PDA

Zobacz pełną wersję : hdr z 1 raw'a



plonie_las
16-09-2007, 12:12
Witam wszystkich,

No wlasnie, pytanie jest tego typu: jak , czy i warto robic hdr z 1 zdjecia raw ? Chcialem byc chyba za sprytny dla PS. Z jednego zdjecia raw zrobilem 3 o roznym EV i okazalo sie ze to ciagle 1 zdjecie dla PS. Macie jakies pomysly na to ??

Pozdrawiam

D_Z_I_A_D_E_K
16-09-2007, 12:33
było 100x - użyj szukajki.

manfred
16-09-2007, 13:39
było 100x - użyj szukajki.



A ja pomoge choć nie wiem czy mam rację. Wywołujesz "kilka" zdjęc o róznych ustawieniach potem w PS tworzysz nowe dokumenty i wklejasz poszczególne zdjęcia . Nastepnie zapisujesz i ponownie otwierasz poprzez łaczenie HDR jak coś nie pokręciłem.

odie83
16-09-2007, 13:45
Warto chociaż często lepszy efekt uzyskasz z 3 zdjęć o bardziej różniących się ekspozycjach niż +/-2EV.
Czasem jednak jesteś zmuszony korzystać z jednego RAWa bo na trzech osobnych zdjęciach fale na morzu czy gałęzie na drzewach nie ustawią Ci się tak samo ;)

Władca Pixeli
16-09-2007, 15:53
Z jednego zdjecia raw zrobilem 3 o roznym EV i okazalo sie ze to ciagle 1 zdjecie dla PS. Macie jakies pomysly na to ??
Wywal EXIF ze tworzonych zdjęć. Jak? Znajdziesz na forum :mrgreen:

milo_ja
16-09-2007, 15:58
Warto chociaż często lepszy efekt uzyskasz z 3 zdjęć o bardziej różniących się ekspozycjach niż +/-2EV.
Czasem jednak jesteś zmuszony korzystać z jednego RAWa bo na trzech osobnych zdjęciach fale na morzu czy gałęzie na drzewach nie ustawią Ci się tak samo ;)

Wtedy nie pozostaje nic innego jak maskowanie i branie z każdego zdjęcia to, co dobre. To się chyba zowie DRI.

Zbigniew
16-09-2007, 19:09
W temacie - wg mnie warto bawić się w ciągnięcie kilku zdjęć z jednego RAWa. Przykład ? Ostatnio pokazywałem na forum mgiełkę. Najpierw wywołane domyślnie:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img115.imageshack.us/img115/2438/55952513vj0.jpg)

Ekspozycja dobrana została jak dobrana - nie chciałem za dużo ciągnąć z cieni, ale też wiedziałem, że w przypadku nieba nie stracę informacji robiąc RAW. Wywołałem jeszcze na + i na -, połączyłem, poPSułem trochę, podciągnąłem to i owo i wyszło tak:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img404.imageshack.us/img404/9343/86074622vp7.jpg)

Daleko pewnie temu do poprawnego HDRa, ale jestem zdania, że z jednego NEFa wyciągnąć można wiele. Z tego powodu korzystam tylko z tego formatu, nawet gdy nie mam w zamiarze robić składek kilku zdjęć.

jm
16-09-2007, 23:48
Najpierw wywołane domyślnie:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img115.imageshack.us/img115/2438/55952513vj0.jpg)

Ekspozycja dobrana została jak dobrana .


Tiaaaa;)))) i to d200!!!!

Zawsze czujna;)

mikkay
17-09-2007, 00:17
Zbyszku - to może dlatego zostałeś "oskarżony" o przeostrzenie? :)

Zbigniew
17-09-2007, 08:24
Może... Zresztą, nie znam się - dopiero raczkuję w temacie widoczków :)\


Tiaaaa;)))) i to d200!!!!


Napisałem tak, ale drugi raz też bym tak zrobił - po co mi niebieskie niebo, jak wiem, że informacje stamtąd wyciągnę. Dzięki temu nie musieć nadmiernie rozjaśniać podłogi, dzięki czemu mam kolorowe kwiatki a nie kolorowy szum. Poza tym robiłem większość w trybie M ....

PS.: Wiem do czego pijesz ;) Nadal twierdzę, że D80 na matrycowym przepala i nie uwierzę, że jest inaczej. Przy D200 robię 90% w tym trybie i korektę wprowadzam na co dziesiątym zdjęciu.

sokrates
17-09-2007, 08:27
http://plfoto.com/1308650/zdjecie.html

sam oceń czy warto. to zrobione z 1 NEFa wołanego +/-1EV, z D40 który nie ma brecketingu.

markow
17-09-2007, 09:04
http://plfoto.com/1308650/zdjecie.html

sam oceń czy warto. to zrobione z 1 NEFa wołanego +/-1EV, z D40 który nie ma brecketingu.

wyszlo super, czym skladales? ps czy cos innego...?

plonie_las
17-09-2007, 10:46
Widze ze rozwiazan jest kilka. Bede nad tym pracowal. Dzieki za wklad

plonie_las
17-09-2007, 11:01
A ha : po wywaleniu exif'ow poprzez infran view, PS cs3 blednie odczytuje wprowadzone przeze mnie wartosci EV (tak mi sie wydaje). PS domaga sie wprowadzenia tych i innych parametrow a nastepnie po laczeniu zdjec widze przy ikonach zdjec takie wartosci EV jak +10,88 itp. Czy to normalne?

sokrates
17-09-2007, 12:36
wyszlo super, czym skladales? ps czy cos innego...?

składane w Photomatix'ie Pro. wołane w UFRAW

jm
17-09-2007, 15:15
Przy D200 robię 90% w tym trybie i korektę wprowadzam na co dziesiątym zdjęciu.

To tak jak ja w d80:), z tą różnicą, że korekty nie wprowadzam wcale, bo przy tym pomiarze światła (matrix) nie bardzo ma to sens:)

Kwestie wiary niechaj na zawsze pozostaną...osobiste:)

haszz
18-09-2007, 17:33
Mi też czasami przychodzi robić z jednego RAW'a i nie uważam żeby to był grzech. Photomatix nie grymasi :mrgreen: Jasne że zgodnie ze sztuka maja być min 3 różne foty ale coż, j.w.
Poza tym łatwiej i szybciej tak się obrabia niż samym maskowaniem bo i tak fotki do maskowania trzeba najpierw przygotować, no chyna że ktoś jest na tyle dobrym fotografem, że robi prawie lub ideały ale po co mu wtedy HDR czy DRI pokochał bym go i bez tego :mrgreen: - no i musi być płci pięknej...