PDA

Zobacz pełną wersję : Umowa powiernicza ze ZPAF-jak to działa?



tobiks
25-09-2007, 14:22
mam pytanie, czy ktoś z forumowiczow ma podpisaną umowę ze ZPAF, jesli tak to na jakiej zasadzie ona działa?
mam tą umowę przed nosem oraz regulamin i nieby rozumiem, ale jednak nie do konca mogę sobie wyobrazić jak fizycznie to działa :/ -czy ZPAF pomoga w dochodzeniu praw w przypdaku kradzieży czy też pomaga w sprzedaży gdy mam już kupca na zdjęcie?

Druga sprawa - czy warto w to wchodzić?

fIlek
25-09-2007, 14:30
ZPAF pomaga w dochodzeniu praw w przypadku kradzieży zdjęć. Niestety jednak nie zawsze :( Znam przypadek, że duża (czytaj: bogata) agencja wykorzystała zdjęcia wbrew uzgodnionej wcześniej licencji. ZPAF ze strachu przed jej prawnikami po prostu się wypiął. Nie przeczę jednak, że w "normalnych" sytuacjach pomagają. Oczywiście wiąże się to z prowizją od sprzedanych fotek (jeśli dobrze pamiętam 3% i 5% od wartości - zależnie czy jesteś członkiem ZPAF czy nie). Ja w każdym razie nie narzekam - warto było w to wejść.

tobiks
25-09-2007, 15:14
czy to oznacza, że w przypadku kradzieży zdjęć po prostu zgłaszam to do ZPAF i oni już sami działają, nie trzeba sie droczyc z wydawnictwami na wlasną rękę?

A jeśli jest inny przypadek: ktoś dzwoni do mnie i chce kupić prawo do fotki do publikacji, a ja się w ogóle nie znam - w sensie , nie wiem jakie umowy trzeba stworzyc itp. to czy ZPAF pomaga w takich sytuacjach i jesli tak to w jakim zakresie, jak to wygląda dla autora zdjęć?

mini21
25-09-2007, 17:35
To ja zadam pewnie dla wielu głupie pytanie.
Jak zostać członkiem Zpaf-u?
Ostatnio byłem w Galerii Zpaf w Warszawie i w żarcie zapytałem, jak można zostać członkiem.
Gość się lekko oburzył (a był zwykłym recepcjonistą, sprzedającym książki) i powiedział że to nie łatwa sprawa (jakbym nie wiedział).
(Przy okazji dał mi książkę "Warszawskie Lato Fotografii")

Więc może wy mnie oświecicie, co trzeba zrobić, żeby dostać się do szacownego grona członków Zpaf-u?

pacyf
25-09-2007, 18:02
Więc może wy mnie oświecicie, co trzeba zrobić, żeby dostać się do szacownego grona członków Zpaf-u?

http://www.zpaf.pl/pl/content/zpaf/tryb.php

Jeśli masz bogaty dorobek artystyczny, dwóch wprowadzających, Twoja twórczość zachwyci Radę Artystyczną to nie ma problemu.

eles

fIlek
25-09-2007, 18:16
http://www.zpaf.pl/pl/content/zpaf/tryb.php

Jeśli masz bogaty dorobek artystyczny, dwóch wprowadzających, Twoja twórczość zachwyci Radę Artystyczną to nie ma problemu.

eles

Czyli trochę tak jak z Nikon Klub Polska ;)