PDA

Zobacz pełną wersję : Dyfuzor - jak i kiedy...?



Daga
03-12-2005, 11:11
Witam

Przeszukalam archiwum, ale nie znalazlam niczego ciekawego w interesujacym mnie temacie, dlatego prosze Was o pomoc.
Otoz dzisiaj wybieram sie na slub w rodzinie i zostalam poproszona o zrobienie kilku zdjec w kosciele i na przyjeciu.
Nie byloby z tym problemu, tylko, ze kilka dni temu zamienilam swoja lampe Sigma DG ST na SB-600. Wczesniej stosowalam softbox zapinany na rzep do lampki, a teraz chce zastosowac tylko dyfuzor STOFEN (m.in. dlatego, ze oderwane od sigmy rzepy nie kleja sie ;) ).
Dyfuzor tez jest dla mnie czyms nowym, dostalam go dopiero wczoraj.
Wykonalam kilka zdjec testowych w domu z nowym zestawem, ale... po podniesieniu lampy na 45stopni, 75, swiatlo odbija sie od sufitu i ladnie rozprasza sie w pelnym kadrze.
A jak ustawic kat padania swiatla blyskowego w kosciele ? - kiedy sufit jest wysoko i swiatlo nie ma sie jak od niego odbic ? Mozecie mi podpowiedziec jak sobie z tym poradzic ? Kierowac swiatlo na wprost, czy pod okreslonym katem - przy ktorym sie ladnie rozprasza ?
Oczywiscie wykonam kilka zdjec testowych przed rozpoczecien ceremonii, ale kazde wskazowki beda dla mnie na wage zlota ;).

Pozdrawiam i Dziekuje !

Valdek_Tychy
03-12-2005, 12:08
Mam dyfuzor od niedawna i jak do tej pory z wykonanych fotek wynika,że lampy używać poprostu tak samo ja bez dyfuzora.Jego rola polega na rozproszeniu światla więc z tej racji należy dodać trochę na lampie +0,3-0,7.

Daga
03-12-2005, 12:47
Waldku, czyli Twoim zdaniem nie ma sensu podnoszenie palnika do gory ? Mam wrazenie, ze swiatlo wtedy rozprasza sie bardziej rownomiernie... nie wiem czy slusznie, bo nie mialam czasu na prawdziwe testy...

Dziekuje i pozdrawiam

AndrzejK
03-12-2005, 13:58
Ja mam podobny zestaw tj. SB-600 + dyfuzor Stofen i lepsze efekty są moim zdaniem jak palnik jest uniesiony o 45 stopni, mniej wtedy jest wypalonych "twarzy"...

Daga
03-12-2005, 14:00
Andrzeju, ale mowimy o sytuacjach, gdy odbicie swiatla od sufitu jest niemozliwe, tak ?

Dzieki
Pozdrawiam

Valdek_Tychy
03-12-2005, 16:55
Waldku, czyli Twoim zdaniem nie ma sensu podnoszenie palnika do gory ? Mam wrazenie, ze swiatlo wtedy rozprasza sie bardziej rownomiernie... nie wiem czy slusznie, bo nie mialam czasu na prawdziwe testy...

Dziekuje i pozdrawiam
Nie, ja mówię,że uzywam lampę z dyfuzorem tak samo jak lampę bez.Tam gdzie warto podnieść palnik do światła odbitego oczywiście robię to,ale podnoszenie palnika nie ma sensu np. w kościele bo na ogól jest zbyt wysoko aby skutecznie odbić światło.Oczywiście z dyfuzorem minimalnie trzeba zwiększyć siłę błysku poprostu dlatego,że jednak dyfuzor minimalnie zmniejsza siłę błysku,tak samo jak podniesienie palnika powoduje,że mniej światła dociera do fotografowanego obiektu

Władca Pixeli
03-12-2005, 18:43
Oczywiście z dyfuzorem minimalnie trzeba zwiększyć siłę błysku poprostu dlatego,że jednak dyfuzor minimalnie zmniejsza siłę błysku,tak samo jak podniesienie palnika powoduje,że mniej światła dociera do fotografowanego obiektu
Jeżeli używamy pomiar światła TTL to uwzględnia on wszystkie straty dyfuzorów czy filtrów, więc nie ma potrzeby wprowadzania żadnych poprawek do mocy lampy.

Odbicie światła od wysokiego sufitu nic nie daje. Mimo to można to stosować w kościele, ale z innego powodu. Ustawienie lampy pod kątem 45 stopni powoduje oddalenie nieco lampy od aparatu, a tym samym zmniejszenie ryzyka czerwonych oczu.
Ja używam Stroboframe Bracket - Quick Flip 350, który po pierwsze oddalę lampę od aparatu a dodatkowo przy zmianie zdjęć z poziomych na pionowe po zmianie pozycji ramienia lampa ponownie jest dokładnie na obiektywem co powoduje, że nie mamy nieładnych cieni z boku fotografowanych osób.

Valdek_Tychy
03-12-2005, 18:47
Jeżeli używamy pomiar światła TTL to uwzględnia on wszystkie straty dyfuzorów czy filtrów, więc nie ma potrzeby wprowadzania żadnych poprawek do mocy lampy.


Hmm. a ja zauważam u siebie czasami lekkie niedoświetlenie przy używaniu dyfuzora i wprowadzenie właśnie niewielkiej poprawki pomaga.

AndrzejK
04-12-2005, 15:47
"Andrzeju, ale mowimy o sytuacjach, gdy odbicie swiatla od sufitu jest niemozliwe, tak ? "

Tak, mówimy o sytuacji kiedy nie ma o co odbić (brak sufitu lub zbyt wysoki). Myslę, że wtedy uniesienie o 45 pomoże uzyskać równiejsze oświetlenie. Jestem ciekaw jak udały Ci się zdjęcia ...

jjjkkk
04-12-2005, 22:08
Zapminacie chyba o jednym... Jesli jest załozony rozpraszacz kąt rozsyłu światła jest zablokowany (w SB-800 tak jest więc sądzę ze w 600-ce również) na stałym-szerokim kącie 14mm. W kościele gdzie powała jest bardzo wysko i zwykle nie stanowi płaszczyzny ten typ oświetlania nie może się sprawdzić (nic nie pomoże korekcja na"+")

AndrzejK
05-12-2005, 09:50
Zapminacie chyba o jednym... Jesli jest załozony rozpraszacz kąt rozsyłu światła jest zablokowany (w SB-800 tak jest więc sądzę ze w 600-ce również) na stałym-szerokim kącie 14mm. W kościele gdzie powała jest bardzo wysko i zwykle nie stanowi płaszczyzny ten typ oświetlania nie może się sprawdzić (nic nie pomoże korekcja na"+")

Rozpraszacz Stofenu nie blokuje kąta rozsyłu światła w SB-600. Ale ciągle jestem ciekaw, jak wyszły zdjęcia autorce tego postu...

Tadek
05-12-2005, 10:36
Ja gdzieś widziałem taką kombinację: głowica lampy obrócona do tyłu( o 180 stopni) i podniesiona do kąta 45 stopni, a od tyłu przyklejona do lampy duża, biała kartka. Lampa błyska na kartkę, a kartka na modela. Wygląda to bardzo tandetnie, ale efekty są niezłe. Wypróbowałem to w domu, z odległości pół metra na pluszowym misiu- naświetlenie wyszło OK i bez ostrych cieni.

Daga
05-12-2005, 12:17
Jesli jest załozony rozpraszacz kąt rozsyłu światła jest zablokowany

Przyznam sie, ze nie bardzo rozumiem...

Andrzeju, zdjecia wyszly mi nie najgorzej (biorac pod uwage, iz to pierwsza moja sesja w kosciele ;) ). ISO mialam ustawione na 400, czas na 1/30, 1/40, przyslona automatycznie.
Dzieki temu na zdjeciach widac osoby rowniez spoza pierwszego planu.
Palnik mialam ustawiony na 45 stopni, dzieki czemu zarowno dol kadru, jak i gora jest jednakowo oswietlona, tzn. rownomiernie. Niestety troszke widac szum, ale mysle, ze na odbitce nikt nie zauwazy ;).
Mialam tylko problemy z robieniem zdjec z ogniskowa 70mm (kitowy obiektyw). Sa one ciemne i nie nadaja sie nawet po obrobce raw. I nad tym musze popracowac.

Pozdrawiam i dziekuje !

andrzejp
05-12-2005, 15:58
Witam Was,
także miewam niepwewności co do stosowania dyfuzora ale jakoś trzeba radzić.
Piszesz o blokadzie kąta rozsyłu,owszem blokuje się ale tylko przy uzyciu
orginalnego rozpraszacza zabudowanego w lampie ( na 14). Mam także wątpliwości co do
korekcji automatycznej lampy przy załozonym dyfuzorku,czy faktycznie lampa
sama koryguje. Czy jak stosuję film np.100 wiadomo ,że jest mała możliwość
wyboru przysłony. Dlatego chciałbym w tym momencie dać korekcję na +, i teraz
pytanie,czy w lampie czy w aparacie dokonać ustawienia. Czy ustawiając np. na 45
także trzeba dawać korekcję.
Daga, czy ustawiając palnik na 45 robiłaś jakąś korekcję.
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi Twoje i innych forumowiczów.
Dziękuję ,pozdrawiam,
Andrzej.

Krycha
05-12-2005, 16:13
Przepraszam, że się wtrącę sledzę sobię waszą dyskusję i szperając po necie za dyfuzorkami wpadlem na cyberfoto, zobaczcie jakie tam cuda robią :mrgreen: : http://cyberfoto.pl/viewtopic.php?p=510031

P.s. Mój faworyt to dyfuzor z rekawiczki :mrgreen:

jjjkkk
05-12-2005, 21:47
Oczywiście miałem na myśli oryginalny dyfuzorek dołączny z lampą....

Daga
06-12-2005, 20:45
Andrzeju, roznie bywalo. Raz ustawialam korekcje, innym razem nie bo zdjecia wychodzily mi przeswietlone. To byl jeden wielki eksperyment i musze powiedziec, ze jeszcze za bardzo nie wyczulam kwestii korekcji. Mysle jednak, ze aparat z lampa przy 45 stopniach radza sobie dosc dobrze i bardziej sklaniam sie ku teorii, ze nic nie trzeba korygowac.
Pewnie nie bardzo Ci pomoglam jesli chodzi o wyjasnienie watpliwosci ;), ale musze jeszcze poprobowac, zrobic wiecej zdjec, ta jedna sesja to za malo, szczegolnie, ze musialam robic zdjecia w dosc trudnych warunkach oswietleniowych - swiatlo punktowe, brak sufitu, sciany w kolorze brazowym, itd.

Dzieki,
pozdrawiam

Lolek
06-12-2005, 21:49
W SB-800 przycisk służący do automatycznego ustawiania zooma głowicy powoduje też włączenie jakiejś korekty pomiaru błysku. Pisałem o tym już tu: (http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=16341) ale chyba nikt jeszcze nie rozgryzł tematu. Może coś wymyślicie...

krzysztof jot
07-12-2005, 16:42
wtrace swoje trzy grosze - a kto ma lub zna dyfuzor co nazywa sie MicroApollo ?
Aby zobaczyc nalezy wejsc na http://www.foto7.com.pl/ kliknac na Lastolite i na
dole lewej kolumny na > Micro Apollo. Bardzo mnie to interesuje bo wyglada
niezle - sa trzy rozmiary - ten na fotce jest najwiekszy.

Damianus
09-12-2005, 11:34
wtrace swoje trzy grosze - a kto ma lub zna dyfuzor co nazywa sie MicroApollo ?
Aby zobaczyc nalezy wejsc na http://www.foto7.com.pl/ kliknac na Lastolite i na
dole lewej kolumny na > Micro Apollo. Bardzo mnie to interesuje bo wyglada
niezle - sa trzy rozmiary - ten na fotce jest najwiekszy.

Ciekawa rzecz tylko musi być troche ciężko z czymś takim manewrować , i troche głupio by wygladało np w kościele :)

Mr.Pietrek
10-07-2006, 11:37
wtrace swoje trzy grosze - a kto ma lub zna dyfuzor co nazywa sie MicroApollo ?
Aby zobaczyc nalezy wejsc na http://www.foto7.com.pl/ kliknac na Lastolite i na
dole lewej kolumny na > Micro Apollo. Bardzo mnie to interesuje bo wyglada
niezle - sa trzy rozmiary - ten na fotce jest najwiekszy.

podobny - dmuchany patent :
http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?A=details&Q=&is=REG&O=productlist&sku=42239

czy ktoś się tym "bawił" ??

nikor
11-07-2006, 10:32
Jesli jest załozony rozpraszacz kąt rozsyłu światła jest zablokowany

Przyznam sie, ze nie bardzo rozumiem...

Palnik mialam ustawiony na 45 stopni, ...
Mialam tylko problemy z robieniem zdjec z ogniskowa 70mm (kitowy obiektyw). Sa one ciemne i nie nadaja sie nawet po obrobce raw. I nad tym musze popracowac.

Pozdrawiam i dziekuje !

z moich doświadczeń wynika, że dyfuzor można stosowac do odległości nie większej niż 4 max 5 m, zwróćcie uwage na fakt, że samo odchylenie palnika na 45 st. zmniejsza zasięg lampy, do tego dyfuzor, który w SB-800 ustawia palnik na sztywno na 14 mm - wystarczy zerknąc na zasięg lampy i wiele stanie sie jasne - ja dyfuzor stosuję tylko przy bliskich kadrach i jest ok.

Miqel
11-07-2006, 12:28
W kwesti dyfuzorów, mogę tylko z własnego doświadczenia. Zkompletowałem sobie zestaw:
flash bracket :
http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=347641&is=REG&addedTroughType=categoryNavigation
dyfuzor Chimery: 30x40cm:
http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=13257&is=REG&addedTroughType=search

Stosuje w pomieszczeniach gdzie sufit jest b. wysoko. Lepiej rozprzasza światło niż firmowy dyfuzorek. Super sprawdza się w plenerach. Wiem że duży ale większa płaszczyzna świecenia pozwala równomiernie doświetlić np. całą sylwetkę.
W kościele osobiście nie próbowałem ale widziałem "agenta" wychodzącego z kościoła z takim zestawem :shock: Ciekawe co ksiądz na to ??

Mr.Pietrek
11-07-2006, 13:20
Stosuje w pomieszczeniach gdzie sufit jest b. wysoko. Lepiej rozprzasza światło niż firmowy dyfuzorek. Super sprawdza się w plenerach. Wiem że duży ale większa płaszczyzna świecenia pozwala równomiernie doświetlić np. całą sylwetkę.
W kościele osobiście nie próbowałem ale widziałem "agenta" wychodzącego z kościoła z takim zestawem :shock: Ciekawe co ksiądz na to ??
Jakieś przykłady efektów działania z/bez ??

JohnnyB
01-08-2006, 23:25
Świetna strona anglojęzyczna - naprawdę polecam - http://www.planetneil.com/faq/flash-faq.html

Mr.Pietrek
02-08-2006, 18:38
Świetna strona anglojęzyczna - naprawdę polecam - http://www.planetneil.com/faq/flash-faq.html
faktycznie - trzeba się będzie przez to przekopać :)

dzięki

mishieck
17-12-2007, 16:18
Odkopuję ten temat z czeluści archiwum, gdyż znalazłem polskie tłumaczenie w/w stronki:
http://foto.jasiu.pl/index.html

Dla wszystkich nie anglojęzycznych będzie sporym ułatwieniem w przyswojeniu tematu... :)

panek
13-01-2009, 01:35
temat ucichly, ale ja zadam z innej beczki. a warto kupowac dyfozor, jeżeli robie zdjecia glownie w sali gdzie sufit jest wysoko, i jest do tego czerwony, a miejscami biały... Widziałem fotografa,który latał z takim dyfuzorem duzym, i mowil mi ze to pomaga- ale mial eosa 5D, ja mam D70s, i sb800. pomozcie.

metal137
04-06-2009, 08:35
A czy ktoś z Was używał czegoś takiego: http://allegro.pl/show_item.php?item=639137592? Możecie podpowiedzieć jak z jakością wykonania tego, itp? Kupiłbym sobie coś takiego do Nissina Di622. Dzięki za ew. porady.


Pzdr
M

shadow_alex
05-06-2009, 08:22
Ja ostatnio kupiłem coś takiego http://allegro.pl/item652104458_multifoto_dyfuzor_lumiquest_soft_box .html - Lumiquest Softbox.
Jakość wykonania pierwsza klasa, można się przyczepić o rzepy, nie wiem ile wytrzymają przyczepiania i odpinania.

dareknik
07-06-2009, 13:29
Też mam ten Lumiquest Softbox i używałem go ostatnio na weselu na sali weselnej do portretów i wąskich ujęć w tańcu. Bardzo użyteczny sprzęcik. Bardzo dobrze rozprasza światło lampy, nie robił przepaleń na twarzach gości weselnych. Polecam

polakowalska
08-11-2019, 11:49
Ja używam dyfuzorów Roundflash. Są świetne, często zabieram je na sesje, bo są lekkie i bardzo kompaktowe.

monia4
27-12-2019, 10:41
Ja używam dyfuzorów Roundflash. Są świetne, często zabieram je na sesje, bo są lekkie i bardzo kompaktowe.

Również używam dyfuzorów z roundflash w różnego typu zdjęciach i co najfajniejsze - zawsze mogę go ze sobą zabrać, bo po złożeniu wszędzie się zmieści, dosłownie! to jest mega plus,bo w każdym miejscu mogę zrobić profesjonalne zdjęcia. I jakość bardzo dobra