PDA

Zobacz pełną wersję : Panorama pokoju-jak wykonać



manfred
08-09-2007, 12:53
Witam serdecznie mam takie pytanie czy jest możliwość a jesli tak to w jaki sposób wykonać panoramę pokoju tak aby w kadrze znajdowała się każda ze ścian? Ustawiłem statyw na środku pokoju z głowicą 486 obiektyw ustawiłem na "18" i po każdej klatce wykonałem obrót tak aby klatki nachodziły na siebie. Niestety :-) to co mi wyszło nie sposób ze sobą połaczyć. Gdzie leży błąd i w jaki sposób się do tego zabrać?

sebah
08-09-2007, 13:59
problem tkwi w 18mm. takie rzeczy robi sie 50mm ( gdzies to wyczytalem )

fIlek
08-09-2007, 14:05
Popatrz na wątki o panoramie i panoramie sferycznej - jest tam sporo informacji na temat softu i technik wykonania.

Jacek_Z
10-09-2007, 12:07
problem tkwi w 18mm. takie rzeczy robi sie 50mm ( gdzies to wyczytalem )
nie. Ogniskowa jest nieistotna. Mozna to robić (najlepiej nawet) rybim okiem. Programy do sklejania zdjęć korygują te dystorsje.

manfred problem tkwi w tym, że musisz miec dodatkową głowice panoramiczną, która spowoduje, że będziesz obracał wszystko wg nie gwintu statywowego body (jak w normalnej głowicy, którą masz teraz), a wg tak zwanego punktu nodalnego obiektywu (najczęsciej blisko przedniej soczewki obiektywu).

manfred
10-09-2007, 16:49
nie. Ogniskowa jest nieistotna. Mozna to robić (najlepiej nawet) rybim okiem. Programy do sklejania zdjęć korygują te dystorsje.

manfred problem tkwi w tym, że musisz miec dodatkową głowice panoramiczną, która spowoduje, że będziesz obracał wszystko wg nie gwintu statywowego body (jak w normalnej głowicy, którą masz teraz), a wg tak zwanego punktu nodalnego obiektywu (najczęsciej blisko przedniej soczewki obiektywu).



Słyszałem tylko nie wiem w jakim "kościele" że można chałupniczym sposobem obejść ten problem. Przecież nie bede specjalnie kupował takiej głowicy. Może ktoś zna sposób?

markB
10-09-2007, 17:11
Sposobów jest kilka, zajrzyj do książek (np. 1000 sposobów na fotografię cyfrową). Przede wszystkim radzę w tej sytuacji robić fotki pionowe i tu właśnie przyda się bardzo szerokokątny obiektyw, taki jak 10-20 Sigmy na cyfrę, bo daje większe pole do manewru przy usuwaniu niepotrzebnych fragmentów ze zniekształceniami. Można nawet bez głowicy, z ręki: http://www.path.unimelb.edu.au/~bernardk/tutorials/360/photo/tripod.html. W necie dużo jest przepisów na własnoręcznie budowane głowice, np. http://michel.thoby.free.fr/Tete_beta_plus/Improved_new_head.html lub http://www.scotthendershot.com/Panohead/UniversalPanoHead.htm. Nallepiej wrzuć w googlach: home made panorama heads.

manfred
10-09-2007, 17:13
Myslałem że może gdzieś jest artykuł na necie no niestety nie mam dostępu do w/w pozycji.