ISO Auto (640 !!! w dodatku wyszło) i f 16

zabawna jest też ocena wbudowanej lampy błyskowej:
Okazuje się, że zaskakująco dobrze. Błysk jest równomierny, a pierwszy plan wypalony.

martwi mnie że: cytuje fotopolis
Gdyby nie notatki zrobione podczas fotografowania scenki testowej, mielibyśmy problem z rozróżnieniem działania poszczególnych opcji. Na przykład zmiana kontrastu między dwoma skrajnymi położeniami, jest praktycznie niezauważalna.

na zdjęciach tam zamieszczonych faktycznie tak jest. I to kontrast i nasycenie i ostrość - zmiany niewielkie jak na skrajne położenia. Coś schrzanili w teście czy tak jest?

Blady
23-12-2005, 03:18
częsciowo test ok, ale niektóre częsci mnie delikatnie mówiąc dziwią.
Kto robi portrety na ISO Auto (640 !!! w dodatku wyszło) i f 16


mi się zdarzyło robić portrety z takimi ustawieniami. Zero możliwości na zapoznanie się z aparatem (a nie jest on intuicyjny) oraz możliwość zrobienia 5 zdjęć - Sylwia była już bardzo zmęczona więc nie chciałem dłużej jej zatrzymywać po godzinach... jedno ze zdjęć zostało zamieszczone w teście. Moim zdaniem, zdjęcie i tak jest bardzo dobre jak na iso 640. Jasne, że mając dłuższą możliwość popracowania z aparatem, w życiu nie pozwoliłbym na focenie z takimi ustawieniami. Zresztą najważniejszy jest efekt, a wg. mnie jakość zdjęcia jest zadowalająca jak na tak nietypowe ustawienie. I kto powiedział, że trzeba robić wszystkie testowe portrety z ustawieniami laboratoryjnymi iso 100 i f1.4? Chociaż szczerze mówiąc chętnie bym zrobił kilka zdjęć Sylwi właśnie z takimi parametrami... Napewno ktoś się znajdzie z d200 i 50mm i będzię mógł pochwalić się wynikami z mniejszą czułością.

pozdrowionka

admin
23-12-2005, 11:21
Niezaleznie od ustawien zdjecie powinno sie bronic samo i pewnie tak jest w tym przypadku. Pewnie gdybys mial aparat na dluzej przetestowalbys go z pelna niemal gama ustawien. Poki co mamy juz poglad na ten korpus. Jak tylko dopadne sprzet zrobie testy studyjne wlasnie na potrzeby porownania z roznymi nastawami. Poki co ciesze sie z ISO 100 ;)

Jacek_Z
23-12-2005, 11:39
mając apart na kilka minut i okazję do zrobienia niewielu zdjęć można zrobić i takie zdjęcie.
natomiast czym innym jest już jego pokazywanie w teście, bo co ono wtedy udowadnia?
F 16 to za dużo jak na optymalny rysunek z obiektywu więc nie wiadomo czy jeśli byłoby niedoskonałe to czy to przez obiektyw czy matrycę.
F 16 też w portrecie się stosuje nieczęsto, więc modelka była raczej przypadkiem tematem zdjęcia i stąd portret.
Gdyby zejść do ISO 125 wyszłaby f 8 - powinno wyjść jeszcze lepiej.

czy naprawdę (prawie) nic nie daje zmiana ustawień kontrastu, ostrości, nasycenia?
ja chcę robić zdjęcia na jpeg a nie RAW więc to jest istotne

Blady
23-12-2005, 11:43
Pewnie gdybys mial aparat na dluzej przetestowalbys go z pelna niemal gama ustawien.

Dokładnie tak bym zrobił. Głównie zależało mi na zrobieniu zdjęcie portretowego Sylwi Wrońskiej, a myślę, że takie zostało właśnie zrobione :) Ponieważ na LCD efekt był zadowalający, nie widziałem powodu żeby dalej ją męczyć i strzelać serię z parametrami zmienianymi co 1/3 i dywagować przez kolejne dwa tygodnie które jest lepsze.... To były warunki bojowe, niemal reporterskie i nie było czasu na prawdziwą zabawę w sesję studyjną pomimo tego, że sesja robiona była w studio.

Co do samego testu myślę, że jest dość dobrym kompendium wiedzy na temat Nikona D200 no i jest w wersji PL, a to jego duża zaleta!

stig
23-12-2005, 11:46
ja chcę robić zdjęcia na jpeg a nie RAW więc to jest istotne
Jacku... Studyjne zdjecia modelek w JPGu? :|
Rozumiem reportaz, ale w studio?!

Blady
23-12-2005, 11:46
natomiast czym innym jest już jego pokazywanie w teście, bo co ono wtedy udowadnia?

udowadnia, że osoba nie znająca kompletnie aparatu, przy bardzo nietypowych ustawieniach, aparat Nikon D200, jest w stanie zrobić w miarę poprawne zdjęcie o zadowalającej jakości.

Jacek_Z
23-12-2005, 12:33
Stig - ile zdjęć robi się modelce na sesji próbnej?
Ja zazwyczaj około 300 - 400. Nie chce mi się z tego wywoływać z RAW.
Jak robię modelce zdjęcie na kalendarze to cyfre używam jak dawniej polaroida - do sprawdzenia czy wszystko OK
a potem robie na dia 6x7. Cieszę się bardzo że D200 ma 100 ISO, czekałem na to, bo czasami można zapomnieć przestawić czułość na światłomierzu i ...

stig
23-12-2005, 12:49
Stig - ile zdjęć robi się modelce na sesji próbnej?
Ja zazwyczaj około 300 - 400. Nie chce mi się z tego wywoływać z RAW.
Kazdy ma oczywiscie swoje przyzwyczajenia... Nie bedziemy sie przeciez spierac nad metodologia pracy. :)
Tyle zdjec, ile Ty robisz probnych modelce, ja robie na przecietnym koncercie tudziez meczu koszykowki. I wszystko oczywiscie w RAW -- dla mnie liczy sie przede wszystkim jakosc i mozliwosci korekt. Przebranie 400 RAWow, zeby zostawic z nich np. kilkadziesiat poprawnych (dobrych, satysfakcjonujacych czy jak inaczej nazwac) ujec -- zajmuje mi moze pol godziny. Drobne poprawki w pozostalych zdjeciach (korzystajac z mozliwosci softu do obrobki RAW) -- jakies kilkanascie dodatkowych minut. A potem to juz tylko renderowanie do TIFFa -- gdzie meczy sie juz tylko komputer.
Oczywiscie w studio tez mi sie zdarza fotografowac. A kiedy juz tam wchodze, to przede wszystkim na konkretne zlecenie klienta i praktycznie w wiekszosci przypadkow zdjecia trafiaja do druku offsetowego. Nigdy bym sobie nie pozwolil na fotografowanie do JPGa. Oczywiscie -- moje zdjecia z cyfry -- sa skonczone. A jesli Ty traktujesz cyfre jako polaroida, to oczywiscie nie ma sensu robic w NEFach. Powiedz mi tylko -- po co w takiej sytuacji kupowac D200? :) Do takich celow w zupelosci wystarczy uzywany Canon 300D z kitowym zoomem.

Jacek_Z
23-12-2005, 13:06
zeby w niektorych sytuacjach moc zrezygnowac z 6x7. do B1 i tak nie wystarczy, ale A4, teczka, kalendarz trójdzielny powinien (z D70 już to robiłem).
Jak robie zdjecie dla klienta (do składu na offset), to robie albo dia, albo RAW, ale testy - tylko jpg, jak sie potrafi coś wycisnąć z korpusu to efekt jest wystarczająco dobry. Zdjęcia sa wtedy własciwie tylko na monitor, a nie do powiększenia.
Te zdjęcia z koszykówki na jaki format idą?
Do prasy - mógłbys spokojnie pracować na jpg. Jeśli na wystwę - to jak najbardziej RAW.

stig
23-12-2005, 13:11
Te zdjęcia z koszykówki na jaki format idą? Max A4. Ale musze sie liczyc, ze z mojego ujecia sam jeszcze bede cos kadrowal.


Do prasy - mógłbys spokojnie pracować na jpg.
No akurat to juz cwiczylem. Sam zreszta zajmuje sie skladem. Nie tylko miesiecznika ale rowniez materialow reklamowych... Po przejsciu z JPGa na RAW -- nie wyobrazam juz sobie powrotu... :)

lipo
23-12-2005, 13:26
ciezko d70 robi sie koszykowke w rawach, niedosc ze aparat jest wolny to raw go jeszcze spowalnia, kilka razy robiłem w rawach, fakt jakosc jest lepsza ale nie natyle by sie meczyc, szczegolnie w d70 gdzie af nie zawsze trafi w punkt, i po kilku akcja juz maszpół karty:) zpełnione niekoniecznie tymi fotami co trzeba:), ja robie w jpg (normal) jesli to idzie do druku w prasie wiecej nie potrzeba, robiłem sobie tez pare odbitek 20x30 wygladaja ok,

Tr0n
23-12-2005, 13:27
Szkoda że autor tekstu nie przeczytał całosci. Rażą sformułowania że nie mogą pokazać zdjęć i pokaża je w 2 części testu ;)

Co do najblizszej konkurencji D200 kosztuje 6900 a 5D 11600, a 20D 5500 więc raczej cenowo blizej jest Nikonodwi do 20D. Szkoda że nie ma porównania ze zdjęciami z Minolty i Olympusa , jakby tylko Nikon i Canon były na rynku.

admin
23-12-2005, 13:39
ciezko d70 robi sie koszykowke w rawach, niedosc ze aparat jest wolny to raw go jeszcze spowalnia, kilka razy robiłem w rawach, fakt jakosc jest lepsza ale nie natyle by sie meczyc, szczegolnie w d70 gdzie af nie zawsze trafi w punkt, i po kilku akcja juz maszpół karty:) zpełnione niekoniecznie tymi fotami co trzeba:), ja robie w jpg (normal) jesli to idzie do druku w prasie wiecej nie potrzeba, robiłem sobie tez pare odbitek 20x30 wygladaja ok,

lipo, badz wiec konsekwentny. Raz piszesz ze roznica miedzy D70 a D200 jest zadna, a pozniej ze trafnosc AF w D70 jest do kitu, wiedzac ze system AF w D200 jest na wyzszym poziomie.

No i konkluzja. W swietle tego co napisales: "ja robie w jpg (normal) jesli to idzie do druku w prasie wiecej nie potrzeba, robiłem sobie tez pare odbitek 20x30 wygladaja ok", calkowicie zbedny jest Ci D200. Po co wiec te wczesniejsze utyskiwania i lamenty? Odosze wrazenie ze sporo osob po prostu nie potrzebuje D200 z jego konkretnymi paramaterami. Dlaczego jednak zawsze maja najwiecej do powiedzenia w obronie ewentualnych nabywcow i ich kieszeni?

:)

lipo
23-12-2005, 14:30
beka z ciebie chłopino, skasowałeś moj post :) no tak ale ja sie nie ma argumentow
naprawde mnie rozweseliłes admine

Pozdrawiam

Jacek_Z
23-12-2005, 14:48
To jest już właśnie druga część testu ze zdjęciami. Oni połączyli to z pierwszą częscią.

Sęk w tym, że wybrane body ma służyć do wielu celów naraz i tu jest problem. Nawet jeśli ktoś używa go najczęściej do ... wpisać potrzebne ...(koszykówki, modelek, potrzebuje do offsetu, do prasy, na wsytawy) ... to czasami używa go do czegoś innego, gdzie przydają się inne jego parametry.
Do sportu na pewno lepszy jest D200, ma pewniejszy AF i jest szybszy, robi więcej klatek na sekundę i ma mniejsze szumy w wysokich czułościach od D70. Tu chyba nikt nie będzie się o to spierał, jest sens zastąpić te starsze body nowszym. A porównanie do konkurencji. No cóż, zależy z jakiej półki weźmiemy inny aparat i czy chce nam się zmieniać cały system. Mnie nie.

gmoszkow
23-12-2005, 16:04
Lipo - proszę Cię o trollowanie gdzie indziej. Piszesz kompletne bzdury przecząc sam sobie. I brzmisz jak dziewica przed pierwszą nocą i chciałaby i boi się.

Już daj spokój, bo szkoda forumowego transferu na brednie.

Grzegorz

Kaleid
23-12-2005, 16:25
gmoszkow: dopiero teraz zauwazyles ze to troll ? :)

admin
23-12-2005, 16:30
beka z ciebie chłopino, skasowałeś moj post no tak ale ja sie nie ma argumentow
naprawde mnie rozweseliłes admine

Po pierwsze, nie kasowalem Twojego postu, po drugie gdybym nawet to zrobil to nie masz prawa tego podwazac, po trzecie nie musze Cie tu tolerowac, a sadze ze niewiele osob bedzie za Toba tesknilo. Tak wiec zrob sobie prezent wigilijny i idz trollowac gdzie indziej!

Zegnam!

gmoszkow
23-12-2005, 16:37
gmoszkow: dopiero teraz zauwazyles ze to troll ? :)

Kaleid - ty Brutusie - już parę razy miałem coś temu człowiekowi napisać, ale mi było szkoda klawiatury, tym razem już mi nerwy póściły.

Pozdrawiam

Grzegorz

admin
23-12-2005, 17:02
Panowie, sloma zawsze wyjdzie z kapci. "Beka", "chlopino", z takimi odzywkami chcial swiat zawojowac poprzez to forum... Zalosne.

Nie psujmy tematu testu na Fotopolis i zapomnijmy o tym incydencie z trollem.

Irvine
23-12-2005, 17:17
O widze ze panowie znow sie bawia. Te ostrzezenia to dziecinada.
Jak ktos troluje to go po prostu wyciac.

admin
23-12-2005, 18:10
Te ostrzezenia to wlasnie wyciecie i wracajmy do tematu bo szkoda bic piane :)