Zobacz pełną wersję : Panorama pokoju-jak wykonać
Witam serdecznie mam takie pytanie czy jest możliwość a jesli tak to w jaki sposób wykonać panoramę pokoju tak aby w kadrze znajdowała się każda ze ścian? Ustawiłem statyw na środku pokoju z głowicą 486 obiektyw ustawiłem na "18" i po każdej klatce wykonałem obrót tak aby klatki nachodziły na siebie. Niestety :-) to co mi wyszło nie sposób ze sobą połaczyć. Gdzie leży błąd i w jaki sposób się do tego zabrać?
problem tkwi w 18mm. takie rzeczy robi sie 50mm ( gdzies to wyczytalem )
Popatrz na wątki o panoramie i panoramie sferycznej - jest tam sporo informacji na temat softu i technik wykonania.
problem tkwi w 18mm. takie rzeczy robi sie 50mm ( gdzies to wyczytalem )
nie. Ogniskowa jest nieistotna. Mozna to robić (najlepiej nawet) rybim okiem. Programy do sklejania zdjęć korygują te dystorsje.
manfred problem tkwi w tym, że musisz miec dodatkową głowice panoramiczną, która spowoduje, że będziesz obracał wszystko wg nie gwintu statywowego body (jak w normalnej głowicy, którą masz teraz), a wg tak zwanego punktu nodalnego obiektywu (najczęsciej blisko przedniej soczewki obiektywu).
nie. Ogniskowa jest nieistotna. Mozna to robić (najlepiej nawet) rybim okiem. Programy do sklejania zdjęć korygują te dystorsje.
manfred problem tkwi w tym, że musisz miec dodatkową głowice panoramiczną, która spowoduje, że będziesz obracał wszystko wg nie gwintu statywowego body (jak w normalnej głowicy, którą masz teraz), a wg tak zwanego punktu nodalnego obiektywu (najczęsciej blisko przedniej soczewki obiektywu).
Słyszałem tylko nie wiem w jakim "kościele" że można chałupniczym sposobem obejść ten problem. Przecież nie bede specjalnie kupował takiej głowicy. Może ktoś zna sposób?
Sposobów jest kilka, zajrzyj do książek (np. 1000 sposobów na fotografię cyfrową). Przede wszystkim radzę w tej sytuacji robić fotki pionowe i tu właśnie przyda się bardzo szerokokątny obiektyw, taki jak 10-20 Sigmy na cyfrę, bo daje większe pole do manewru przy usuwaniu niepotrzebnych fragmentów ze zniekształceniami. Można nawet bez głowicy, z ręki: http://www.path.unimelb.edu.au/~bernardk/tutorials/360/photo/tripod.html. W necie dużo jest przepisów na własnoręcznie budowane głowice, np. http://michel.thoby.free.fr/Tete_beta_plus/Improved_new_head.html lub http://www.scotthendershot.com/Panohead/UniversalPanoHead.htm. Nallepiej wrzuć w googlach: home made panorama heads.
Myslałem że może gdzieś jest artykuł na necie no niestety nie mam dostępu do w/w pozycji.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.