PDA

Zobacz pełną wersję : Tak sobie czytam te Wasze opinie o D200



pebees
17-12-2005, 14:16
i zastanawiam się. Przecież D50 czy D70 z dobrym obektywem pozwalają uzyskać bardzo dobrą jakość zdjęć. Prawda? Właśnie. Więc czego oczekiwaliście po D200? Jeśli poprzednie modele dają takie wysokie 'osiągi', na granicach znanych technologii, to nie da się zrobić czegoś, co będzie robiło '2 razy lepsze' zdjęcia.
Nie widziałem tego D200, z D70 też miałem mało styku, ale osobiście uważam, że wszystkie te aparaty są bardzo dobre, a w przypadku nowych aparatów po prostu płaci się 2 razy więcej za nieco większą matrycę, nowszą konstrukcję, nieco pewnie inne technologie i za .. nowość :)
Więc uspokójcie się już, zawiedzeni niech przestaną się przejmować, a napaleni na aparat niech ostygną nieco :)
Ot i koniec takiej weekendowej refleksji ;-)

krzysztof jot
17-12-2005, 14:20
konstrukcję, nieco pewnie inne technologie i za

idz do sklepu i weż D200 do reki - prawdopodobnie wielu nie ma
pojęcia nawet, że tak moze być zbydowany aparat fotograficzny

Spinner
17-12-2005, 15:40
Wlasnie - mnie osobiscie fotki z D70 stykaja - ale: budowa, wizjer i wspolpraca z manualami bardzo kusza w D200...

Pzdr
Spinner

OBcY
17-12-2005, 15:42
Ja nie mam zamiaru zmieniać D70 na 200, powódem jest to, że mnie nie stać. Ale zastanawiając się dalej, dochodze do wniosku, że jakbym nawet miał pieniądze to bym wolał jednak kupić jakąś VRke niż nowy aparat. Jedyne czego mi brakuje w 70 to że nie ma ISO100 i na większych ISO(>800) są jednak te szumy, które mi przeszkadzają. Ja rozumiem tych dla których seryjne fotki w 70tce są za wolne, tych którzy chcą przez wizjer widzieć więcej, lub tych którzy wymagają od aparatu większej rozdzielczości, czy nawet tych co uważaja, że wykonanie D70 jest badziewne ;-).

ALF
17-12-2005, 23:38
uważam, że para D50/70 jest naprawdę dobrym sprzętem amatorskim i ma wszystko co amatorowi potrzebne jest więc sprzętem wystarczającym pod względem jakości zdjęć i możliwości...
czy kupiłbym D200? nie, a dlaczego? z tego samego powodu, dla którego nie kupiłem D70 - ceny przekraczającej moje możliwości finansowe...oraz potrzeby :P ...ale...jeśli zaczął bym zarabiać na fotorgafii nawet bym się nie zastanawiał...właśnie ze względu na cenę, całkiem przyjemną w porównaniu do starszych braci D2X i D2H...
wszystkie wymienione puszki są świetne...
każda znich przeznaczona jest dla odpowiedniej grupy fotografujących...
oraz dla niektórych o zdecydowanie większej zasobności potfela...

reasumując...kupujcie puszki na które was stać, a nadmiar kasy przeznaczcie na szkła, filtry i inne akcesoria...one znacznie bardziej ułatwiają życie (fotograficzne) niż jedno pokrętło więcej :wink:

Jogi
18-12-2005, 00:24
Podpisuję się obiema łapami pod tym co tu pieszecie.
I ciągle mi chodzi po głowie to, co mówili wszyscy zapowiadając
pojawienie się d200, że jest to aparat dla zaawansowanych AMATORÓW.

Więc tworzenie nawet dodatkowego działu forum, w którym są d100 i d200
jako aparaty profesjonalne jest dla mnie nieco dziwne.
Ale po tych wszystkich dyskusjach: kupić d200 czy nie, to mogę
zrozumieć, że w Polsce d200 może być uznany za profesjonalny
ze względu na cenę i naszą specyficzną mentalność.

A tak naprawdę to tylko wyścig między producentami o coraz więcej pikseli.
D200 przyda się na pewno temu, kto zamierza wypuszczać zdjęcia do druku
w formacie większym niż do tej pory albo robić większe odbitki.
Do własnych potrzeb to może dla szpanu, bo zdjęcia nie będą o tyle lepsze
ile więcej się kasy wyłożyło. I to by było na tyle. :D

Jeremy
18-12-2005, 00:33
Więc tworzenie nawet dodatkowego działu forum, w którym są d100 i d200
jako aparaty profesjonalne jest dla mnie nieco dziwne.

Ja tylko w tej kwestii, nieśmiało, do adminów... ten podział też mi jakoś w sumie utrudnił czytanie, jakoś lepiej było, gdy DSLR były w kupie razem...

maroo
18-12-2005, 00:38
Z tego co pamiętam, to cena D70 zaraz po premierze była podobna do dzisiejszych cen D200.

glisek
18-12-2005, 00:46
Z tego co pamiętam, to cena D70 zaraz po premierze była podobna do dzisiejszych cen D200.

Tak ale d70 z kitem, bo z tym 24-costam VR bylo jeszcze wiecej, z tego co pamietam :)

sjm
18-12-2005, 00:48
Jak ceny spadnę do poziomu aktualnych cen D70 wtedy D200 będzie mój :mrgreen:

cubix
18-12-2005, 00:55
wtedy to będzie już jakiś D2S albo D4X a conajmniej D200s jak wykryją ze 2-3 wady produkcyjne w D200 :lol: :lol:

krzysztof jot
18-12-2005, 01:55
dla zaawansowanych AMATORÓW
to troche złe złe tłumaczenie zwrotu "SEMI-PRO".
F100 tez był kierowany do grupy semi-pro, i wielu zawodowcow miało go
zamiennie z F5 bo nie zawsze wielki ciezki aparat jest odpowiedni - i tak
bedzie i w tymprzypadku - obok d2x wielu PRO bedzie miało 200-tke.

Smurf
18-12-2005, 11:03
dla zaawansowanych AMATORÓW
to troche złe złe tłumaczenie zwrotu "SEMI-PRO".
F100 tez był kierowany do grupy semi-pro, i wielu zawodowcow miało go
zamiennie z F5 bo nie zawsze wielki ciezki aparat jest odpowiedni - i tak
bedzie i w tymprzypadku - obok d2x wielu PRO bedzie miało 200-tke.

Wszystko zależy od tego co rozumiemy pod pojęciem zawodowca - czy fotograf np. z National Geografic, czy np. z Głosu Wielkoploskiego - widziałem takowego w miejscowości Jarocin z Nikonem F65 i obiektywem 28-80/3,5-5,6, czy fotograf obsługujacy śluby - tu królują Nikony D70(korpusy na pewno nie pro i nie semi-pro), czy może fotoreporter z Bliskiego Wschodu - ktory jak sądzę nie uzyje ani analogowego F100, ani cyfrowego D200.

rabijki
18-12-2005, 11:15
a moze to wszystko jest tylko dziwnym objawem napalenia na nowy korpus? pozwolcie sie kolegom nacieszyc. porobia sobie grupy aparatow, moze nawet forum d200 a pozniej im przejdzie. to nie jest podzial na amatorskie i zawodowe. tylko na bardziej i mniej szpanerskie.
nie bede sie rozpisywal (przynajmniej nie na tym forum) , choc moglbym przytoczyc ze 100 przykladow wykorzystania d 70 i 50 do celow zawodowych ale sa tu tacy (stali bywalcy), ktorzy nie majac kompletnie nic do powiedzenia napisza w odpowiedzi ze jestem wszechwiedzacy wiec po co sie wysilac?
podzial jest bez sensu i sztuczny, zgadzam sie, ale coz przeciez jakos trzeba sie popisac, a najlatwiej majac aparat z grupy pro, nawet bedac nie bardzo pro. (dla mnie pro to ten co 100 % zyskow ma z fotografii) - wyjasniam.

JK
18-12-2005, 12:07
Mnie też ten podział sie nie podoba. Podświadomie dzieli forumowiczów na tych co mają i tych co nie mają, a to nie powinno mieć znaczenia. W końcu jest to ta sama rodzina aparatów cyfrowych. Wiele rozwiązań jest wspólnych dla D70, D200 i reszty. Jeden model wyrasta z drugiego. Pewne problemy (moim zdaniem większość) będą dotyczyły całego tego sprzętu, a taki podział raczej utrudnia niż pomaga. Można przecież podzielić to forum jeszcze na wiele sposobów. Tych co maja sprzęt (nieważne jaki) za więcej niż 20 tys. PLN, tych co mają korpusy plastikowe, a nie metalowe, itd. Część z nas będzie miało więcej niż jeden korpus np. D50 lub D70 i D200 lub D2X. Moim zdaniem ten eksperyment raczej sie nie udał. Natomiast takie podgrupy dla wątków przyklejonych - jak najbardziej.

ALF
18-12-2005, 12:08
rabijki, nie zgodze się z tobą...PRO to ten, który robi zdjęcia PRO, a ten co ma 100% dochodów z fotografii, to zawodowiec...i może robić marne zdjęcia :P

JK
18-12-2005, 12:11
ALFie, podzielmy więc forum na dwie części. Na tych co robią fotki przepiękne i na tych co robią fotki marne. Tylko kto będzie porządku pilnował? :mrgreen:

ALF
18-12-2005, 12:24
eee...forum jaet po to, żeby wszyscy się od wszystkich uczyli, bo nawet ktoś, kto jest już PRO, może znaleźć dla siebie jakieś ciekawe rozwiązania, a przy okazji pomóc innym wejść na wyższy poziom wtajemniczenia :P...jakiekolwiek podziały w tym zakresie sa nie do przyjęcia...oczywiście są tematy, które interesują wyłącznie zawodowców (podatki, koszty, cenniki itp), ale jeśli chodzi o czystą fotografię, jedyny podział to na tych, którzy fotografują i na tych, którzy się przyglądają :wink:

admin
18-12-2005, 12:30
Jakie podzialy? Co Wy tworzycie panowie? Nazwa pro czy amatorska jest umowna jesli chodzi o forum. Podzial nie jest w tym wypadku uzasadniony przeznaczeniem korpusow przez uzytkownika, lecz podzialem wytworzonym przez Nikona (linia dwucyfrowa, trzycyfrowa i jednocyfrowa). Nasz podzial, ten forumowy, jest stricte techniczny i sprowadza sie do tego ze piszac w poszczegolnych dzialach nie musimy tlumaczyc o jaki sprzet nam chodzi. Dokad posiadaczy D100 bylo 5 na forum, a gros z forumowiczow to wlasciciele D70, taki podzial byl zbedny. Teraz juz nie jest. Te gdybania o podziale na biedniejszych i bogatszych przemilcze, podobnie jak podzial na artystow i knociarzy...

JK
18-12-2005, 12:32
Piotrze, toż to tylko żarty. :cry:
A w analogówce Nikon takiego podziału nie ma :?:

Kaleid
18-12-2005, 12:33
jaki snobizm? jakie szpanertwo? ludzie...kategoryzację wprowadzilismy ze wzgledu na uporządkowanie tematyczne wiadomosci, co jest koniecznie ze wzgledu rosnacej ilosci uzytkowników. Przeciez kazdy moze sie wypowiadac na kazdym forum, dział D100/200 nie jest zamkniety dla posiadaczy D70. Ulatwia to jedynie odszukanie potrzebnych nam informacji, i tyle.

admin
18-12-2005, 12:33
Piotrze, toż to tylko żarty.

To sie ciesze bo juz sie podlamalem ;)

admin
18-12-2005, 12:34
A w analogówce Nikon takiego podziału nie ma

To niestety wymierajaca czesc tech. fotografii, nad czym jako uzytkownik tradycyjnego korpusu bardzo ubolewam :(

patrycjusz
18-12-2005, 12:38
:) Ja jestem posiadaczem d70 od dwóch tygodnii. I wiem, że nie wykorzystam wpełni tego aparatu. WPrawdzia po przesiadce z f801s przeszkadza mi mały wizjer, ale moge sie przyzwyczaić.

Nie przeszkadza mi temat d200. Traktuje go jako nowinke techniczną. Przeszkadza mi natomiast otoczka stworzona przez uzytkowników, którzy zazdroszczą, lub na siłę chcą wytykac błędy korpusu. Jeśli komuś sprawia przyjemność robienia zdjęć z uzyciem d200 i do tego stać czlowieka na taki koprus to ja nie mam nic przeciwko.

Pozdrawiam wszystkich kochających fotografie... anie onanizm sprzętowy ;]

jurgen
18-12-2005, 12:38
moim skromnym zdaniem podział jest sztuczny i przeszkadza, proponuje powrót do starego ze względu na wygodę

JK
18-12-2005, 12:38
Piotrze. I tu się muszę zgodzić w całej rozciągłości.

ALF
18-12-2005, 12:41
admin, a tu się z tobą nie zgodzę...zobacz ile jest nowych analogowców i ilu synów marnotrawnych, którzy wracają :P
fakt, że syfrakowatość ogranęła cały świat, ale klasyczna fotografia jeszcze trochę pociągnie :wink:

admin
18-12-2005, 12:44
Jacku, z calym szacunkiem ale cyfry mowia za siebie: 12554 do 5282 tematow na poszczegolnych forach. Na szczescie wciaz kroluje najwazniejsze forum: 28978 co bardzo mnie cieszy :!:

ALF
18-12-2005, 12:45
jurgen, na poczatku też tak myślałem, ale po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że jednak nie...np kogoś, kto ma D50/70 nie inetresują wątki z Dxxx i może je wszystkie ignorować nawet bez czytania...przy ilości postów na forum to jakieś ułatwienie :wink:

admin
18-12-2005, 13:05
NIe ukrywam ze to duze ulatwienie. Mozna korzystac z obu for, przy czym za swoje traktowac to jakim sprzetem dysponujemy. Dodam od siebie ze nie mam zadnych kompleksow z tytulu fotografowania D70 i nie zamierzam ich miec :)

ALF
18-12-2005, 13:09
admin, ale zobacz o czym tam piszą :shock: na cyfrowym 75% jest o wadach, uszkodzeniach itp, klasyczni nie mają tego problemu w nadmiarze i robią zdjęcia zamiast pisać nowe posty w tym samym temacie :mrgreen:
a przypomnij sobie ankietę jaką powiesiłem o aparatach...http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=12757 na 74 osoby odpowiadające w tej ankiecie 54 miało lusterko cyfrowe, ale 37 klasyczne AF i 27 klasyczne MF :D

Czornyj
18-12-2005, 13:12
To niestety wymierajaca czesc tech. fotografii, nad czym jako uzytkownik tradycyjnego korpusu bardzo ubolewam :(
Nie jest znowóż tak źle! Oczywiście, osoby zajmujące się fotografią zawodowo gremialnie przechodzą na cyfrę - mimo oczywistych ograniczeń i niedoskonałości tego sprzętu, bo jakichby efektów on nie dawał, to są one dostępne natychmiast.
Jednak kiedy tylko nigdzie nie trzeba się spieszyć dalej korzysta się z technik tradycyjnych.
Dostałem ostatnio na CD źródłowe zdjęcia najnowszego Mercedesa S-klasse do projektu nad którym pracowałem - myślicie że były robione cyfrą? Nie musiałem nawet patrzeć na EXIF, wystarczyło powiększyć w PS i od razu widać było charakterystyczne ziarno zdradzające użycie slajdu.
Widać też tendencje powracania do technologii tradycyjnej - wielu entuzjastów fotografii kupuje sobie (choćby z ciekawości) korpusy analogowe.
A w przypadku czarno-białych powiększeń wystawowych - 50x40 i większych - analog jest po prostu rozwiązaniem finansowo bezkonkurencyjnym! Średni format można teraz dostać za bezcen, świetną ciemnie - za bezcen. Alternatywą dającą od biedy porównywalną jakość jest hi-endowa lustrzanka cyfrowa z najlepszą możliwą optyką i wydruk z dobrego plotera na glossie - czysta abstrakcja idąca w dziesiątki tysięcy złotych!

admin
18-12-2005, 13:12
na 74 osoby odpowiadające w tej ankiecie 54 miało lusterko cyfrowe, ale 37 klasyczne AF i 27 klasyczne MF

Kluczem w tej zagadce jest wlasnie slowo mialo :mrgreen:

admin
18-12-2005, 13:14
Czornyj, mam nadzieje ze wiesz ze mnie tego nie trzeba pisac ;) Inna sprawa ze ostatni film wlozylem w korpus miesiac temu i wciaz mam polowe velvi nienaswietlona. Tyle ze tam mam 12 perelek na 1200 plikow z cyfry :mrgreen:

rabijki
18-12-2005, 13:21
afl:
chyba nie wyczules ironii, moze z mojej winy bo juz sie boje jednoznacznie pisac.

dla mnie osobiscie liczy sie jakosc zdjec nie belkot o aparatach. mam jednak konkretne pytanie do tworcow podzialu i bede wdzieczny za konkretne ( powtarzam konkretne - merytoryczne odpowiedzi):
Borys Jakowlew - ruski swietny fotograf robi zdjecia za pomoca ruskich obiektywow, obiektywow serii E i aparatow w rodzaju f 301.
Allard robi rowniez zdjecia za pomoca coolpixow.
Peter Ratchmann uzywa coolpixa 950 do zawodowej i to komercyjnej roboty.
dwaj pierwsi robia dla wspomnianego tu nationala.
wszyscy robia swietne zdjecia.
przytaczam tylko trzech, na zyczenie dowolna ilosc tych ktorzy robia zdjecia amatorskim ( na podstawie info z tego forum) sprzecie.

Moje pytanie brzmi:
jakim cudem uzyskuja tak swietne rezultaty?
jakim prawem uwazani sa za pro?
dlaczego nie uzywaja lepszego sprzetu?

aby nie bylo ******* w stylu zapytaj ich nie nas - pytam was bo to nie oni wprowadzaja bezsensowne podzialy.

Kaleid
18-12-2005, 13:26
) sprzecie.

Moje pytanie brzmi:
jakim cudem uzyskuja tak swietne rezultaty?
jakim prawem uwazani sa za pro?
dlaczego nie uzywaja lepszego sprzetu?



Co to ma do rzeczy? Dział fotografia nie jest pokategoryzowany na aparaty.

admin
18-12-2005, 13:27
To ja zapytam Ciebie. Czy Twoim zdaniem wiec, czesc techniczna tego forum powinnismy polaczyc w calosc i dyskutowac na jednym forum o problemach Coolpixow, slr-ow i d'slr-ow. W koncu wciaz mowimy o forum dotyczacym aparatow fotograficznych w czesci sprzetowej. Przeciez na forum fotograficznym nie mamy zadnych podzialow. Zakladam ze znasz nikonians, dpreview i inne fora sprzetowe. Tam od poczatku istnienia sa podzialy na konkretne aparaty, u nas jedynie na dwie linie d'slr i jedna tradycyjna.

Teraz moja odpowiedz. Jesli beda pisali na forum fotograficznym, nie ma znaczenia jakim aparatem foca. Jesli napisza o problemie z ich C995 wrzuca post na forum Coolpix, jesli tradycyjnym analogiem na stosowne forum techniczne, jesli D100 czy D70 rowniez. Ot wszystko na temat :)

ALF
18-12-2005, 13:29
rabijki, przyznaję bez bicia...nie wyczułem :oops: :wink:

odpowiedź
1- bo są dobrzy
2- bo są dobrzy
3- bo nie mają takiej potrzeby

4- jeszcze raz powtórzę:
na poczatku też tak myślałem, ale po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że jednak nie...np kogoś, kto ma D50/70 nie inetresują wątki z Dxxx i może je wszystkie ignorować nawet bez czytania...przy ilości postów na forum to jakieś ułatwienie Wink

Tr0n
18-12-2005, 13:31
aby nie bylo ******* w stylu zapytaj ich nie nas - pytam was bo to nie oni wprowadzaja bezsensowne podzialy.

Moze ja Ci odpowiem
Jezeli chce dzisiaj znaleźć jakąś informację odnośnie mojego D70 to nie muszę jej szukać wśród 50 nowych wątków dotyczących D200, i odwrotnie jeżeli chcę znaleźć informacje dotyczące ustawień D200 to nie muszę sie przekopywać przez wątki D50/70, a jeżeli chcę znaleźć informacje dotyczące analogów ide do działu analogów, colpix idę do działu colpixow.

Twój post miałby sens gdyby podział został wprowadzony w dziale fotografia:
-Zdjęcia robione D200
- Zdjecia robione D50

lub
- Zdjęcia Pro
- Knoty

Dzial techniczny jest po to żebyś szybko odnalazł informacje dotyczącą Twojego sprzętu i jeśli masz D70 + D2X + 5700 + F100 to bedziesz miał osobny dzial dla każdego z tych aparatów ale SZYBCIEJ znajdziesz informację, a potem zdjęcie z każdego z tych aparatów umieścisz w dziale fotografia, chyba że nie interesuje Cię robienie zdjęć a tylko czytanie o aparatach ;)

rabijki
18-12-2005, 13:31
ano ma do rzeczy:
jesli wprowadza sie jakies sztuczne podzialy to prowadzi to do automatycznego tworzenia takich wyobrazen:
pro robia tym
amatorzy robia tym.
a to jest bzdura.
dodatkowo zaczyna powoli wychodzic na to ze slabe zdjecia powstaja dlatego ze sa robione na slabym sprzecie a to tez bzdura.
d 200, d2x to swietny sprzet. na pewno inaczej i pewnie lepiej skonstruowany niz d70 ale to nie ma znaczenia dla finalnego produktu, bo wbrew temu co czytam tu wciaz finalny widz ma gdziec czym, na czy i jak zrobil to fotograf. fotograf ma zrobic takie zdjecie by szczena klientowi opadla.
moim zdaniem podzialy tego rodzaju sa bez sensu i choc porzadkuja strone wprowadzaja dla mniej zaawansowanych fotografow efekt wyroczni: dobre i slabsze. a to zle!

admin
18-12-2005, 13:35
Rabijki, nigdy nie watp w inteligencje uzytkownikow tego forum :) Wierz mi ze 12 tys postow w jednym dziale to wielka ilosc i zapanowanie nad tym nawet kilku osob jest bardzo trudne. Istnieje duze prawdopodobienstwo ze ilosc uzytkownikow D200 bedzie miala stala wzrostowa. Postow w dz. technicznym bedzie coraz wiecej. Podobnie bedzie z D70 bo przybeda osoby kupujace je z drugiej reki. Wietrze wrost ilosci postow o 100% w pol roku. Trzeba sie uchronic przed balaganem. To jedyne sensowne tlumaczenie. Ni myl tez prosze forum foto z forum tech. To naduzycie nie majace odniesienia do siebie.

rabijki
18-12-2005, 13:36
ok ok
widze ze nie wyrazam sie zbyt jasno i pozniej sa nieporozumienia:
przyznalem wczesniej porzadek rzeczywiscie sie poprawil, ale dla poczatkujacych zaczyna z tonu wypowiedzi wynikac ze czesc aparatow " robi lepsze zdjecia" od innych. takie jest moje wrazenie: dla mnie zdrowszy byl podzial oparty na budowie:
analog
dslr
coolpix
wystarczy by sie nie pogubic, ale to tez sprawa wtorna:
glownie chodzi mi o to ze zaczyna sie na temat aparatu ktory ma 3 dni opowiadac tak jakby to dzis powstala pierwsza szansa stworzenia ciekawych zdjec:-)

Czornyj
18-12-2005, 13:38
Dorabiasz sobie ideologię. Jak już wcześniej powiedziano: na tych forach rozmawia się o kwestiach technologicznych. O guziczkach, LCDziczkach, dzwigienkach, kółenkach, korpusach, imbusach. Co ma do tego fotografia?

rabijki
18-12-2005, 13:39
to ze te guziczki trybiki i inne *******y powstaly po to by ta fotografia byla tworzona. przeczytaj se motto w twoim podpisie :-)

slasz
18-12-2005, 13:46
Z uwagi na to, że tematy i tak albo schodzą OT albo zachaczają o inne aparaty podział jest kłopotliwy. Sam nie mam D200 i prędko mieć go nie będę ale czytam dział D200, bo czasem piszecie też np. o D70 czy o ogólnych zagadnieniach technicznych z fotografii.
Co do profi czy nie-profi, hm, jeżeli stwierdzić fakt, że np. niejaki Pan Kośnik robi (bo nie wiem czy zmienił) na D70, a jest (co by nie mówić o nim) profi, czy to znaczy, że dział D70-50 jest dla amtorów?
Nie mnie jednak powinno być dane dyskutować, jak ma być forum zorganizowane, bom nie SUNita, ani złoty, platynowy czy miedziany członek. Nie ja za to płacę, więc poddaję sie każdej decyzji. Howk!

JK
18-12-2005, 13:47
Ja tam się cieszę. Awansowałem do profesjonalnych. :mrgreen: No może do półprofesjonalnych. :cry:

A może wystarczy tylko te podtytuły o "liniach amatorskich, półprofesjonalnych i profesjonalnych" wywalić (albo zmienić) i będzie spokój. Po co zaraz sugerować komuś że jast amatorem. Ale ja tam się cieszę. PRO jestem. :wink:

Czornyj
18-12-2005, 13:48
to ze te guziczki trybiki i inne *******y powstaly po to by ta fotografia byla tworzona. przeczytaj se motto w twoim podpisie :-)
Tylko czy dla użytkowników d50 najistotniejszą rzeczą na świecie jest: jak optymalnie skonfigurować cztery banki z pamięcią nastawów w d200? Czy użytkowników d2x zainteresuje pasjonujący problem gripa pod d70?

slawek-
18-12-2005, 13:49
Ktoś tu chyba ma kompleks małego...

Moderatorzy, zamknijcie ten wątek, bo jest śmieszny :-)
A opisy działów Dxx i Dxxx najlepiej wywalić, bo takie śmieszne wątki będą się powtarzać :)

slawek-

rabijki
18-12-2005, 13:50
JK:
niedawno byl temet jak to klienci oceniaja fotografa po sprzecie. wszyscy nazekali ze tak jest i ze to generalnie ( upraszczam) zmusza fotografow do zakupow.
pisano tam tez ( chyba admin) ze klienci ogladaja takie fora jak to.
nie widzicie ze tworzac taki podzial dajecie klientom do lapy argumenty?
a moze o to wam chodzi?

Grześ Pseudonim
18-12-2005, 13:52
Szanowini Koledzy,

Dyskusja, którą tak zacięcie prowadzicie na forum, skłania mnie do sformułowania paru oczywistych wniosków. Dla części z Was nie będą one odkrywcze, natomiast myślę że części z Was pozwolą sensownie ukierunkować dyskusję.

1. To człowiek a nie aparat robi zdjęcie - są miliony rewelacyjnych zdjęć wykonanych fotograficznym shitem i tyleż samo high-endowymi aparatami. Nie utożsamiajcie więc jakości wykonywanych fotografii z jakością sprzętu, którym się posługujemy.

2. Lepszy aparat nie oznacza automatycznie lepszych zdjęć i na odwrót. Michał Anioł wyrzeźbił swojego Dawida za pomocą młotka i dłuta. A rzeźba jak wiecie do dziś uważana jest za ********ą.

3. Nie ma sensu tłumaczyć się (przed kolegami i samym sobą) z decyzji o zakupie sprzętu. Rzygać mi się chce czytając posty typu "jak bym na nim zarabiał to bym se kupił". A co ma qrna jedno do drugiego? Chyba tylko to, żeby przekonać samego siebie o wydatku ponad miarę. Czy tylko taksówkarze jeżdżą Mercedesami? Czy tylko prostytutki kupują biżuterię? Zastanówcie się - nie zawsze uzasadnienie ekonimiczne jest jedynym uzasadnieniem naszych preferencji komercyjnych. Ja kupiłem sobie D200 bo przyniosło mi to kupę frajdy a jeśli przy okazji uzyskam ciut lepsze narzędzie - to fajnie. I w tej kolejności a nie na odwrót.

4. Pełnię zadowolenia daje ludzim nie jedynie zarabianie kasy, lecz również jej wydawanie. Jeżeli więc zarobiłeś w ciężkim trudzie kupę kasy, to póki jej nie wydasz, pozostanie ona jedynie cyferką na Twoim wyciągu bankowym. Bez względu na nasz racjonalizm i wyuczoną przez lata estymę dla biedoty, kasa była, jest i będzie jedynie sposobem na zaspokojenie swoich celów a nie celem samym w sobie.

Na koniec pozwalam sobie zauważyć, że co najmniej nieodpowiednie wydaje mi się ocenianie decyzji innych (w tym decyzji o zakupu takiego czy siakiego sprzętu) przez pryzmat własnych decyzji lub ograniczeń. Śmiem twierdzić, że gdyby każdy z Kolegów odsądzający od czci i wiary tych z nas, którzy D200 nabyli, na ulicy takie cudeńko znaleźli, bez wahania zostawili by sobie i chwalili pod niebiosa. Miło by było zobaczyć na tym forum więcej tolerancji i zrozumienia dla innych.

Pozdrawiam świątecznie i życzę wielu fajnych fotek niezależnie od tego, czym zostały zrobione :D

rabijki
18-12-2005, 13:52
no prosze, a niedawno gmoszkow mowil ze to ja jestem cham a tu slawek... nie napisze bo i po co?
rozmowa jak niestety zbyt czesto staje sie niemerytoryczna

slawek-
18-12-2005, 14:01
Przykro mi, rabijki, ale tak właśnie nazywa się to co uprawiasz.

Wątek jest niemerytoryczny prawie od początku, więc najlepiej po prostu go zamknąć.

slawek-

rabijki
18-12-2005, 14:02
a skat ty drogi slawku wiesz czym ja fotografuje???
moze twoje wnioski sa bledne i nie warto bylo ich wyciagac?

[ Dodano: Nie 18 Gru, 2005 ]
no i walnalem ortografa z powodu nieklepania polskich znakow
sorry:-)

trigger
18-12-2005, 14:16
co do odziału na kategorie d200 d70 itp. to co to niektórym szkodzi? Kurcze mi się podoba, jak chcę coś poszukać o d200 lub np. d70 to mam prościej. Kurcze może to po to aby się wątki nie mieszały i było wygdniej. Ale oczywiście zawsze się znajdzie ktoś kto będzie szukał dziury w całym :evil:

JK
18-12-2005, 14:39
Panowie, a może trochę luzu wszystkim potrzeba. Toż to tylko forum internetowe. Fajne forum, ale nic wiecej. Tu awantura z epitetami. W innym wątku Talib Grabek się z Adminen na ubitą ziemię wyzywają - na lustrzanki będą walczyć. Po co te nerwy i co tu zawinił D200. :roll:

Jeremy
18-12-2005, 15:05
Ojej, ale burza się zrobiła...
Ja tylko nieśmiało chciałem powiedzieć, że dla kogoś, kto czyta wątki o DSLR-ach, podział powoduje konieczność skakania po okienkach, tylko tyle - było wygodnie, jest mniej wygodnie...

Nie chodzi mi o uzasadnianie podziałów na jakieś pro i nie-pro... Tylko o wygodę czytania forum. Robi się spiętrzenie, a to zawsze utrudnia korzystanie.

Pamiętacie, jak w igrzyskach olimpijskich ostatnich kazano nam skakać z TVP1 na TVP2, potem na TVP3, potem znowu na TVP2 i tak w kółko... człowiek się gubił...

slawek-
18-12-2005, 15:08
Ale na dpreview człowiek się nie gubi. Założenie jest takie, że każdy czyta o swoim sprzęcie, bo tak robi większość. Ci, którzy czytają o wszystkim muszą pogodzić się ze skakaniem.

slawek-

patrycjusz
18-12-2005, 15:15
:-) Podział jest jak najbardziej ok. Podzielam zdanie ALFa. Chce poczytac o d70 to wchodze do d70. Z ciekawosci i tak czytam o d200, gdzie niekiedy mozna takze poczytac o d70.

Czy d200 i inne typu d100 i rodzina d1h itp.. używane są wyłącznie przez pro ? Czy d70/s/d50 uzywane są wyłacznie przez amatorów i zawansowanych amatorów? - Nie mozna tego tak rozpatrywać.

Michu
18-12-2005, 15:16
W sprawie nowego podziału forum (posiadam D100). Uważam, że jest mniej czytelne. I dlatego bardziej odpowiadał mi poprzedni układ. Być może jest to po prostu sprawa przyzwyczajenia.
ALE...
Czy nie można zrobić w ten sposob, że po wejściu w DSLRy wyświetlają się wszystkie posty, u góry są podkategorie jak obecnie, po wejściu w nie zaś dokonuje się automatyczna selekcja na adekwatne kategorie?
No, może do owych kategori "profi" "amator" dodałbym trzecią o sprawach ogólnych związanych z DSLR, dotyczącymi wszystkich puszek, acz trudne do podziału (typu czyszczenie matrycy).

Jeremy
18-12-2005, 15:18
każdy czyta o swoim sprzęcie, bo tak robi większość. Ci, którzy czytają o wszystkim muszą pogodzić się ze skakaniem.

No właśnie - pracuję na D1X, prywatnie używam D50 i F90X. Trochę sobie poskaczę... :) Poza tym interesuję się wszystkim, co nikon robi w DSLR-ach, i pewnie nie jestem jedyny. Mi to utrudniło czytanie, ale jeśli w czymś komuś ułatwiło, to zrozumiem.

Mr.Pietrek
18-12-2005, 15:18
slawek-

Założenie jest takie, że każdy czyta o swoim sprzęcie, bo tak robi większość. Ci, którzy czytają o wszystkim muszą pogodzić się ze skakaniem.
slawek-
dobrze godo, piwa mu!

A na poważnie - ja sobie startową forum w zakładkach od razu zmieniłem na "D100; D200; D1/D2" - cieszę się, że mam to, co mnie interesuje w jednym miejscu :)

BartekIgnasiak
18-12-2005, 17:47
rowniez uwazam ze ten podzial jest bez sensu i nioe podoba mi sie

Czornyj
18-12-2005, 18:04
icemaster, ale czemu, był już naprawdę cholerny groch z kapustą! Czy naprawdę z perspektywy użytkownika d70 jest sens czytać kolejne 1000 postów typu:
- "nowe sample z d200 - czy to możliwe żeby szum był szumniejszy?"
- "przenośne kino domowe - czyli LCD w d200"
- "ależ ten AF szybki, aż płoszy rybki"
- "w deszczu wczoraj wociłem - w wether sealing uwierzyłem"???
Co w tym jest dla ciebie interesującego? Pytam, bo czuję się trochę odpowiedzialny za aferę z tym "rozwojeniem jaźni"...

Irvine
18-12-2005, 18:04
Podzial jest OK, dpreview jest tak samo podzielone. Co nie jest OK to te przymiotniki w podtytule: amatorskie i profesjonalne.
Wydaje sie ze wiekszosc kolegow to po prostu urazilo.
Nic prostszego jak zdjac, zmienic bo i tak jest to bez sensu a jeszcze prowadzi do niesnasek.

Moje 2 centy ;)

BartekIgnasiak
18-12-2005, 18:57
Czornyj, jestem uzytkownikiem Nikona i o nikonie chce czytac, a to ze mam D70 nie ma tu nic do rzeczy

slawek-
18-12-2005, 19:00
Analogicznie mógłbym powiedzieć, że lubię oglądać zdjęcia i chcę je oglądać bez podziału na kategorie tematyczne.

Dajmy już spokój pierdołom :-)

slawek-

BartekIgnasiak
18-12-2005, 19:03
slawek-, to moze niedlugo powstana dzialy :

D200 z 17-55
D200 z 70-200 VR
D2x z 17-55
..............

itd.....

Jeremy
18-12-2005, 19:05
A posty nie dotyczące konkretnego modelu, lub porównujące cechy modeli gdzie teraz dawać?

szymony
18-12-2005, 19:21
A posty nie dotyczące konkretnego modelu, lub porównujące cechy modeli gdzie teraz dawać?
Do "nikon cafe". I prawdę powiedziawszy to większosć postów z działów cyfrowych i akcesoriowych mażna tam spokojnie przenieść.

Jeremy
18-12-2005, 19:31
A posty nie dotyczące konkretnego modelu, lub porównujące cechy modeli gdzie teraz dawać?
Do "nikon cafe". I prawdę powiedziawszy to większosć postów z działów cyfrowych i akcesoriowych mażna tam spokojnie przenieść.

Ale już w dziale d200 jest post porównujący d70 i d200, za jakiś czas szukając go w archiwum trzeba będzie szukać w forach: d50-d70, d100-d2x, Nikon Cafe.
To jest ułatwienie?

Czornyj
18-12-2005, 19:42
Czornyj, jestem uzytkownikiem Nikona i o nizkonie chce czytac, to ze mam D70 nie ma tu nic do rzeczy
No ale co ma podział forum do tego, że masz D70? Przecież tam nie ma napisane "tylko dla zawodowców - użytkowników profesjonalnych korpusów - masz amatorskie syfiszcze NIE WAŻ SIĘ WCHODZIĆ pod groźbą bana!!!", nikt tu nikogo nie represjonuje i niczego nie zabrania. Tak samo możesz sobie wejść do tego o d200 jak i do tego o d70 czy też o Coolpixach i pisać co ci się podoba. Zabieg służy w moim rozumieniu zwiększeniu czytelności i ułatwieniu korzystania z forum.

BTW, jak "wyodrębnione" zostało forum Coolpixów, to jakoś nikt nie protestował i wszyscy byli zadowoleni, a teraz nagle wszyscy się poobrażali za nazwanie ich korpusu "amatorskim"!!! Przecież nikt tu tego nie wymyślił, tak te korpusy pozycjonuje nasza ukochana firma! Co jest uwłaczającego w posiadaniu "amatorskiego" korpusu? Ja np. takowego używam, a 99,9% zdjęć jakie nim wykonuje, wykonuję na zlecenie w celach zarobkowych.
Natomiast jak męczy mnie wena twórcza i chcę sobie zrobić jakieś zdjątko dla relaksu, to najczęściej sięgam po "profesjonalną" Mamiyę.

BartekIgnasiak
18-12-2005, 19:43
Czornyj, to przeczytaj swoj poprzedni post

Jeremy
18-12-2005, 19:45
Czornyj, wsadzasz nam (obrońcom starego układu) słowa, których nigdy nie wymówiliśmy.
Powtórzę raz jeszcze: miałem jedno forum do czytania o DSLR-ach, mam teraz trzy.

Władca Pixeli
18-12-2005, 19:51
Ludzie koniec wojny :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Admin wysłuchał głosu ludu i poddanych i usunął informację "amatorskie" i "profesjonalny".

Oby tylko właściciele D200 nie zaczęli nowej krucjaty twierdząc, że wydali tyle kasy i nikt ich nie nazywa profesjonalistami :wink:

Tr0n
18-12-2005, 19:54
Powtórzę raz jeszcze: miałem jedno forum do czytania o DSLR-ach, mam teraz trzy.

I tak jest dobrze. Kiedyś jak miałem czas to czytałem forum od deski do deski, lub od bajta do bajta (jak kto woli ;) ) ale teraz nie mam juz na to czasu, codzinne obowiązki nie zostawiają mi tyle czasu ile obecnie bym potrzebował na przejzenie całości forum.
Jezeli zadam pytanie, konkretne z moim problemem i za dwie godziny szukam odpowiedzi to w obecnej formie mam dużą szanse znaleźć ja szybko na pierszej stronie, a jak będzie jeden dział to musze szukac swojej odpowiedzi może na 2 a moze na 7 stronie bo wątków będzie przybywało. I nie beda mnie interesowały watki typu "D200 kolejne 100 sampli" tylko mój problem z D70. A że jest to korpus amatorski świadczy klasyfikacja Nikona. Jak kupie sobie D200 albo D2X to tez bedę amatorem i co z tego? Mam swój zawód a fotografia to tylko hobby więc słowo amator nie jest dla mnie obraźliwe. Rownie dobrze moze byc amator z D2X jak i zawodowiec czy profi z colpixem. Podział jest słuszny z czasem moze rozwinie sie jeszcze bardziej to się nazywa ewolucja ;)

Jeremy
18-12-2005, 19:58
Ludzie koniec wojny :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Admin wysłuchał głosu ludu i poddanych i usunął informację "amatorskie" i "profesjonalny".


O, matko... przecież nie o to chodzi... dobra, odpuszczam.

Władca Pixeli
18-12-2005, 20:07
Ludzie koniec wojny :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Admin wysłuchał głosu ludu i poddanych i usunął informację "amatorskie" i "profesjonalny".

O, matko... przecież nie o to chodzi... dobra, odpuszczam.
O to chodzi tylko wiele osób nie chciało się do tego wprost przyznać.
Podział był dobrym pomysłem, bo oszczędzi czasu na przeglądaniu forum.

pebees
19-12-2005, 00:11
Jacku, z calym szacunkiem ale cyfry mowia za siebie: 12554 do 5282 tematow na poszczegolnych forach.
Odrzuć posty onanistów sprzętowych ;-)

admin
19-12-2005, 00:17
Zostana koncowki :)

kacperek
19-12-2005, 00:36
Jeszcze troche to bedziemy mieli nowy kawal.

- Do czego sluzy D200
- Do robienia mydla :)

A ja mam propozycje, zacznijcie robic zdjecia a mniej gadac :)

Powodzenia dla wszytkich D50, D70, D100,D200 itd....

patrycjusz
19-12-2005, 00:36
Nie narzekajcie. Podział jest dobry. Jak ktos bedzie chcial cos znaleść to i tak znajdzie. Sam lubie czytac o roznych dslrach, mimo ze bede skakac naprawde mnie to nie przeszkadza. Lubie porządek.

krzysztof jot
19-12-2005, 01:12
Jeszcze troche to bedziemy mieli nowy kawal.

- Do czego sluzy D200
- Do robienia mydla
wiecie co - poczytałem forum canona - jest kilka pozytywnych opinii
o D200 - moze dlatego ze tam nikomu zazdrosc dupy nie sciska ? :)
sory ze tak ostro - ale to zaczyna byc juz nudne...poznajcie
aparat i generalnie - opinie niech piszą posiadacze, a nie zdobywcy NEFów
diabli wiedzą gdzie i jak robionych.

kacperek
19-12-2005, 01:19
krzysztof mi tam zazdrosc niczego nie sciska :)
Ja mam swoje D70 i mi wystarczy. A ja nadal uwazam ze powinnismy robic zdjecia i uczyc sie tego a nie gadac ciagle o sprzecie. rozne mamy aparaty ale wazne zeby robic zdjecia. Pozdrawiam.

Snufkin
19-12-2005, 01:32
Forum Freda Mirandy:

"This is about a 25% crop of the original RAW image. ISO 200, handheld, no correction or PS other than slight sharpening at RAW to TIFF to JPEG downsizing.
1/500@6.3 with the Nikkor 75-300 f4-5.6 ED zoom at 300mm."


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img481.imageshack.us/img481/2900/titmousetld0041e2wr.jpg)


i kilka zdjec na pbase [nie wiem czy juz ktos to pokazywał] http://www.pbase.com/lord_of_the_badgers/d200_first_look

szymony
19-12-2005, 01:34
wiecie co - poczytałem forum canona - jest kilka pozytywnych opinii
o D200
Fajnie

generalnie - opinie niech piszą posiadacze, a nie zdobywcy NEFów
diabli wiedzą gdzie i jak robionych.
Znaczy te opinie na forum canona, to o kant czterech liter, bo oni raczej posiadaczami D200 nie są.
Zawsze myślałem że takie opinie i rady moze dawac ktoś kto o tym ma pojecie, a teraz się okazuje że trzeba posiadać :roll:

Grześ Pseudonim
19-12-2005, 09:07
A ja nadal uwazam ze powinnismy robic zdjecia i uczyc sie tego a nie gadac ciagle o sprzecie.

Kacprze, jestem z Tobą.

Z przykrością przejrzałem dziś wątek "O kompozycji" - ostatni post z połowy listopada, wymiana postów z gatunku "flaki z olejem".
Ja rozumiem że jest to forum UŻYTKOWNIKÓW NIKONA, stąd mnóstwo dyskusji o sprzęcie. Ale ten sprzęt służy konkretnemu celowi. W osiągnięciu tego celu (a więc fajnego zdjęcia) elementem najbardziej zawodnym jest człowiek i może warto trochę pogmerać w tej materii?

Żeby nie być jedynie "narzekaczem" dwie sugestie do Admina -
- może profesjonalna (w sensie software'owym) galeria fotografii z możliwością oceniania zdjęć (vide photosig.com, plfoto.com)?
- może zaprosić do współpracy kogoś z branży artystyczno-fotograficznej (w Łodzi jest filmówka?) i poprosić o rzeczowe komentarze?

Sorry że trochę nie na temat, ale może warto wyluzować na razie w temacie D200?

Pozdrawiam - Grzegorz

krzysztof jot
19-12-2005, 13:17
bo oni raczej posiadaczami D200 nie są
akurat napisał tam czlowiek majacy D200.