PDA

Zobacz pełną wersję : Statywy - już chyba ostatni raz :>



pebees
12-12-2005, 15:34
Witam znowu :)
Napisałem do Hesji, ale nie ma czasu powyjaśniać, więc może ktos tu szybciej mi podpowie, jakie są dla zwykłego użytkownika różnice między statywami MF: 055PRO, 055D BASIC, 055CL CLASSIC . Oczywiście poza ceną, udźwigami i wysokościami. Bo cenowo najbardziej by mi chyba ten 055D Basic odpowiadał, ale .. własnie, może jest jakieś ale? :)
Aha - i jeszcze jedno, może trywialne pytanie - możliwość pionowego kadrowania to funkcja statywu czy głowicy ? Z tego co patrzę, to głowicy chyba :)
Wybaczcie, prawie wcale nie obcowałem z tym wszystkim, więc pytam wprost :)

viz
12-12-2005, 15:59
Witam znowu :)
Napisałem do Hesji, ale nie ma czasu powyjaśniać, więc może ktos tu szybciej mi podpowie, jakie są dla zwykłego użytkownika różnice między statywami MF: 055PRO, 055D BASIC, 055CL CLASSIC . Oczywiście poza ceną, udźwigami i wysokościami. Bo cenowo najbardziej by mi chyba ten 055D Basic odpowiadał, ale .. własnie, może jest jakieś ale? :)

Najlepiej zacznij od przejrzenia tego linka (http://www.manfrotto.com/Jahia/cache/offonce/pid/1799?livid=liv2112&categoryKey=BRAND:MN:MAIN:AA:SUB1:AA:SUB2:AA)
W sumie główne różnice wymieniłeś, ale zwróć również uwagę na wyskość minimalną, jezeli ta ma dla Ciebie znaczenie to 055D BASIC odpada. O jakościu wykonania nie trzeba dyskutować, w końcu to MF.


Aha - i jeszcze jedno, może trywialne pytanie - możliwość pionowego kadrowania to funkcja statywu czy głowicy ? Z tego co patrzę, to głowicy chyba :)

Głowicy.

Pozdr.

pebees
12-12-2005, 17:00
Najlepiej zacznij od przejrzenia tego linka (http://www.manfrotto.com/Jahia/cache/offonce/pid/1799?livid=liv2112&categoryKey=BRAND:MN:MAIN:AA:SUB1:AA:SUB2:AA)
W sumie główne różnice wymieniłeś, ale zwróć również uwagę na wyskość minimalną, jezeli ta ma dla Ciebie znaczenie to 055D BASIC odpada.

Przejrzałem. Wiele się nie różnią - wedle tej strony to basic ma 8 cm, a pro 11. Wysokość bez wyciągniętej kolumny i z wyciągniętą też podobna. Hmmm.. Albo ja jakiś ślepy jestem.

W każdym razie dzięki za chęci :)

bart_i
12-12-2005, 22:12
Z tego co sie orientuje, to tansze modele MF nie maja poziomego mocowania kolumny centralnei i maja nakretki motylkowe mocujace nogi zamiast zatrzaskow. Nie maja tez chyba gumowych uchwytow na nogach.
Mam nadzieje ze pomoglem.

Pozdrawiam

pebees
12-12-2005, 22:30
bart_i masz rację, i to jest chyba jedyna różnica.. hmmm...

vitter
12-12-2005, 22:58
Polecam Manfrotto 055PRO sam używam ma możliwość wyjęcia kolumny centralnej i zamocowania jej jako ramię boczne, dzięki czemu możesz focić pionowo w górę, dół i możliwość kadrowania w pionie i poziomie.
Dochodzi też wysokość minimalna w 055PRO 11cm a w 055D BASIC 56cm
A jeśli się na coś zdecydujesz mogę polecić dobre tanie źródło
:D

pebees
12-12-2005, 23:08
vitter dzięki za wypowiedź, właśnie na początku myślałem o 055pro , potem jakoś zobaczyłem tego basic i chciałem trochę zaoszczędzić ;-)
Dodatkowe pytanie - które głowice więc pozwalają przekręcić aparat o 90 stopni i kadrować w pionie ? Bo jakoś znowu na manfrotto.com nie mogę się doczytać tego..

bart_i
13-12-2005, 00:56
vitter dzięki za wypowiedź, właśnie na początku myślałem o 055pro , potem jakoś zobaczyłem tego basic i chciałem trochę zaoszczędzić ;-)
Dodatkowe pytanie - które głowice więc pozwalają przekręcić aparat o 90 stopni i kadrować w pionie ? Bo jakoś znowu na manfrotto.com nie mogę się doczytać tego..

Chyba wszystkie. Kulowe maja specjalne wyciecie pozwalajace odchylic aparat do pionu.

tyrpin
13-12-2005, 11:52
Chyba wszystkie. Kulowe maja specjalne wyciecie pozwalajace odchylic aparat do pionu.
A nawet dwa - w głowicy 486RC2 wycięcia są i z jednej i z drugiej strony :)

slasz
13-12-2005, 12:37
Jezeli chodzi o statyw, to bierz najdrozszy. Zawsze sie na to zaluje, a statywu sie praktycznie nie zmienia. Jesli chodzi o glowice, to wybierasz taka, do jakich prac potrzebujesz. Do studia pewnie wybralbym trzypoziomowa ale do plenerku jakas szybsza - kulowa. Ja sam mam 222 i pracuje sie nia znakomicie jesli chodzi o latwosc zmiany kadru.

Pozdrawiam.

pebees
13-12-2005, 12:51
slasz a czym różni się 222 od 222NAT ? Hmm.. Z drugiej strony gdzieśtam wyczytałem cos, co ma sens - jak masz czas rozstawić statyw, to masz i czas pokręcić pokrętłami przy głowicy 3d ;-)
Najchętniej to bym pożyczył kilka takich głowic (jak już kupię statyw :D) i sam się przekonał, co dla mnie jest najwygodniejsze :)

slasz
13-12-2005, 13:04
slasz a czym różni się 222 od 222NAT ? Hmm.. Z drugiej strony gdzieśtam wyczytałem cos, co ma sens - jak masz czas rozstawić statyw, to masz i czas pokręcić pokrętłami przy głowicy 3d ;-)
Najchętniej to bym pożyczył kilka takich głowic (jak już kupię statyw :D) i sam się przekonał, co dla mnie jest najwygodniejsze :)

222NAT jest zielony, wersje NAT ma tez statyw, ktory do tego ma nozki pokryte pianka dla lepszego taszczenia i zeby lapki nie przymarzaly :)
Do zdjec krajobrazowych jak i do studia tradycyjna glowica wystarczy i pewnie bym nie grymasil gdybym jej uzywal. Ale ten joystick jest doskonaly jesli chodi o szybkosc i latwosc w przekomponowywaniu. Ostatnio mialem taka sytuacje, ze robilem na dosc dlugich czasach obiekty poruszajace sie. Chcialem wyeliminowac jak najwiecej przyczyn poruszonych zdjec. Wiec "sledzilem" obiekt, puszczalem glowice i "pstryk". Bawilem sie tez tradycyjna glowica i czasem (az wstyd przyznac) mialem walpliwosci ktore pokretlo zlapac aby zmienic polozenie aparatu. A w 222 tylko naciskasz i juz.

Pozdrowka

tyrpin
13-12-2005, 13:04
a czym różni się 222 od 222NAT ?
NAT jest koloru zielonego, o ile mnie pamięć nie zawodzi.