PDA

Zobacz pełną wersję : Prolife kolorów PC i APARAT ?



manoa
25-09-2007, 12:47
Witam,
Ostatnio z nadmiaru wolnego czasu zainteresowałem się profilami kolorów a dokładniej to tym aby je wkońcu skonfigurować w miare poprawnie. Zacznijmy od tego że pracuje na laptopie więc kalibracja monitora też wygląda z goła inaczej dlatego licze na waszą pomoc.
A wszystko to tylko 3 pytanie na które odpowiedź jest na max zawiła :

1. Jak ustawić opcje kolorów w Nikonie d70s tzn czy na custom czy na normal jesli custom to jaki profil wybrac :
sRGB Ia
Adobe RGB
sRGB IIIa
Jeśli mam ustawić na custom to możecie podać również pozostałe ustawienia wszystkich zakładek custom aby przełożenie kolorów było jak najbardziej reaistyczne ? Aha być moze to ma znaczenie - wszystkie foty zawsze robie w trybie manualnym zawsze sam ustawiam balans itp... wiec zalozenie jest takie ze pozostale parametry sa w miare ok ustawione.

2. Jaki profil lub jakie ustawienia wpisac w Adobe Gamma na laptopie
3. Jaki profil lub jakie ustawienie wpisać w nVidia Display bo to 2 programy którymi moge operować jeli chodzi o ustawienia monitora.

Próbowałem wszedzie dac sRGB tzn w adobe gamma i w nvidia display ale wtedy obraz zrobil sie tak jasny ze prawie nie bylo nic widac :)

Z gory dzieki za pomoc
Pozdrawiam

Peter
25-09-2007, 13:37
Ostatnio z nadmiaru wolnego czasu zainteresowałem się profilami kolorów a dokładniej to tym aby je wkońcu skonfigurować w miare poprawnie. Zacznijmy od tego że pracuje na laptopie więc kalibracja monitora też wygląda z goła inaczej dlatego licze na waszą pomoc.
A wszystko to tylko 3 pytanie na które odpowiedź jest na max zawiła :

1. Jak ustawić opcje kolorów w Nikonie d70s tzn czy na custom czy na normal jesli custom to jaki profil wybrac :
sRGB Ia
Adobe RGB
sRGB IIIa
Jeśli mam ustawić na custom to możecie podać również pozostałe ustawienia wszystkich zakładek custom aby przełożenie kolorów było jak najbardziej reaistyczne ? Aha być moze to ma znaczenie - wszystkie foty zawsze robie w trybie manualnym zawsze sam ustawiam balans itp... wiec zalozenie jest takie ze pozostale parametry sa w miare ok ustawione.

2. Jaki profil lub jakie ustawienia wpisac w Adobe Gamma na laptopie
3. Jaki profil lub jakie ustawienie wpisać w nVidia Display bo to 2 programy którymi moge operować jeli chodzi o ustawienia monitora.

Próbowałem wszedzie dac sRGB tzn w adobe gamma i w nvidia display ale wtedy obraz zrobil sie tak jasny ze prawie nie bylo nic widac :)

Z gory dzieki za pomoc
Pozdrawiam[/quote]


ad.1 sRGB jest najbardziej rozpowszechniony i jest dobrym wyborem przy przenoszeniu zdjęć między komputerami.

ad.2 Profil w laptopie to gorsza sprawa. Można się pokusić o sRGB. Ale nie wiadomo, czy akurat tak pracuje.
Chodzi tu o poszczególne składowe. Wątpliwe jest jednak prawidłowe wyświetlanie z uwagi na charakter wyświetlacza i kartę graficzną. W Adobe Gamma jest tzw. wizard, który trochę upraszcza ustawienie obrazu.
Ustawienie należy zapisać w pliku i ustawić ten profil jako domyślny we właściwościach ekranu.
Wtedy razem ze startem systemu ładuje się Adobe Gamma i wczytuje ten profil.

ad.3 nVidia Display lepiej sobie darować. Raczej więcej szkody niż pożytku. Te karty i oprogramowanie są do zabawy a nie do wyświetlania foto/video.

pozdrawiam

manoa
25-09-2007, 14:26
A propos sRGB to lepiej w aparacie wybrać Ia czy IIIa lub moze wogole nie ustawiac nic na custom tylko zostawic na normal ?

Antonina
25-09-2007, 14:42
W aparacie mam Adobe RGB i na takim profilu robię ze zdjęciami w programie graficznym. Przy oddawaniu do wywołania zmieniam na sRGB lub jeśli laboratorium ma własne profile maszyn zmieniam na te profile

pebees
25-09-2007, 14:45
manoa łaskawie byś przeszukał archiwum.... tam są odpowiedzi na dręczące Cię pytania...

Peter
25-09-2007, 14:47
A propos sRGB to lepiej w aparacie wybrać Ia czy IIIa lub moze wogole nie ustawiac nic na custom tylko zostawic na normal ?[/quote]

Co do sRGB I jest łagodniejszy III bardziej "żywy". Zależy co się fotografuje. Najlepiej przećwiczyć na konkretnych zdjęciach testowych. Opisy są też w necie. A na ustawieniu normal to raczej też sRGB jest. Trzeba sprawdzić w manualu od aparatu.
Adobe RGB ma "szerszą" przestrzeń, tylko do wykorzystania raczej z Photoshopem. A przy wyświetlaniu na laptopie może być trochę problem. Bezpieczniej sRGB.

Peter
25-09-2007, 14:52
Link do stronki z przykładami:

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=3458&p=3

Może to trochę ułatwi.

manoa
25-09-2007, 15:01
Napewno archiwum przeszukam jesli chodzi o srgb I i III natomniast szukalem kalibracji monitora w laptopie ale z mizernym skutkiem. Być może ktoś kiedyś znajdzie tego topica z podobnym problemem kalibracji to służę radą. Udało mi się w miare przyzwoicie ustawić to wszystko prosta recepta którą znalazłem dzięki google i radzie PETER'a (dzieki wilekie!!!)

MOJA RECEPTA _ może prostacka ale wg. mnie skuteczna.

1. Potrzebne 2 programy Adobe Gamma i Monitor Asset Manager (program darmowy)
STĄD MOŻNA POBRAĆ tylko 213KB (http://www.entechtaiwan.com/util/moninfo.shtm)
2. Za radą Petera w nVidia Display jezeli jakies zmiany oczywiście wczesniej były wprowadzane to resetujemy do ustawien fabrycznych wszystko dajemy na normal. I zostawiamy ten program w spokoju.
3. Kalibrujemy monitor za pomocą tych 2 programów zgodnie z bardzo dokładnym opisem ze strony :
OPIS KALIBRACJI (http://www.strefapc.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=197&Itemid=53)

Sprawdźcie u Siebie czy coś wam taka kalibracja dała, jakby co to prosze o opinie.

manoa
25-09-2007, 15:11
Link do stronki z przykładami:

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=3458&p=3

Może to trochę ułatwi.

Dzięki za linka, faktycznie tam bez zbędnych słów widać te 3profile kolorów, i z tego co tam widze to najbardziej żywe kolory daje profil sRGB IIIa więc zeby go ustawić w d70s musze dać w opcji :
OPTIMIZE IMAGE -> CUSTOM
Wiec jezeli juz przestawiam tryb kolorow na manuala to mozecie również podzielić się waszą wiedzą jakie macie ustawienia tzn... czy w zakladce :
Sharpening
Tone comp.
Saturation
Hue adjustment

tez warto coś zmienić dla uzyskanie lepszego oddawania zdjęciom rzeczywistosci ?
Jesli tak to jakich ustawien używacie ?

dwl
25-09-2007, 19:09
Było tego sporo już. Polecam ten wątek: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=11388 O kalibracji: http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-204-0.php Powodzenia.
Jeśli spróbujesz focić na argb to nie zdziw się czasami jak lcd aparatu pokaże jakieś cuda z kolorami. Na kompie będzie dobrze. Oczywiście w programie, który obsługuje argb.

tojo
25-09-2007, 20:35
Kiedyś znalazłem coś takiego:
http://trurl.asua.org.pl/photo/books/calib/index.xml#intro

Jest tam szczegółowo opisana kalibracja monitora lcd i crt.

Peter
26-09-2007, 11:23
[quote=manoa;425322]Dzięki za linka, faktycznie tam bez zbędnych słów widać te 3profile kolorów, i z tego co tam widze to najbardziej żywe kolory daje profil sRGB IIIa więc zeby go ustawić w d70s musze dać w opcji :
OPTIMIZE IMAGE -> CUSTOM
Wiec jezeli juz przestawiam tryb kolorow na manuala to mozecie również podzielić się waszą wiedzą jakie macie ustawienia tzn... czy w zakladce :
Sharpening
Tone comp.
Saturation
Hue adjustment

tez warto coś zmienić dla uzyskanie lepszego oddawania zdjęciom rzeczywistosci ?
Jesli tak to jakich ustawien używacie ?

Ja proponuję nie szaleć za mocno. Lepiej zostawić w miarę neutralne ustwienia. Zawsze można troszkę wyostrzyć i skorygować kolorki komputerowo. Co prawda trzeba poświęcić trochę czasu, można jednak bezstresowo poeksperymentować. Jeżeli przesadzisz z ustawieniami w aparacie to możesz niechcący posuć fajne zdjęcie.
Np. zbytnio wyostrzone i podkolorowane zdjęcie traci swój klimacik i wygląda sztucznie.
Najlepiej robić fotki w RAW'ie. to daje możliwość naprawdę sporych korekt (w tym odszumienia). Niestety wymaga czasu, cierpliwości i wyczucia. Ale efekty mogą być lepsze niż standardowy jpg z puszki. I o to właśnie chodzi.:)

pozdrawiam