PDA

Zobacz pełną wersję : agfa clack i lubitiel 166b :D



nin
03-12-2005, 15:24
witam
jestem w posiadaniu aparatu agfa clack
chce go uruchomic i tu sie zaczal problem
wiem ze szerokosc rolki to 60mm niestety nie orientuje sie w analogach
i nie wiem co i jak do niego wsadzic i jak tego czegos uzywac

pomoze mi ktos?
aha patrzylem tez za rolkami na allegro ale tez nie wiem o co chodzi
sa 120 jakies i nie wiem czy to jest szerokosc czy co...

dziekuje z gory

HelmutWieczorek
03-12-2005, 15:52
ale tez nie wiem o co chodzi
sa 120 jakies i nie wiem czy to jest szerokosc czy co...
Matko z corka........Kolejna ofiara cyfrowej rewolucji.
Tak, filmy ze "120" w nazwie sa do tej zabaweczki. Format zdjecia: 6x9 czyli 8 zdjec z rolki. Jeden czas - prawdopodobnie 1/30, a moze nawet troche dluzszy, wartosc przyslony - prawdopodobnie F11 na chmurce, okolo F12.7 na sloneczku (zolty filtr powoduje zmiane wartosci).
Nie mylic Agfa Clack z Agfa Click - ten mial format 6x6.

nin
03-12-2005, 15:54
nie jestem zadna ofiara :D
przy przenoszeniu pracowni znalazlem w szafie ta agfe i zenita
a ze zdjecia lubie robic to chce choc by dla sprawdzenia zobaczyc co z tego wyjdzie

dzieki za szybka odpowiedz

HelmutWieczorek
03-12-2005, 16:15
nie jestem zadna ofiara
Ofiara oczywiscie nie jestes, jestes "ofiara".
Jeszcze jedno o Agfa Clack: format 6x9 jest juz na tyle spory, ze czesto koncowym produktem trafiajacym do albumu bywa stykowka.
Tutaj kilka zdjec z Clacka:
http://www.wolkerstorfer.at/6x9/AgfaClack/clack.html

nin
03-12-2005, 16:23
mysle ze fajnie bedzie w wolnych chwilach poeksperymentowac z tym aparatem
choc by dla czystego zabicia czasu

a jaki bys polecil do niego film w miare tani na allegro ?
dzieki wielkie

[ Dodano: Sob 03 Gru, 2005 ]
oczywiscie mowiac o filmie mysle o iso 200 bo taki ma najmniejsze D100 ktory bedzie mi swiatlomierzem - wiem ze te isa nie sa identyczne ale jakies to podpacie zawsze jest

Władca Pixeli
03-12-2005, 19:07
oczywiscie mowiac o filmie mysle o iso 200 bo taki ma najmniejsze D100 ktory bedzie mi swiatlomierzem - wiem ze te isa nie sa identyczne ale jakies to podpacie zawsze jest
A w czym problem. Jak kupisz film iso 100 to po pomiarze aparatem z iso 200 wprowadzasz za kazdym razem poprawke o 1 stopien.

HelmutWieczorek
03-12-2005, 19:46
Jaki film moge ci do niego polecic?
Jesli czas jest w okolicach 1/30 a przyslona okolo F11 to ISO400 lub ISO200. Jesli 400, to proponowalbym miec pod reka jeden lub dwa filtry ND by moc dostowac sie do niezmiennej kombinacji wartosci czasu i przyslony. Marka filmu obojetna, bierz to, co tansze.
film czarno bialy, kolorowy czy slajd?
Domyslam sie, ze filmow sam nie wywolujesz, tak wiec zorientuj sie w cenach obrobki i kieruj sie chyba tym.
Najtanszym wyjsciem bedzie chyba slajd. Jakosc ocenisz momentalnie na podswietlanym panelu przy uzyciu lupy. Jesli chcialbys slajd skanowac, to koszta skanowania sredniego formatu w wysokiej rozdzielczosci staja sie moim zdaniem znaczne jesli robisz tego duzo. Skanowanie pojedynczych slajdow mozna przezyc.
Film czarno-bialy - twoje koszta to wywolanie plus stykowki. Trudno bedzie ci chyba jednak ocenic jakosc na podstawie stykowki. Jezeli bedziesz pewien, ze naswietliles poprawnie, wtedy probowalbym zeskanowac przynajmniej kilka klatek.
Srednioformatowych kolorowych negatywow nie uzywam, nie moge ci wiec nic tu poradzic.
Masz swoja droga okazje na przerobienie lekcji pt. cyfra vs analog. Clack nie jest chyba wlasciwym obiektem takiego eksperymentu, ale sproboj.
Cokolwiek bedziesz fotografowal Clackiem, zrob tez D100. Zeskanuj potem cos z Clacka i porownaj z rezultatem z D100. Poinformuj o wynikach.
Moim skromnym zdaniem zniechecisz sie do sprzetu klasy Clack po rolce, moze dwoch.
Minimalny wplyw na kontrole ekspozycji, w polaczeciu z dodatkowym czasem potrzebnym na wydobycie czegokolwiek z tego sprzetu, spowoduje, ze odstawisz go na polke. Sredni format - jak najbardziej, ale z poprawnym co najmniej szklem.
Z drugiej strony moze okaze sie, ze jest to aparat dla ciebie, szczegolnie jesli duzo manipilujesz obrazem w PS. Co poniektore efekty (np. blur czy inne znieksztalcenia) masz od razu ‘‘wbudowane’’ w wiele aparatow klasy Clack.

nin
03-12-2005, 21:04
dzieki za info
z tego co widze to nie bedzie to tak pierdnac w tytke
musze zaczerpnac lektury : /

jeszcze jedno pytanko
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=74744398
ile na tym zrobie zdjec ? no i czy dobrze wybralem ?

HelmutWieczorek
03-12-2005, 21:49
Zdjec zmiescisz na tym 8, tak jak na kazdym innym filmie ze 120 w nazwie. Aha, jest jeszcze film tzw. 220. Ten ma taki sam format, jest go jednak dwa razy wiecej na rolce. Nie wszystkie korpusy akceptuja 220, twoj - podejrzewam - tego filmu nie wezmie.
Na allegro nie bywam, cen filmow w Polsce nie znam, nie moge ci wiec doradzic. Osobiscie do Clacka kupowalbym cos taniego.
Sam filmy kupuje tu: http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=88665&is=REG&addedTroughType=categoryNavigation

Przede wszystkim - wez swoje D100 i poprobuj mierzyc swiatlo z roznym ISO, w roznych sytuacjach/miejscach. Ustal, ktore ISO w jakich warunkach daje ci mozliwosc w miare poprawnego naswietlenia przy 1/30 i F11. Jesli masz pare filtrow ND, bierz film o wyzszym ISO, jesli nie, bierz to, co sugeruja testy z D100. Wiedz, ze slajd nie wybacza bledow w wartosci ekspozycji, film czarno-bialy zas jest duzo bardziej tolerancyjny.
Jesli czujesz, ze jestes w stanie naswietlic film poprawnie, to proponawalbym ci jednak slajd. Wtedy - jak pisalem - bedziesz w stanie dobrze ocenic efekt ogladajac klatke pod lupa na podswietlonym panelu.

nin
03-12-2005, 21:54
az tak sie jeszcze nie zaglebilem zeby decydowac o tym czy film czy slajd
desto pomozi mi w ocenie ekspozycji to jest pewne
ale mysle ze jednak film wezme bo nie wiem jak obslugiwac slajd i gdzie go nabyc i jaki : /

zaczynam sie wkrecac

Giuppo
04-12-2005, 00:31
Zabawnie sie to czyta ;)
Musisz sie zastanowic co chcesz robic tym aparatem, jakie maja powstac foty i pod tym katem dobrac material. Sam format aparatu pewne sprawy komplikuje. Ciezko ci bedzie np zrobic tanie odbitki, bo rozumiem ze sam ich nie zrobisz, tylko udasz sie do labu... Moze sa minilaby ktore kopiuja z 6/9, ale zapewne nie jest ich wiele, czyli zostana odbitki pod powiekszalnikiem... Jezeli zdecydujesz sie glownie na skanowanie, to rozsadnym wyborem bedzie slajd, oczywiscie jesli bedziesz w stanie go prawidlowo naeksponowac... i nie zastanawiaj sie raczej nad jakoscia materialu, bo cala uroda takich aparatow jest wlasnie w ich braku jakosci... wiec material nie musi, a nawet nie powinien byc super... Przejrzyj galerie na sieci, jest ich sporo... powinno Ci to podpowiedziec jakich efektow mozesz sie spodziewac.
Ja ostatnio lekko znudzony obrobka cyfrowa, ktora musze uskuteczniac w duzych ilosciach na codzien, nabylem Holge... plastikowy aparat 6/6, z plasikowym kiepskim obiektywem... jeden czas, blenda 8 i 11... Dosc ciekawie sie tym fotografuje, a obrazki wychodza bardzo specyficzne i rozpoznawalne dla tego modelu. Do zdjec tym aparatem wybralem HP5 Ilforda.
Z kilku powodow:
1. jest to czb negatyw, a ja zamierzalem finalnie miec czb odbitki zrobione stykowo i to wlasnorecznie...
2. ma czulosc 400ASA i duza podatnosc na forsowna obrobke, co jest wazne jesli masz do dyspozycji obiektyw ze swiatlem 8 i jedyny dostepny czas naswietlania 1/100s...
3. lubie ten film i znam od dawna
4. jesli przyjdzie mi w przyszlosci ochota zeby skopiowac cos pod powiekszalnikiem z tych negatywow, to bede w stanie zrobic fajna odbitke nawet z klatek forsowanych do 1600ASA. Podoba mi sie jak ten material sie zachowuje po forsowaniu.

Wykonaj podobny "rachunek sumienia" jak ja zrobilem i sam dojdziesz do tego jaki material bedzie dla Ciebie najlepszy... zwlaszcza ze ewentualna pomylka i tak nie bedzie zbyt kosztowna ;) W tej zabawie najfajniejsze jest wlasnie to ze mozna sobie poeksperymentowac...

nin
04-12-2005, 11:22
nie chodzi mi o zdjecia cukierkowe - chodzi i o jakis alternative z ziarnem i duza nie ostroscia ale zeby bylo widac np postan na zdjeciu
nie wiem za bardzo o co chodzi z tymi slajdami bo powiem szczerze ze z wywolaniem 120 moge miec problem w mojej miescince

Giuppo
04-12-2005, 11:53
Czyli czeka Cie spacer po okolicy ze szczegolnym uwzglednieniem labow. Popytaj Laboludkow co moga zrobic z formatu 6/9... Slajdy mozesz zapewne wyslac do wolania.

nin
04-12-2005, 21:45
ok wiec jak narazie sie zorientuje w tym kierunku co i jak
aha no i zalicytowalem na allegro lubitiela 166 :D

szymony
04-12-2005, 22:10
i zalicytowalem na allegro lubitiela 166 :D
masochista :mrgreen:

nin
04-12-2005, 22:28
takimi sprzetami idzie naprawde oryginalne zdjecia robic
ciagnie mnie w strone analogi

Władca Pixeli
04-12-2005, 23:08
takimi sprzetami idzie naprawde oryginalne zdjecia robic
ciagnie mnie w strone analogi
Ale Lubitiel to najszybsza droga aby się wyleczyć z analoga :mrgreen:

Giuppo
05-12-2005, 12:59
takimi sprzetami idzie naprawde oryginalne zdjecia robic
ciagnie mnie w strone analogi
Ale Lubitiel to najszybsza droga aby się wyleczyć z analoga :mrgreen:

eee tam... wszystko zalezy od efektu jaki masz zamiar uzyskac. Jesli sie spodziewasz zdjec jak z Hasselblada, to faktycznie nie tedy droga... Ale jesli chcesz poeksperymentowac, to czemu nie... Jest calkiem sporo ludzi fotografujacych swiadomie takimi sprzetami...

Tu kilka linkow dla zainteresowanych tematem:
http://www.toycamera.com/
http://www.plasticfantasticonline.com/
http://www.argonauta.com/
http://f.webring.com/hub?ring=toycamring

nin
05-12-2005, 17:33
http://www.plasticfantasticonline.com/issue1/Image25.jpg

poprostu jestem w szoku!!!!
ja zeby takie cos zrobic musze siedziec z ponad pol godz w ps
a tu od reki !

piekne sa te zdjecia

[ Dodano: Sro 07 Gru, 2005 ]
ok teraz cos z innej beczki

LUBITIEL 166B

cos ktos wie na temat?
wczoraj nabylem :mrgreen:
chce nim robic zdjecia ale jak ?

bartmika
08-12-2005, 13:28
ok teraz cos z innej beczki

LUBITIEL 166B

cos ktos wie na temat?
wczoraj nabylem :mrgreen:
chce nim robic zdjecia ale jak ?


Hehe..Niezle..Tez go ostatnio dostalem do reki. Tzn pozyczylem, kupilem czarno bialy negatyw Illford-a Delta 100, wzialem swiatlomierz i nawet cyknalem 5 klatek. Zabawa jest super, trzeba notowac ekspozycje, nie zapomniec o zmianie klatki.
Mam sporo materialow na kompie o tym sprzecie. To Ci podesle. Na razie pogoda kiepska wiec nie moge dokonczyc tej kliszy. Ale zaczyna mnie to baaaardzo wciagac.

Lubitiel 166B jest kilka wersji, wiem ze B nie ma specjalnej przejsciowki do robienia zdjec w mniejszym formacie i wtedy chyba mozna wiecej niz 12 klatek, Lubitiel 166U ma takie cos.

Ale ale...Tak mnie to wciagnelo ze kupilem wczoraj Pentacona Six TL + 2 obiektywy :) Dzis bede go sprawdzal..Echhh.. ;)

Giuppo
08-12-2005, 15:12
chce nim robic zdjecia ale jak ?

Ale w czym problem?

nin
08-12-2005, 15:28
bartmika juz mi podeslal odpowiednie materaily by podszkolic sie w obsludze

to bedzie jazda :D

powerfactorx
08-12-2005, 21:19
zastanawia mnie, że ktoś kto ma w podpisie Lubitel 166 pyta co to jest film 120.

nin
08-12-2005, 22:46
nudno?

Kapitan Planeta
09-12-2005, 20:49
Lubitel to nie jest toycamera. Po prawidłowym ustawieniu ostrości i przysłonięciu tak do 8, daje całkiem przyzwoitą jakość obrazu. Także myślę, że się rozczarujesz tym, co zobaczysz.

nin
09-12-2005, 21:02
Po prawidłowym ustawieniu ostrości i przysłonięciu tak do 8, daje całkiem przyzwoitą jakość obrazu. Także myślę, że się rozczarujesz tym, co zobaczysz.

pozostaje ustawic to nie prawidlowo :wink:
wiem ze to nie to czego sie spodziewam ale mysle
ze to pierwszy krok do tego by to osiagnac

[ Dodano: Wto 13 Gru, 2005 ]
kurde no dotarl lubitiel i podczas czyszczenia rozbilem LUSTRO !!

skulinski
23-12-2005, 12:59
nin dpiero trafilem na ten temat. Tez mnie to ostatnio wciagnelo :) jak z lustrem? znalazles zamiennik jakis? w razie czego mam do pchniecia Lubitela universal. (Mozliwosc oprocz kadru 6x6 , zrobienia 4,5 x6)Stan sklepowy :) Moge sprzedac bo sie "przesiadlem" na Starta B . o wiele latwiej sie ostrosc ustawia na duzej matówce. Pozdro

nin
24-12-2005, 13:45
nie jeszcze nie znalazlem znaczy sie wiem jak to naprawic ale poprostu czasu ostatnio bylo brak by isc do szklarza i najnormalniej wyciac odpowiednik
teraz zas odciagnal mnie od tego 70-210 (mam od wczoraj) wiec
predzej czy pozniej i tak zaczne cykac lubitielem i ta agfa

Kapitan Planeta
25-12-2005, 13:35
Dwie klatki z Velvi 50 zrobione Agfą Clack :)
http://img515.imageshack.us/img515/6972/agfa012bf.jpg
http://img515.imageshack.us/img515/1084/agfa028oe.jpg

bartmika
29-12-2005, 14:43
Hello ponownie,

Udalo mi sie w koncu zrobic 12 klatek. Fajna sprawa taki sprzet...wiecej frajdy niz z cyfrowki.

milego ogladania.

http://www.bartmika.com/pentacon/

skulinski
29-12-2005, 17:33
oddac do wywolania? i fajna sprawa??! Wywolaj sama.. to jest dopiero fajna sprawa!