PDA

Zobacz pełną wersję : Mieszek do macro



xworobic
19-12-2005, 10:20
Co warte są mieszki do makrofotografii? Warto taki kupic? Chcę porobić troche portretów mrówkom i im podobnym gadzinom, w stanie zywym lub np. zamrożonym (pewnie lepiej gdy sie nie ruszają) - moje doświadczenie z mioeszkami jest zerowe, pozdrowienia,

aldus
19-12-2005, 11:52
Poczytaj np. tu:
http://fotohobby.terramail.pl/makro/teoria.htm
albo:
http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/porady/artykuly/makrofotografia/macro.php
Jeśli nastawiasz się na Nikona przygotuj się na spore wydatki. Rzuć okiem na Allegro, zorientujesz się w co się pchasz. Rozważ pierścienie pośrednie czy soczewki. Przejrzyj archiwum, temat był wałkowany niejednokrotnie. Życzę powodzenia i udanych łowów :)

pinyo
30-12-2005, 00:09
Albo kup ruski mieszek za 80 zł przejściówkę na na bagnet nikona za 10 zł a z drugiej strony np. vivitara 50/1.8 za 100-150 zł i już masz makro że ho-ho

HYPER
02-01-2006, 23:20
taaa i pogon z takim badziewiem za mrowka patrzac na f16 w super wizjer chocby D70

kaisuj
07-01-2008, 14:40
Chciałbym nieco odswiezyc ten watek. Po pierwsze to znalazlem na allegro mieszek do Nikona za 200zl http://www.allegro.pl/item291554151_mieszek_makro_mocowanie_nikon_nowy_f akt_vat_.html
czyli duzo mniej niz zestaw pierscieni posrednich kenko (chyba 560zl)

Po drugie to mam dwa pytania:

1. W opisie jest instrukcja jak ustawiac przyslone w tym mieszku i prawde mowiac nie bardzo rozumiem co to jest
"pierscien przyslony" w obiektywie. Pisza tam, ze jesli obiektyw tego nie ma, to da sie ustawiac przylosne w mieszku.

2. Jak wyglada odleglosc ostrzenia przy obiektywie Tamron 90 + taki mieszek? Ktos probowal? Nie ma ogniskowania wewnatrz obiektywu?

Dzieki za wszelkie informacje.

FalconPL
07-01-2008, 18:13
no proszę jaki wątek się odświeżył - sam miałem zadać podobne pytanie - więc się dołączę:

zastanawiałem się nad pierścieniami bez przeniesienia automatyki, ale zaniepokoiła mnie jedna rzecz:

mam nikkora 50mm/1.8 - on ma pierścień przysłony, ale jeśli ustawię go na cokolwiek innego niż F22 to na wyświetlaczu
w miejscu gdzie normalnie pokauje się liczba przysłony wyskakują literki "EE" - AF ustawia ostrość, ale zdjęcia zrobić nie można,

no i tak się zastanawiam, czy podobnie nie będzie jeśli założę jakiś "głupi" (czyli bez przeniesiena automatyki) pierścień ?

jak wogóle wygląda praca z obiektywami przez przejściówkę M42, bo wyobrażałem sobie że ustawiamy przysłonę ręcznie na obiektywie, a do tego na aparacie wybieramy identyczną w
trybie A lub M.

Garnett
08-01-2008, 09:24
"no i tak się zastanawiam, czy podobnie nie będzie jeśli założę jakiś "głupi" (czyli bez przeniesiena automatyki) pierścień ?"

Bedzie tak samo roznica miedzy mieszkiem a pierscieniem polega a tym ze w mieszku masz plynna regulacje a pierscienie dokladasz i masz "skok" z tym ze z mieszkiem bez reki wiele nie zrobisz.

"jak wogóle wygląda praca z obiektywami przez przejściówkę M42, bo wyobrażałem sobie że ustawiamy przysłonę ręcznie na obiektywie, a do tego na aparacie wybieramy identyczną w
trybie A lub M."

W aparacie przeslony nie ruszasz :) A w sumie po co ja ruszac w koncu mieszek i piescienie tak przyciemniaja ze bez lampy blysk nic nie zrobisz wiec podpinasz lampke i ustawiasz F22 i czas ok 1/100 i do tego dostrajasz lampe i jest ok :)

Poczytaj sporo jest tutaj na stronie lacznie z pokazanymi zestawami do makro :)

http://www.stopa.cso.pl/

FalconPL
08-01-2008, 21:08
"Bedzie tak samo roznica miedzy mieszkiem a pierscieniem polega a tym ze w mieszku masz plynna regulacje a pierscienie dokladasz i masz "skok" z tym ze z mieszkiem bez reki wiele nie zrobisz.

W aparacie przeslony nie ruszasz :) A w sumie po co ja ruszac w koncu mieszek i piescienie tak przyciemniaja ze bez lampy blysk nic nie zrobisz wiec podpinasz lampke i ustawiasz F22 i czas ok 1/100 i do tego dostrajasz lampe i jest ok :)



nie do końca zrozumiałeś moje wątpliwości - napisałem że jak przykręcam obiektyw z manualną przysłoną i zmieniam jej ustawienie na inne niż f22 to na wyświetlaczu mam "EE" i nie mogę robić zdjęć.

Pytałem czy nie będę miał takiej samej sytuacji jak podłącze mieszek czy pierścienie. (bo różnicę między mieszkiem i pierścieniami oczywiście rozumiem :)

Garnett
09-01-2008, 08:38
Rozumiem Twoje watpliwosci tylko zastaniawiem sie czy jak wyswietla EE to nie robi zdjec ??? ( ja u siebie nie sprawdzalem ale moze dzisiaj wieczorem zobacze jak to wyglada z przestawianiem recznie przyslony bo u mnie wszystko przenosi automatyke )