PDA

Zobacz pełną wersję : D50- WB na światło żarowe coś nie tak



24volt
09-12-2005, 15:23
Witam,

Krótkie pytanie do użytkowników D50. Przy ustawieniu balansu bieli na światło żarowe, zdjęcia wychodzą w niebieskiej tonacji. Zjawisko takie nie występuje przy żadnym innym ustawieniu. Trochę to dziwne, zważywszy, że pokój jest w jasnym oranżu.

Czy poza serwisem, jest jakaś możliwość sprawdzenia? (uszkodzenie, kwestia ustawień).

Z góry dzięki,

Pozdrawiam,

Marcin

maroo
09-12-2005, 15:34
A jakie masz oświetlenie w tym pokoju?

aldus
09-12-2005, 15:51
Jeśli w D50 jest możliwość ustawienia własnego balansu bieli (nie wiem czy jest - w D70 jest na pewno), to spróbuj ustawić WB na białą kartkę przy oświetleniu jakie masz w pokoju.

Lolek
09-12-2005, 16:08
Sprawdź czy w instrukcji Nikona D50 są deklarowane temp. barwowe dla których ustawiane są predefiniowane WB. W D70 pozycja "światło żarowe" oznacza dopasowanie do temp. 3000 K. Jeśli masz oświetlenie halogenowe, to rzeczywiście barwy mają prawo być nieco chłodne, ale jeśli "wolframowe" (czyli ca. 2400-2800 K) to razcej nie. W D50 korekcji bieli (WB fine tuning) chyba nie ma, bo to jeszcze mogłaby być przyczyna nieprawidłowych barw.
Osobiście przy świetle żarowym ustawiam WB na białej kartce, no chyba że robię NEFy, to wtedy sobie głowy tym nie zawracam.

żółto-czarny
09-12-2005, 17:53
Nieważne czy masz D50 czy D70. Ja też spotkałem się z tym problemem - przy zdjęciach wieczornych (oświetlenie architektury). Po prostu co budynek, to żarówka żarówce nierówna (z jarzeniówkami jeszcze gorzej). Czasami wprowadzało się ręczną korektę do WB, a nieraz to nawet ustawienie na słońce :!: dawało lepszą wierność, niż na żarówę.

leszeg
09-12-2005, 22:54
mam to samo, ustawiam na A i jest spoko. Spróbowałem tez z sabinką i tez niebieskie przy ustawieniu na żarowym.

patrycjusz
09-12-2005, 23:12
jak ustawiasz balast bieli na zarowki przy lampie blyskowej to wyjdzie CI zdjecie o przesyconych niebieskich tonach. Nie łącz lampy błyskowej z balastem na żarówki. Przynajmiej nie z wbudowaną lampą. Nie wiem jak z sabinkami bo nie używałem nigdy.

szymony
09-12-2005, 23:13
Spróbowałem tez z sabinką i tez niebieskie przy ustawieniu na żarowym.
I nie dziwota. Światło błyslograta ma 5400-5600 K, a żarowe 3200-3400 K.

leszeg
09-12-2005, 23:17
szymony, to moje próby.I znowu sie czegos dowiedziałem:)

[ Dodano: Pią 09 Gru, 2005 ]
ale bez lampy przy ustawieniach na zarowe mam niebiesko jak 24volt,

jarek.b
10-12-2005, 00:29
W D50 jest możliwość ręcznego ustawiania WB. Poczytaj w instrukcji. Ustaw na białą kartkę, zmierz i gotowe. U mnie to działa.

leszeg
10-12-2005, 00:33
Wiem o tym, odpowiadam tylko na pytanie24volt, że tez tak mam. Ja sobie z tym radzę.

jarek.b
10-12-2005, 00:42
Wiem o tym, odpowiadam tylko na pytanie24volt, że tez tak mam. Ja sobie z tym radzę.

A czyj jest temat? Dla 24volt odpowiadam jak ja sobie radzę.

leszeg
10-12-2005, 01:05
sorki ,moze juz sie położę.