PDA

Zobacz pełną wersję : N80-200 ED f/2,8 a przesłona



Leon
03-12-2005, 00:23
Witam Szanownych.

Niedawno zapytywalem o obiektyw.. gdy rozwiano moje watpliwosci obiektyw nabylem czyli AF N80-200 ED f/2,8.
Jednakze, zastanawia mnie czemu moja D50tka krzyczy gdy na obiektywie ustawiam recznie przeslone w przedziale f2.8-f16?? Przy ustawieniu najwiekszej wartosci - w tym wypadku F22 wszystko wraca do normy i mozna strzelac.
Instrukcja aparatu - w tym wypadku - stanowi o tym, żeby wybrac najwieksza wartosc przeslony - ale dlaczego ?:)

josoko
03-12-2005, 00:30
Dlatego, że przysłone ustawiasz na korpusie, nie na obiektywie.
Tak to sobie wymyślili cwaniaki. :lol:

Pozdrawiam

szymony
03-12-2005, 00:33
Instrukcja aparatu - w tym wypadku - stanowi o tym, żeby wybrac najwieksza wartosc przeslony - ale dlaczego ?:)
Bo skośnookie inżyniery tak se to wykombinowały. Jeżeli body ma sterowanie przysłona, a obiektyw jest z pierścieniem, musi być on skręcony na maxa i basta.

Leon
03-12-2005, 00:36
uff.. teraz przynajmniej usne ;)
Serdeczne dzieki.

Jestem pod wrazeniem obiektywu :) ale bydle waży ;)

Czornyj
03-12-2005, 00:40
Dawno, dawno temu przesłonę ustawiało się ręcznie na obiektywie, wg wskazań światłomierza w pryzmacie czy też i ręcznego. Potem korpusy zaczęły oną przysłoną kręcić same w tę i we wtę, ale producenci kierowani nostalgią zostawili użytkownikom strupieszałych korpusów możliwość korzystania z nowszych obiektywów. Jednakoż na korpusach nowomodnych przesłona musi być na pierścieniu ustawiona na max, by te mogły nad nią przejąć kontrolę

aldus
03-12-2005, 11:05
Jeśli D200 jest tylko ciutkę mniejszym bratem D2x to będzie możliwy wybór pomiędzy sterowaniem przysłoną z korpusu lub pierścieniem na obiektywie.