PDA

Zobacz pełną wersję : Dwa zdjęcia - balans bieli



urwisss
07-09-2007, 22:45
Które zdjęcie pod względem WB jest lepsze?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images21.fotosik.pl/407/2b8e45a863cff6b0.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images21.fotosik.pl/407/9101d057dcf201de.jpg)

thx
Pozdr wszystkich

!AGresT
07-09-2007, 22:55
drugie

Erie
07-09-2007, 23:03
z dwojga złego wolę jedynkę, mimo iż WB jest źle dobrany to przynajmniej sugeruje to jakis nastrój (wieczór i ciepłe światło), drugie ma za to wszystkie artefakty wynikające z błędnie ustawionego pierwotnie WB i w dodatku jeszcze kolejne z poprawiania (mam wrażenie że korygowałeś JPGa z błędnym balansem bieli - mylę się?)

Erie
07-09-2007, 23:08
spróbuj ustawić punkt neutralny na ścianie muzeum, a nie na schodach (bo tam chyba mierzyłeś)

urwisss
08-09-2007, 00:11
Chodzi mi o to, czy bardziej poprawne jest zdjęcie o tonacji lekko żółtawej (ręczny WB), czy Lekko niebieskawy (bobajże jeden z proponowanych przez aparat)?

Erie
08-09-2007, 00:14
dopiero po tym jak napisałem powyższe posty wpadło mi do zakutego mego łba, że te fotki nie musiały być edytowane na kompie, tylko WB był zmieniany w puszce :D, w każdym razie jak masz RAWy to zrób motyw jaki opisałem powyżej - ustaw neutralny kolor na budynku i powinno być lepiej niż na zaproponowanym przez aparat balansie

urwisss
08-09-2007, 01:32
ok. jestem na wakacjach. Zdjec ok. 800. I za kazdym zdjeciem mam ie zastanawiam na co mam ustawic WB... czto na muzeum, czy drzewko, itp.

taK??

Erie
08-09-2007, 06:39
nieee, na wakacjach rób normalnie zdjęcia na WB auto (potem je sobie najwyżej lekko skorygujesz w PSie), a jeśli robisz w RAWach to korekcję WB zrobisz szybciutko i bezproblemowo w dowolnym programie do wołania rawów

Nikuś
10-09-2007, 12:07
ustaw neutralny kolor na budynku i powinno być lepiej niż na zaproponowanym przez aparat balansie

a czy w takim wypadku nie lepiej WB ustalić w oparciu np o znak drogowy z fotki ( biel ) ??


pozdrawiam

Erie
10-09-2007, 19:26
a czy w takim wypadku nie lepiej WB ustalić w oparciu np o znak drogowy z fotki ( biel ) ??


pozdrawiam

moim zdaniem lepiej nie ustawić balansu na bieli tylko na szarości - wystarczy potem że jeden z kanałów będzie miał maksymalne natężenie i może dojść do spaczenia wyniku