PDA

Zobacz pełną wersję : sztuczki nasze wlasne- czyli jak porawic fotke w PS



luxius
20-10-2004, 20:28
proponuje niech kazdy wrzuci cos od siebie. wlasny sposob naobrobke obrazu w ps. co wy na to. moge zaczac pierwszy. np. poprawianie wyzartych (przeswietlonych partii obrazu) co wy na to?

maroo
20-10-2004, 20:47
Zapodawaj, bo problem pewnie dotyczy wszystkich.

Anonymous
20-10-2004, 21:17
Eee, a co za problem? Auto-levels, auto-kontrast, auto-kolor - jedno z tych trzech, albo wszystkie razem i po problemie :)

Pozdrowiny z Borowiny :)

Auto-Dziad

maroo
20-10-2004, 21:53
No tak, ale są przecież różne sposoby osiągnięcia podobnego efektu końcowego.
Może się okazać, że nie znane wcześniej metody dają lepsze efekty.

Anonymous
20-10-2004, 22:00
Widze, ze niektorzy tu mają niemieckie poczucie humoru:)

Tak naprawdę ja najwiecej bawie sie levelsami, wariacjami i krzywymi, czasami stemplowanie, ale rzadko i to raczej przy skanach. na koniec czasami jeszcz jasnosc/kontrast, wyostrzenie jesli zmniejszam plik -

e basta, finito.


Dziadino Borowigno da Silva.

admin
20-10-2004, 22:05
Powiem tak. Jesli juz piszemy o konkretach, a chcialbym zeby tak bylo, posilkujmy sie przykladami. Pisanie o sposobach nie na wiele sie zda, a konkrety moga wielu osobom pomoc. Sam tez postaram sie cos wrzucic i doradzic. Jak tylko znajde troche czasu ;)

golden
20-10-2004, 22:15
mam nadzieję że temat będzie się rozwijał

pozdrawiam

crazyjack
21-10-2004, 11:09
Przyklad: niedoswietlone zdjecie (lapie sie sam na tym , ze najpierw sam skrecam na -0,6EV - a pozniej zapominam ;) i co teraz : ctr_O - otwieram, ctr_L wchodze na poziomy - histogram tylko do polowy - wiec prawy suwaczek do konca histogramu , ewentualnie srodkowym tony - i po zabawie. Ale to podejzewam, ze wszyscy znaja - gorzej jest z krzywymi - tu nie mialem czasu by przysiasc i pobawic sie nalezycie dlugo. Jest jeszcze jeden plus poziomow - przy zlym balansie - w gornej czesci okienka od poziomow - wybieram kanal (RGB) - ktory mi nie "pasi" i dodaje a najczesciej odejmuje kolorku :), to wszystko na poczatek - slucham b. zaawansowanych porad. - moja metoda b. przydaje sie jak jest cala seria zdjec i trzeba ja szybko "usprawnic"

luxius
21-10-2004, 11:48
jak komus wystarczy auto, to jego sprawa. z tym ze czasem auto zrobi wiecej zlego niz dobrego. pamietac tez trzeba ,ze co innego ogladac obrazek na ekranie a co innego naswietlic go na papierze z cyfrowego pliku, ze juz nie wspone o drukowaniu
rozpietosc tonalna d70 i w ogole cyfrowych aparatow jest jaka jest i w przypaku kontarstowych scen konieczny jest tonalny kompromis. z tymi problemami najlepiej poradzi sobie oczywiscie negatyw, ale na tym forum dla wiekszosci to archaizm, a szkoda bo moim zdniem kto nigdy nie zrobil kopi w ciemni, bedzie musial do niektorych wnioskow dojsc okrezna droga.

kazdemu zdarzylo sie zrobic klate na ktorej np czes twarzy fotografowanej osoby byla w silnym sloncu, podczas gdy reszta nie. wtedy uzyskujemy efekt przeswietlenia w postaci wyzarcia przez swiatlo wszelkich szczegolow. mowie o sytyacji gdy rowne naswietlenie kadru jest nie mozliwe.

zeby ktos nie skwitowal calego mojego wywodu ze to strrata czasu, powiem od razu, ze mozna zrobic dwie , trzy klatki tak zeby wazne elenty obrazu byly kazdy odpowiednio naswietlone. potem wystarczy je poprzestawiac na jedno zdjecie, tzn popodmieniac np wypalony policzek -normalnym. to jest jednak juz rekodzielo i nie kazdy to bedzie umial. to co tu proponuje jest natomiast o wiele prostsze, szybsze i sprawdzone. wymaga elementarnej znajomosci ps. nie zawsze jednak przeswietlony fragment da sie naprawic, mozna go wtedu sprobowac podratowac. sposoby te poprawiaja tez na przyklad plastyke sniegu na zdjeciach, czy plaskosc i przezroczystosc bialych ubran nawet na poprawnie naswietlonych zdjeciach

1, sposob szybki
zaznaczamy za pomoca lassa poprawiany fragment zdjecia. teraz w zaleznosci od np. rozdzielczosci stosujemy wtapianie zanaczenia( menu select/feather) od kilkunastu do kilkudziesieciu piseli. teraz z menu wybieramy image/adjustmens/selective color. na gorze ustawiami whites i za pomcoca regulatora /black/ sciemnaimy biel (mozna tez rozjasnic gdy jest za ciemna), jak zawsze nie nalezy tu przesadzac bo efekt bedzie nie naturalny. tu wychodzi kwestia odpowiedniej kalibracji monitora, jezeli biele nie sa bardzo wyzarte operacje mozna przeprowadzic na calym zdjeciu bez zaznaczania fragmentow. poprobujcie sobie i obserwujcie efekt

2, sposob drugi szybki
precedura zaznaczania jw. teraz z menu ajustments wybieramy curves.
otwiera sie wykres z krzywa. postepujemy w nastepujacy sposob: myszka
blokujemy krzywa w lewym dolnym rogu (in i out musi byc 0). teraz blokujemy ja dokladnie w srodku (in 128 i out 128). teraz chwytamy za jej gorny koniec i przesuwamy go w dol wzdluz pionowej granicy siatki do otrzymania zadanego efektu, ale bez przesady. nieprzyjemne biale swiecenie znika. zaawansowane: mozna teraz jeszcze sprobowac troche podciagnac odcinek w gornej polowie krzywej do pierwotnego przebiegu
ale trzeba uwazac na brydki efekt posteryzacji. chwytamy w miescu przciecia przez linie siatki.
przy okazji doradzam ogolnie pobaiwic sie krzywa i poobserowac:)

na pewno istnieja jeszcze inne sposob, ale akurat te dwa sam sprwadzilem i uzywam. a jak mi bardzo zalezy to robie rekodzielo o ktorym wspomialem na wstepie. i tez jak wspomnialem niektorych przesweitlonych rzeczy nie da sie juz odratowac. mozna jedynie poprawic aby nie wygladaly okropnie. myslec wiec trzeba juz przy fotografowaniu.

Anonymous
21-10-2004, 12:22
...i moze powinien powstac osobny "rozdzial" na forum poswiecony tylko obrobce komputerowej zdjec?

szymony
21-10-2004, 12:35
...czy plaskosc i przezroczystosc bialych ubran nawet na poprawnie naswietlonych zdjeciach

1, sposob szybki
zaznaczamy za pomoca lassa poprawiany fragment zdjecia. teraz w zaleznosci od np. rozdzielczosci stosujemy wtapianie zanaczenia( menu select/feather) od kilkunastu do kilkudziesieciu piseli. teraz z menu wybieramy image/adjustmens/selective color. na gorze ustawiami whites i za pomcoca regulatora /black/ sciemnaimy biel (mozna tez rozjasnic gdy jest za ciemna), jak zawsze nie nalezy tu przesadzac bo efekt bedzie nie naturalny. tu wychodzi kwestia odpowiedniej kalibracji monitora, jezeli biele nie sa bardzo wyzarte operacje mozna przeprowadzic na calym zdjeciu bez zaznaczania fragmentow. poprobujcie sobie i obserwujcie efekt

2, sposob drugi szybki
precedura zaznaczania jw. teraz z menu ajustments wybieramy curves.
otwiera sie wykres z krzywa. postepujemy w nastepujacy sposob: myszka
blokujemy krzywa w lewym dolnym rogu (in i out musi byc 0). teraz blokujemy ja dokladnie w srodku (in 128 i out 128). teraz chwytamy za jej gorny koniec i przesuwamy go w dol wzdluz pionowej granicy siatki do otrzymania zadanego efektu, ale bez przesady. nieprzyjemne biale swiecenie znika. zaawansowane: mozna teraz jeszcze sprobowac troche podciagnac odcinek w gornej polowie krzywej do pierwotnego przebiegu
ale trzeba uwazac na brydki efekt posteryzacji. chwytamy w miescu przciecia przez linie siatki.
przy okazji doradzam ogolnie pobaiwic sie krzywa i poobserowac:)

O tego mi trza było :wink: Z PS-ucia jestem zielony. A ostanio popełniłem jak mi się wydaje dość ciekawe ale trudne foto (niestety jpg) Elementy folii aluminowej tam występujące dosyć brzydko mi wypaliło. Jak wrócę doma to spróbuje powalczyć.
Dzięki serdeczne.

Bogdan
21-10-2004, 14:40
zapisuje sie do tego watku, bo w PSie jestem cinkibolek :)

hesja
21-10-2004, 15:37
"FILTEREK ZMIEKCZAJACY"
przyklad:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.hesja.pl/images/0548.jpg)
1. Gaussian Blur baaardzo duzy ok 30-40 ;)
2. Menu Edit>Fade (zanik) Gaussian Blur do okolo 28-30%
3. Contrast o 2-4 w gore ;))

i gotowe...

slawek-
22-10-2004, 00:08
Właśnie dzisiaj dla próby zastosowałem kartkę z białym i czarnym polem do wspomagania "obróbki" balansu bieli. W oknie poziomów wskazałem pipetą oba kolory, dodając jeszcze szary, który akurat też znalazł się na zdjęciu.

Wyniki są dla mnie bardzo zadowalające - zamierzam stosować tę technikę w przyszłości, jeśli będę focił w warunkach mieszkaniowych przy światłach żarówek :)

Herhor
22-10-2004, 08:34
Ciekawy temat. Piszcie, piszcie, bo laicy z PS'a czekają!

Herhor

Marcin Stawiarz
27-10-2004, 17:07
a ja mam pytanie o retusz przebarwien na skorze, bo na razie to w lamerski sposob pozbywalem sie tego typu przeszkadzajek. a mianowicie Image -> Adjust -> Selective Colore -> i tutaj (ustawnione na kolor czerwony) przesuwakiem 'od Black' w lewa strone, skora co prawa robi sie jasniejsza (i nie ma syfkow), ale tlo niestety tez :?

moze ktos mi wytlumaczy jak to zrobic w jakis inny sposob, tak zeby tlo i inne czesci ciala nie ucerpialy (nie odbrawily sie) zbytnio...?

antonjo
27-10-2004, 17:24
(Stempel Tool) (S) Można zrobić to Stemplem .. kopiując skórę z innego miejsca, w obszar z przebarwieniami.

Anonymous
27-10-2004, 18:31
a ja mam pytanie o retusz przebarwien na skorze, bo na razie to w lamerski sposob pozbywalem sie tego typu przeszkadzajek. a mianowicie Image -> Adjust -> Selective Colore -> i tutaj (ustawnione na kolor czerwony) przesuwakiem 'od Black' w lewa strone, skora co prawa robi sie jasniejsza (i nie ma syfkow), ale tlo niestety tez :?

moze ktos mi wytlumaczy jak to zrobic w jakis inny sposob, tak zeby tlo i inne czesci ciala nie ucerpialy (nie odbrawily sie) zbytnio...?


Sposob moze pozostac ten sam ale zaznaczasz twarz lassem wpierwej(latwiej z Magnetic lasso)

JacekKa2
30-10-2004, 09:38
Podobny efekt daje " pędzel korygujący" -J ,lub" łatka".Łatką obrysowujesz obszar z defektami i przesuwasz zaznaczenie na pole bez defektów.

ddMON
31-10-2004, 01:39
Część znalazłem, część wyżebrałem :wink: - może się komuś przyda:

Wygładzanie maski (np. modelki lub modela):

Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum.

Naprawianie przepaleń:

Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum.

Ramki do zdjęcia:

Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum.

Jak coś znajdziecie w innych wątkach, to dopiszcie!!!
POzdro!

deadcop
09-11-2004, 06:36
Uzywam Szopa CS ale w poprzednich wersjach wszystko podobnie.:

Standartowa rutyna po przegraniu zdjec na dysk:

1. Otwieram zdjecie. Przypatruje mu sie przez chwile a czasem dluzej. Wtedy aplikuje Crop zeby wydobyc lepiej temat. Teraz czas na korekty.
Wszystkie korekty dokonuje na osobnej warstwie,ktora z reguly nazywam "robocza".
1a. Curves. Mam laptopa wiec wiec nie za bardzo wierze w kolory na ekranie .Z otwartym histogramem staram sie uzyskac piekna harmonija krzywa.
1b. Saturation. Lubie kolory a'la Velvia 50 wiec z reguly kolo +15 lub wiecej.
1c. DPI zmniejszam na 72. Na potrzeby netu i mejlowania zwykle starcza.
1d.Unsharp mask -parametry dla zdjecia w formacie Medium z D70
Amount - w zakresie od 160 do 200
Radius - 0,3
Threshold - 0
Oczywiscie parametry dopasowuje indywidualnie ale w wieksosci przypadkow oscyluja w tych granicach

2. Rozpietosc tonalna (jak nie miec przepalonych chmur i wydobyc wszystko z cienia). Jako amator nie wiem nic o szarych polowkach:) Najlepiej polaczyc ze soba jedna przeswietlona i niedoswietlona klatke.

Potrzebne beda conajmniej 2 albo 3 klatki. Jedna pod katem highlights a druga pod cienie. Ustawiamy bracketing na conajmniej 1,5 f-stopa od normalnych ustawien. Neutralna klatka zostanie nam jako deska ratunkowa jezeli efekty fuzji dwoch pozostalych nie beda satysfakconujace
Zdjecia w trybie AP. Najlepiej na statywie. Zdjecia z reki sprawdza sie w warunkach ze wykonamy co najmniej 3 klatki bez poruszen.
Magia zaczyna sie tutaj.
Proponuje pracowac na JPG, CS lyka 16 bitowe TIFF-y ale plik bedzie wielgachny (512 ramu to minimum)
2. Otwieramy oba zdiecia jednoczesnie

Zaznaczamy cale ciemniejsze zdjecie (CTRL-A) i kopiujemy (CTRL-C).
Teraz wybieramy jasne zdjecie i naciskamy CTRL-V. Powstaje warstwa na jasnym zdjeciu. Ciemne zdjecie mozna zamknac. Powinnismy teraz miec jasne zdjecie jako Background Layer i ciemne jako Layer 1.
Teraz w okienku Layers zaznaczamy nasza Layer 1 i dodajemy Layer Mask (druga ikonka od lewej na dole).Pojawi sie bialy prostokat obok Layer 1.
Zaznaczamy nasza background layer CTRL-A i kopiujemy do schowka CTRL-C. Trzymajc ALT klikamy na bialym prostokacie obok Layer 1.
Caly ekran zrobi sie bialy.Spokojnie jestesmy na dobrej drodze. Teraz wklejamy obraz ze schowka CTRL V i pojawia sie widok B&W. Z tym czarno bialym widokiem na ekranie udajemy sie do opcji Filter/Blur/Gaussian Blur i ustawiamy srednice na okolo 40.
Klikamy na background layer i GOTOWE. Teraz mozemy przystapic to typowego gmerania z pkt.1 .Levels,contrast,unsharp mask itp.

Ta operacje mozna wykonac na conajmniej jeszcze 2 rozne sposoby m.in .pedzlem historii ale nie czuje sie pewnie zeby o tym pisac. Zycze powodzenia. Jak cos to prosze o kontakt na GG

PS. Techniki tej nauczylem sie ze strony http://www.luminous-landscape.com ,ktora jest dla mnie najlepszym zrodlem roznych wskazowek i inspiracji. Wydaje mi sie ze bardzo fair jest o niej wspomniec.

Jakub

stig
12-11-2004, 21:51
[...]
Zaznaczamy nasza background layer CTRL-A i kopiujemy do schowka CTRL-C. Trzymajc ALT klikamy na bialym prostokacie obok Layer 1.
Caly ekran zrobi sie bialy.Spokojnie jestesmy na dobrej drodze. Teraz wklejamy obraz ze schowka CTRL V i pojawia sie widok B&W. Z tym czarno bialym widokiem na ekranie udajemy sie do opcji Filter/Blur/Gaussian Blur i ustawiamy srednice na okolo 40.


Tej samej metody uzywa PhotoShop CS "maltretujac" obraz nowa opcja "shadow/higlight". Nie potrzeba wiec takich wywijasow (przynajmniej w przypadku tej wersji Shopa), tym bardziej, ze w okienku wspomnianego narzedzia jest masa suwaczkow, ktore daja wieksza kontrole nad efektem koncowym niz tylko intensywnosc gausian blur na masce warstwy.
Dla uzytkownikow starszej wersji, ktorzy ze wspomnianego przeze mnie narzedzia "Shadow/Higlight" ze wzgledu na brak CSa nie moga skorzystac, proponuje proste aczkolwiek lepsze rozwiazanie niz miksowanie dwoch "shotow". Zapomnijcie o JPGach i wykorzystajcie NEFa -- po to jest... Jesli bedziecie mieli RAWa do dyspozycji zycie stanie sie prostsze. :) Konwertujac RAWa do TIFFa wystarczy zrobic dwa rendery -- jeden przeswietlony, a drugi niedoswietlony i wykorzystac te dwa identyczne (oprocz oczywiscie ekspozycji) obrazy. W praktyce -- moze 5% zaplanowanych powtorek -- jest rzeczywiscie idealnymi powtorkami zdjec. A miksowanie dwoch JPGow nawet "trzasnietych" ze statywu, w bezwietrzny dzien (jesli zlapiemy sie na te 95% mozliwosci), bywa baaaardzo irytujace... :|

Giuppo
12-11-2004, 23:34
I to jest tez moim zdaniej najlepsza metoda. Pliki RAW renderowane raz na swiatla, raz na cienie. Pasuja do siebie idealnie. Mozna je pozniej polaczyc uzywajac masek w palecie warstw, lub roznych trybow mieszania warstw... w zaleznosci od oczekiwanego efektu

ALF
13-11-2004, 00:38
wszystko ładnie i pięknie, ale zdaje się przestajemy być fotografami, a zaczynamy grafikami komputerowymi...

Giuppo
13-11-2004, 09:24
Komputer to tylko kolejne narzedzie. Takie techniki kopiowania byly juz znacznie wczesniej np Split grading przy kopiowaniu cz-b zdjec na papierach wielogradacyjnych. Zalozenia te same, zmienil sie tylko sprzet