PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia i obróbka na Laptopach???



treash
22-09-2007, 23:31
Co sadzicie o przegladaniu, obróbce zdjęć na Laptopach?Bo ja od niedawna posiadam Laptopa Toshiba A-200 ale nie moge się przyzwyczaić do wyświetlania na nim i samej oceny wykonanych zdjęć..wydaje mi się że jest dużo gorzej niż na zwykłym monitorze LG Flatron 775FT który wcześniej posiadałem przy stacjonarnym kompie..Co sądzicie o tym?

Gawronnek
22-09-2007, 23:36
bo LCD laptopa nie nadaje się do obróbki, ja mimo iż pracuje na Toshibie mam podłączony CRT 21 cali właśnie tylko i wyłącznie do zdjęć

kobyll
23-09-2007, 00:21
Mam ten sam problem.... Po obróbce zdjęć na laptopie balans bieli, jasność, kontast poprostu leży! Przywlokłem sobie teraz starego CRTka z roboty ale jest strasznie wypukły i kolory też nie są ustawione tak jak się należy. Coraz poważniej się zastanawiam nad kupnem czegoś takiego: klik! (http://allegro.pl/item244403262__dell_p1130_trinit_tylko_w_weekend_2 25_zl.html)

pdzran
23-09-2007, 00:59
Mam ten sam problem.... Po obróbce zdjęć na laptopie balans bieli, jasność, kontast poprostu leży! Przywlokłem sobie teraz starego CRTka z roboty ale jest strasznie wypukły i kolory też nie są ustawione tak jak się należy. Coraz poważniej się zastanawiam nad kupnem czegoś takiego: klik! (http://allegro.pl/item244403262__dell_p1130_trinit_tylko_w_weekend_2 25_zl.html)

Ktos wystawil 30 sztuk , jest duza szansa, ze takie monitorki zakupione byly w komplecie z kompem i "wypalaly sie" u zachodnich sasiadow przez 3-5 lat w biurze po 8 godzin a wiec sa zjechane lekko.

p.s. na gieldzie w w-wie (sobota-niedziela) mozna kupic , ewentualnie sprawdzic na miejscu jaki jest stan sprzetu

kobyll
23-09-2007, 14:12
pdzran ten link traktowalbym raczej pogladowo :) Co nie zmienia faktu, że jakby poszukać to można wyrawć za małe pieniądze niezłego CRTka (niekoniecznie takiego poniemieckiego :)).

yendash
23-09-2007, 20:24
Ostatnio przy wymianie crt na 21" też sięgnąłem po "demobilne". Początkowo miał to być eizo. Po kilku monitorach, które przytargałem i testowałem w domu miałem serdecznie dość. I firmy i używanych monitorów. Ostatecznie wpadł mi w ręce g520 sonego i... został. Ale następny monitor już nie kupię w ten sposób. Jest to droga dla cierpliwych i korzystających z bliskości firm. Zdecydowanie nie polecam tego drogą wysyłkową. Ale to moja wersja. A te 21" to jest przedłużenie do lptopa. Nie wiem jak na macowych matrycach ale z pctów to trzeba chyba mocno poszukać sensownej a i tak podejrzewam że zysk będzie wątpliwy. Zdecydowanie lepiej i taniej podłączyć coś zewnętrznie.

kobyll
23-09-2007, 23:25
Ja gdy obrabiam fotki na moim lapku robie staram się robić zdjęcia za jasne i takie wyprane z kolorów. Po czym gdy oglądam je na innych komputerach zazwyczaj okazują się za jaskrawe i za ciemne... Na szczęście mniej więcej już wiem jak "skopać zdjęcie u mnie" żeby wyglądało ok u innych :)

camel
02-10-2007, 15:22
Według mojego skromnego zdania nowsze laptopy takich firm jak Dell czy IBM, a już na pewno nowe LCDki (np. EIZO z wyższej półki) nadają się do obróbki grafiki, ale wiele osób nadal pracuje na CRT ze względu na lepsze odwzorowanie kolorów.. coś w tym zatem musi być.

Ja zazwyczaj siedze przy laptopie, ale do obróbki fotografii nie nadaje się zupełnie głównie ze względu na nierównomierne podświetlenie matrycy. Jest to starszy model compaqa. Używam za to CRTeka Sony G220.. już trochę się wysłużył, ale daaaawno temu był kupiony jako nowy. Do tej pory nie narzekam na kolory, ale ma niestety tylko 17''.

zapa
03-10-2007, 09:46
wg. mnie obrabianie zdjęć na jakimkolwiek laptopie kończy się prędzej czy póżniej porażką ( doświadczone empirycznie ) :)

laptopowe matryce nie wyświetlają*nawet sRGB. więc albo jak ktoś ma szczęscie to trafi na dobrego CRT albo trzeba wydać*kase na jakiegoś fajnego LCD'ka ( np. Eizo ) :)

david555
03-10-2007, 10:47
Tak jak mówi Gawronnek, oglądać fotki na podłączonym CRT. To najtańsze i moim zdaniem najlepsze rozwiązanie.

Peter
03-10-2007, 11:00
Co sadzicie o przegladaniu, obróbce zdjęć na Laptopach?Bo ja od niedawna posiadam Laptopa Toshiba A-200 ale nie moge się przyzwyczaić do wyświetlania na nim i samej oceny wykonanych zdjęć..wydaje mi się że jest dużo gorzej niż na zwykłym monitorze LG Flatron 775FT który wcześniej posiadałem przy stacjonarnym kompie..Co sądzicie o tym?

Oglądać można. Z obróbką lepiej się wstrzymać. Można dużo posuć. Laptopy nis do tego służą.
Nawet podpięcie zewnętrznego monitora niewiele da choć trochę poprawi. W laptopach instalowane są takie a nie inne karty graficzne. To skutkuje gorszym obrazem. Kalibracja też może nie pomóc. Wszystko zależy kto i co chce uzyskać.

Tom01
03-10-2007, 13:41
Nawet podpięcie zewnętrznego monitora niewiele da choć trochę poprawi. W laptopach instalowane są takie a nie inne karty graficzne. To skutkuje gorszym obrazem. Kalibracja też może nie pomóc. Wszystko zależy kto i co chce uzyskać.

Pozwolę się sobie nie zgodzić. Normalny monitor podłączony do laptopa zmienia zasadniczo jakość pracy i nie ma znaczenia czy będzie to Mac, PC, czy laptok. Rodzaj karty graficznej nie ma nic do rzeczy. Ma świecić i obsługiwać rozdzielczość. Dobrze jest jeśli ma DVI. Aha, trzeba też pamiętać o zarządzaniu profilami na dwóch ekranach.

Tom01
03-10-2007, 13:42
Co sadzicie o przegladaniu, obróbce zdjęć na Laptopach?

1. Trzeba takiego laptopa oprofilować.
2. Pomimo spełnienia pkt 1 można konkretnie popsuć sobie fotki.

krzysztof jot
04-10-2007, 00:33
za kolegami - nawet laptop z dobrej klasy matrycą (czyt.drogi ) jest dyskusyjny w temacie reprodukcji kolorów, sugeruje zastosowac sie do rad kolegów i zakupc cos zewnetrznego - obecnie za smieszne pieniadze mozna kupic uzywki poleasingowe z najwyzszej półki jak Lacie Iliama Eizo Dell itp po paresetzłotych, czy nawet LCD modele dwu-trzy letnie ktore wtedy były po 10tys teraz kupisz za 2tys. I nie obawiaj sie allegro - to zawodowi sprzedawcy zawsze mozna wymienic a kazdy dobry monitor ma albo licznik przepracowanych godzin albo zakodowaną w menu date produkcji i zawsze wiesz co kupujesz, sprzedawcy Eizo zazwyczaj podaja ilosc przepracowanych przez monitor godzin itp...

Peter
04-10-2007, 07:34
Pozwolę się sobie nie zgodzić. Normalny monitor podłączony do laptopa zmienia zasadniczo jakość pracy i nie ma znaczenia czy będzie to Mac, PC, czy laptok. Rodzaj karty graficznej nie ma nic do rzeczy. Ma świecić i obsługiwać rozdzielczość. Dobrze jest jeśli ma DVI. Aha, trzeba też pamiętać o zarządzaniu profilami na dwóch ekranach.


1. Trzeba takiego laptopa oprofilować.
2. Pomimo spełnienia pkt 1 można konkretnie popsuć sobie fotki.

Jestem za a nawet przeciw ?
Wyjście dsub w laptopach to porażka. Karta ma znaczenie. Nie będę rozwijał tematu. Wystarczy zobaczyć czego używają profi szczególnie w krajach rozwiniętych. I nie mówię tu o chałupniczej produkcji wizytówek i broszurek.
Można też się skonsultować z obeznanymi w temacie elektronikami. Reszta bez komentarza.

Peter
04-10-2007, 08:30
Po znajomości od pewnego elektronika:

z definicji: sygnal cyfrowy to specyficzny sygnal analogowy (w logice binarnej moze przyjac dwa stany 0 lub 1 rozrozniane poziomem napiecia oraz dwa stany zabronione pomiedzy 0 a 1 i "niepodlaczone" :))

z teorii: sygnal ktory plynie przez jakies medium zawsze ulega zakloceniom, sygnal cyfrowy jest latwiej odtworzyc (w koncu sa dwa stany wysoki i niski a nie caly zakres).. no chyba ze znieksztalcenia sa w wielkosci krytycznej lub obciety jest przewod :))

praktyka: pokazuje jednak ze o ile w sygnale cyfrowym (patrzac z pozycji logiki) wyeliminowano wiekszosc problemow ale... jak zawsze ale.... pojawily sie nowe jak:
dlugosci przewodow, odchylki parametrow aktywnych urzadzen, problemy w zboczach sygnalow, propagacji

a dodatkowo na logike: jestem znanym grafikiem, ciulaczem pieniadza i zamiast kupic karte i monitor "made in RoCh" za 700 zlotych kupuje za 15.000,- a po co "przecie to to samo" :)))

Tom01
04-10-2007, 09:45
z definicji: sygnal cyfrowy to specyficzny sygnal analogowy (w logice binarnej moze przyjac dwa stany 0 lub 1 rozrozniane poziomem napiecia oraz dwa stany zabronione pomiedzy 0 a 1 i "niepodlaczone" :))
z teorii: sygnal ktory plynie przez jakies medium zawsze ulega zakloceniom, sygnal cyfrowy jest latwiej odtworzyc (w koncu sa dwa stany wysoki i niski a nie caly zakres).. no chyba ze znieksztalcenia sa w wielkosci krytycznej lub obciety jest przewod :))

Powyższe jest zupełnie oczywiste i łatwe do zauważenia przez każdego. Np: ostrość na LCD, w porównaniu do kineskopu jest idealna.


praktyka: pokazuje jednak ze o ile w sygnale cyfrowym (patrzac z pozycji logiki) wyeliminowano wiekszosc problemow ale... jak zawsze ale.... pojawily sie nowe jak:dlugosci przewodow, odchylki parametrow aktywnych urzadzen, problemy w zboczach sygnalow, propagacji

Transmisja tego typu ma to do siebie że albo "jest", albo jej "nie ma". Nie ma miejsca na "jest, ale słabej jakości".


a dodatkowo na logike: jestem znanym grafikiem, ciulaczem pieniadza i zamiast kupic karte i monitor "made in RoCh" za 700 zlotych kupuje za 15.000,- a po co "przecie to to samo" :)))

Hmmm..... sens w tym zdaniu jest tak głęboko ukryty, że ja go nie widzę.

Peter
04-10-2007, 10:41
Powyższe jest zupełnie oczywiste i łatwe do zauważenia przez każdego. Np: ostrość na LCD, w porównaniu do kineskopu jest idealna.

Nie jest to prawda. LCD traci ostrość poza rozdziałką natywną.
A oglądanie np. materiału video PAL w rozdielczości np. 1920 x 1200 jest nieporozumieniem.

Tom01
04-10-2007, 10:45
Nie jest to prawda. LCD traci ostrość poza rozdziałką natywną.

Rozpatrując uwarunkowania techniczne, bierze się pod uwagę naturalne warunki pracy, a nie niezalecane.


A oglądanie np. materiału video PAL w rozdielczości np. 1920 x 1200 jest nieporozumieniem.

Tu się zgodzę, przy czym rozwinąłbym ową myśl do oglądania video na monitorze w ogóle.

KS
03-02-2008, 13:42
Obecnie pracuję na IBMie T42, chciałbym podłączyć poprzez wyjście D-SUB monitor EIZO FlexScan S1921.

Próbowałem podpiąć CRT Iiyamy i działa bardzo dobrze na 1280x1024 @ 85Hz, wyższych nie sprawdzałem (w laptopie mam kartę Radeon 9600 64MB).

Macie może jakieś doświadczenia z podobnym połaczeniem?

ZimnyMaciek
04-03-2008, 00:54
Witam mam podobne pytanie co mój przedmówca: posiadam laptopa toshiba a200 z kartą x3100 i złączem D-SUB. Chcę kupić Eizo s1921 tyle, że nie wiem czy jest sens podpinać taki monitor do takiego laptopa? Może lepiej kupić coś tańszego ale w technologii TN bo i tak tego PVA nie zobaczę na monitorze z powodu złącza (D-SUB)? Inna sprawa to USB, które obsługuje Eizo-na co to i po co? I czy jest jakaś możliwość zainstalowania jakiegoś konwertera/ przejściówki do laptopa aby działało to w DVI?

Peter
04-03-2008, 08:28
Zakupu LCD z matrycą TN to nie polecam. Przy dobrej karcie i przewodzie na złączu dsub da się pracować.
Matryca TN spowoduje zepsucie koloru (przebarwienia i przepalenia) z powodu 262 tys. wyświetlanych kolorów.
Więc lepiej dać sobie z tym spokój. Lepiej na VA lub IPS. Zależy oczywiście od zastosowań i preferencji.
Zresztą najprościej iść z lapkiem, podłączyć sobie i porównać np. gradienty lub zdjęcia. Na złączu dsub może być trochę gorszy obraz niż na dvi. Zależy to jednak również od elektroniki monitora.

Peter
04-03-2008, 08:33
Uzupełnienie. Żeby było jasne. Przetestowałem ostatnio monitor Belinea 1980 S2 na mva.
Ma wady typowe dla mva od AUO: podświetlenie, efekt X, srebrzenie pod kątem.
Jednak kolory znakomite również na dsub, gradienty OK. Na dsub jest tylko pewien problem z najciemniejszym zakresem. Widać czarny pas (elektronika monitora) - tylko dsub. Jednak obraz i tak lepszy niż na TN.

Darek Jankowiak
09-03-2008, 23:02
a ja tu się poważnie zastanawiam nad wymianą starego zestawu stacjonarnego na laptoka, a Wy mi tu piszecie, że się nie nadaje do obróbki zdjęć?!?!

A taki fajnego pomysła miałem, achhh :) Cóś takiego miałem na myśli :

http://www.ceneo.pl/1110895

Co powiecie o tym modelu w aspekcie obróbki zdjęć i np. w przyszłości pracy na CS3? Mam zamiar zamknąć się w 4k. Podpowiedzcie coś sensownego, please :)

david555
10-03-2008, 00:08
a ja tu się poważnie zastanawiam nad wymianą starego zestawu stacjonarnego na laptoka, a Wy mi tu piszecie, że się nie nadaje do obróbki zdjęć?!?!

A taki fajnego pomysła miałem, achhh :) Cóś takiego miałem na myśli :

http://www.ceneo.pl/1110895

Co powiecie o tym modelu w aspekcie obróbki zdjęć i np. w przyszłości pracy na CS3? Mam zamiar zamknąć się w 4k. Podpowiedzcie coś sensownego, please :)

Ten model z linka moim zdaniem nie za bardzo.

Słaba matryca, zintegrowana grafika, jednym słowem raczej NIE.
Kupiłem ostatnio Lenovo serii N200 z matrycą 1680 X 1050 i do przeglądania zdjęć nadaje się doskonale, "dłubnąć" też można.;)

A cena modeli ze słabszym prockiem jest dość zbliżona do tej z linka.

Darek Jankowiak
10-03-2008, 11:40
Ten model z linka moim zdaniem nie za bardzo.

Słaba matryca, zintegrowana grafika, jednym słowem raczej NIE.
Kupiłem ostatnio Lenovo serii N200 z matrycą 1680 X 1050 i do przeglądania zdjęć nadaje się doskonale, "dłubnąć" też można.;)

A cena modeli ze słabszym prockiem jest dość zbliżona do tej z linka.

David, mógłbyś podać konkretny model. Chciałbym sprawdzić notebook'i Lenovo, bo szczerze mówiąc nie brałem ich pod uwagę.

KS
10-03-2008, 14:18
Ja bym szukał czegoś właśnie Lenovo lub okazyjnie T61 na przykład... (http://www.allegro.pl/item326265043_lenovo_ibm_thinkpad_t61_t8300_15_wif i_nvidia_7200.html)

Tu (http://www.allegro.pl/item325014494_szok_ibm_n200_t8100_2gb_160gb_nvidia _quadro_vista.html) jest N200.

Darek Jankowiak
10-03-2008, 14:42
Tu (http://www.allegro.pl/item325014494_szok_ibm_n200_t8100_2gb_160gb_nvidia _quadro_vista.html) jest N200.

Ten nieźle się prezentuje. Pracuje ktoś z Was na takim samym ?

david555
10-03-2008, 15:31
Ten nieźle się prezentuje. Pracuje ktoś z Was na takim samym ?

Poza prockiem i grafiką, bo mój ma T7500 i Nvidię 7300, to jest to ten sam DOBRY Lenovo, tylko z nowszymi rozwiązaniami. ;)

Brać i nie marudzić.:)

tempor
10-03-2008, 19:39
pomijając tę chorą rozdzielczność na tej wielkości ekranie, a skalowanie czcionki przez windę wiadomo jak wygląda ...

david555
10-03-2008, 20:07
pomijając tę chorą rozdzielczność na tej wielkości ekranie, a skalowanie czcionki przez windę wiadomo jak wygląda ...

Nie narzekam i na wielkość czcionki, choć już wzrok nie ten co dawniej. :)
Nie jest źle.;)

Calme
10-03-2008, 23:20
Miałem go ostatnio brać ale jednak sobie odpuściłem jak dłużej posiedziałem na tej rozdzielczości :( na 17" ok ale na 15,4 to już dla mnie było zbyt męczące - tak czy siak sprzęt b fajny - wydajnościowo i jeśli chodzi o wykonanie i użytkowanie - ma go mój znajomy i chwali mocno.

Osobiście posiadam Asusa Z53S procek 1,5/3GB Ram/GeForce8600/250GB - ale jednak do obróbki zdjęć to ustrojstwo się nie nadaje ;) chodzi mi o matrycę - nawet ustawienie kolorystyki nic nie daje - po prostu gdy siadam do stacjonarnego dopiero widzę jak wiele się traci pracując na laptopie jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów, itp.

Dlatego jestem raczej zdecydowanym antyfanem notebookow jesli chodzi o obrobke fot..

david555
10-03-2008, 23:25
Dlatego jestem raczej zdecydowanym antyfanem notebookow jesli chodzi o obrobke fot..

Ad rem, patrz post #10.:D

Pozdrawiam. David

Calme
10-03-2008, 23:34
BTW - a jak będziecie chcieli się wybrać na ekstremalne wyprawy i obrabiać na miejscu to polecam to :)))
http://www.awnet.pl/product_info.php?groopa=188_189&products_id=6260
no i sponsor by się pewnie od razu przydał hehe.

Kiedyś pamiętam bardzo stary model z tej serii miałem w rękach i go konfigurowałem dla klienta, który kupił go dla dzieciaka - bo pancerny i może z nim robić co chce - miało to to panel dotykowy i jak na swoje lata trzymało sie wyśmienicie :) Bardzo fajnie miał rozwiązane "bebechy" - np dysk "pływał" sobie w specjalnej kasecie na silikonowych podstawkach....mają pomysły ludzie

A wracajac do tematu rozdzielczosci to niezla rozdzialke ma T61p :) Przy 15'4" ma uwaga :) 1920 x 1200 pikseli i tez sobie smiga z nVidia Quadro FX 570M

tempor
11-03-2008, 10:57
różnie bywa z tymi matrycami, obecnie jestem naprawdę zszokowany matrycami w Sony Vaio. Naprawdę niczym niezłę stacjonarne PVA :-D

Fenek
11-03-2008, 11:12
Asus F3JP-AS053c. C2D 1.86GHz/2GB/X1700
I wiecie co? Ostatnio oddałem fotę (tak naprawdę to kilkanaście ale tylko ta jedna poszła w kolorze :razz:) do drukarni i jedyny z nią problem - poleciała lekko w czerwień. Mam pewność że nic więcej nie było korygowane bo patrzyłem cały czas drukującemu na ręce. ;) Oczywiście co nieco mieszałem przy korekcji kolorów (tzw. Asus Splendid Video czy jakoś tak), żeby nie było. :razz: A w wolnej chwili nieco zdejmę czerwieni w profilu i powinno być git.
A i tak marzy mi się jakieś fajne EIZO... :D

Calme
11-03-2008, 15:32
Oczywiście co nieco mieszałem przy korekcji kolorów (tzw. Asus Splendid Video czy jakoś tak), żeby nie było.
Wbrew pozorom to b fajna funkcja dzis udalo mi sie ustawic na Custom i mieszalem nieco RGB - w sumie zaczyna byc lepiej choc nie tak jak bym sobie zyczyl tego :)

Fenek
11-03-2008, 19:10
Wbrew pozorom to b fajna funkcja dzis udalo mi sie ustawic na Custom i mieszalem nieco RGB - w sumie zaczyna byc lepiej choc nie tak jak bym sobie zyczyl tego :)

Osobiście jadę na Gamma Correction od jakiegoś czasu (lenistwo). :razz: A poza tym jeśli tylko w lapku siedzi niezintegrowana grafa (Radek albo GF) to na 99% stery umożliwiają pobawienie się przy kolorach. Można tak czy inaczej akceptowalnie (jak dla mnie) zbliżyć się do jakości CRT.

k-zu
12-03-2008, 13:40
a u mnie we wlasciwosciach pulpitu w zakladce Ustawienia/Color management (zarzadzanie kolorami) jak klikne na Add(dodaj) pojawia mi sie okno w ktorym mam zdefiniowane rozne profile kolorow dla wyswietlacza. ja wybralem jakis czas temu sRGB Color Space Profile i wydaje mi sie ze odbitki sa OK, nie ma jakis drastycznych wpadek odnosnie koloru.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img145.imageshack.us/img145/4962/profilelj4.jpg)

uzywam 17'' (1920x1200) laptopa Apple MacbookPro z zainstalowanym windows XP i sterownikiem do grafiki GF 8600M GT jaki byl doloczony do programu Bootcamp.