PDA

Zobacz pełną wersję : Monitor z tunerem TV



charmside
30-09-2007, 18:07
Mysle o zakupie osobnego wiekszego monitora, w zwiazku z mala przestrzenia pokoju :) chcialbym kupic monitor z tunerem TV. Ma ktos z Was moze taki?
Czy takie monitory sa gorsze od monitorow bez TV, bo jak to sie mowi; co jest do wszystkiego to jest do niczego.

Myslalem o takim: http://www.samsung.com/pl/products/monitor/tft/monitor19/940mg.asp

amirez
30-09-2007, 18:57
Witam!
-----------------------
Taki zakup moim zdaniem kompletnie się nie opłaca. Za takie pieniądze kupisz w miarę super monitor 19 calowy lub większy oraz oddzielnie tuner Tv do komputera. Jak zajrzałem na ceny w Poznaniu /np. www.komputronik.pl/ to jeszcze zostaną Tobie 2-3 stówy w kieszeni.
Jakość obrazu jest porównywalna - wiec po co przepłacać. Monitory z TV są drogie, bo cło na sam monitor i monitor z TV jest zdecydowanie! wyższe.

charmside
30-09-2007, 19:11
Wybierajac taki monitor zalezalo mi na tym, aby ogladac TV nie wlaczac laptopa, lub inaczej, gdy laptop jest w "terenie" ktos mogl ogladac TV :)

pdzran
30-09-2007, 19:23
Mialem 2 tunery na PCI , jeden na USB - jak nie telegazeta marna , to co innego szwankuje.
Decydowalem sie na zewnetrzne aby moc nagrywac ale jak sie w praktyce okazalo nie robilem tego.
Pozniej jeszcze myslalem nad runerem na PCMCIA do laptopa ale odpuscilem sobie, bo co za glowice mozna zmiescic na takiej karcie, jak sie okazalo mialem racje, bo ktos ze znajomych mial taki i powiedzial, ze szajs.

Obecnie wybralbym monitor z tunerem , ewentualnie gdybym przypadl mi bardzo do gustu jakis monitor bez tunera to dokupilbym tuner zewnetrzny ale taki aby mogl dzialac bez wlaczania kompa.
Moim zdaniem ciekawe sa propozycje Acer , LG , Samsung , Hyundai.

david555
30-09-2007, 19:25
Wybierajac taki monitor zalezalo mi na tym, aby ogladac TV nie wlaczac laptopa, lub inaczej, gdy laptop jest w "terenie" ktos mogl ogladac TV :)

A moim zdaniem ma to sens, choćby z tego powodu, że jeśli to urządzenie nazywa się monitor, a nie odbiornik telewizyjny, to jest to furtka do uchylenia się od płacenia abonamentu radiowo telewizyjnego.;)

charmside
30-09-2007, 20:06
Tutaj test:
http://www.benchmark.pl/r.php?file=http://www.benchmark.pl/artykuly/recenzje/przeglad_paneli_LCD_2005/Samsung_940MW.html

charmside
30-09-2007, 20:48
Mialem 2 tunery na PCI , jeden na USB - jak nie telegazeta marna , to co innego szwankuje.
Decydowalem sie na zewnetrzne aby moc nagrywac ale jak sie w praktyce okazalo nie robilem tego.
Pozniej jeszcze myslalem nad runerem na PCMCIA do laptopa ale odpuscilem sobie, bo co za glowice mozna zmiescic na takiej karcie, jak sie okazalo mialem racje, bo ktos ze znajomych mial taki i powiedzial, ze szajs.

Obecnie wybralbym monitor z tunerem , ewentualnie gdybym przypadl mi bardzo do gustu jakis monitor bez tunera to dokupilbym tuner zewnetrzny ale taki aby mogl dzialac bez wlaczania kompa.
Moim zdaniem ciekawe sa propozycje Acer , LG , Samsung , Hyundai.

Masz na mysli jakis konkretny model? Wiem ze siedzisz w temacie :) komputerow dosc dlugo (pamietam z innych postow) moze polecisz cos koledze z forum :). Z gory dziekuje za wszelka pomoc.

kronos28
30-09-2007, 21:00
mam dokładnie tego samsung 940mw do użytku codziennego :)

Jako TV - super, dobry czuły tuner, złącze Component i DVI wiec możesz sobie sygnał HD podłączyć ( jest HDCP) glosniki na mały pokój wystarczą w pełni. PILOT to jest normalnie bossskie rozwiązanie - ja bez tego żyć nie mogę ;), jak będziesz miał to zrozumiesz ;), no i PIP

Jako monitor też jest dobrze - gram na nim, oglądam filmy (zero smużenia), obróbka tekstu to luksus (panoramiczny więc można sobie dwie strony teksu w wordzie wyświetlić obok siebie bez problemu), do zdjęc to tak niebardzo, choć na upartego też się da. Ja jade teraz tylko na tym bo mój CRT - CTX podziękowal i poszedł z dymem :mrgreen: i teraz czekam na Della do obróbki. Ale generalnie obróbka też fajna bo na Samsungu narzędzia z PS a na CRT zdjęcie :). Co do samej matrycy to tragedii pod względem kolorystyki nie ma a nawet pokuszę się o stwierdzenie że jest b. dobrze jak na TN.

Ogólnie polecam - do małego pokoju jako TV i monitor super sprawa :)

Jak bedziesz mial jakieś pytania to wal śmiało.

aha przerabiałem też i Tunery TV do kompów - to nie jest to. trza mieć kompa wlączonego, szumi, wyje itd. to nie jest to, pomyłka. A tak budzisz się rano chwytasz za pilota i odpalasz jak normalny TV. Wstajesz zapodajesz kompa na ON, ten się laduje a TV leci, przełączasz się na wejscie komputerowe DVI i masz zwykły monitor, włączasz PIP i masz ful wypas oglądasz forum i oglądasz TV :)

Ten samsung jest naprawdę dobry, miałem wczesniej jego konkurenta od Iiyamy i oddałem - za wolna matryca i smużyło.

heh teraz widzę że coś tam pozmieniali ja mam 940MW http://www.samsung.com/pl/products/monitor/tft/monitor19/940mw.asp ale w zasadzie to to samo mój mniejszą jasnośc 300cd

david555
30-09-2007, 21:12
Ten samsung ma kłopoty z równomiernym podświetlaniem. http://www.benchmark.pl/artykuly/recenzje/przeglad_paneli_LCD_2005/Samsung_940MW.html , ale faktycznie, że jako alternatywny TV się nadaje.

pdzran
30-09-2007, 21:15
Masz na mysli jakis konkretny model? Wiem ze siedzisz w temacie :) komputerow dosc dlugo (pamietam z innych postow) moze polecisz cos koledze z forum :). Z gory dziekuje za wszelka pomoc.

Co do konkretnego modelu monitora to nie polece ale wszyscy , ktorzy maja takie monitorki chwala sobie.
Poki co nie sprzedalem zadnego z tunerem, bo firmy zazwyczaj takich nie chca.
Co do tunerow to na podstawie doswiadczen nie polecam, inni, ktorzy mieli takze sa zawiedzeni - kiepska telegazeta , soft do obslugi , czasami slaby pilot.

Na podstawie doswiadczen z monitorami polecilbym LG np. M198WA poniewaz jesli nic sie nie zmienilo, to LG jako jedyny daje do 30 dni gwarancje zero uszkodzonych pikseli albo ten sam model ale 20".
W kwestii parametrow raz lepszy LG , raz Samsung.
W kwestii wygladu Samsung ma bardzo ladny model LS19PMASF.

kronos28
30-09-2007, 21:22
Ten samsung ma kłopoty z równomiernym podświetlaniem. http://www.benchmark.pl/artykuly/recenzje/przeglad_paneli_LCD_2005/Samsung_940MW.html , ale faktycznie, że jako alternatywny TV się nadaje.

tak ale baardzo lekkie - normalne w LCDkach, widoczne tyko jak mamy cały ekran czarny, w normalnym użytkowaniu wogóle tego nie widać.

david555
30-09-2007, 21:30
tak ale baardzo lekkie - normalne w LCDkach, widoczne tyko jak mamy cały ekran czarny, w normalnym użytkowaniu wogóle tego nie widać.

Specyfikacja mówi, że 18%, to tak sporawo, chyba.

kronos28
30-09-2007, 21:39
tak, tylko każdy egzemplarz jest trochę inny na to też należy brać poprawkę:). U mnie np widać to tylko w prawym dolnym rogu i tylko jak ekran jest cały czarny, w codziennym użytkowaniu, tego kompletnie nie widać.

Tym bardziej to nie przeszkadza bo to nie jest żaden cud do obróbki foto, tylko zwykły monitor rozrywkowo/domowy do użytku codziennego, gdzie liczy się szybkość reagowania matrycy, kontrastowość i ewentualnie aby kolorystyka nie była tragicznie rozjechana (a jak głoszą też i testy w tym przypadku jak na TN jest naprawdę dobrze). Jak się chce mieć idealne podświetlanie i super odwzorowanie barw to pozostaje Eizo za circa 4k no ale ten nie ma tego o czym jest wątek - Tunera

charmside
30-09-2007, 21:59
mam dokładnie tego samsung 940mw do użytku codziennego :)

Jako TV - super, dobry czuły tuner, złącze Component i DVI wiec możesz sobie sygnał HD podłączyć ( jest HDCP) glosniki na mały pokój wystarczą w pełni. PILOT to jest normalnie bossskie rozwiązanie - ja bez tego żyć nie mogę ;), jak będziesz miał to zrozumiesz ;), no i PIP

Jako monitor też jest dobrze - gram na nim, oglądam filmy (zero smużenia), obróbka tekstu to luksus (panoramiczny więc można sobie dwie strony teksu w wordzie wyświetlić obok siebie bez problemu), do zdjęc to tak niebardzo, choć na upartego też się da. Ja jade teraz tylko na tym bo mój CRT - CTX podziękowal i poszedł z dymem :mrgreen: i teraz czekam na Della do obróbki. Ale generalnie obróbka też fajna bo na Samsungu narzędzia z PS a na CRT zdjęcie :). Co do samej matrycy to tragedii pod względem kolorystyki nie ma a nawet pokuszę się o stwierdzenie że jest b. dobrze jak na TN.
(...)
Jak bedziesz mial jakieś pytania to wal śmiało.
(...)
Ten samsung jest naprawdę dobry, miałem wczesniej jego konkurenta od Iiyamy i oddałem - za wolna matryca i smużyło.


Czyli ze zdjeciami nie poszaleje... ach szkoda. Mial pomagac lapkowi w uzyskaniu wiekszej przestrzeni do obrobki.

david555
30-09-2007, 22:01
Czyli zdjec nie da sie na nim obrabiac :(? Ach szkoda, bo myslalem, ze jednak cos z tego bedzie.

Przy 18% różnicach w podświetleniu, to zapomnij o takim przeznaczeniu.

tomajk
30-09-2007, 22:03
Tak jak mówi kronos28 żadnych przystawek czy zewnętrznych tunerów, tylko monitor z tunerem.
Ja sam też myślę o zakupie ?? i tu właśnie zrodziło się pytanie czy szukać monitora z tunerem czy po prostu kupić porządny telewizor ze złączem DVI.
Dziś można za całkiem przyzwoitą kasę kupić TV FUL HD i masz wtedy 1980/1200 pix do tego PIP PAP POP i parę innych jeszcze bardziej lub mniej przydatnych gadgetów, ale co najważniejsze porządny telewizor o monitorze nie wspomnę.
Takie rozwiązanie może się wydawać ciut drogie, ale trzeba wziąć pod uwagę, że za jednym zamachem mamy dwa porządne graty w domu a miejsca zajmują tyle co jeden.
O tym że już wielkimi krokami nadchodzi era HDTV nie wspomnę a i nowe body mają wyjścia HDMI więc można poważnie się nad tym zastanowić.

Jeśli chodzi o te podświetlenie, to radzę sobie dać spokój z takimi szczegółami, tylko nieliczni na tym forum mogą potrzebować czegoś lepszego, znakomita większość może pominąć takie niuanse jak nierównomierność podświetlenia na poziomie 18% to nie ma praktycznie w codziennym zastosowaniu ŻADNEGO znaczenia, nie dajcie się zwariować.

charmside
30-09-2007, 22:13
http://monitor.samsung.de/article.asp?artid=93759964-63E0-4495-89CA-A3D170DDE78B
Znalazlem jeszcze 22" w pelni HDMI, 1680x1050 ... boje sie ze bedzie za duzy :)

kronos28
30-09-2007, 22:33
Czyli ze zdjeciami nie poszaleje... ach szkoda. Mial pomagac lapkowi w uzyskaniu wiekszej przestrzeni do obrobki.

nie poszalejesz ale też nie jest tak, że się nie da. Nie jest to eizo ale na pewno będzie lepiej niż na lapku

edit

tomajk z DVI bądź z HDMI i przejściówka :) Są już karty graficzne obsługujące 1080i/p (czyli fullHD). Więc nie jest to głupie rozwiązanie takie 50 calowe cudo jako monitor - tylko jest problem te najtańsze modele full HD mają straszne problemy z odwzorowaniem barw (LCDki - plasmy są tu na uprzywilejowanym stanowisku, jest lepiej). Sam mam takie cudo full w domu no ale poszło sporo czasu aby dobrać to tak aby kolorystyka była dobra - i powiem ci że paradoksalnie w moim przypadku padło na LCD :).

charmside
01-10-2007, 09:55
Znow male pytanko mi sie w glowie kolacze :), a mianowicie; powiedzmy ze kupilem monitor, podlaczam go do laptopa i instaluje sterowniki do niego. Czy laptop bedzie wiedzial ze te sterowniki sa do dodatkowego monitora i czy nie namiesza z LCD laptopa. Moja grafika to ATI Mobility Radeon X1400 256MB (w Dellu).

KRONOS28 licze na Ciebie :). Wogole to jak bys ten monitor podlaczyl z Laptopem. Jakim wejsciem, jakich kabli uzyc? W lapku mam dwa wyjscia jedno okragle VIDEO i drugie chyba standardowe 3rzedy po 5dziurek (nie znam jego nazwy). Czy nie ma klopotow z rozdzielczoscia jesli na lapku jest inna niz na monitorze? Wiecej pytan pewnie przyjdzie z czasem. Z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi.

Pozdrawiam

kronos28
01-10-2007, 10:26
nie instaluj sterowników do monitora nie ma takiej potrzeby :) komp sam sobie wykryje że jest podłączony drugi monitor.

Nie podłączaj monitora poprzez wejście video - jakość będzie tragiczna wtedy i to nie jakość wejścia svideo w monitorze (bo to na pewno jest lepsze), tylko jakość wyjścia svideo w lapku no i nie będziesz miał możliwości zmiany rozdzielczości a ta dla svideo nie jest zazwyczaj większa od 640x480. Podłącz go do lapka przez D-SUB'a (czyli to niebieskie złącze zwykłe "monitorowe") i będzie OK. Nie wiem jak jest na grafice ATI ale na Nvidii można ustawić osobną rozdzielczość dla każdego monitora i różne tryby pracy (klonowanie, rozszerzenie pulpitu, dualview, itd.) na ATI pewnie też to jest. Ja mam ustawione dualview, dam monitory LCD w 1440x900 a CRT był w 1280x1024 i syćko latało :)

Tu jest wątek o pracy na dwóch monitorach w PS http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=35370&highlight=dwa+monitory :)

charmside
01-10-2007, 10:40
Dzieki wielkie za szybka odpowiedz... chyba jednak wybiore tego: http://monitor.samsung.de/article.asp?artid=93759964-63E0-4495-89CA-A3D170DDE78B
Koszt niecale 400euro czyli okolo 1500zl. Parametry podobne do 940MW tylko 22" matryca.

kronos28
01-10-2007, 10:45
hehe bierz, bierz - jest jedna zasada tycząca się zarówno monitorów jak i TV - nie ma za dużych :D . Kucze i pomyśleć że ja za swojego dałem prawie dwa latka temu 2k :?

Fajny 22" to już można nieźle szaleć - praca w wordzie jeszcze wygodniejsza, filmy wygodniej się ogląda itd.

A jaki miałeś monitor do tej pory ?

charmside
01-10-2007, 10:50
Do tej pory caly czas na Laptopie :) Della:
- Intel Core 2 Duo T7200 Processor 2.0GHz 667MHz
- 15.4" UltraSharp™ Wide Screen WXGA+ (1440x900)
- 2048MB 667MHz Dual Channel DDR2 SDRAM
- 120GB (7200rpm)
- 256MB ATI Mobility Radeon

Chodzi jak burza i monitor tez calkiem przyjemny.

kronos28
01-10-2007, 12:36
15" no to teraz będziesz miał kino domowe na tym 22" ;)

charmside
01-10-2007, 13:36
15" no to teraz będziesz miał kino domowe na tym 22" ;)

Zobaczymy, dzis ide do sklepu go zobaczyc :)... caly czas sie wacham. Moze jak go zobacze to bede chcial go miec haha. To tak jak z nikosiem :-D (oczywiscie wczesniej tez sie naczytalem duzo)

tomajk
01-10-2007, 18:43
22" To stanowczo za mało na TV zresztą max 1680/1050 czyli do FULL HD jeszcze brakuje sporo, trzeba pamiętać że 22" panorama to jednaj mniejsza powierzchnia niż tradycyjny 21"
Mam w tej chwili 22" a nie dawno przeszedłem z 19tki i widzę że DUŻO lepiej się pracuje na większym moniu i dlatego myślę o zakupie tak przynajmniej 32" wtedy komfort jest konkretny.
W laptakach co prawda są wyjścia D-SUB ale nie ma problemu karta i tak pokarze większy zakres rozdzielczości, poprostu wystarczy wybrać natywną wyświetlacza i po sprawie.
O podłączaniu sygnałami kompozytowymi nie ma co sobie głowy zawracać, zresztą każdy TV ma wejście D-SUB i DVI do tego dochodzi jeszcze HDMI więc wybór jest spory, ale i tak trzeba popróbować nie zawsze najnowsze złącze w danym modelu będzie dawać najlepszy obraz.
W sklepach mają podłączone tvizornie na switcheach, kostkach i innych bajerach, nie zawsze wiedzą nawet jak dobrze ustawić taki sprzęt, przeważnie mają to w D...PIE więc chyba najlepszym rozwiązaniem jest poszukać jakiś testów, albo w czasopismach TV AUDIO lub podobnych, tam się trochę na rzeczy znają, i wtedy iść i konkretne modele obejrzeć, ja gdybym w sklepie nie zażądał podłączenia monitora bezpośrednio kablem DVI do karty graficznej, to był taki syfilityczny obraz w porównaniu z 19tkami dla przykładu, że starach, aż dziw że ktoś to kupował, po podłączeniu, obraz zgoła odmienny- BAJECZKA.

charmside
02-10-2007, 11:18
Male pytanko...
Przez co lepiej podlaczyc LCD z laptopem? W laptopie wyjscie D-Sub w monitorze D-Sub i DVI. Wczoraj podlaczylem przez D-Sub, wydaje sie OK. Czy stosujc kabel D-Sub-DVI (czyli LCD do DVI, a Laptop do D-Sub) uzyskam lepszy obraz i czy wogole jest sens to robic?

kronos28
02-10-2007, 11:43
nie będzie lepszego obrazu, przejściówka go nie polepszy :) DSub jest analogowy a DVI cyfrowe, przez DVI komp sam zarządza rozmiarem obrazu czyli dostosowaniem ułożenia obrazu do rozmiaru monitora (odpada ci korygowanie wszelkich zniekształceń, ustawień pion/poziom, przesunięć obrazu itd.) D-Sub nie ma tej funkcji tylko podaje obraz - zwykłe RGB i synchronizacja.

Masz w tym samsungu funkcję "Auto adjustment" (dostępna tylko gdy podłączony jest D-sub w menu "Picture") - wtedy monitor sam sobie dostosuje rozmiar, przesunięcia itd. Ja to mam w 940MW to ty to też musisz mieć

charmside
02-10-2007, 12:08
Znow wielkie dzieki dla Ciebie KRONOS :). Kupilem tego 22" (225MW) i musze powiedziec ze robi wrazenie... dzis zajme sie kalibracja w miare mozliwosci oczywiscie. Auto adjustment jest jak mowisz. Czy jesli w trybie PC ustawie sobie jasnosc, kontrast i kolory to ten tryb je zapamieta? Bo zazwyczaj uzywa sie innych ustawien do ogladania TV i kozystania z PC. W sumie da sie to sprawdzic, ale siedze w pracy i dopiero wieczorem poprobuje. Jeszcze raz dzieki za wszelka pomoc.

Pozdrawiam

kronos28
02-10-2007, 12:43
tak zapamięta - wtedy będziesz miał ustawienia Custom. Ale ja korzystam z predefiniowanych trybów czyli Entertainment, Intenet, Text itd. Masz możliwość przełączania ich szybko poprzez przycisk na pilocie "p. Mode" (u mnie jest to zielony od telegazety) i wtedy możesz szybko przeskakiwać między tymi trybami. Ja po ręcznym skalibrowaniu doszedłem do odkrycia, że mam takie samo ustawienie kontrastu i jasności jak ma tryb Internet :). Więc jż sobie nie ustawiam sam tylko - filmy, gry itp. - Entertainment (mocna jasnośc, wysokie kontrasty); net, fotki - Internet (obniżone kontrast i jasność, to mam przez 70%czasu ustawione bo nie męczy oczu, Entertainment jest za mocny i mocno męczy oczy np przy pracy na necie czy z tekstem gdzie masz jasne tło); no i praca w Wordzie, tekst itd. to "text mode" (tu masz maksymalnie zjechane kontrasty i jasność). Szybko łatwo i przyjemnie.

Co do kalibracji temp kolorów to wymaga to trochę czasu ale da się coś tam wyregulować. Mi się dopiero to udało po podłączeniu CRT i +/- ustawić "na oko" kolrystykę.

charmside
02-10-2007, 13:13
tak zapamięta - wtedy będziesz miał ustawienia Custom. Ale ja korzystam z predefiniowanych trybów czyli Entertainment, Intenet, Text itd. Masz możliwość przełączania ich szybko poprzez przycisk na pilocie "p. Mode" (u mnie jest to zielony od telegazety) i wtedy możesz szybko przeskakiwać między tymi trybami. Ja po ręcznym skalibrowaniu doszedłem do odkrycia, że mam takie samo ustawienie kontrastu i jasności jak ma tryb Internet :). Więc jż sobie nie ustawiam sam tylko - filmy, gry itp. - Entertainment (mocna jasnośc, wysokie kontrasty); net, fotki - Internet (obniżone kontrast i jasność, to mam przez 70%czasu ustawione bo nie męczy oczu, Entertainment jest za mocny i mocno męczy oczy np przy pracy na necie czy z tekstem gdzie masz jasne tło); no i praca w Wordzie, tekst itd. to "text mode" (tu masz maksymalnie zjechane kontrasty i jasność). Szybko łatwo i przyjemnie.

Co do kalibracji temp kolorów to wymaga to trochę czasu ale da się coś tam wyregulować. Mi się dopiero to udało po podłączeniu CRT i +/- ustawić "na oko" kolrystykę.

Czyli wychodzi na to, ze wszystko jest juz pieknie zrobione dla ludu :)
Jeszcze jedno mi sie przypomnialo. Podlaczylem Laptopa i Monitor wlaczylem oba i przy starcie windowsa laptop zmienil rozdzielczosc z 1440x900 (zalecana) na 1280x800 czy wiesz moze czemu tak sie stalo? Po kilku zmianach w ustawieniach laptop wrocil do 1440x900 a LCD ustawilem na 1650x1050 (extended). Czy zawsze tak bede musial "szperac" i zmieniac przy kazdym wlaczeniu kompa? Mozna to jakos ustawic? Teraz przesuwam myszka na lewo i kursor wchodzi na LCD, czy jak przesune tam okno PS tylko ze zdejciem to przy maksymilizacji okna bedzie ono widoczne tylko na LCD?

kronos28
02-10-2007, 14:08
masz ustawione rozszerzanie pulpitu... nie wiem jak to w ATI się nazywa ale jest na bank - w nvidii jest to dualview i ustaw to. Co do rozdzielczości - raz ustawione nie powinny się zmieniać