PDA

Zobacz pełną wersję : Akcje w PS-ie



pjolofoto
03-12-2005, 21:16
Prosze o kilka rad jak uzyc akcji w PS. Mam akcje w formacie ZIP ,otwieram za pomoca
PS. I co dalej ???

yanoosh
04-12-2005, 00:25
Rozpakowane pliki .atn skopiuj do katalogu z ustawieniami Twojej wersji PS:
C:\Program Files\Adobe\Photoshop CS\Presets\Photoshop Actions\
(jest to ścieżka przykładowa)
Po ponownym uruchomieniu PS możesz już je uruchamiać z palety actions.
A co można z nimi zrobić ? - to zależy co te akcje wykonują, może wykonują tekstury, efecty specjalne na warstwach tekstowych, ramki do zdjęć itp. itd. Nie wiem jaki zestaw akcji chcesz wykorzystać.
Pamiętaj, że można tworzyć własne akcje, które będą zawierały dowolnie zestawiony szereg komend. Jest to niezwykle wygodne przy powtarzalnych, żmudnych operacjach wykonywanych przy obróbce plików graficznych. Akcja to takie makro: uruchamiasz rejestrację akcji, wykonujesz szereg działań na warstwie (warstwach), kończysz rejestrację, zapisujesz pod nazwą własną i od tego momentu możesz zawsze z niej korzystać, uruchamiając ją z palety actions.

pjolofoto
04-12-2005, 00:34
OK. Mam juz w palecie aktions ,a jak ja uruchomic???
Wykonuja wlasnie dosc skomplikowane efekty.
jak zapisac wlasna akcje?

domyslam sie ze z palety historia.

yanoosh
04-12-2005, 00:53
Uruchamianie akcji:
- zaznacz warstwę na której chcesz działać (w w palecie Layers)
- zaznacz akcję, którą chcesz wykonać (w palecie Actions)
- na dole palety Actions kliknij mały trójkącik Play selecton
- podziwiaj efekty :D

Zapisywanie akcji własnej:
- w dole palety Actions kliknij drugą od prawej ikonkę Create new action
- w okienku które się pojawi wpisz własną nazwę akcji i natępnie kliknij Record
- wykonaj działania na warstwie i następnie kliknij pierwszą z lewej ikonkę Stop playing/recording na dole palety Actions
to wszystko. Zapisaną akcję można w kżdej chwili dowolnie modyfikować uruchamiając ponownie jej rejestrację iknonką w kształcie kółeczka na dole palety Actions.

bombel
04-12-2005, 02:43
A jak umiesz tylko za pomocą klawiszy tworzyć lub usuwać layery, poruszać się pomiędzy nimi, przemieszczać je pod spód/na wierzch - to te działania też mogą mieć miejsce w akcjach - nie tylko na jednym layerze. Akcja może również tworzyć i zamykać nowe dokumenty, robić copy/paste pomiędzy nim a tym podtsawowym i wiele innych ciekawych rzeczy. Należycie stosowane akcje to potęga.

Zauważ też dwie ikonki na lewo od każdej komendy: jedna służy włączaniu/wyłączaniu poszczególnej komendy, druga służy do wywołania okna dialogowego. Na przykład jeśli akcja zawiera komendę 'Unsharp mask' i nie zaznaczysz tej drugiej ikony - komenda przebiegnie według zapisanych parametrów.

A jeśli ją zaznaczysz, wyświetli się okno, gdzie będziesz mógł edytować parametry, a po wykonaniu akcja poleci dalej, aż do końca, lub następnego okna.

pjolofoto
04-12-2005, 16:51
yanoosh ,bombel ! dzieki zbawcy !!!