Zbigniew
30-09-2007, 10:12
Cześć,
Prosiłbym Was o pomoc w następującej sprawie - wypowiedzeniu się na temat wołania w C1 zdjęć na których są duże kontrasty (np. dużo w cieniu i jasnych obszarów).
Przez ostatnie miesiące z dużym zadowoleniem korzystałem z C1 - szybko, w miarę dobrze, dobry workflow - same zalety. Wczoraj popstrykałem trochę typowo wycieczkowych zdjęć w niesprzyjających warunkach (duże słońce), choć dopalałem wiele lampą. No i zacząłem nad nimi pracować w C1 i wyszło źle. Spróbowałem porobić to samo w Adobe LR - no i możliwości są znacznie większe. Czasami wymaga to przekombinowania, ale w LR się udaje, tymczasem w C1 pewnych rzeczy nie da się zrobić (nie ma np. jawnej możliwości typu "Recovery" i "Fill light").
Zanim pokażę przykłady - mam dwa pytania:
1) Czy jest jakiś sposób w C1 aby walczyć z tak dużymi kontrastami (poza "extra shadow", manipulacją krzywymi i suwakami, co robię) ?
2) Czy na codzień (pytanie do osób mających kilka różnych softów do wołania zdjęć) używacie równolegle kilka z nich, zależnie od charakteru zdjęć (np. C1 do zaszumionych, inny do innych)?
OK, przykłady. Po lewej C1, po prawej LR.
1) Najpierw coś lżejszego - oczywiście w obydwu starałem się wyciągnąć jak najwięcej. Poza tym zwracam uwagę na kolory (po prawej są bliższe prawdziwym)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zbigniew-piatek.ovh.org/1C1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zbigniew-piatek.ovh.org/1LR.jpg)
2) Przykład dwa - wszystko na dole było w cieniu, góra w ostrym słońcu. Trochę udało się wyciągnąć, w C1 jest niby podobnie jak w LR (kwestia ruszenia suwakami). Niemniej w LR mogłem dale pójść z wyciąganiem cieni i ładnie zrównać górę i dół.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zbigniew-piatek.ovh.org/3C1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zbigniew-piatek.ovh.org/3LR.jpg)
3) Tutaj zupełny hardcore - pierwszy plan w cieniu (ale dopalany lampą), reszta w słońcu - C1 jest bezradny (wykorzystałem wszystkie możliwości, które znam) - w LR udało się wyciągnąć znacznie więcej.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zbigniew-piatek.ovh.org/2C1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zbigniew-piatek.ovh.org/2LR.jpg)
Wiem, że warunki były niesprzyjające, ale nieraz nie ma na to wpływu. Chciałbym dowiedzieć się jakie macie rady na radzenie sobie z tymi konkretnymi zdjęciami. Mogę wstawić NEFy. Ktoś pomoże ?
Pozdrowienia.
Prosiłbym Was o pomoc w następującej sprawie - wypowiedzeniu się na temat wołania w C1 zdjęć na których są duże kontrasty (np. dużo w cieniu i jasnych obszarów).
Przez ostatnie miesiące z dużym zadowoleniem korzystałem z C1 - szybko, w miarę dobrze, dobry workflow - same zalety. Wczoraj popstrykałem trochę typowo wycieczkowych zdjęć w niesprzyjających warunkach (duże słońce), choć dopalałem wiele lampą. No i zacząłem nad nimi pracować w C1 i wyszło źle. Spróbowałem porobić to samo w Adobe LR - no i możliwości są znacznie większe. Czasami wymaga to przekombinowania, ale w LR się udaje, tymczasem w C1 pewnych rzeczy nie da się zrobić (nie ma np. jawnej możliwości typu "Recovery" i "Fill light").
Zanim pokażę przykłady - mam dwa pytania:
1) Czy jest jakiś sposób w C1 aby walczyć z tak dużymi kontrastami (poza "extra shadow", manipulacją krzywymi i suwakami, co robię) ?
2) Czy na codzień (pytanie do osób mających kilka różnych softów do wołania zdjęć) używacie równolegle kilka z nich, zależnie od charakteru zdjęć (np. C1 do zaszumionych, inny do innych)?
OK, przykłady. Po lewej C1, po prawej LR.
1) Najpierw coś lżejszego - oczywiście w obydwu starałem się wyciągnąć jak najwięcej. Poza tym zwracam uwagę na kolory (po prawej są bliższe prawdziwym)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zbigniew-piatek.ovh.org/1C1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zbigniew-piatek.ovh.org/1LR.jpg)
2) Przykład dwa - wszystko na dole było w cieniu, góra w ostrym słońcu. Trochę udało się wyciągnąć, w C1 jest niby podobnie jak w LR (kwestia ruszenia suwakami). Niemniej w LR mogłem dale pójść z wyciąganiem cieni i ładnie zrównać górę i dół.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zbigniew-piatek.ovh.org/3C1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zbigniew-piatek.ovh.org/3LR.jpg)
3) Tutaj zupełny hardcore - pierwszy plan w cieniu (ale dopalany lampą), reszta w słońcu - C1 jest bezradny (wykorzystałem wszystkie możliwości, które znam) - w LR udało się wyciągnąć znacznie więcej.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zbigniew-piatek.ovh.org/2C1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://zbigniew-piatek.ovh.org/2LR.jpg)
Wiem, że warunki były niesprzyjające, ale nieraz nie ma na to wpływu. Chciałbym dowiedzieć się jakie macie rady na radzenie sobie z tymi konkretnymi zdjęciami. Mogę wstawić NEFy. Ktoś pomoże ?
Pozdrowienia.