PDA

Zobacz pełną wersję : 5-a bateria czy V-a kolumna? - guide jak wyjąć klapkę



pmcomp
21-10-2004, 14:33
Witam,

rozgryzam właśnie tego świecącego skarbeńka i mam pytanie do praktyków: czy zastosowanie tej 5-ej dużo skraca czas ładowania lampy?
Jak rozumiem ta 5-a rozładowuje się równomiernie z pozostałumi (co daje trudność bo ładować trzeba na 2 razy - mówię o aku i ładowarce do nich oczywiście)?

BTW pełen obaw zdejmowałem klapkę, siedziała mocno, rwać nie chciałem. Wziąłem mende sposobem: patrząc na lampę w pionie, mając klapkę przed sobą, trzeba ją delikatnie przekręcić w prawo (lub w lewo) i sama pięknie wychodzi :lol: . Czy mam to już opatentować :D czy ktoś wcześniej już to zrobił :twisted: ?

Z błyskiem pozdrowienia

Piotr

Bogdan
21-10-2004, 14:36
opatentuj, bo jedni sie meczyli a inni urywali zawias [gdzies o tym duzo bylo napisane]

pmcomp
21-10-2004, 14:39
opatentuj, bo jedni sie meczyli a inni urywali zawias [gdzies o tym duzo bylo napisane]

Wiem, dlatego miałem stracha :shock: . Co by było jak bym urwał i żona by zobaczyła? No jak można być z urwanym? :cry:

Mam nadzieję, że moja "instrukcja" pomoże nastepnym pokoleniom. Niech to będzie mój wkład w "Stowarzyszenie". 8)

BTW będziemy Stowarzyszami czy Towarzyszami ? :wink:

Piotr

Gamling
21-10-2004, 14:44
Apropo wylamywania klapki to w mojej instrukcji (angielskiej) byl rysunek jak to zrobic i nie mialem zadnych problemow.
A co do ladowania to faktycznie warto, roznica jest spora i to zarowno przy szybkosci ladowania jak i ilosci zdjec na komplecie aku.

BartekIgnasiak
21-10-2004, 14:53
ja tez nie mialem zadnych problemow, bez zadnej instrukcji, wystarczy troszke pomyslec.... a ktos tu tak bardzo wszystkim odradzal stosowanie zasobnika....

hesja
24-10-2004, 11:43
nasuwa sie pytanie, co sie stanie? (sie rymło)
jak ta piata bateria bedzie najogolniej mowiac "inna" niz cztery pozostale?
o innej pojemnosci i takie tam?

bo np. 4 akumulatorki 2100 + jakis duracel A (bateria)

luxius
25-10-2004, 17:41
nic sie nie stanie. spotkalo mnie to kilka razy, ze bateria byly roznej narodowosci. moze tylko zeby wszytkie byly alkaiczne, a akumulatorki tego samego rodzaju. oczywiscie jezeli 5 ogniwo bedzie slabsze, bo rozladowane to uzywanie pieciu baterii nie da oczekiwanego efektu, ale bedzie dzialac. po jakims czasie uzywania i tak akumulatorki w komplecie dosc znacznie moga roznic sie od siebie cechami "osobniczymi"...:)

Jacek
25-10-2004, 19:23
ja tez nie mialem zadnych problemow, bez zadnej instrukcji, wystarczy troszke pomyslec.... a ktos tu tak bardzo wszystkim odradzal stosowanie zasobnika....
Bogdanie miły. To byłem ja. Widzę, że odmawiasz mi myślenia. Nie obrażam się. Naprawdę stało się tak, że się wyłamała mimo DOKŁADNEGO czytania instrukcji. Ciekaw jestem ilu osobom stało się tak jak mnie , a ilu się do tego nie przyznaje...
To tak, jak z włascicielami psów. Dzielą się na tych, co śpią ze swoimi psami, i na tych, co się do tego nie pzryznają...

hesja
25-10-2004, 21:31
ok. na nastepnym Zlocie obowiazkowo wszyscy pokaza swoje klapki z niepowylamywanymi zawiasikami ;) i bedziemy wiedziec kto spi ze swoim psem a kto NIE! ;)

BartekIgnasiak
25-10-2004, 22:00
ja nie mam psa ,a jak bede mial to nie bede z nim spal.... a klapke wyjmuje bez najmniejszego problemu :D

luxius
03-11-2004, 18:59
ja rozumiem, ze klapka sie moze komus wylamac, bo bez zupelnego uzycia sily trudno ja wyciagnac. ja polecam sposob na kiwanie prawo-lewo z jednoczenym ciagnieciem :) a jak sie ulamie to mozna zewrzec styki w dodatkowym pojemniku i dalej uzywac 4 baterii :)

biadzi
03-02-2005, 22:49
ja rozumiem, ze klapka sie moze komus wylamac, bo bez zupelnego uzycia sily trudno ja wyciagnac. ja polecam sposob na kiwanie prawo-lewo z jednoczenym ciagnieciem :) a jak sie ulamie to mozna zewrzec styki w dodatkowym pojemniku i dalej uzywac 4 baterii :)

jak się ułamie to można w taki sam łatwy sposób wyjąć klapkę z pojemnika na piątą baterię, która ma dokładnie takie same styki co ta przy lampie. (taka sprytna część zapasowa, kolejny raz brawo nikon!)


nasuwa sie pytanie, co sie stanie? (sie rymło)
jak ta piata bateria bedzie najogolniej mowiac "inna" niz cztery pozostale?
o innej pojemnosci i takie tam?

Na żółtej karteczce informacyjnej dołączonej do lampy wyraźnie odradzają mieszania baterii. Piszą, że 'z baterii może wówczas wyciec żrąca substancja, może się rozgrzać lub eksplodować'. Ja nie ryzykuję. :)

aldus
05-02-2005, 19:27
nasuwa sie pytanie, co sie stanie? (sie rymło)
jak ta piata bateria bedzie najogolniej mowiac "inna" niz cztery pozostale?
o innej pojemnosci i takie tam?

bo np. 4 akumulatorki 2100 + jakis duracel A (bateria)
Układ zasilania SB-800 to mniej, więcej coś takiego:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.aldus.neostrada.pl/zasil.jpg)
Krótkie wyjaśnienie:
* - w przypadku zasilania 4 bateriami w tym miejscu jest zwora.
A - nie wiem czy z tego miejsca jest pobierane napięcie, nie sposób tego stwierdzić bez rozbierania lampy. Zakładam jednak, że nie i mamy szeregowe połączenie 4 lub 5 baterii.
Z powyższego schematu wynika, że powinno się bezwzględnie stosować 4 lub 5 identycznych (w sensie typu, pojemności i stopnia naładowania) baterii. Jeśli bowiem którakolwiek jest inna (czyli o innej pojemności, nienaładowana lub naładowana słabiej niż pozostałe) w pewnym momencie dojdzie do rozładowania tej słabszej baterii, podczas, gdy pozostałe będą jeszcze zdolne do pracy. Rozładowana bateria będzie, z punktu widzenia elektrotechniki, stanowiła szeregową rezystancję (czyli opór), na której w trakcie przepływu prądu (czyli pracy lampy) będzie wydzielało się ciepło. W istotny sposób skróci to żywotność pozostałych baterii. Może również, na skutek nadmiernego nagrzania, dojść do rozhermetyzowania się rozładowanej baterii i niebezpiecznego dla lampy wycieku. Podkreślam - rzecz dotyczy dowolnej baterii, a nie tylko piątej!
Użycie 5 baterii jest jak najbardziej uzasadnione, jest to bowiem dodatkowe 20% energii zasilającej. Wydłuża się okres pracy lampy i skraca czas osiągania gotowości do kolejnego błysku. Jeśli chodzi o rodzaj baterii - osobiście preferuję akumulatorki i to o jak największej pojemności. Nieco kłopotliwe jest ładowanie takiego zestawu i najlepiej jest mieć ładowarkę zdolną do ładowania dowolnej liczby baterii (1, 2, 3 lub 4).
Co do zdejmowania klapki - nie miałem z tym problemu, wyszła po kilku delikatnych ruchach w lewo i w prawo.
Pozdrawiam, Włodek

mientus
07-02-2005, 13:22
A ja klapkę (a raczej zawias) podważyłem pilniczkiem i pięknie wyszła-choć z instrukcji to nijak...,
co do 5 baterii to mam 4 acu 2100 a jako piątą zazwyczaj jakąś alkaliczną baterię, jak się dorobię to kupię acu ale na razie sprawdza się świetnie, tylko co jakiś czas trzeba ją oczywiście zmienić aby nie stanowiła oporu-jak to mądrze Włodek napisał
Pozdrawiam

aldus
07-02-2005, 14:37
jak to mądrze Włodek napisał
:oops: :oops: :oops:

krzysztofisko
01-03-2005, 22:26
Kupowałem niedawno sb 800 i koniecznie chciałem aby mi w sklepie pokazali jak się zakłada dodatkowy pojenmik na baterie. Powiem szczerze: trzech sprzedawców spoconych, trzęsły im sie ręce, twierdzili, że ja powinienem to z instrukcją w domu sobie zrobić....Po pół godzinie ihihih... W końcu sie udało. Faktycznie pierwszy raz jest problem z wyjęciem. Patrząc od przodu na podniesioną klapkę trzeba obracając klapkę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegarka wysunąć ją na prawo do góry.Ten zawias (lewy ) jest potem jakby lekko ścięty i nastepne wyjecia odbywają się bez najmniejszych przeszkód. A ładowanie jako piątej baterii gdy są zamontowane 4 akumulatory jest jednak ryzykowne przed czym ostrzega zresztą instrukcja. należy pamiętać, że nominalne napięcie akumulatora to 1.2 V i duży prąd a baterii 1,5 V i znacznie mniejszy prąd. lepiej kupić dwa dodatkowe akumulatory, ładować na dwa razy i co drugie ładowanie 4 akumulatorów ładować dwa dodatkowe.

flakon
02-03-2005, 00:05
uff dzisiaj udało mi sie z ta klapka ale poty mialem-zrobilem tak jak mowisz krzysztofisko -pierwszy raz jest najgorszy-tak jak ze wszystkim :)
-dodam jeszcze ze jak wyciagalem to delikatnie rozszerzałem otwor,
- co do aku to kupilem 10 sztk GP 2300mAh-ładowarke mam co prawdy wolna ale taniej - jak dla mnie-wyjdzie dokupic dodatkowe aku niz jakas "wypas szybka " ładowarke-zreszta niewiem czy to prawda ale ładowanie wolnym pradem jest lepsze dla aku -tak mi mowil jakis znajomy co jest z zawodu elektrykiem.
Jezeli niemam racji to przepraszam i prosze mnie wyprostowac.

Pozdrawiam

krzysztofisko
03-03-2005, 01:00
Wolne ładowanie małym prądem rzędu 10% pojemności tzn jak aku 1200 mAh prąd ładowania 120 mA przez około 10 godzin jest optymalne z punktu widzenia akumulatora, ale on i tak po określonej ilości cyklu ładowań pada, różnie dane fabrayczne powinny podawać ilość gwarantowanych cykli. to samo dotyczy akumulatorów dedykowanych. korzystnie jest dla trwałości akumulatora rozładowywać go do końca i ładować pełnym cyklem. To teoria, w praktyce nie ma to takiego znaczenia, jak zacznie spadać Ci pojemność to aku do kosza i lepiej kupić nowe. Istotne jest,że wszystkie nie padają jednakowo, znajdzie się jakaś wesz i pada a reszta chodzi dobrze. jak ziobaczysz że śą słabe to możesz sprawdzić na żarówce od latarki 1,5V słaby po paru minutach zncznie słabiej świeci od pozostałych, chyba, że masz jakikolwiek prosty miernik z pomiarem baterii kosztują takie na straganach po 10 -15 zeta i mozesz sprawdzić po nałaowaniu pod obciążeniem napięcie jak będzie poniżej 1,1 V to możesz aku wyrzucić.

grisza
03-03-2005, 01:41
dodam tylko (do wypowiedzi krzysztofisk-a), że najważniejsze dla akumulatora są 3 pierwsze cykle ładowania - następuje wtedy uformowanie ogniwa. Należy akumulator rozładować do końca i ładować do pełna - pozostawiając trochę dłużej na prądzie "doładowującym" i tak 3 cykle. Jest to bardzo ważny moment. Nawet dla ogniw, o których się pisze, że można doładowywać w każdym momencie (NiMh).

pozdrawiam
Grzegorz

Władca Pixeli
03-03-2005, 07:44
Wolne ładowanie małym prądem rzędu 10% pojemności tzn jak aku 1200 mAh prąd ładowania 120 mA przez około 10 godzin jest optymalne z punktu widzenia akumulatora
Z tego co widzę na akumulatorkach (ze względu na straty przy ładowaniu) powinno się ładować nie 10 a 14-15 godzin prędem rzędu 10% pojemności.
Od 4 lat używam 1-godzinna ładowarkę firmy Rayovac. Z polskiej strony tej firmy Rayovac (http://www.rayovac.com.pl/firma.html) wynika, że ładowarka powinna być dostępna wkrótce.
Każde ogniwo ma niezeleżną kontrolę. Ogniwa są gorące przy ładowaniu ale jak na razie nie mam żadnych problemów z ładowarką i akumulatorkami tej samej firmy.

aldus
03-03-2005, 13:07
Też korzystam z szybkiej ok. jednogodzinnej ładowarki. Wg producenta prąd ładowania aku NiMH wynosi ok. 1A, co stoi w jaskrawej sprzeczności z ogólną zasadą ładowanie prądem o wartości 10 - 20% pojemności. Prąd ładowania ma jednak charakter impulsowy. Podawana wartość 1A zapewne odnosi się do wartości szczytowej prądu, jaka natomiast jest wartość średnia nie wiadomo - zależy to od kształtu i współczynnika wypełnienia impulsów prądu. Czy taki sposób ładowania wpływa na żywotność aku? Producenci ładowarek chcą nas przekonać, że wszystko OK, a nawet żywoność jest dłuższa niż przy tradycyjnym sposobie ładowania. Mnie osobiści to nie przekonuje z uwago chćby na sporą ilość ciepła wydzielającą się w trakcie ładowania. Przedkładam tu jednak szybkość nad żywotnośc i liczę się z koniecznością częstszego zakupu aku.

krzysztof jot
03-03-2005, 14:37
szkoda sie stresowac - tez to mialem przy wyjmowaniu klapki - a potem okazalo sie ze ten dodatkowy
pojemniczek jest podatny na przesuwanie się, ze wskazaniem na chęć odłaczenia od lampy
i powrociłem do tradycyjnych 4-rech baterii...

ANalfabeta
03-02-2006, 22:19
Kupowałem niedawno sb 800 i koniecznie chciałem aby mi w sklepie pokazali jak się zakłada dodatkowy pojenmik na baterie. Powiem szczerze: trzech sprzedawców spoconych, trzęsły im sie ręce, twierdzili, że ja powinienem to z instrukcją w domu sobie zrobić....Po pół godzinie ihihih... W końcu sie udało. Faktycznie pierwszy raz jest problem z wyjęciem. Patrząc od przodu na podniesioną klapkę trzeba obracając klapkę w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegarka wysunąć ją na prawo do góry.Ten zawias (lewy ) jest potem jakby lekko ścięty i nastepne wyjecia odbywają się bez najmniejszych przeszkód. A ładowanie jako piątej baterii gdy są zamontowane 4 akumulatory jest jednak ryzykowne przed czym ostrzega zresztą instrukcja. należy pamiętać, że nominalne napięcie akumulatora to 1.2 V i duży prąd a baterii 1,5 V i znacznie mniejszy prąd. lepiej kupić dwa dodatkowe akumulatory, ładować na dwa razy i co drugie ładowanie 4 akumulatorów ładować dwa dodatkowe.

Siostro ! Prosze wytrzeć mi czoło :D

Dziękuje. Twoje rady okazały się pomocne i aktualnie SD-800 już przypiete

Jurek1
11-02-2006, 18:12
ja nie mam psa ,a jak bede mial to nie bede z nim spal.... a klapke wyjmuje bez najmniejszego problemu :D

Hej !!! Ty nie musisz spać z psem !!! On będzie spał z Tobą, znam to z życia :lol: