Zobacz pełną wersję : Odszumianie....
Witam,
mam troche zdjec ze slubu zrobionych przez przypadek na ISO 1600. Czy tak duże szumu da sie jakos zlikwidowac czy fotki raczej sa na straty spisane? Mam do dyspozycji LR i suwak na 100 od noice reduction nie daje za bardzo nic...
I pytanie czy ktos wywolywal takie zaszumione zdjecia? czy na papierze tez tak to widac, bo na kompie jest tragednia....
grzegorzant
02-09-2007, 18:17
wrzuć jakiś przykładowy plik, to poprubujemy :)
spróbuj neat image albo noise ninja... COŚ na pewno da się zrobić:)
pytanie tylko jaki stopień ingerencji będzie akceptowalny dla Ciebie i ludzi, dla których te zdj robiłeś.
Tak swoją drogą to zaspany byłeś?;) na dobrym ślubie chociaż?;)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img48.imageshack.us/img48/927/szum1xt5.jpg)
oto przykład... zaspany byłem to fakt, ale ślub na 100% ten bo świadkiem byłem.:) moja żona robiła te zdjęcia....
bukowy dziad
02-09-2007, 20:36
ja bym zrobil tak - odszumil kolorową kasze (jesli robiles w rawach to no problem - w acr dla d70 wystarczy doslownie 5-10 redukcji). szum monochromatyczny bym zostawil - redukcja wytnie resztki szczegolow, ktorych i tak duzo nie zostalo. jesli robiles w jpg to by usunac szum kolorowy zmieniasz przestrzen na LAB i rozmywasz kanaly koloru a i b gaussian blurem (ok.4pix). a potem wrzucasz odbitki na papier - ten ostatni warunek jest najwazniejszy - na papierze takiego szumu wlasciwie nie widac, a jak widac to nie boli.
ja bym zrobil tak - odszumil kolorową kasze (jesli robiles w rawach to no problem - w acr dla d70 wystarczy doslownie 5-10 redukcji). szum monochromatyczny bym zostawil - redukcja wytnie resztki szczegolow, ktorych i tak duzo nie zostalo. jesli robiles w jpg to by usunac szum kolorowy zmieniasz przestrzen na LAB i rozmywasz kanaly koloru a i b gaussian blurem (ok.4pix). a potem wrzucasz odbitki na papier - ten ostatni warunek jest najwazniejszy - na papierze takiego szumu wlasciwie nie widac, a jak widac to nie boli.
...no to mam problem, bo poza dwoma suwakami w LR i noise ninja, ktore wlasnie zainstalowalem i jeszcze nie wiem jak ugryzc nie mam pojecia o rzeczach, o ktorych piszesz... Na szczescie te co poszly na 1600 byly w rawach... Tak czy tak z tego co napisales wiem przynajmniej, ze jest szansa cos ze zdjec wyciagnac:)
Czy ktos moglby mi to bardziej po amatorsku wyjasnic? na zasadzie krok po kroku?
bukowy dziad
02-09-2007, 21:16
najprosciej jak sie da: usun szum kolorowy za pomoca posiadanego oprogramowania. nie wiem jak to jest w programach do odszumiania, ale pewnie jest jakis suwak z napisem "color noise":)nie musisz stosowac duzych wartosci, gdyz nikony daja dosc malo szumu kolorowego. po prostu daj tyle, by zniknely czerwone i niebieskie ciapki, ale bys nie rozmyl zdiecia za bardzo.
szumu monochromatycznego (czyli tego co sie najbardziej rzuca w oczy - przypomina troche ziarno filmu) usuwac nie musisz. ja przynajmniej nigdy tego nie robie. z prostej przyczyny: usuniecie szumu monochromatycznego to rozmycie, ktore oprocz szumu usuwa mnostwo szczegolow (skory, wlosow itp.). na odbitkach tego szumu i tak nie widac (odbitki maja 3-4 raz wieksza rozdzielczosc niz monitor). spokojnie mozesz robic 13x18, a nawet i wieksze. z reszta spraedz sobie i zanies jakies zdiecie do labu - przekonasz sie.
BUKOWY dzieki za pomoc i za lopatologiczne wyjasnienie!!
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img48.imageshack.us/img48/927/szum1xt5.jpg)
oto przykład... To nie jest zaden przyklad do zaprezentowania mozliwosci odszumienia tego zdjecia, jedynie pogladowka, na ktorej... nie widac tego, czego chcesz sie pozbyc. Wystaw NEFa, a zainteresowani niech Ci wrzuca cropy po odszumieniu.
Czy jest cos takiego jak imageshack zebym mogl nefa wrzucic? czy musze miec jakis wlasny serwer?
Czy jest cos takiego jak imageshack zebym mogl nefa wrzucic? czy musze miec jakis wlasny serwer?http://rapidshare.com/
w takim razie jezeli ktos mialby czas i ochote to tu jest nef:
http://rapidshare.com/files/52959380/DSC_0086.NEF.html (http://rapidshare.com/files/52959380/DSC_0086.NEF.html)
Dzieki Stig.
bukowy dziad
02-09-2007, 22:49
ojoj - faktycznie troche kiepskawo z tym szumem. no nic - jak juz mowilem na odbitce od biedy da rade (moze jednak nie szarzowac z formatem;) ):
crop 100%
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img204.imageshack.us/img204/5105/sl2wr4.jpg)
przewidywany wyglad na odbitce:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img204.imageshack.us/img204/6649/sl1du6.jpg)
grzegorzant
03-09-2007, 11:53
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img166.imageshack.us/img166/8336/szum1xt5qf9.jpg)
GRZEGORZANT a moglbys powiedziec czym i co zrobilec? bo efekt jest niezly:D
GRZEGORZANT a moglbys powiedziec czym i co zrobilec? bo efekt jest niezly:DLepiej popros go, zeby Ci pokazal cropa 1:1, bo na takiej minaiturce to zawsze dobrze wyglada. :)
Marta Baranowska
03-09-2007, 12:41
Czy jest cos takiego jak imageshack zebym mogl nefa wrzucic? czy musze miec jakis wlasny serwer?
tak, jest www.mfoto.pl
yymm co do fot na ISO 1600 znam ten bol... to samo mi sie przydarzyło, na szczescie to była ty6lko sesja która mogłam spokojnie powtórzyc...
natomiast na MŚ w powożeniu miałam ustawione iso na 640;/;/;/ zapomniałam przestawic...ale jakos tam sie to trzyma...
grzegorzant
03-09-2007, 20:51
Lepiej popros go, zeby Ci pokazal cropa 1:1, bo na takiej minaiturce to zawsze dobrze wyglada. :)
Rzeczywiście w cropie kasza ocropna ;) próbowałem też na nefie, ale 1:1 słabo wyszło, dlatego wyników nie wstawiam . Można oczywiście odszumić mocniej, ale wychodzi jak screen z taniej gry :) acha moje próby to NX.
pozdrawiam
grzegorzant
03-09-2007, 21:09
a z resztą oceńcie sami
1. crop
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img117.imageshack.us/img117/7497/dsc0086we8.jpg)
2. niecrop
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img117.imageshack.us/img117/5190/dsc00861nk3.jpg)
To ja chyba te co poszly na 1600 sam wywolam i dam odbitki a reszte dam na CD:)
Dzieki za pomoc. Szkoda tylko, ze nie da sie w d70s ustawic max iso, zeby wiecej takich akcji nie bylo...
rychu_lhotse
03-09-2007, 21:56
Crop fotki obrobionej w C1 + odszumianie w Noise Image
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
Resize 900x598
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
Link do fotki pełnowymiarowej
http://img262.imageshack.us/img262/9506/dsc0086c1noiseimageag2.jpg
Ja tez spróbowałem odszumić :)
Crop
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img410.imageshack.us/img410/1941/0086cropzo2.jpg)
resize
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img208.imageshack.us/img208/5562/86za4.jpg)
Pozdrawiam
SEETH zdradzisz troche co i czym robiles?
Jeszcze raz dzieki wszystkim za pomoc...
carlos_76
10-09-2007, 08:34
to i ja ośmielę się wrzucić swoje :
crop 1:1
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
pomniejszony do 25%
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
SEETH zdradzisz troche co i czym robiles?
Więc, wywołałem NEF, w Lightroom'ie kontrast na 0 , podniosłem minimalnie jasne tony i trochę średnich, cienie minimalnie przyciemniłem, kanał czerwony odciełem troszkę w ciemnych partiach, redukcja szumu do monochromatycznego z kolorowej papki, potem wrzuciłem do Neat Image (odszumiłem) i to chyba wszystko :)
Więc, wywołałem NEF, w Lightroom'ie kontrast na 0 , podniosłem minimalnie jasne tony i trochę średnich, cienie minimalnie przyciemniłem, kanał czerwony odciełem troszkę w ciemnych partiach, redukcja szumu do monochromatycznego z kolorowej papki, potem wrzuciłem do Neat Image (odszumiłem) i to chyba wszystko :)
gratulację! wg. mnie najlepiej to wygląda. można by było jeszcze trochę wyostrzyć ale jest znośnie:)
tasmaniec
21-09-2007, 23:18
To ja chyba te co poszly na 1600 sam wywolam i dam odbitki a reszte dam na CD:)
Dzieki za pomoc. Szkoda tylko, ze nie da sie w d70s ustawic max iso, zeby wiecej takich akcji nie bylo...
....co do ISO. Jeśli robisz na jakimś manualu to możesz w d70s ustawić max iso którego nie przekroczy. Ja robię większość na programie A i zadeklarowanego ISO się trzyma. Przeczytaj w instrukcji strona 142 lub pogrzeb w MENU aparatu.
No chyba że mówisz o programie w pełni automatycznym to masz rację.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.