PDA

Zobacz pełną wersję : Pentacon Six - wyzwanie



MikeP
28-09-2007, 23:53
Pentacon pytan kilka.

Witam,

zamierzam sprobowac swoich sil w fotografii analogowej, nie tylko cyfrowej. Wybralem sobie na poczatek korpus Pentacona Six i w zwiazku z nim mam kilka pytan do osob znajacych ten aparat.

1. Jaka lampa blyskowa mozna zamontowac do aparatu. Chodzi mi glownie o lampe z obecnie doseplnych na allegro? potrzeba jakies posrednie akcesoria?

2. Jak polaczyc Pentcona z lampami studyjnymi z naszych czasow :)? Wystarczy mi lapma blyskowa ktora wyzwoli pozostale czy trzeba to robic w inny sposob? Sa problemy?

3. Czy w Krakowie jest miejsce gdzie moznaby naprawic ewentualna usterke? Mam na mysli popsuty naciag, co czesto zdarza sie w Pentaconach.

4. Co do naciagu wlasnie i przewijania filmu. Czy jest jakas mozliwosc, by wczesniej zorientowac sie, ze cos jest nie tak czy wychodzi to dopiero po wywolaniu?

5. Jaki wezyk pasuje do Pentacona? Jakis uniwersalny?

Bede wdzieczny za wszelka pomoc w tej sprawie. Wiem, ze rzadzi tu Nikon. Tak pozostanie i u mnie, ale chce sprobowac czegos nowego.

Pozdrawiam serdecznie

MikeP

Czornyj
29-09-2007, 00:01
1. Żadną (ew. młotek z szyną przykręcaną do mocowania statywowego, podłączając go kabelkiem do gniazdka X-sync)
2. Normalnie - kablem do gniazdka X-sync
3. Kadeja
4. Po wywołaniu
5. Uniwersalny

MikeP
29-09-2007, 00:25
Wielkie dzieki Czornyj.

Kadeja? Gdzie to jest? Na Czapskich?

Czyli do lamp studyjnych wystaczy kabelek X-sync tak?

Mam jeszcze pytanie techniczne o taki efekt:

http://gwarf.deviantart.com/art/S-64931355

czy taka winieta to zasluga: optyki, wywolania, komputera? Jak to osiagnac?

Pozdrawiam

MikeP

PS. Czy ktos z Was orientuje sie jaka jest teraz orientacyjna dobra cena za korpus z obiektywem Biometar 2,8/80?

Czornyj
29-09-2007, 00:32
Na Czapskich. A kabel najzwyklejszy.

Winietowanie można osiągnąć na trzy sposoby, trudno zgadnąć.

MikeP
29-09-2007, 00:36
Dzieki,

Jak wiec osiagnac to optyka?

Pozdrawiam

PS Czornyj co myslisz o pomysle zakupu Pentacona celem nauki tadycyjnej fotografii?

Czornyj
29-09-2007, 00:43
przysłaniasz obiektyw dłońmi ;)

Pentacona odradzam - miałem i nienawidziłem go jak... polityka :D :D

david555
29-09-2007, 00:53
MikeP zdobądź Kijewa, to dopiero zabawka.:) Oczywiście cały komplet.

MikeP
29-09-2007, 01:06
Hmm,

a co takiego zlego jest w tym Pentaconie?

Cos jeszcze polecacie poza tymi dwoma?

W ogole czy warto brac sie za sredni format czy moze lepiej kupic cos maloobrazkowego? Np. f801s?

Pozdrawiam

MikeP

david555
29-09-2007, 01:17
Mały obrazek, to też fotografia, ale to już nie to samo.:)

arturkrz
29-09-2007, 06:59
Jeśli wpadniesz do Warszawy, to pożyczę Ci swojego p-sixa z 80/2.8 na próbę... Chociaż koszt przejazdu może nie być warty "zabawy".
Wielu "zawodowców" ma średni format w szafie i może ktoś z Twojej okolicy Ci pożyczy coś lepszego.

p.s. Dawno swojego p-sixa nie używałem i może mieć znany problem z naciągiem (nakładanie klatek).
p.p.s Dziś lecę do Bułgarii na prawie 2 tygodnie. Kontakt PM po 10.10.07 ;-)