PDA

Zobacz pełną wersję : D200 i obiektywy SIGMA z HSM



JK
22-12-2005, 20:52
Informacja o wadliwej współpracy obiektywów SIGMA z D200.

http://www.dpreview.com/news/0512/05122201sigmahsmd200.asp

admin
23-12-2005, 01:02
ZF... Ciekawe jak sie rozwinie ten projekt. Zeiss po wspolpracy z Sony szuka nowych partnerow. I bardzo dobrze :)

Dzieki za info JK ;)

szymony
23-12-2005, 01:13
30/1,4 na indeksie. Niedobrze :?

admin
23-12-2005, 01:53
U mnie to szklo odpadlo niestety. Only digital :(

szymony
23-12-2005, 10:46
U mnie to szklo odpadlo niestety. Only digital :(
Też nie używam i raczej nie będę, bo jest ci umnie 35/2. Uważam jednak że trochę potencjalnych userów może nie być zadowolonych z takiego obrotu sprawy.

admin
23-12-2005, 11:18
Podejrzewam ze to kwestia przeprogramowania chipa i wszystko wroci do normy.

Kuba_eM
23-12-2005, 11:24
Heja!
No właśnie tak napisali - zmiana firmaware'u obiektywu w serwisie i będzie ok. Po prostu: może zmienił się troszkę protokół transmisji (dodali jakieś dodatkowe zmienne itp), przecież najpierw powstały te obiektywy, potem d200. Dodatkowo, może coś w firmware'ze Sigma poprawi?
Podobne kłopoty (podobno) występują z Canonem, który "nigdy oficjalnie nie udostępnił soecyfikacji protokołu body-obiektyw"...
Wesołych Świąt,
Kuba

admin
23-12-2005, 11:29
I wszystko jasne :)

Gawronnek
23-12-2005, 11:36
ciekawe tylko za ile i na czyj koszt :?:

cahe
23-12-2005, 12:19
ciekawe tylko za ile i na czyj koszt :?:

jest napisane:


We deeply regret any inconvenience this may cause our customers who own D200 cameras and we are committed to correcting this situation. We will start updating the firmware of these lenses free of charge in the near future.

Kuba_eM
23-12-2005, 12:21
Zawsze drażniły mnie teksty "w najblizszej przyszłości..."

gmoszkow
23-12-2005, 16:34
Witam

Sprawdziłem na 70-200 HSM 2,8 - rzeczywiście przy przyciśnięciu AF-ON obiektyw nie ustawia ostrości.

Mam nadzieję, że to poprawią softem, ale jak mam być szczery to nie za bardzo widzę zastosowanie tego przycisku. Może ktoś z bardziej doświadczonych userów powie mi kiedy tego używać???

Grzegorz

WujekX
26-12-2005, 20:55
Witam, nie bylo mnie na forum prawie hmm rok?;] cos jak to - tak czy inaczej. Mam wlasnie d200 i szkla SIGMA HSM
-sigma 10-20 hsm EX
-sigma 70-200 f2.8 ex

Imho niefunkcjonalnosc przycisku af-on to zaden problem, szkla dzialaja normalnie i ostrza elegancko [spust half-press]

przycisk af-on pozostaje przeze mnie - nieuzywany ;]

Lolek
26-12-2005, 21:34
nie za bardzo widzę zastosowanie tego przycisku.
Dla rozdzielenia ustawiania ostrości od pomiaru światła - choć to tylko jedna z dostępnych metod.

cahe
26-12-2005, 23:52
Witam, nie bylo mnie na forum prawie hmm rok?;] cos jak to - tak czy inaczej. Mam wlasnie d200 i szkla SIGMA HSM
-sigma 10-20 hsm EX
-sigma 70-200 f2.8 ex

Imho niefunkcjonalnosc przycisku af-on to zaden problem, szkla dzialaja normalnie i ostrza elegancko [spust half-press]

przycisk af-on pozostaje przeze mnie - nieuzywany ;]

zawsze wracają... ;>

gmoszkow
27-12-2005, 14:16
nie za bardzo widzę zastosowanie tego przycisku.
Dla rozdzielenia ustawiania ostrości od pomiaru światła - choć to tylko jedna z dostępnych metod.

No to rozumiem, ale nie bardzo widzę sytuację w której miałbym to zastosować. Dla mnie znacznie ważniejszy jest przycisk AE-L/AF-L, który mam ustawiony na AE-L only. Najpierw wykonuję pomiar sceny, blokada, ustawienie ostrości - spust do połowy, przekadrowanie i dociśnięcie spustu migawki. Taka kolejność wydaje mi się najrozsądniejsza - może ktoś wykorzystuje to inaczej???

Nie wiem kiedy miałbym skorzystać z AF-ON - rozumiem funkcję tego przycisku, ale o praktyczne zastosowanie się pytam.

Grzegorz

[ Dodano: Wto Gru 27, 2005 1:18 pm ]

Witam, nie bylo mnie na forum prawie hmm rok?;] cos jak to - tak czy inaczej.

Wujku, miło Cię widzieć - oj dawno dawno Cię nie było, choć i Twoje komentarze, a przede wszystkim zdjęcia zawsze dodawały kolorytu temu forum

Pozdrawiam

Grzegorz

Lolek
28-12-2005, 12:20
Dla mnie znacznie ważniejszy jest przycisk AE-L/AF-L, który mam ustawiony na AE-L only. Najpierw wykonuję pomiar sceny, blokada, ustawienie ostrości - spust do połowy, przekadrowanie i dociśnięcie spustu migawki. Taka kolejność wydaje mi się najrozsądniejsza - może ktoś wykorzystuje to inaczej???
Dlatego napisałem że używanie AF ON jest to tylko jedna z możliwych opcji. Ja sam mam ustawione tak samo jak Ty, choć z AF-L korzystam raczej rzadko.
Wiem jednak że canonierzy lubią mieć AF pod kciukiem i nie łączyć go z pomiarem światła, pewnie dlatego że jest on tam ściślej niż w Nikonach powiązany z polem autofokusa. Wiem też że ten nawyk pozostaje niektórym z nich po przesiadce na Nikona. Oczywiście każdy korzysta z przycisków aparatu jak sobie życzy, a wielką zaletą D200 (i innych) jest możliwość bardzo różnorodnego skonfigurowania sterowania.

JK
28-12-2005, 12:48
A mnie AF-ON się czasem przydaje. Szczególnie do fotografowania ruchomych obiektów. Przełączam w menu AF Activation na AF-ON Only i ustawiam priorytet ostrości. Przy takich ustawieniach zdjęcia ruchomych obiektów (sport, samochody, biegające zwierzęta) robi się bardzo przyjemnie.

1) Nastawiam ostrość na miejsce, w którym chcę złapać poruszający sie obiekt (najłatwiej zrobić to za pomocą AF-ON ustawiając ostrość na jakiś obiekt na ziemi - na przykład kamień, ale można również ręcznie).

2) Puszczam AF-ON, ale ostrość jest zablokowana w miejscu uprzednio nastawionym.

3) Przekadrowuję tak jak chcę, zwracając uwagę, żeby to na co nastawiałem ostrość było poza kadrem (najczęściej jest to podniesienie obiektywu do pozycji poziomej, tak żeby nie było widać tego przykładowego kamienia).

4) Wciskam spust do oporu (AF Activation na AF-ON Only powoduje, że aparat nie przestawia ostrości podczas wciskania spustu i nie robi zdjęcia bo ostrość nie jest potwierdzona) i czekam. Jeśli obiekt pojawi się w punkcie, na który nastawiona została ostrość, następuje potwierdzenie złapania ostrości i aparat sam zrobi zdjęcie bez dodatkowej zwłoki na przyciskanie spustu. Moim zdaniem automat ma znacznie lepszy refleks niż fotgraf przyklejony do wizjera.

I wszystko - zdjęcia zazwyczaj wychodzą ostre. W tym przypadku przycisk AF-ON jest chyba bardzo przydatny.

Dla mnie wygodne, ale napewno można to robić inaczej.

MzMarcin
28-12-2005, 13:09
"Wiem jednak że canonierzy lubią mieć AF pod kciukiem i nie łączyć go z pomiarem światła, pewnie dlatego że jest on tam ściślej niż w Nikonach powiązany z polem autofokusa. "
Co za debil(za przeproszeniem) tą filozofię wymyślił to sam nie wiem...

Lolek
28-12-2005, 18:42
Zapytaj canonierów. Połowa z używających EOSów moich znajomych ma AF ustawiony na włączanie kciukiem.

MzMarcin
28-12-2005, 21:02
Lolek,
Toż i ja mam, ale w tej szaiskiej maszynie tak jest chyba najwygodniej...

Lolek
28-12-2005, 22:23
Dopiero teraz załapałem, że pisząc "debil" miałeś na myśli konstruktorów, a nie użytkowników Canona :oops:
Ale ciekawe, że o ile jeszcze z 5 lat temu w materiałach Nikona można było znaleźć zdanie w rodzaju: "w odróżnieniu od produktów innych firm (czytaj: Canona), w naszych lustrzankach pomiar matrycowy w żaden sposób nie bierze pod uwagę miejsca ustawienia ostrości", to od jakiegoś czasu (F80?) już tego nie widziałem. I nic dziwnego, gdyż teraz i w Nikonach jasność obszaru wokół aktywnego sensora AF uwzględniana jest w pewnym, niewielkim stopniu przy doborze ekspozycji.

groseb
28-12-2005, 23:15
http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=4&lewa=1&e=3738

Tak dla ścisłości , wiedziałem że , tak będzie :D

MzMarcin
28-12-2005, 23:17
Wiesz ja nie mówię że to źle, bo to nie było by takie złe gdyby…
Wszystkie pola autofokusa były krzyżowe i tak samo czułe co środkowy(a tak to sobie można tymi pozostałymi w pupie za przeproszeniem pogrzebać a nie w ciemnej sali autofokusa wybierać) . Ekspozycja to jeszcze „soft”, ale strzelanie błyskografem w Canonie to jest szok po Nikonie. Tam każde jedno zdjęcie ma mieć ustawiony AF, ja pi….. i zapierniczać na próbę trzeba tym „błyskiem próbnym” jak to oni nazywają.

gmoszkow
29-12-2005, 00:04
A mnie AF-ON się czasem przydaje. Szczególnie do fotografowania ruchomych obiektów.

A tum mówisz o pułapce ostrości. I to się zgadza, z tym, że można to załatwić przyciskiem spustu migawki tak jak w D70, gdzie tego przycisku nie było, więc nadal dla mnie ten przycisk pozostaje bezwartościowy, zresztą niespecjalnie wygodnie go umieścili.

Pozdrawiam

Grzegorz

JK
29-12-2005, 10:59
gmoszkow, a co ci ten przycisk przeszkadza :?: Jak nie widzisz potrzeby to go nie używaj. Ktoś inny może powiedzieć, że AF jest bez sensu - bo można ostrzyć ręcznie, pomiar światła - też jest bez sensu bo ma stary dobry światłomierz, przycisk ISO - bez sensu bo można w menu zmienić, przycisk kasowania zdjęć - też bez sensu bo można kasować na kompie, itd. Są to, po prostu, różne możliwości oferowane przez producenta body, a każdy wybiera sobie to co lubi.

Dla Nikona AF-ON jest to dodatkowy mechaniczny element do montażu, który zwiększa koszty produkcji, a jeszcze może się uszkodzić w ramach gwarancji i trzeba będzie go za darmo naprawiać. Sigmę te modyfikacje softu będą kosztowały sporo kasy. Czy myślisz, że oba koncerny robiliby to wszystko, jeśli przycisk AF-ON byłby, jak to piszesz, bezwartościowy?

gmoszkow
29-12-2005, 12:03
JK nie denerwuj się. Tak jak pisałem, dla mnie jest on bezwartościowy, choć dla innych może stanowić koszt (Nikon) i wartość (inni użytkownicy). Moja wypowiedź dotyczyła tego, że radzę sobie bez tegu ustrojstwa i nie bardzo wiem kiedy go stosować. Pytałem więc o poradę.

Ty właściwie napisałeś jedyną, no ale dla mnie nadal przycisk AF-ON pozostaje elementem niepotrzebnym i nie posiadającym wartości użytkowej, więc bezwartościowym.

Pozdrawiam

Grzegorz

JK
29-12-2005, 12:51
Ależ ja się nie denerwuję. :D

admin
29-12-2005, 12:53
ufff. Juz myslalem ze bedziecie sie ciac o kawalek plastiku :mrgreen: Nie da sie ukryc, przycisk jest i albo mozna go pominac albo nauczyc sie go wykorzystac. Do pulapki nadaje sie doskonale.

JK
29-12-2005, 13:14
Adminie, od czasu niedawnych potyczek z Talibem Grabkiem jakoś strasznie pesymistycznie na świat patrzysz. :D Czy ja się kiedyś z kimś ciąłem o takie duperele? To była tylko spokojna wymiana opinii na temat jednego małego "guziczka". :mrgreen:

admin
29-12-2005, 13:20
Jacku, talib Grabek to zamknieta karta tego forum i nie ma do czego wracac. Uciekl na pyryfycy pozalic sie ze admin na nikon.org.pl to dziecko i zostal mocno skrzywdzony, bo nie udalo mu sie przejac tu kontroli :) Wierz mi ze to taki powod do zmartwienia dla mnie jak to ze w Sylwestra moze braknac szampana w kanie galilejskiej ;) W zadnym razie nie jest to powod do mojej frustracji. Znacznie bardziej sie martwie tym, ze tyle jest tutaj gadania o aparatach, a tak malo zdjec sie codziennie pojawia. Zamierzam wykorzystac aparaty (poki co jeszcze trzy) i to zmienic. Wszystkich kochanych sprzetowcow namawiam goraco do tego samego :)

JK
29-12-2005, 13:36
Z tym szampanem to sie jednak mylisz. :mrgreen: Dobry szampan jest zdecydowanie ważniejszy od jakiegos tam T...G..., no chyba, że kiepska marka i jakiś tandetny rocznik. U mnie raczej tego produktu nie zabraknie, czego Tobie i wszystkim forumowiczom życzę.

Lolek
29-12-2005, 22:45
To mnóstwo mniej lub bardziej niepotrzebnych przycisków i funkcji dobrze świadczy o elastyczności aparatu. Każdy z jego użytkowników wykorzystuje bardzo niedużą część bajerów, ale każdy z nich ma też możliwośc bardzo dokładnego dostosowania sterowania i działania do własnych upodobań. Pamiętam jak kiedyś (robiłem wtedy Minoltą) pożyczyłem od kolegi na kilka dni F100. Bałem się zupełnie innej obsługi, ale bez kłopotów customami ustawiłem właściwie wszystko tak jak w swojej 800si. Poprosiłem o wykonanie takiej samej operacji kolegę robiącego Canonami, i jemu też udało się dopasować działnie "setki" pod siebie. Tak zorganizowane sterowanie to ogromna zaleta aparatu, nawet - powtarzam - jeśli wielu użytkowników nie widzi sensu obecnosci jednego czy drugiego przycisku. Grunt żeby tylko nie przeszkadzały.

gmoszkow
30-12-2005, 01:15
Panowie

Może się źle wysłowiłem, ale mi nie chodziło o to, żeby ten przycisk zlikwidować, ale o to, że ja z niego raczej korzystać nie będę.

Dla mnie największą zaletą D200 i przewagą nad D70 jest właśnie możliwość dobrego dopasowania sobie aparatu pod własne potrzeby. Zresztą Nikon jest tu moim skromnym zdaniem liderem jeśli chodzi o filozofię konstuowania aparatów pod względem ergonomii.

Pozdrawiam

Grzegorz

chaos
19-03-2008, 10:51
przepraszam za odświeżenie mega starego tematu ...
poprawili ten soft w końcu czy nie ?

Gawronik
21-03-2008, 23:06
chyba coś poprawili bo moja S10-20 słucha się przycisku AF-ON.

pozdrawiam
Marcin Gawron

wojteh
22-03-2008, 00:30
moja sigma 30/1,4 oraz 18-50/2,8 z HSM działa .....

ghost_rider
23-03-2008, 13:06
Nowa 10-20 działa poprawnie , stara 70-200 2,8 HSM APO EX też się nie buntuje , możliwe ze poprzedni właścicieł dokonywał upgrade w co wątpię , kupiłem ją w tym samym czasie kiedy D200 wchodziło na rynek .