PDA

Zobacz pełną wersję : redukcja filtrowa a winietowanie



FlashGordon
25-09-2007, 10:36
Witam.

Pewnie zaraz dostanę po uszach, bo takie pytanie już było... cóż, nie znalazłem odpowiedzi (przynajmniej jednoznacznej), więc pytam.

Kupiłem dopiero co nikona d40 z kitowym obiektywem 18-55. Wiem - żadna rewelacja, ale to mój początek i na razie wystarczy. Chciałbym natomiast pobawić się nieco filtrami. Boję się tylko winietowania przy największym oddaleniu. I tu pojawia się moje pytanie. Czy dzięki redukcji filtrowej da się zmniejszyć efekt winietowania? Jeśli tak, to na ile musiałbym zredukować moje 52 mm żeby efekt winietowania się nie pojawiał? Z drugiej strony, pewnie kiedyś dokupię jakiś lepszy obiektyw i chciałbym, żeby filtry do niego również (może przez inną redukcję) pasowały.

Przepraszam za lamerstwo i z góry dziękuję za wsparcie radą ;)

Antonina
25-09-2007, 11:34
Nie wiem czy dobrze rozumie ale z tego co załapałam chcesz zmniejszyć winietowanie obiektywu przykręcając redukcję jeśli tak to niestety ale zwiększysz ją jeszcze jeszcze bardziej. Mała winieta nie jest zła ;) do zaobserwowania tylko na szerokich kadrach
Filtry kup w oprawce slim i nie bój się
A jeśli chodzi o to że filtry w szerokich oprawkach będą dawać winietę to możesz zaopatrzyć się w redukcję 52 na np.67mm i takie filtry kupować będziesz miał do obiektywu z większym gwintem . Może być tylko problem z osłonką
P.S

Boję się tylko winietowania przy największym oddaleniu.

Nie największym oddaleniu tylko przysłonie ;)

FlashGordon
25-09-2007, 11:52
No właśnie o coś takiego chodzi :)

Redukcja kojarzy się ze zmniejszeniem średnicy, ale ja mam na myśli taką, która pozwoli mi na stosowanie filtrów o większej średnicy z obiektywem 52mm, tak aby poprzez oddalenie od osi brzegów oprawek filtrów zyskać na możliwości montowania elementów bardziej wydłużających obiektyw (kilka filtrów, filtr + tulipan itp.).

Dziękuję za odpowiedź.

Antonina
25-09-2007, 12:03
To tak jak napisałam kupuj filtry większe zaopatrz się w odpowiednią redukcję i będzie ok ale nawet stosując standardowy rozmiar winieta będzie widoczna tylko na szerokich kadrach, a jeśli chcesz naprawdę pobawić się filtrami to skompletuj system Cokin na początek szara połówka z miękkim przejściem a resztę filtrów pomalutku kompletować jedynie polara bym na twoim miejscu kupiła na gwint (Pamiętaj kołowy)
Wpisz w google cokin gallery http://www.cokin.co.uk/pages/gallery1.htm

charmside
25-09-2007, 12:14
No właśnie o coś takiego chodzi :)

Redukcja kojarzy się ze zmniejszeniem średnicy, ale ja mam na myśli taką, która pozwoli mi na stosowanie filtrów o większej średnicy z obiektywem 52mm, tak aby poprzez oddalenie od osi brzegów oprawek filtrów zyskać na możliwości montowania elementów bardziej wydłużających obiektyw (kilka filtrów, filtr + tulipan itp.).

Dziękuję za odpowiedź.

Nie zalozysz tulipana jesli zastosujesz "redukcje", tak samo jak dekielka na przod obiektywu (chyba ze za kazdym razem bedziesz filtr odkrecal czego nie polecam. Niestety cos za cos...

Antonina
25-09-2007, 12:24
Nie zalozysz tulipana jesli zastosujesz "redukcje", tak samo jak dekielka na przod obiektywu (chyba ze za kazdym razem bedziesz filtr odkrecal czego nie polecam. Niestety cos za cos...

Napisałam o tym. Czy ten kit nie kręci soczewką ? Jeśli tak to z tulipana i tak nic jeśli kupi Marumi będzie miał dwa gwinty dokupi osłonkę z gwintem i nie będzie problemu ? Ja kiedyś miałam taką gumową dobrze zdawała egzamin przy polarze łatwo się nim kręciło ;)

FlashGordon
25-09-2007, 13:19
Tak, rzeczywiście kiciak kręci soczewką, niestety. W każdym razie - dzięki za wszystkie rady.

Antonino, dziękuję też za link do galerii. Rozważałem korzystanie z filtrów Cokina i chyba rzeczywiście pójdę w tę stronę. Tym bardziej, że to rozwiązanie bardzo uniwersalne - jak zmienię sprzęt, nadal będę mógł z niego korzystać.