PDA

Zobacz pełną wersję : Raptor - glośny ?



Gabryel
11-09-2007, 19:38
Mam pytanie do użytkowników Raptorów.
Czy one są rzeczywiście aż tak głośne jak o nich opowiadają ?
Chodzi mi głównie o najnowsze wersje (podobno ciut wyciszone)

Ostatnio nasza mnie myśl coby sprawić sobie dwa takie stworki i płączyć je w Raida.
Jednakże jeśli po takim zabiegu komputer zmieni mi się w odrzutowiec to chyba się jeszcze zastanowię.

Ma ktoś dwa raptory w raidzie ?
Da się przy tym spać ?

:)

david555
11-09-2007, 19:57
Da się przy tym spać ?


Sprawdź specyfikacje dysków i wybierz najcichsze, ale spać to lepiej w innym pokoju lub wyłączyć na czas snu komputer.;)

wavman
11-09-2007, 21:02
Witam,
używam Raptorów od chwili wejścia na rynek. Poprzednio WD740GD (8MB), teraz WD740ADFD (16MB), pojedyńczo i w macierzy (RAID 0).


Czy one są rzeczywiście aż tak głośne jak o nich opowiadają ?
Chodzi mi głównie o najnowsze wersje (podobno ciut wyciszone)


32db (nowsza wersja 29db) na jałowym nigdy mi nie przeszkadzało (praca ok. 5-6db więcej). Jeżeli obudowa jest w miarę dobrze wyciszona, nie wpada w rezonans, to nie widzę problemu (u mnie pracuje 5 dysków).



Ostatnio nasza mnie myśl coby sprawić sobie dwa takie stworki i płączyć je w Raida.
Jednakże jeśli po takim zabiegu komputer zmieni mi się w odrzutowiec to chyba się jeszcze zastanowię.


Przy RAID 0 wszystko chodzi bardzo szybko (transfer ok. 2x, czas dostępu bez zmian) odczyt, zapis, kopiowanie płynnie bez krzaczenia. Sprawdza się świetnie w systemach bazodanowych (duża ilość plików) dzięki czasowi dostępu (śr. losowy 7,8ms) nie ma praktycznie konkurencji (oprócz SCSI oczywiście, ale to inna liga). Dla pojedyńczego dysku transfer maksymalny przy odczycie ok. 86MB/s i moim zdaniem ważniejszy, transfer minimalny ok. 55MB/s, to naprawdę dobre osiągi, chociaż są lepsze. Raptory są na tyle dobre, że po pewnym czasie zrezygnowałem z raid'u (chyba, że zależy ci na bezpieczeństwie, to np. RAID 1). Pojedyńczy dysk pracuje tylko pod systemem.


Da się przy tym spać ?

To zależy... komputery mam w innym pomieszczeniu, więc nie mam takich problemów. :)
Jeżeli dysk intensywnie pracuje, to trochę go słychać, ale bez przesady da się spać...

Gabryel
12-09-2007, 09:22
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Biorąc pod uwagę że zwykły dysk ma głośność na poziomie 25db to 4db więcej nie jest aż tak dużą różnicą.

Ale przez Ciebie zastanawiam się teraz nad drugą opcją - 1 raptor na system + dwa zwykłe dyski w raidzie na dane.

albo najlepiej dwa raidy ... tylko kto za to zapłaci ;)

stig
12-09-2007, 09:29
Ja uzywam Raptora 74 GB jako dysku systemowego. Na dane mam inny dysk -- 250 GB. Mam obudowe Chifteca (nie pamietam modelu ale cos tam bylo 400 i duzo literek B i jakies X'y :D
W zasadzie Raptora na jalowym nie slychac. "Odzywa sie" tylko podczas pracy i nie jest to jakis pisk czy inny, nieprzyjemny dzwiek, tylko takie charakterystyczne pukanie. Mi osobiscie w zadnym wypadku to nie przeszkadza tym bardziej, ze w "pracowni" nie sypiam. :) Gdyby jednak Raptory mialy chodzic w RAIDzie i przez cala noc cos rzezbic -- na pewno nie chcialbym spac w takim pokoju.

Czornyj
12-09-2007, 09:31
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Biorąc pod uwagę że zwykły dysk ma głośność na poziomie 25db to 4db więcej nie jest aż tak dużą różnicą.

Ale przez Ciebie zastanawiam się teraz nad drugą opcją - 1 raptor na system + dwa zwykłe dyski w raidzie na dane.

albo najlepiej dwa raidy ... tylko kto za to zapłaci ;)

4 dB więcej to bardzo dużo - hałas powinien być dwukrotnie większy.

Ark
17-09-2007, 14:51
Jeżeli zależy Ci na cichej pracy HDD proponuję:

http://www.zalman.co.kr/eng/product/view.asp?idx=74&code=019

Wszystkie moje dyski pracują z tym Zalmanem...cisza :)
Jeden warunek, musisz mieć wolną kieszeń 5.25"
Pozdrawiam.

szmojtek
18-09-2007, 20:37
Nie znam sie na decybelach, ale mam w kompie raptora, chyba 100 giga i raid 0 na jakiś specjalnych dyskach WDC. Obudowa to jakiś wielki Chieftec i ze 3-4-5(?) wentylatory ArkticCool (czy jakoś tak, niby ciche). Raptora jest najgłośniejszy z całego zestawu, słychać go i to mocno. Mieszkam w bloku z lat 70 i podejrzewam, że jak pracuje w nocy to sąsiedzi słyszą tego raptora:) Jest to taki metaliczny chrobot, pobrzękiwanie, ale nie pisk. Raid jak się włącza (siedzi tam swap dla photoshopa, indesigna i illustratora) to przy raptorze jest to cichutkie pobzykiwanie, mimo, że to dwa dyski w końcu są.
Jak naprawdę potrzebujesz szybki, niezawodny dysk do kompa do pracy to jak najbardziej polecam, raptor jest super! Ale jak to ma być komputer domowy, to szukaj czegoś innego.

Patio
18-09-2007, 21:08
nie czytając wątku powiem ze Yamaha raptor jest Hardcorowo Głośnym quadem :D
Sory za OTW

stig
18-09-2007, 21:46
Raid jak się włącza (siedzi tam swap dla photoshopa, indesigna i illustratora) InDesign akurat jako jedyny z tej trojki nie uzywa swojego scratcha. :) Korzysta z pamieci systemowej i systemowego swapa.

szmojtek
18-09-2007, 22:17
Fakt, sprawdziłem nawet takiej zakładki nie ma. Sorry, ja tam lama jestem. Kupuje kompa, soft raz na 2-3-4 lata. Instaluje soft, konfiguruję, zapominam i... pracuję:)

Gabryel
19-09-2007, 15:40
hmm a może by tak dwa raptorki, kazdy w Scythe Quiet Drive....
http://www.mod-planet.com/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=608

maly5
19-09-2007, 18:14
Gabryel powinienes nabyc i sprawdzic ;-) ja jestem troche sceptycznie nastawiony o tyle ze testowal na cichym dysku, a Raptor jest z 1-3 razy glosniejszy.. ciezko ocenic.

Gabryel
19-09-2007, 19:32
to zróbmy forumową zrzutkę - taki fundusz badawczy.
Kupie, przetestuję, opiszę.
:D

maly5
19-09-2007, 19:37
hehehehe swietny plan, swietny :-):-):-)

Ark
19-09-2007, 19:39
Podejrzewam, że Scythe Quiet Drive to pełnowartościowy produkt.
Wnioskuję tak ponieważ w/w prze ze mnie Zalman w 100% spełnił moje oczekiwania. Nie używam dysków WD ale Seagate potrafią także popsuć słuch ;) zwłaszcza, że mam ich aż 4 sztuki.