PDA

Zobacz pełną wersję : [ Portret ] Ola @ 30mm



Zbigniew
23-09-2007, 22:20
Hej!

Zastanawiałem się, czy nie do fotografii albumowej, ale ostatecznie tutaj. Z dzisiejszego spaceru po Łazienkach - zdjęcia oczywiście ukochaną, przerysowującą Sigmą 30/1.4 :) Co sądzicie ?




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img118.imageshack.us/img118/3562/kopia2fw0.jpg)




https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img118.imageshack.us/img118/7358/kopia3wg6.jpg)

david555
23-09-2007, 22:43
Bardzo przyjemne portrety Zbyszku i światło takie jak lubię. Poza tym modelka, to piękno w skromności, czyli kwintesencja tego co najlepsze.

Zbigniew
24-09-2007, 09:28
Dziękuję, przekażę małżonce :) :)
Ktoś jeszcze dorzuci jakiś komentarz ? :)

dusker
24-09-2007, 10:25
bardzo mile portrety, podoba mi sie GO. jedyna rzecz ktora mi sie srednio podoba to troszeczke za blada twarz modelki.

malizna
24-09-2007, 10:30
Doswietlales lampa ?

legionize
24-09-2007, 10:38
Przyjemne Zbigniewie. Bije od nich ciepło poznego lata. A tak mi się kojarzy

sokrates
24-09-2007, 10:38
ostrość, kadr, GO i kolorystyka tła bardzo mi odpowiadają, ale twarz faktycznie jakaś blada wyszła? szczególnie na 1 zdj.

specjal
24-09-2007, 10:44
ja bym na lampie dał tak -1/3 lub -2/3

pozatym wyjaśniam Wam kwestie "bladości".. jak wiecie Zbigniew został ojcem, a kobieta
w ciąży nie powinna sie opalać, więc pochwałka za to, kolor skórki można podciągnąć
software'owo zawsze

do tych portretów użyłbym 50tki i stanął dalej, uniknąłbym przerysowania (chociaż lubie przerysowanie)

gadas
24-09-2007, 11:15
Doswietlales lampa ?

Kolego lampa była to widać .

ozzy
24-09-2007, 11:41
Zbigniew- jeśli mogę zasugerować- polecam pomarańczowy filtr na lampę dla lekkiego ocieplenia :)

specjal
24-09-2007, 12:05
a czy te 2 filtry co są do SB-800 tak mają wisieć na lampie poprostu ?
czy ja nie umiem ich zakładac ?

malizna
24-09-2007, 12:43
Kolego lampa była to widać .
no na drugim to widac a na pierwszym nie dal bym sobie reki uciac. Ale nie mam jeszcze tak duzego widzenia
pozdrawiam

Dyziek
24-09-2007, 12:51
Fajnie wyszły, Ty te szkiełko odpinasz czasem?:)

Zbigniew
24-09-2007, 13:18
Dziękuję za komentarze i sugestie ! Są bardzo cenne.


Doswietlales lampa ?
Tak - większość zdjęć które zrobiłem (portrety w szczególności) wymagała doświetlania, bo kontrasty były ogromne. Blenda byłaby tutaj lepsza, wiem, ale to były tylko takie zdjęcia spacerowo-albumowe.

A tutaj bez doświetlania - całe szczęście, że słońce zaszło, bo byłaby masakra. Zresztą i tak nie jest wg mnie wcale rewelacyjnie.



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img522.imageshack.us/img522/9496/dsc5657vl8.jpg)



ja bym na lampie dał tak -1/3 lub -2/3
pozatym wyjaśniam Wam kwestie "bladości".. jak wiecie Zbigniew został ojcem, a kobieta w ciąży nie powinna sie opalać, więc pochwałka za to, kolor skórki można podciągnąć software'owo zawsze

Dokładnie - to był pierwszy dłuższy spacer od maja. Poza tym akurat były takie okoliczności przyrody, że nie chciałem osoby portretowanej umieszczać w słońcu (bo i tak były cienie), ale tło było bardzo ładnie nasłonecznione i dosyć zółte z powodu samych liści - stąd jeszcze większe wrażenie bladości skóry.


Zbigniew- jeśli mogę zasugerować- polecam pomarańczowy filtr na lampę dla lekkiego ocieplenia :)
Właśnie - myślałem o pokolorowaniu tego światła z lampy. Rozumiem, że ten filtr to jeden z tych dwóch dołączanych do SB800 ? :???:


Fajnie wyszły, Ty te szkiełko odpinasz czasem?:)
Tak - zazwyczaj na zmianę z Nikkorem 60. I mam jedno wrażenie - te obydwa obiektywy są do siebie bardzo podobne pod względem kontrastu i ostrości zdjęć. Mam też 50-tkę - choć bokeh ma przesmaczny, to nie jest taka ostra przy małych przysłonach, dlatego chętniej portretuję Mikro Nikkorem i 30-tką. W przypadku Sigmy mogę podejść bliżej, co często jest zaletą, bo można przyatakować pod innym niż zwykle kątem, a poza tym jest się w centrum akcji, perspektywa jest szersza, itd. To obiektyw do takiej portretowej reporterki :)


Pozdrowienia !

milk
24-09-2007, 14:44
A ja bym jednak nie ucinał tak głowy...choć lubie "cięte" portrety ale moim zdaniem sprawdzają się własnie przy ciasnych kadrach...tutaj sprawia to wrażenie dzieła przypadku. Na jedynce uciął bym szalik a na dwójce cięcie tuż pod biustem...ale to tak po mojemu. Ale ciepełko z nich i tak bije...

pozdro

milk

ozzy
24-09-2007, 15:02
Właśnie - myślałem o pokolorowaniu tego światła z lampy. Rozumiem, że ten filtr to jeden z tych dwóch dołączanych do SB800 ? :???:

z tego co wiem to tak- ja sb800 nie mam :( i muszę sobie radzić innymi sposobami... cholera, u nas ciężko dostać takie filtry. W stanach to nawet fajne żele mają, a u nas bida :/

david555
24-09-2007, 15:08
Zbigniew, nie dawaj się namówić na żadne filtry na lampę, bo zdjęcia utracą to, co w nich najpiękniejsze, czyli prawdziwą kolorystykę. I to już nie będzie to.

ozzy
24-09-2007, 15:21
Zbigniew, nie dawaj się namówić na żadne filtry na lampę, bo zdjęcia utracą to, co w nich najpiękniejsze, czyli prawdziwą kolorystykę. I to już nie będzie to.

Ale co Ty mówisz:) :) :) Filtr na lampę będzie właśnie do oddania naturalnej kolorostyki... Jest on konieczny szczególnie jak błyśnie się trochę mocniej- na 1., w porównaniu do 2, jest niebieska dominanta na skórze- nie zauważyłeś tego?. Poza tym wydaje mi się że spacer był późną popołudniową porą (żółtawo-pomaranczowe światło na trawie itp), więc użycie pomarańczowego filtra NA LAMPĘ byłoby tymbardziej wskazane, ze względu na światło otoczenia. W każdym razie- Zbigniew spróbuj, zobaczysz jaki efekt bardziej Ci pasuje (choć ja i tak znam już odpowiedź:) )

david555
24-09-2007, 15:43
ozzy, może i masz rację, ale nigdy nie stosowałem żadnych tego rodzaju nakładek na SaBinkę, a doświetlanie -1/3 lub jeszcze mniej nie daje jakichś koszmarnych zafarbów. Zresztą w fotografii cyfrowej to jakby nie problem. Bladość cery modelki Zbigniewa, wynika z jej szlachetności i delikatności, a nie tylko od niebieskawego błysku.;)

ozzy
24-09-2007, 16:05
]Bladość cery modelki Zbigniewa, wynika z jej szlachetności i delikatności, a nie tylko od niebieskawego błysku.;)

Bladość- ok, na ten temat przecież nic nie mówię :) piszę jedynie o niebieskim zafarbie którego można się bez problemu pozbyć stosując filtr. Co prawda do sb800 jest tylko jeden pomarańczowy, a przydałyby się takie 1/4, 1/2 i full CTO...


doświetlanie -1/3 lub jeszcze mniej nie daje jakichś koszmarnych zafarbów
lampa ustawiona na -1/3 EV nie doświetla, tylko jest głównym źródłem światła dla pierwszego planu. -1 i 2/3 to jest doświetlanie z tego co udało mi się zaobserwować;)


Zresztą w fotografii cyfrowej to jakby nie problem.
Dla mnie to jest problem:)


może i masz rację, ale nigdy nie stosowałem żadnych tego rodzaju nakładek na SaBinkę
to polecam spróbować:)

david555
24-09-2007, 16:50
ozzy, przyjmuję Twoje uwagi z pokorą i poszukam stosownego filtra. Pażywiom, uwidim, jak mawiają Chińczycy.:)

Zbigniew
24-09-2007, 22:08
Dziękuję za dyskusję. Rzeczywiście miałem już kilka sytuacji, gdy na zdjęciach widziałem niebieskie zafarby - myślałem, że uda się temu zaradzić odpowiednio je wywołując, ale w sumie pomysł z filtrami może być tutaj najlepszy. Dzięki i pozdrawiam.

bth
24-09-2007, 23:06
Hej Zbigniew,

nie będę komentować urody modelki, nie chciałbym też nikogo urazić ... ale przecież to są jakieś dwa przypadkowe kadry, jak dla mnie bez ładu i składu. Kolor skóry niestety trupioblady, na pierwszym tło bez pomysłu z wielką jasną plamą po prawej.

Rozumiem, że to zdjęcia Twojej drugiej połówki i masz do nich stosunek emocjonalny, ale niestety nie wyróżniają się one niczym z miliona innych, nie opowiadają żadnej historii, nie intrygują ani trochę, ot takie - cyknięte, ale zaraz portret? Nie znam Cię, więc potraktuj moją opinię jako opinię kogoś z zewnątrz, nieskrępowaną towarzyskimi konwenansami :-)

Pozdrawiam niezłośliwie,
Bartek

Zbigniew
24-09-2007, 23:13
Hehe, no wreszcie jakiś negatywny komentarz :) :) Masz rację - mogłem je wrzucić do fotografii albumowej, bo właściwie to takie pstryki spacerowe.

bth
24-09-2007, 23:17
Uff!

W rewanżu czekam na szczerą analizę czegoś mojego (jak się znowu pojawi) :-)

Pozdrawiam
Bartek

Phoenix
25-09-2007, 21:36
nie wiem Zbyszku..czy modelka sie przypadkiem nie bronila troszke przed zdjeciami...ale ja odnosze wraznie...ze jest dosc skrepowana...jakby pozowala troszke na sile na zasadzie" "no juz dobrze zrob i sie odczep" :D
moze bronila sie przed ostrym swiatlem i stad ten grymas na pierwszym :)

david555
25-09-2007, 21:45
moze bronila sie przed ostrym swiatlem i stad ten grymas na pierwszym :)

Gdzie Ty tam dostrzegłeś grymas? To Ty grymasisz.:):):)