PDA

Zobacz pełną wersję : Zestaw do makro



Atrax
19-09-2007, 14:55
Witajcie,
Przyznam, że czytając forum trochę się we wszystkim pogubiłem i nie za bardzo wiem, jaka opcja byłaby dla mnie najlepsza.
Załóżmy, że 1000 zł to kwota, jaką maksymalnie chcę wydać na oświetlenie studyjne do makro. Nie mam jeszcze tych pieniędzy, ale jestem pewien, że zaciskając pasa spokojnie uskładam sobie na coś fajnego przy odrobinie cierpliwości, mogąc zresztą stopniowo kupować sobie nowe elementy układanki.
A piszę 1000 zł tak orientacyjnie. Może to będzie więcej, może mniej, a może w ogóle coś za grosze, jak to, co przeczytałem tu http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=8708

Co ja uważam za makrofotografię... Fotografowanie obiektów takich, jak pajęczaki, modliszki, chrząszcze. A więc zwierzęta nie przekraczające rozmiarami pudełka zapałek. Zależy mi bardzo na jak najlepszym rozproszeniu światła, fotografii bezcieniowej. Może najpierw, czym dysponuję: Mam d70s, lampę standardową obiektyw makro, pierścienie i tyle. Studio chcę sobie sklecić z oczywistego powodu końca sezonu fotograficznego. Ktoś doradził mi zastosowanie dwóch lamp fleszowych, która jedna będzie pracowała jako master, a druga, mająca dużą swobodę ruchu, jako slave. Odradzono mi stosowanie typowego slave'a reagującego na błysk, tylko na podczerwień.
Nie za bardzo sobie to wyobrażam. Oprócz teł, dyfuzorów i tak dalej, rozumiem, że potrzebuję dwie lampy. Jedna będzie aktywowała drugą poprzez podczerwień, ale rozumiem, że potrzebuję jakiś analog fotoceli na podczerwień?

Pomóżcie mi doradzić zestaw wystarczająco dobry do ładnej i szczegółowej fotografii bezkręgowców.
Czy zastosowanie towaru z pierwszego lepszego linka http://www.taniegsm.com.pl/sklep,1153,,,03,nokaut,pl-pln,229631,0.html da mi wystarczającą synchronizację błysków, żeby nie było przekłamań? Ten przewód synchro będzie do Nikona pasował?
I na końcu, jaką w miarę niedrogą lampę polecacie do Nikona?

Pytam o to wszystko, bo macie większe doświadczenia w tego rodzaju fotografii i na pewno będziecie się w stanie wypowiedzieć, jakie rozwiązania są najlepsze w cenie, jaką zasugerowałem.
Pozdrawiam serdecznie,
Andrzej

Jacek_Z
20-09-2007, 00:39
... Odradzono mi stosowanie typowego slave'a reagującego na błysk, tylko na podczerwień.
Nie za bardzo sobie to wyobrażam. Oprócz teł, dyfuzorów i tak dalej, rozumiem, że potrzebuję dwie lampy. Jedna będzie aktywowała drugą poprzez podczerwień, ale rozumiem, że potrzebuję jakiś analog fotoceli na podczerwień?

..
Czy zastosowanie towaru z pierwszego lepszego linka http://www.taniegsm.com.pl/sklep,1153,,,03,nokaut,pl-pln,229631,0.html da mi wystarczającą synchronizację błysków, żeby nie było przekłamań? Ten przewód synchro będzie do Nikona pasował?

o specyfice makro sie nie będe wypowiadał.
Ktoś cie wprowadził w błąd. Fotocele na podczerwień i na błysk to to samo. Także rodzaj uzywanej lampy nie ma wpływu na to czy się zsynchronizują lampy. Ta z linka spokojnie zsynchronizuje z twoim D70 oraz innymi zwykłymi lampami.

pdzran
20-09-2007, 07:47
Jedno co mi przychodzi do glowy to lampa Nikon R1C1 - masz w zestawie SU-800 i dwa palniki , palniki mozesz dokupic.
Lampy mozesz ustawiac w grupy, ustawiac sile blysku.
Nie wiem czy o to chodzilo czy bardziej o oswietlenie stale, nie blyskowe.
Poza tym cena R1C1 znacznie przekracza budzet.

Medikon
20-09-2007, 14:30
A może coś takiego (http://www.fomei.com/fomeinew/upload/pic/1164296204_przenosnestudiowwalizce.jpg) specyfikacja TU (http://www.fomei.com/fomeinew/PL/katalog.php?graph=sls&class=23#go495)

Atrax
20-09-2007, 18:24
Medikon - nie jest to głupie rozwiązanie, ale jednak ogranicza nieco pole manewru. Modliszka na tle owszem, ale ze zwierzakiem na roślince w
pdzran - zestaw bardzo kuszący i fajny. Drogi, ale z tego co widzę, warto by poczekać, żeby to kupić. Gdyby na te dwie boczne lampy założyć jeszcze dwa, ładne, rozpraszające dyfuzory, to po prostu więcej niczego nie trzeba.
Dopisuję to do ewentualnej listy :) Jeżeli nie uda mi się wymyślić innego zestawu za niższą cenę, to się nad tym poważnie zastanowię, jest tylko pewien problem, czy to aby na pewno da się przyczepić do mojego Tamrona 90. Na stronie, którą znalazłem jest mowa o tym: "Zestaw zawiera ponadto adaptery do przedniego oświetlania, filtry i pierścienie pośrednie do najpopularniejszych rozmiarów gwintów służących do mocowania filtrów na obiektywach Nikkor." Ale mam nadzieję, że nie należy tego interpretować dosłownie i zestaw będzie kompatybilny i z nie Nikkorami ,)

Jacku,
Mam tego swojego Nikona D70S i po prostu nie za bardzo wyobrażam sobie, jak technicznie podłączyć do niego dwie lampy.
Jakie proponujecie lampy slave? Powiedzmy, że jako główną chciałbym Sb-600. Ale nie chcę jej na stopce, tylko na statywie obok aparatu. Rozumiem, że mam możliwość podłączenia jej przez kabelek? "off-camera hot shoe & cord", np Nikon SC-28 TTL Remote Cord ? Widziałem takie coś na aukcjach i nie wiem, czy dobrze myślę, ale podłącza się to ustrojstwo z jednej strony do stopki, a z drugiej lampy, dzięki czemu lampa może być oddalona od aparatu?
Co do slave, to słyszałem, że ludzie kupują metze. Wiem, że na allegro chodzą też inne propozycje http://allegro.pl/item244587627_solidna_lampa_blyskowa_slave_takze_d o_cyfrowek.html
Nie wiem, czemu, ktoś mi to odradzał. Jaki konkretnie model byście proponowali, jeśli chodzi o lampę Metz pracującą jako slave?
Końcem końców potrzebowałbym metza + fotocelę, tak?
A taki zestaw byłby znośny: SB-600 na statywie połączony przez kabelek SC-28 do aparatu, do tego metz na fotoceli, + jakieś tła + dyfuzory.
Co o tym myślicie?

Ogólnie zależy mi na oświetleniu błyskowym, wykorzystując dwie lampy. Wciąż jednak nie wiem, czy na pewno dobrze wszystko rozumiem :]
Trochę drogo się to zanosi, ale trudno. Najwyżej sobie w tym roku nie kupię, ale przynajmniej chcę mieć jakąś perspektywę :)

Jacek_Z
20-09-2007, 20:57
Jacku,
Mam tego swojego Nikona D70S i po prostu nie za bardzo wyobrażam sobie, jak technicznie podłączyć do niego dwie lampy.
Jakie proponujecie lampy slave? Powiedzmy, że jako główną chciałbym Sb-600. Ale nie chcę jej na stopce, tylko na statywie obok aparatu. Rozumiem, że mam możliwość podłączenia jej przez kabelek? "off-camera hot shoe & cord", np Nikon SC-28 TTL Remote Cord ? Widziałem takie coś na aukcjach i nie wiem, czy dobrze myślę, ale podłącza się to ustrojstwo z jednej strony do stopki, a z drugiej lampy, dzięki czemu lampa może być oddalona od aparatu?
Tak, sb600 może być jak najbardziej. Jak piszesz - na kablu SC17 lub sc 28.


Wiem, że na allegro chodzą też inne propozycje http://allegro.pl/item244587627_solidna_lampa_blyskowa_slave_takze_d o_cyfrowek.html
Nie wiem, czemu, ktoś mi to odradzał.
odradzam, bo ma 2 pozycje A i M - pełen błysk. Sądzę, że potrzebujesz lampy która ma możliwość ustawiania dowolnej mocy w trybie M - podział M 1/1 - 1/2 - 1/4 - 1/8 - 1/16 - 1/32 itd. Będziesz potrzebował właśnie tych małych mocy - pewnie się przyda 1/ 64 itd.



Jaki konkretnie model byście proponowali, jeśli chodzi o lampę Metz pracującą jako slave?
Końcem końców potrzebowałbym metza + fotocelę, tak?
A taki zestaw byłby znośny: SB-600 na statywie połączony przez kabelek SC-28 do aparatu, do tego metz na fotoceli, + jakieś tła + dyfuzory.
Co o tym myślicie?
konkretnego modelu nie podam - zalezy ile masz kasy. Tak naprawdę nie potrzebujesz chyba TTL - bo jeśli tak to musisz mieć kolejną SB600 lub 800. A jak wystarczy ci rozbudowany manual - to jakieś ze "starych" lamp Nikona - jak sb24, 26, 28. Ta kolejna lampa odpalana powinna być przez zewnętrzne synchro (są też opcje kablowe ale to droższe).
Zestaw lamp powinieneś używać w trybie manualnym lamp (bez przedbłysków) i tak musisz mieć ustawione w menu lampy błyskowej w body D70. W trybie TTL nie da rady używać jednej lampy TTL a druga manualnie. Synchro pod tą lampą manualną odpali na przedbłysku lampy TTL - czyli zbyt wcześnie. Tak się nie da zestawić 2 lamp w różnych trybach pracy.


Ogólnie zależy mi na oświetleniu błyskowym, wykorzystując dwie lampy. Wciąż jednak nie wiem, czy na pewno dobrze wszystko rozumiem :]
Trochę drogo się to zanosi, ale trudno. Najwyżej sobie w tym roku nie kupię, ale przynajmniej chcę mieć jakąś perspektywę :)
Z tego co piszesz wynika, że dobrze kombinujesz. Nawet możesz amiast pierwszej lampy - sb600 kupić inną tańszą lampę - taką jak wspomniane sb24,26, 28. Ale po prostu w innych sytuacjach (na urodzinach u cioci) przyda ci się lampa z TTL.

pdzran
20-09-2007, 21:09
pdzran - zestaw bardzo kuszący i fajny. Drogi, ale z tego co widzę, warto by poczekać, żeby to kupić. Gdyby na te dwie boczne lampy założyć jeszcze dwa, ładne, rozpraszające dyfuzory, to po prostu więcej niczego nie trzeba.
Dopisuję to do ewentualnej listy :) Jeżeli nie uda mi się wymyślić innego zestawu za niższą cenę, to się nad tym poważnie zastanowię, jest tylko pewien problem, czy to aby na pewno da się przyczepić do mojego Tamrona 90. Na stronie, którą znalazłem jest mowa o tym: "Zestaw zawiera ponadto adaptery do przedniego oświetlania, filtry i pierścienie pośrednie do najpopularniejszych rozmiarów gwintów służących do mocowania filtrów na obiektywach Nikkor." Ale mam nadzieję, że nie należy tego interpretować dosłownie i zestaw będzie kompatybilny i z nie Nikkorami ,)


Wiec tak jak i Ty zastanawialem sie Tamron 90 czy Nikon 105 , wzialem 105-ke i jestem zadowolony.
105-ka ma wewnetrzne ogniskowanie , Tamron wysuwany ryjek i mialem obawy, ze cos sie uszkodzi gdy zaczepie palniki R1.
Co do pierscieni, z tego co pamietam to powinien byc i dla srednicy takiej jaka ma Tamron 90.

Zwroc uwage na jeszcze jedno w przypadku lampy R1 i R1C1 - roznia sie tym, ze drugi zestaw ma SU-800.
R1C1 pozwala tworzyc grupy lamp i blyskac rozna moca.
Nie wiem jak to sie ma dla R1, ktora tego sterownika nie ma ale sadze, ze bez SU-800 takiej mozliwosci nie ma - musze poczytac dokumentacje.
Kupno R1 i SU-800 oddzielnie to wiekszy wydatek niz R1C1 od razu.

Poki co sezon makro konczy sie, przynajmniej ten w terenie :) planuje zakup na wiosne.

milo_ja
20-09-2007, 21:10
Zestaw lamp powinieneś używać w trybie manualnym lamp (bez przedbłysków) i tak musisz mieć ustawione w menu lampy błyskowej w body D70. W trybie TTL nie da rady używać jednej lampy TTL a druga manualnie. Synchro pod tą lampą manualną odpali na przedbłysku lampy TTL - czyli zbyt wcześnie. Tak się nie da zestawić 2 lamp w różnych trybach pracy.


Ponoć są lampy, które potrafią "olać" zdaną ilość przedbłysków, ale chyba nie ze stajni Nikona.

milo_ja
20-09-2007, 21:13
Zwroc uwage na jeszcze jedno w przypadku lampy R1 i R1C1 - roznia sie tym, ze drugi zestaw ma SU-800.
R1C1 pozwala tworzyc grupy lamp i blyskac rozna moca, co jak sadze przyda sie w przyszlosci.
Nie wiem jak to sie ma dla R1, ktora tego sterownika nie ma ale sadze, ze bez SU-800 takiej mozliwosci nie ma - musze poczytac dokumentacje.
Kupno R1 i SU-800 oddzielnie to wiekszy wydatek niz R1C1 od razu.

Można jesze R1 + SB-800, ew. R1 + ... D200 (wbudowana ma tryb commander) ;). SB-800 może pracować w trybie commander, a przyda się też bez R1(SU-800 ma raczej ograniczone pole zastosowań). A więc może najtańszą wersją będzie R1 + SB-800 - SB-600 (w sensie sprzedać).

pdzran
20-09-2007, 21:19
Można jesze R1 + SB-800, ew. R1 + ... D200 (wbudowana ma tryb commander) ;). SB-800 może pracować w trybie commander, a przyda się też bez R1(SU-800 ma raczej ograniczone pole zastosowań). A więc może najtańszą wersją będzie R1 + SB-800 - SB-600 (w sensie sprzedać).

Tylko ta masa zestawu i mala porecznosc np. D80 + SB800 + R1 + N105VR ... grip to juz trzeba odkrecic ;)

milo_ja
20-09-2007, 21:28
Tylko ta masa zestawu i mala porecznosc np. D80 + SB800 + R1 + N105VR ... grip to juz trzeba odkrecic ;)

Nie wydaje mi się, aby SB-800 z bateriami było istonie cięższe od SU-800 (oceniam wagę wizualnie :) ), choć może się mylę. :) Trzeba ćwiczyć muskuły. ;) A tak a propo, to po pierwszych ślubie, na którym robiłem D200+SB-800+18-200 (bez gripa) to nadgarstki myslałem, że mi odpadną. Na szczęście już sie wyrobiły i mogę zbierać kasę na grip. :mrgreen:

pdzran
20-09-2007, 22:03
Nie wydaje mi się, aby SB-800 z bateriami było istonie cięższe od SU-800 (oceniam wagę wizualnie :) ), choć może się mylę. :) Trzeba ćwiczyć muskuły. ;) A tak a propo, to po pierwszych ślubie, na którym robiłem D200+SB-800+18-200 (bez gripa) to nadgarstki myslałem, że mi odpadną. Na szczęście już sie wyrobiły i mogę zbierać kasę na grip. :mrgreen:

Masz racje, ze z ekonomicznego punktu widzenia lepiej byloby kupic lampe zamiast sterownika.
Nie wiem jak sie to w praktyce przeklada , bo SU-800 wazy 160 gram a SB-800 350 gram - bez bateryjek, trzebaby podpiac i sprawdzic.

milo_ja
20-09-2007, 22:09
Masz racje, ze z ekonomicznego punktu widzenia lepiej byloby kupic lampe zamiast sterownika.
Nie wiem jak sie to w praktyce przeklada , bo SU-800 wazy 160 gram a SB-800 350 gram - bez bateryjek, trzebaby podpiac i sprawdzic.

No coż, wygoda (mniejsza waga) kosztuje.... W końcu najwygodniej byłoby z wbudowaną w D200. :)

glisek
20-09-2007, 23:12
SU-800 to tak na wage 1/4 SB-800. Do SU wchodzi jedna albo 2 bakteryjki CR123, do SB - 4 paluchi.
Zalety SU, to mozliwosc szybkiego przelaczania miedzy moca lamp z grupy A i B (grupa C nie dziala w trybie macro, tylko jak sie ja przelaczy na commander czy costam). Druga zaleta, to to, ze jak sie ma jeszcze SB, to i nia mozna gdzies z boku u sasiada odpalic zdalnie. Trzecia zaleta, nie daje blysku od strony aparatu, jak to sie dzieje z SB i z wbudowana lampka (bez zamontowanego magicznego filterka IR).
Wady, bez sensu wywalac kase na cos co nie swieci i jeszcze kosztuje :)
Dwa, te cholerne bakteryjki CR123 - fakt, ze jak sie ma R1 to i tak sa nieuniknione. Ponoc sa dostepne i aku, ale nie uzywalem.
Pierscienie mocujace R1 - polecam poczytac dokladnie instrukcje do tych lampek :)
W przypadku 105 (nie VR - nie wiem jak to jest z VR) pierscien posredni sie montuje nie na koncu obiektywu (gdzie zwykle zakladamy filterek) ale na jego zewnetrznej obuwie - tez bylem w szoku, ze w miejscu, gdzie sie konczy ta obudowa jest gwint :)

Co do gripa i fotek macro - zapomniec o gripie typu MB-D200 przy macro ze statywem. Jest on zbyt malo stabilnie przymocowany do aparatu i powoduje znaczace (jak na macro) poruszenie kadru po zablokowaniu glowicy statywu.

to tyle :)

Jacek_Z
20-09-2007, 23:51
piszecie o mobilnych i drogich zestawach SB (SU) i R1, które kosztuja razem ponad 3 tys. Kolega pytał o zestaw do studia (mniejsza o mobilność) i do 1 tys razem.

pdzran
21-09-2007, 00:08
glisek - oczywiscie nalezy kupic ladowarke inaczej znajac zycie pewnie drogo wyjdzie eksploatacja R1 czy R1C1 ... acha, wczesniejszy avatar miales lepszy :D ;)

Jacek_Z - drogo wychodzi ale na poczatek mozna kupic R1 za niecale 1600 , pozniej dokupic w miare mozliwosci SU-800 czy SB-800 albo dodatkowe palniki. Poki co nikt nie zaproponowal nic tanszego i obawiam sie, ze jesli chodzi o cene to nie bedzie tanio.
Jesli natomiast to ma byc makro tylko w studio i bez koniecznosci umieszczania palnikow na szkle to mozna zaczac wogole nie od R1 tylko od pojedynczych palnikow R200 a te kosztuja juz od okolo 500 pln za sztuke.

Jacek_Z
21-09-2007, 01:05
albo od 2 sb 24 po zecydowanie mniej niz 500 zł/szt

Atrax
22-09-2007, 15:15
Dziękuję wszystkim za tak wiele odpowiedzi.
Jeśli chodzi o zestawy mobilne, takie jak wymieniony R1C1, to jest to opcja kusząca, ale jak już mówiłem. Obawiam się, że wysuwany ryjek Tamron'a obciążony dwoma lampami to raczej nie to. Obawiam się, że lekkiemu odkształceniu mogłaby ulec... no nie wiem, np. oś optyczna obiektywu i nie wiem, czy to by na jego jakość nie wpłynęło. Z kolei patrząc na cenę tego zestawu, uważam, że za nieco niższą cenę lub podobną dałoby się kupić pełnoprawne dwie lampy.

Mam więc pytanie, czy takie coś będzie mi działać:

SB-600 podłączona przez kabel do stopki, na statywie.
http://www.fotozakupy.pl/sklep/page/product/product/6844 + ta lampa na drugim statywie działająca jako slave.

Czy będzie się komunikowała z Sabinką i czy osiągnę tym zestawem dobrą synchronizację błysków?

A w jaki sposób działałyby ze sobą dwie SB-24? (to chyba dość stara technologia?)

pdzran
22-09-2007, 15:19
Atrax , jesli chcesz R1C1 to zastanow sie nad uchwytem/szyna z mocowaniem w miejsce statywu, mozna ja w dosc prosty sposob dorobic.
Taki pomysl dal mi wczesniej ktos z Forum.

Lampy kupisz za ta kase ale czy nie za mocne swiatlo beda dawac, mimo nawet jakiegos dyfuzorka.
No i operowanie 2-ma lampami bez pomocy jest nieco klopotliwe w terenie, w studio pewnie da sie.

Jacek_Z
22-09-2007, 21:27
Mam więc pytanie, czy takie coś będzie mi działać:

SB-600 podłączona przez kabel do stopki, na statywie.
http://www.fotozakupy.pl/sklep/page/product/product/6844 + ta lampa na drugim statywie działająca jako slave.

Czy będzie się komunikowała z Sabinką i czy osiągnę tym zestawem dobrą synchronizację błysków?

A w jaki sposób działałyby ze sobą dwie SB-24? (to chyba dość stara technologia?)
pierwszy zestaw - Sabinka i Metz 58 będą działały w TTl, bo ten metz obsługuje CLS. Z tym, że to Metz na kablu a sb600 jako zdalna.

sb 24 będą ci działały - ale lampy w manualu. Najprawdopodobniej 2 sztuki na raz w trybie A (możliwym) będą się zachowyały nieprzewidywalnie.

Atrax
23-09-2007, 01:57
Dzięki, dodatkowo przekopałem się dziś nieco przez forum i poczytałem wątek o Metz. Myślę, że kupię sobie SB-600 lub 800 i spróbuję odpalać je bezprzewodowo w trybie Commander lampą wbudowaną (to na początek). Później najwyżej na kabelku dokupi się Metz'a lub drugą Sabinkę i wsio.

Dzięki jeszcze raz wszystkim za pomoc.

pdzran - dzięki za rady, rzeczywiście kojarzę taką szynę. Możliwe nawet, że widziałem coś kompatybilnego do Nikona na aukcjach.
Głównie zależy mi na zrobieniu sobie para-studia domowego, wykorzystując błysk :] O ile wiosną wystarczy mi zwykła lampa i własnoręcznie sklecony dyfuzor, to mam też kilka pomysłów na zabawę w domu.
W każdym razie jeszcze się nad tym wszystkim zastanowię i znając życie, pięć razy zmienię zdanie, zanim rzeczywiście w końcu uda mi się zaoszczędzic ;)

arachiusz
23-09-2007, 13:04
jeżeli chcesz focić np. jak piszesz modliszki mz wystarczy to co masz ja fociłem w zime właśnie takim zestawem d70s 105 nikor + dyfuzor na flesz wbudowany wychodzi mz nieżle , a i tło z nazbieranej trawy,gałązek świerku itd zależnie od upodobania , przykładowa fota,obiekt miał około 5mm. a więcej tu http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=17316

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img162.imageshack.us/img162/6009/malotekwr5.jpg)