PDA

Zobacz pełną wersję : temperatury barwowe



@nia
22-10-2004, 20:54
czy ktoś może mi powiedzieć lub gdzie mogę znaleźć informację jakie są temperatury barwowe:
- ognia
- zachodzącego słońca
- słońca w pełni
- oświetlenia halogenowego?

Wojtek J.K.
22-10-2004, 21:00
W googlu :lol: :lol: :lol:

np. tutaj (parę fajnych praktycznych przykładów przy okazji)

http://www.phototechmag.com/previous-articles/2003/ma-lane/lane1.html

edos
22-10-2004, 21:06
Aniu - ogólnie masz opisany ten problem w instrukcji nikona

@nia
22-10-2004, 21:20
wiem, że jest opisany ale jak dla mnie trochę za mało przykładów....

a tak przy okazji jakie macie sposoby na ustawianie balansu bieli:
- zdefiniowane przez Nikona?
- na białą kartkę?
- automat?
- bracketing?

edos
22-10-2004, 21:26
jak masz okazję kupić gazetę foto video, ten problem jest szeroko opisany. Jak nie dostaniesz to podaj mi emaila to postaram się ci zeskanować ten artykół

@nia
22-10-2004, 21:36
o który numer Ci chodzi - mam 3 ostatnie....

poza tym chciałam się dowiedzieć z doświadczeń użytkowników a nie tylko z teorii o tym jak najlepiej ustawić balans bieli...
np. ostatnio miałam duży problem bo sala w, której robiłam zdjęcia miała czerwone ściany ;-(

@nia
22-10-2004, 21:55
i jeszcze jedno... wyczytałam w artykule wskazanym w drugim poście, że temperatura barwowa płomienia świeczki wynosi 1800 K, jak ustawić taką temperaturę w D70 skoro jak wyczytałam w instrukcji najniższa wartość temperatury barwowej dla D70 to 2700K.
Czy w tym przypadku pozostaje tylko PS?

Wojtek J.K.
23-10-2004, 03:17
Aniu,

[Na wstępie: troszkę rozszerzyłem tę wypowiedź poza to, o co dokładnie pytałaś - bo innym może się przydać; dlatego wybacz, jeśli będę mówił o rzeczach dla Ciebie oczywistych]

po pierwsze - nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak sobie radzić - bo to zależy i od sytuacji zdjęciowej i od fotografującego i od posiadanych wzorników. W studiu albo w planowanej sesji plenerowej możesz sobie jakiegoś wzornika użyć, żeby dokładnie wiedzieć, jak to potem korygować. Jeśli zależy nam na wierności kolorów, to nawet Color Checker Gretaga, jeśli tylko balans - to "świętą Trójcę" (biały-szary-czarny), klin, białą kartę albo co kto ma na stanie :wink: .
Na drugim końcu masz klasyczny street, gdzie albo coś, o czy wiesz, że jest białe się trafi, albo nie - i zostaje tylko Twoje wyczucie.

I to wyczucie jest IMHO najważniejsze, pomijając taką np. fotografię produktów, jeśli akurat ktoś wymaga wierności koloru.

Dla mnie wybawieniem z kłopotów są RAW'y - bo balans bieli mogę sobie wybrać później, już na etapie edycji zdjęcia. Z rzadka korzystam z "Świętej Trójcy", bo przy okazji pozwala prawidłowość ekspozycji ocenić. Z automatu w zasadzie nie używam; białej karty częściej, najczęściej zaś nastaw balansu predefiniowanych w aparacie - i to tylko po to, by był jakiś punkt odniesienia dla jpg'a wraz z RAW'em zapisywanego (dla szybkiego podglądu). W Capturze i tak zwykle balansem manipuluję tak, by MNIE to pasowało z grubsza, a dokładniejsze poprawki robię już po stronie PS'a.

Po drugie - i to jest rozwiązanie Twojego, przepraszam za wyrażenie - problemu ze świeczką :oops: - czasem ustawienie idealnego balansu bieli kompletnie odbiera zdjęciu klimat - tyczy się to zwłaszcza zdjęć przy temperaturach bardzo odległych od przeciętnych. Że choćby przykład zachodu słońca przywołam, o świeczkach już nie wspominając: w 99% przypadków zależy nam, żeby pokazać, że to światełko jest ciepłe, żółto-czerwone, nie zaś białe :) , więc ustawianie balansu zgodnego ze źródłem światła w tym wypadku mija się z celem. To samo dotyczy wielu innych sytuacji zdjęciowych - w których kolor światła daje nam jakiś mood, który należałoby na zdjęciach zachować.

Zresztą - kto ma wątpliwości - niech raz spróbuje ustawić na białą kartkę kserograficznego papieru ustawić WB przy zachodzie słońca i zrobi potem zdjęcia... Dla porównania - zrobić te same kadry z np. predefiniowanym "słoneczkiem".

BTW - często celowe ustawienia "złego" balansu bieli prowadzi do "dobrych", bo ciekawych obrazów... popatrz sobie na fotografie Gleita - on często tak właśnie robi:

www.gleitfoto.dk

A tak swoją drogą - czy ktoś z Forumowiczów ma może Color Checkera ?

Anonymous
25-10-2004, 20:17
wiem, że jest opisany ale jak dla mnie trochę za mało przykładów....

a tak przy okazji jakie macie sposoby na ustawianie balansu bieli:
- zdefiniowane przez Nikona?
- na białą kartkę?
- automat?
- bracketing?

Jezeli chcesz ustawic WB to mozesz uzyc szarej karty Kodaka.
Przy WB ustawionum na auto i w NEFie, kiedy kolory sa bardzo nienaturalne wygodne jest uzycie White Balance/Set Grey Point w NC.

Jerry
25-10-2004, 20:23
Ten gosc powyzej to ja.
A swoja droga Wojtek ma racje, ze czasami kolorowa dominanta potrafi stworzyc fantastyczny nastroj na zdjeciu.
Tak na prawde problem z ustawieniem WB jest wtedy, kiedy sa dwa zrodla swiatla o roznej temperaturze barwowej np zwykla zarowka i oszczednosciowa.

Bogdan
25-10-2004, 20:42
moze to nieeleganckie, ale z braku wiedzy, doswiadczenia [w ustawianiu WB] i lenistwa - wszystko robie w RAW, WB auto, a potem prostuje w NC albo PS [tyle juz sie nauczylem] :idea:

i generalnie - jestem zadowolony, zwlaszcza, ze czasem niezamierzona dominanta [ o czym trafnie napisal Jerry] daje efekt, ktorego sam nigdy nie wymyslilbym :D

ALF
25-10-2004, 22:24
to ja podrzucę inny problem temperatury barwowej...światło lamp sodowych...kolorymetr przy tym wariuje...pytałem o filtr, który wywali pomarańczową dominantę ze zdjęć, ale dowiedziałem się, że robi taki filtr jedynie firma Lee w postaci foliowej - można to przyciąć do formatu cokina P...a może znacie jeszcze jakąś metodę?

idiom
25-10-2004, 23:50
W nawiązaniu do wypowiedzi Wojtka o "złym" balansie przypomniałem sobie o obrazku który pokazywał Tron


http://www.bytephoto.com/photopost/showphoto.php?photo=22390&password=&sort=1&cat=503&page=1
Zrobione konkurencyjnym aparatem Wink. A to komentarz autora :

"Zdjecie wykonane bylo na zewnatrz. Czekalem na swiatlo o zmierzchu o takiej intensywnosci zeby gralo z sila swiatla lampy (w lampie jest zarowka 100W). Wykorzystalem fakt ze zarowka ma ponizej 4000K a niebo o zmierzchu czesto ponad 10000K. Robie zdjecia w RAWie, wiec nie bylo problemu potem ustawic temp. barwowa posrodku - co uwypuklilo niebieskosc swiatla 'nocy' i pomaranczowosc lampy:) Czas naswietlania dobrany pomiarem centralnie-wazonym (w trybie M) z niedoswietleniem -1."

Zdjęcie robi wrażenie :shock:

c2h5oh
26-10-2004, 00:01
A tu moj prywatny zly wb


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://onephoto.net/uploads/c2h5oh/1088384784_gal_kamienica.jpg)