PDA

Zobacz pełną wersję : skala odwzrorowania 1:1 prosze o zdjecia



Pumba
11-09-2007, 07:08
witam

czy moglby ktos zrobic zdjecia linijki (a dokladniej podzialki) przy skali odwzorowania 1:1 i jezeli mozna to tez 1:2?

z gory dziekuje ;)
pozdrawiam

wlasiukk
11-09-2007, 09:11
ale po co ?
przy 1:1 będziesz miał dokładnie wymiary matrycy a przy 1:2 2 razy mniejsze wszystko - można sobie namalować prostokąty na papierze w kratkę i gites :)

Jak kupiłem tamrona 90 to też mnie to interesowało :D

Pumba
11-09-2007, 09:37
witam

wlasnie o to mi chodzilo! bo nigdzie tej informacji nie moglem znalezc :PP i za kazdym razem wydawalo mi sie ze 1:1 da mi 1cm obrazu :)) teraz w przypadku matrycy z D50 23,7x15.6 powinno dac mi takie wlasnie wymiary? czli przy skali 1:2 powinno to byc 47,4x31,2? jezeli potrafie mnozyc przez 2 :D :)

no to wszystko by sie zgadzalo chociaz nie rozumiem jednego na obiektywie mam zaznaczone 1:1 czyli powinno dac skale taka jak matrycy a daje dwa razy wieksza a daje tak jakby 1:2 :/ jak wroce do domu zrobie zdjecie i pokaze ;)
ale domyslam sie ze bedzie potrzebny jakis pewnie adapter? ktory nie byl w zestawie :/

pozdrawiam ;)

wlasiukk
11-09-2007, 09:49
chyba żaden z Twoich obiektywów ze stopki nie ma 1:1 - chyba że piszesz o jakimś innym

Co do obliczeń to się raczej zgadza :)

JK
11-09-2007, 10:01
Przecież na 50-tce ma napisane 1:1.8. :wink:

Pumba
11-09-2007, 10:17
JK bardzo smieszne :PP :))))))

wlasiukk tak teog nie mam w stopce ;P bo wczoraj przyszedl :P nie mam az takiego zboczenia zeby zaraz dawac do stopki ;) Vivitar 90/2.5 MF juz znalazlem ze u niego 1:1 jest z adapterem ktorego ja nie posiadam i pewnie nie bede posiadal :/ bo ciezko dostac zmylilem sie tym ze na obiektywie pisalo 1:1 zreszta jak jak wspomnialem zapodam zdjecie wieczorem ;)

bede musial zalatwic sobie jakis pierscien posredni z automatyka 20mm albo 36mm co prawda jest na necie Soligor 12mm z automatyka ale to chyba zbyt duzo nie da?? chociaz zawsze cos :) jezeli teraz mam obraz z raynoxem najdluzszy bok 17mm (najdluzszy bok matrycy 23,7mm) to jest to skala wieksza niz 1:1 rozumiem ile przy takim zestawie moze dac mi pierscien posredni 12mm? ile 20mm a ile 36mm? oczywisice wszystko to tak w przyblizeniu :) nie wiem tak rozumuje na chlopski rozum i tak w przyblizeniu liczac to jezeli obiektyw ma 90mm i daje 1:2 to przy 36mm powinien dawac 1:1 wiec z raynoxem powinno to byc w granicach 2:1??

pdzran
11-09-2007, 10:20
Nie mam zbyt wiele wiedzy teoretycznej ani praktycznej, zrobilem tak dla siebie krotki test (i podzielilem sie nim ;) ) majacy na celu ocene ile daja pierscienie w kwestii odwzorowania.
Podaje link :
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=35612

milo_ja
11-09-2007, 10:31
witam

wlasnie o to mi chodzilo! bo nigdzie tej informacji nie moglem znalezc :PP i za kazdym razem wydawalo mi sie ze 1:1 da mi 1cm obrazu :)) teraz w przypadku matrycy z D50 23,7x15.6 powinno dac mi takie wlasnie wymiary? czli przy skali 1:2 powinno to byc 47,4x31,2? jezeli potrafie mnozyc przez 2 :D :)

no to wszystko by sie zgadzalo chociaz nie rozumiem jednego na obiektywie mam zaznaczone 1:1 czyli powinno dac skale taka jak matrycy a daje dwa razy wieksza a daje tak jakby 1:2 :/ jak wroce do domu zrobie zdjecie i pokaze ;)
ale domyslam sie ze bedzie potrzebny jakis pewnie adapter? ktory nie byl w zestawie :/

pozdrawiam ;)

1:2 to nie 2 razy większy obraz na matrycy, ale 2 razy mniejszy. 1cm obrazu na matrycy daje 2 cm obrazu rzeczywistego. To jak z mapami 1:10000 nie oznacza, że 1 cm świata rzeczywistego ma rozmiary 100 m na mapie. :D

Pumba
11-09-2007, 11:14
1:2 to nie 2 razy większy obraz na matrycy, ale 2 razy mniejszy. 1cm obrazu na matrycy daje 2 cm obrazu rzeczywistego. To jak z mapami 1:10000 nie oznacza, że 1 cm świata rzeczywistego ma rozmiary 100 m na mapie. :D

rzeczywiscie milo_ja moj blad w pisowni chodzilo mi ze zarejestruje mi obraz o powierzchni 47,4x31,2 czyli de facto 2 razy mniejszy niz wielkosc matrycy :)

pdzran a moglbys ten sam test zrobic z linijka? wtedy latwiej daloby sie okreslic skale odwzorowania niz przy dekelku nikona :) cos na wzor tego tematu z CF -> http://www.cyberfoto.pl/tematy-ogolne/66551-makro-skala-odwzorowania.htm

pozdrawiam ;)

pdzran
11-09-2007, 11:19
pdzran a moglbys ten sam test zrobic z linijka? wtedy latwiej daloby sie okreslic skale odwzorowania niz przy dekelku nikona :) cos na wzor tego tematu z CF -> http://www.cyberfoto.pl/tematy-ogolne/66551-makro-skala-odwzorowania.htm
pozdrawiam ;)

Pumba, moge zrobic (jak nie zapomne).
Problem w tym, ze skala odwzorowania to jedno a GO to drugie.
To, ze mozna uzyskac duuuze powiekszenia, nie oznacza, ze w praktyce sie to przyda.
Owszem, jak bedziesz mial lezaca 5-cio zlotowke, to zlapiesz ostrosc i zrobisz fotke ale przy np. owadzie juz ciezko, powiedzmy, ze ma on dlugosc kilku milimetrow a GO jest rzedu 1 lub ponizej 1 mm.

Pumba
11-09-2007, 11:31
pdzran dzieki za rade :) ale zdaje sobie z tego sprawe bo w makro cos tam pstrykalem ;) zreszta zdjecia mozna ogladnac na mojej stronie w profilu ;) ale to bylo z kompaktem :)) i odwroconym heliosem :P oraz raynoxem :) teraz jak czlowiek sie przesiada na lustrzanke to trzeba uzupelnic wiedze :P i zaczac powiedzmy wszystko od nowa ale cos tam z praktyki zostalo :) co do GO to juz pracowalem na MF i GO w okolicach 1mm ;) co do kompaktu i lustra to w tym pierwszym moglem go przymknac do f8 ;P w tym drugim moge do f22 :) wiadomo nie ma co porownywac bo za GO nie tylko odpowiada przyslona ale takze matryca, obiektyw itp. ;) ale nie jest tak najgorzej ;]

wiec linijke nie fotografuj pod katem (tak jak to bylo z dekielkiem) tylko idealnie z gory zeby GO byla zlapana na calej powierzchni przedzialek ;)

z gory dzieki ;)

ja postaram sie w takze wrzucic fotki z mojego zestawu ;)
pozdrawiam :))

pdzran
11-09-2007, 11:36
Ok, tak jak pisalem, jak nie zapomne to zrobie, gdybym zapomnial - napisz PW.

Zink
13-09-2007, 16:27
Z tego co pamiętam, to odwzorowanie 1:1 oznacza, że obraz na klatce filmu 36mm ma takie wymiary jak rzeczywisty, czyli że przy takim odwzorowaniu moneta o średnicy 24mm będzie miała wysokość 24mm na klatce (czyli pełna wysokość klatki). To że matryca ma mniejszy rozmiar niż pełna klatka nie powinno niczego zmieniać, nadal obiekt 24mm powinien mieć wielkość 24mm na klatce (czyli nie powinien się mieścić na wysokość, bo klatka jest niższa niż 24mm).

Mogę się mylić, bo nie wiem jak to się przyjmuje, to tylko moje domysły. Gdybym się mylił, to trzebaby było wprowadzać poprawki do skali odwzorowania na obiektywach, bo przecież właściwości obiektywu nie zmieniają się w zależności od wielkości klatki aparatu.