PDA

Zobacz pełną wersję : jaki komputer?



jasiek52
02-09-2007, 16:04
Witam

Wypadnie mi niedługo wymienić komputer na nowy. Ma posłużyć do obróbki zdjęć, poza tym zwykłe zastosowania biurowo-internetowe. Raczej nie będę grał w gry czy oglądal filmów.

Idąc na łatwiznę wyszukałem konkretny zestaw w jednym ze sklepów internetowych.
Prosiłbym znających się na rzeczy (sam mam blade pojęcie o wnętrzu komputera) o opinię na jego temat.

Procesor: Intel Core2 Duo E4400 2.0GHz (2MB cache); Oprogramowanie: Windows XP Professional PL; Płyta główna: Gigabyte z chipsetem Intel 965P, karta dźwiękowa 8-kanałowa, karta sieciowa z magistralą PCI Express Gigabit LAN; Pamięć RAM: 2x 1GB DDR2 667MHz CL5; Karta graficzna: GeForce 8600 GT 256MB HDTV & DVI; Dysk twardy: 250 GB, 16MB cache, Serial ATA II; Napęd optyczny: DVD+/-RW; Obudowa: KTBG02BBB; Zasilacze ATX: Chieftec 400W; Mysz: optyczna Logitech; Klawiatura: Logitech;

W tymże sklepie jest możliwość własnoręcznego skonfigurowania zestawu z z różnych elementów, może warto byłoby się o to pokusić gdyby powyższy zestaw mial jakieś słabe punkty:)

canox
03-09-2007, 07:37
Mam bardzo podobny zestaw (od miesiąca) lecz na Abicie P 35-E (tak mi doradzono) Jak narazie sprawdza się znakomicie..

Erie
03-09-2007, 07:46
zestaw znośny, moze tylko pamięć 800 HMz jak chcesz obrabiac fotki w NXie (przydaje się),
skoro jednak nie chcesz grac na tym kompie to wymien sobie kartę 8600 (dość drogą i głośną) na coś wolniejszego, ale z pasywnym chlodzeniem i tańszego, a różnicę zainwestuj w szybszą pamięć i/lub szybszy procesor

stig
03-09-2007, 08:31
Tak ja mowi Erie, zmien te biedne 667 na 800 MHz (najlepiej TwinMOS Twister dual). Jesli uda Ci sie zaoszczedzic to wez 3 lub 4 GB RAM. XP co prawda nie wykorzysta pelnych 4 GB (troszke ponad 3,2), ale jak bedziesz mial kaprys zmienic system, to bedzie jak znalazl. Karta graficzna to faktycznie cos, na czym mozesz zaoszczedzic. Osobiscie mam jakies ATI (X1300 czy cos takiego) z pasywnym chlodzeniem i 256 MB pamieci. Nie mam z nia zadnych problemow. Wydajna wystarczajaco, a co najwazniejsze -- nie wydaje z siebie zadnych dzwiekow. :)

Wojteksw
03-09-2007, 10:15
Mam od niedawna następujący zestaw: Intel Core Duo 2,2 GHz, Asus P5B- Plus Intel P965, Corsair Twin2x DDR2 2x 1 GB 675 MHz, Ge Foece 8600GT Gigabyte 256 MB HDTV & DVI (PCI-E) H (pasywne), Seagate 320 GB Barracuda, Chieftec BG-02B-B-B bez zasilacza, zasilacz Chieftec 400W, LG Super Multi DVD+/-RW GSA-H55L, czytnik Logic CR 103A, XP. Zestaw w oparciu o wypowiedzi na tym forum, może poza kartą grafiki bo tu były zdania podzielone. Zestaw działa znakomicie w programie Pinnacle Studio bardzo płynny obraz przy przesuwaniu suwakiem ścieżki z obrazem. Polecam

jasiek52
03-09-2007, 13:56
Dzięki za cenne uwagi:) Wziąłem je pod uwagę (a także inne tu na forum przedstawione) i zestawik byłby następujący:
Intel Core2 Duo E4400 2,0GHz (S775) BOX , RAM - Corsair Twin2X DDR2 2x 1GB 800MHz CL5-5-5-18 DHX Technology , Obudowa - Chieftec BG-02B-B-B - bez zasilacza , Zasilacz Be-quiet Straight Power BQT E5-400W
Dysk twardy - Seagate 320 GB Barracuda ,Karta graficzna - Radeon X1650 Pro Sapphire Ultimate 256MB DDR3
Płyta główna - Abit IP35-E , WIN XP

nowart
03-09-2007, 15:25
To już wygląda lepiej ;)
Tylko płyta... nowe Gigabyte są naprawdę bardzo ciekawe i mógłbyś przy pierowtnym wyborze pozostać. Maja już nowe polimerowo - aluminiowe cewki (ponoć znacznie wytrzymalsze, nie piszczące - co w wielu płytach po pewnym czasie staje się koszmarne ), świetne pasywne chłodzenie z heat pipe na mostki i grzejące się elementy itd.

JanuszWaw
03-09-2007, 21:28
Dzięki za cenne uwagi:) ...
Przy takiej konfiguracji może być trochę mało prądu... Dodatkowo przy stosunkowo dużym obciążeniu w gorące dni ten zasilacz może się całkiem nieźle grzać. Zwłaszcza jeśli będziesz chciał zamontować te dodatkowe wentylatory (ja je mam) oraz w przyszłości rozbudować pamięć.
Reszta jest całkiem, całkiem.
Pozdrawiam -

Erie
03-09-2007, 22:14
Przy takiej konfiguracji może być trochę mało prądu... Dodatkowo przy stosunkowo dużym obciążeniu w gorące dni ten zasilacz może się całkiem nieźle grzać. Zwłaszcza jeśli będziesz chciał zamontować te dodatkowe wentylatory (ja je mam) oraz w przyszłości rozbudować pamięć.
Reszta jest całkiem, całkiem.
Pozdrawiam -

nie przesadzajmy znowu z tym zasilaczem, to aż tyle prądu nie żre, a potem płacić rachunki za prąd za 600, czy nawet 800 wat to trochę bez sensu (no chyba że ktoś ma ryczałt np. na firmę, szkołę itp i ma to gdzies), w moim przypadku połowa rachunków za prąd to są właśnie komputery i zaczynam sie zastanawiac jak na tym zaoszczędzić

bukowy dziad
03-09-2007, 22:23
eee...przeciesz rachunki sie placi za to co rzeczywiscie ten komp mocy zezre, a nie za to ile w zasilce siedzi zapasu?:)

ale co fakt to fakt - ta konfiguracja pewnie stabilnie i z zapasem na 350 by poszla - core2 malo jedzą, a i karta nie z tych pradozernych.

robin102
04-09-2007, 15:58
Zamiast jednego dużego twardziela HD kup dwa mniejsze np 2x160 GB i postaw w RAIDzie . Rewelacyjne podnosi sprawność komputera, no i ten proc warto by już na szybszy podmienić . Może na model 6600 ?

JanuszWaw
04-09-2007, 17:22
Zamiast jednego dużego twardziela HD kup dwa mniejsze np 2x160 GB i postaw w RAIDzie . Rewelacyjne podnosi sprawność komputera, ...
Piszesz o RAID'zie 0, czyli strippingu. Podnosi prędkość operacji zapis/odczyt tyle razy ile jest dysków (musi być parzysta ilość, a wielkość jest wielkością najmniejszego - o ile nie są równe). Jednakże ... bezwzględnie trzeba robić kopie bezpieczeństwa danych. Bo w wypadku awarii jednego z dysków z reguły ... wszystkie programy do odzyskiwania danych są bezradne i dane ... odchodzą do krainy wiecznych restartów.
Pozdrawiam -

robin102
04-09-2007, 17:45
Januszu jak myślisz ilu z Nas zwykłych użytkownikow PC po padzie komputerosa lub samego HD bawi sie w odzyskiwanie danych . Mi kiedyś zdech HD to wiesz ile kasiory chcieli ludzie za uratowanie danych ? Kupiłem dwa nowe HD za te pieniadze. Postawiłem system i pare programów. Co ważne miałem na plytkach CD. Utrata kilku rzeczy troche bolała , ale z czasem przeszło. Zeby stawianie HD w RAID podnosił w jakiś sposob awaryjnosć , albo inaczej powodowało jakies ekstreamlne warunki pracy calego PC to rzeczywiscie trzeba by sie tego rozwiazania obawiać.

JanuszWaw
04-09-2007, 20:35
Januszu jak myślisz ilu z Nas zwykłych użytkownikow PC po padzie komputerosa lub samego HD bawi sie w odzyskiwanie danych...
Cześć, żle mnie zrozumiałeś. Przy tego typu raid'zie na dwóch dyskach - 1/2 danych (czyli połowę pliku !) masz na jednym dysku, drugie 1/2 na drugim. Jak jeden padnie to ... kaplica. Po prostu nie ma co ... odzyskiwać.
Jako ciekawostkę powiem: robie to co TY, ale ... zanim PC idzie spać pliki robocze kopiują się na 3 dysk, (tam dany plik jest w całości, a robi się to samo :D ), skąd w wolnej chwili tworzę kopię na dvd. Dzięki temu jest: szybko, bezpiecznie, a nawet jak coś padnie ... to jest gdzie szukać. I nie jest tak drogo. Mój czas też coś jest wart.
Co do kosztów odtwarzania danych przez firmy profi - zgadzam się. Dlatego też robię wszystko, bym miał to co moje - bez ich pomocy :D
PS. Piszę o tym nie po to by straszyć, ale wobec tego - że przy niskich cenach HD - raid'y schodzą "pod strzechy" warto wiedzieć z czym wiąże się ich stosowanie. Dlatego też wcześnie wskazałem na to, że proponowane przez Ciebie rozwiązanie faktycznie w istotny sposób zwiększa transfer (nawet na starszych płytach).
Pozdrawiam -

Jastrząb
05-09-2007, 21:44
Bez przesady procek do takich zadan jakich Jasiek bedzie urzywal wystarczy mu w zupelnosci.Sam dodal ze gral nie bedzie wiec to bardzo pozadny komp.Moze z Wyjatkiem tej plyty.Osobiscie jestem za ASUS,GIGABYTE.No i faktycznie ten ram szybszy a z dyskami w rajdzie to bym odradzal z jednego prostego wzgledu.Pojdzie Ci jeden dysk....Pojda wszystkie dane.Co prawda daje to niesamowitego kopa ale wiaze sie to z duzym ryzykiem.WD Raptor 10.000rpm z 16M Cachem zrobi swoje.Dodjda decybele ale jest szybciej i pewniej.Mam taki dysk jako drugi i jestem zadowolony.Pozdrawiam!

pebees
05-09-2007, 21:50
(..)Sam dodal ze gral nie bedzie wiec to bardzo pozadny komp.Moze z Wyjatkiem tej plyty.Osobiscie jestem za ASUS,GIGABYTE.

A ja jestem przeciw. W tej chwili to wszystko jedno, co się kupi, byle sprawne było i na intelu.


No i faktycznie ten ram szybszy a z dyskami w rajdzie to bym odradzal z jednego prostego wzgledu.Pojdzie Ci jeden dysk....Pojda wszystkie dane.
Znaczy sie.. przy którym rajdzie? :D

JanuszWaw
05-09-2007, 22:04
...Znaczy sie.. przy którym rajdzie? :D
Taką cechę ma ... raid 0, czyli stripping.
Pozdrawiam -

pebees
05-09-2007, 22:08
JanuszWaw to było raczej pytanie retoryczne (dla wiedzących), i takie nieco zmuszające do myślenia, dla JASTZRAB :)

JanuszWaw
05-09-2007, 22:32
JanuszWaw to było raczej pytanie retoryczne (dla wiedzących)....
No to nie zajarzyłem. :( Swoją drogą to czasami trudno mi się zorientować, czy ktoś wie... czy tylko mu się wydaje. Z drugiej strony... informacji mało precyzyjnych, w konsekwencji wypuszczających na ścianę (mam nadzieję, że mimowolnie) też nie brakuje. :/ Poza tym traktuje to jednak jako forum nikona, a nie dostawców pc. Chociaż trzeba przyznać, że wykorzystanie pc'ta (jeśli nie jest to stacja graficzna - co dziś należy do wyjątków. Wiadomo koszty) do obróbki obrazu jest ciekawym przedsięwzięciem. Ale może ... mnie też się wydaje.
Pozdrawiam i ... już milczę -

pebees
05-09-2007, 22:35
JanuszWaw spokojnie, nie musisz milczeć :) Po prostu rozbawił mnie troszkę post naszego kolegi, więc chciałem dopytać, czy może dlatego, że źle przelał swe myśli na 'papier', i jego przesłanie zaginęło po drodze :)

Jastrząb
06-09-2007, 00:48
No proszę jak prof.Miodek to zgrabnie ujął.faktycznie zaginęło po drodze.

robin102
06-09-2007, 20:39
..Jako ciekawostkę powiem: robie to co TY, ale ... zanim PC idzie spać pliki robocze kopiują się na 3 dysk, (tam dany plik jest w całości, a robi się to samo :D ), skąd w wolnej chwili tworzę kopię na dvd. Dzięki temu jest: szybko, bezpiecznie, a nawet jak coś padnie ... to jest gdzie szukać. I nie jest tak drogo. Mój czas też coś jest wart.m -

Ja mam dwa HD postawione w RAID plus trzeci stary-roczy HD do robienia kopi ważnych rzeczy na którym umieścilem też pliki wymiany na oddzielnejpartycji 2 GB. Komputer niesamowicie szybciej śmiga, ale chciałbym jeszcze szybciej więc podpytuje Cię. W co wtopić trochę kasy żeby jeszcze przyspieszyć. Mam trzy ruchy do wywboru. Wymiana proca obecnego Pentium D 3,4 GHz np na P6600 dwojajeczny 2,4 GHZ ??? czy może dołożenie ramu do 2GB bo mam 1GB DDR 400MHZ , czy może dołożenie ramu ,ale już DDRII 533mHZ bo szyna FSB to1066 MHz sam nie wiem co wykombinować z tym ramem. Moja płyta główna łyka oba rodzaje pamieci, a proca to mogę nawet Quada wsadzić, ale kasy na niego nie mam he he. Nie gram , filmów nie oglądam , muzyki nie słucham na kompie . PC używam tylko do netu i do pracy na zdjęciach.

pebees
06-09-2007, 20:48
robin102 jeszcze przyspieszyć? Dobry kontroler scsi/sas (od bidy fc), z własnym dużym cache, no i do tego dysk jakiś... :)

Czornyj
06-09-2007, 20:53
robin102 jeszcze przyspieszyć? Dobry kontroler scsi/sas (od bidy fc), z własnym dużym cache, no i do tego dysk jakiś... :)

peebes nie rób se jajców. Dyski skazi są opętańczo drogie, chyba już taniej wyjdzie wsadzić 2GB pamięci 800-tek i wymienić procka na quada (a na pewno przyniesie to lepszy efekt)

pebees
06-09-2007, 21:00
peebes nie rób se jajców.

Nie robię wcale :)


Dyski skazi są opętańczo drogie, chyba już taniej wyjdzie wsadzić 2GB pamięci 800-tek i wymienić procka na quada (a na pewno przyniesie to lepszy efekt)Polemizowałbym. Obróbka zdjęć polega (tak w skrócie, uproszczeniu, dla przykładu NC) na otworzeniu katalogu z fotkami, wyświetleniu miniaturek, przechodzeniu po nich, operacjach na nich, zapisie i przejściu dalej (zapis może iść w tle). Szybki kontroler (z własnymi sterownikami i sporym cache) i dobry dysk scsi załatwi temat tak, że zapisy odbywać się będą w ułamkach sekundy. Dosłownie niezauważalnie. Inna sprawa, że jak sprzedasz typowy komputer, to braknie na sam dysk... :D

Czornyj
06-09-2007, 21:09
No i właśnie przy tych "operacjach na nich" przydaje się jednakowoż dużo RAMu i C2D, jak wynika z moich intensywnie prowadzonych obserwacji.

pebees
06-09-2007, 21:10
No i właśnie przy tych "operacjach na nich" przydaje się jednakowoż dużo RAMu i C2D, jak wynika z moich intensywnie prowadzonych obserwacji.
Tego wcale nie neguję :)

Czornyj
06-09-2007, 21:18
...a dwudyskowa macierz na dokeszowanym kontrolerze skazi to ze 4 patole jak nic, przy czym oczywiście rozmawiamy o dyskach małej pojemności :D

pebees
06-09-2007, 21:21
...a dwudyskowa macierz na dokeszowanym kontrolerze skazi to ze 4 patole jak nic, przy czym oczywiście rozmawiamy o dyskach małej pojemności :D

Hmmm... to zestaw jakiś chyba, mówiąc słowami z rynków dslr, entry level ;-)

robin102
06-09-2007, 21:22
[quote=Czornyj;407921]...skazi to ze 4 patole jak nic

Dziś 6 wrzesień , anie 1 kwietnia.
Panom dziękujemy :);-)

Erie
06-09-2007, 21:22
Hmmm... to zestaw jakiś chyba, mówiąc słowami z rynków dslr, entry level ;-)

taki opowiednik D40 z kitem 18-55 :D

pebees
06-09-2007, 21:23
taki opowiednik D40 z kitem 18-55 :D
I przy zwrocie 340 zł :P

Czornyj
06-09-2007, 21:24
Mówimy przecież o amatorskiej obróbce fotek :D

maly5
08-09-2007, 12:44
Robin doloz ramu przede wszystkim. szybciej bedzie Ci chodzilo jak bedzie 3GB niz 2GB odrobine szybsze. ostatnio sie bawilem (dziwna zabawa, przyznaje) na roznych sprzetach testujac przykladowe zrzucanie 50 plikow RAW do JPG i otwierania wielu zdjec i tak mi jakos wyszlo. jak masz pare zlotych to faktycznie przejdz na core, nawet takie E4400 i doloz ramu.
osobiscie tez optuje za Gigabytem albo Asusem i proponuje kupic na nowym ukladzie P35. dobra obudowa to podstawa tak jak i zasilacz. lepiej tez wziac chiefteca mimo wszystko. nowe core nie sa takie pradozerne wiec o brak mocy raczej nie ma sie co martwic przy prostrzej karcie i jednym dysku. natomiast polecam WD'eki bo seagate'a to ja jakos nie lubie ;-) (wlasnie mi jeden jeczy bo testowo wlozylismy, bo niby taki fajny.. tylko nikt nie jest w stanie powiedziec co to za odglosy)

stig
08-09-2007, 12:58
SCSI to cudo, ale jednoczesnie koszmarek cenowy. Wlozyc jakis dobry kontrolerek Adapteca i do tego 4 dyski Cheetah 15K po 300 GB i leb wyrwie z plucami... Tyle, ze za taki podsystem dyskowy, to trzeba kela 18 tysiecy dac. Niemniej -- superszybkie i bezpieczne 600 GB, to nie w kij dmuchal... ;)

maly5
08-09-2007, 13:23
ino czasami trzeba miec troche zimnej krwi jak sie nagle macierz rozjezdza i dyski znikaja ;-) hehe ale to tak na marginesie

robin102
09-09-2007, 21:19
No to prawicie Panowie , że na pierwszy ogień dorzucić mu RAMU . Mam 1GB DDR 400MHZ, a w tej sytuacji chciałbym zmienić na 2GB tylko wrzucę chyba już DDRII bo moja płyta obsługuje te pamięci. Zastanawia mnie tylko kurde ,że moje DDR mają CL 3 a nowe DDRII 533 MHZ CL 4 albo i 5 !! więc może nie być za wesoło z szybkością dostępu do pamięci.

Erie
09-09-2007, 22:36
No to prawicie Panowie , że na pierwszy ogień dorzucić mu RAMU . Mam 1GB DDR 400MHZ, a w tej sytuacji chciałbym zmienić na 2GB tylko wrzucę chyba już DDRII bo moja płyta obsługuje te pamięci. Zastanawia mnie tylko kurde ,że moje DDR mają CL 3 a nowe DDRII 533 MHZ CL 4 albo i 5 !! więc może nie być za wesoło z szybkością dostępu do pamięci.

sprawdź tylko czy Twoja płyta może równocześnie korzystac z DDR i DDR2 jeżeli chcesz dokladać DDR2 (większość płyt z tego co pamiętam nie pozwalała na taką równoległą pracę obu typów pamięci)

robin102
10-09-2007, 08:46
Ma oba roddzaje slotów , ale oczywiscie jednocześnie nie może obslugiwać dwóch rodzajów pamieci. Kombinuje czy posiadane DDR 400mHZ zamienic na DDR II np. 533 MHz i co zyskam oprócz mniejszego zużycia energii przez te nowsze pamięci.

nowart
10-09-2007, 10:35
biorąc pod uwagę i tak już minimalne zużycie energii w DDR2 chyba absurdalnym pomysłem jest zakup koszmarnie drogich DDR3 biorąc pod uwagę tylko oszczędność energii... Czasy latencji powodują iż znacznie tańsze DDR2 na niższych częstotliwościach będą równie wydajne co nowe DDR3 - tak samo było i jest z DDR1 gdzie dobre, podkręcone na dodatek 400MHz z CL2 śmigają lepiej aniżeli nowe DDR2.
Na świetność DDR3 musimy jeszcze poczekać aż osiągną wyższe taktowania i niższe CL...

Rafał_Sz
10-09-2007, 12:03
mały OT.
Są teraz dobre ceny na markowe DDR2.
Składam właśnie kompa, za DDR2 4GB 1066 zapłaciłem 600 zł.

Już w środę zobaczymy jak CS będzie śmigał...

end OT

wavman
10-09-2007, 12:15
mały OT.
Są teraz dobre ceny na markowe DDR2.
Składam właśnie kompa, za DDR2 4GB 1066 zapłaciłem 600 zł.

Już w środę zobaczymy jak CS będzie śmigał...

end OT

rsz, to taniocha... gdzieś to kupił. Ja za swoje Corsarze Twin2X DDR2 2x1GB 1066 MHz DHX (CL5-5-5-15) dałem 680.

Rafał_Sz
10-09-2007, 12:25
Gold-Dom Jelenia Góra.
Ponoć producenci ramów trochę przeszacowali popyt i pozbywają sie zapasów.
Zapomniałem dodać, że mają rewelacyjne timingi.

robin102
10-09-2007, 12:38
Kurde nakręciło się w tym watku.
Moje pytanie do kogoś kto praktycznie sprawdził brzmi :
Czy zastępując Kości DDR I 400 MHz LC3 kosciami DDR II 533 MHz lub 673 MHz LC 5 cokolwiek zyskam w pracy kompa ? Zakładajac , że nie zwiększe rozmiaru pamieci 1 GB zamienie na 1 GB tylko, że DDR II ale z dłuższym CL ???

Rafał_Sz
10-09-2007, 13:00
Pierwsze co, to musisz sprawdzić czy płyta główna Ci to obsłuży. DDR I i DDR II to dwie różne rzeczy.
Drugie co, to wydaje mi się, że zwiększenie ramu do 2 giga da lepsze rezultaty niż trochę szybsza pamięć.

JanuszWaw
11-09-2007, 04:05
Witam,
milczałem, bo ... wyjechałem. Nawiązując do Twego pytania:

...W co wtopić trochę kasy żeby jeszcze przyspieszyć. Mam trzy ruchy do wywboru. Wymiana proca obecnego Pentium D 3,4 GHz np na P6600 dwojajeczny 2,4 GHZ ??? czy może dołożenie ramu do 2GB bo mam 1GB DDR 400MHZ , czy może dołożenie ramu ,ale już DDRII 533mHZ bo szyna FSB to1066 MHz sam nie wiem co wykombinować z tym ramem. Moja płyta główna łyka oba rodzaje pamieci, a proca to mogę nawet Quada wsadzić...
Opcja dwa i trzy to w zasadzie to samo, tylko (albo aż) zmiana technologii.
Według mojej opinii (i jakiegoś tam doświadczenia) optymalna kolejność to:
=> rozbudowa pamięci (choć w przypadku pospolitego ms win xp wzrost powyżej 2 GB nie jest już tak atrakcyjny przy analizie „efekty do kosztów”). Ale nadal daje zauważalne podniesienie prędkości,
=> podwyższenie wersji (na szybszy)proca. Ponieważ do wyliczenia ECC (dla R3) – o ile nie używasz specjalizowanego kontrolera - dla danych dysków wykorzystywany jest CPU no to (co czasami zaskakuje niektórych użytkowników) podwyższenie wersji CPU -> przyśpiesza ... też zapis na dysku :),
=> wymiana dysków na szybsze i/lub rekonfiguracja raidu. Używany przez Ciebie R3+ jest najbardziej efektywny (w amatorskich – sorki za nazwę, ale chyba o takich rozmawiamy) dla dużych plików. Nie wydaje mi się by stosowanie dysków SCSI było efektywne w rozwiązaniach amatorskich. Znów ten wskaźnik efekty do (wysokiej w przypadku SCSI ceny tak dysków jak i kontrolera. To inna liga. No chyba, że kasy masz jak lodu. Ale wtedy analizując to co lubisz ... może jakieś szkiełko :D ). Problem polega tu na tym, że ilość – niezłych i relatywnie tanich - kontrolerów (s)ATA realizujących szerokie spektrum konfiguracji raid'ów nie jest zbyt duża. Zestawienie szybkiego raid'a na sata II (są takie, są) wymaga z reguły zastosowanie kontrolera wykorzystującego złącze pci-exp. Czyli trzeba mieć na płucie wolny stot tego typu! Ale takie rozwiązanie daje dużą prędkość. Zestawiając taki raid na (relatywnie tanich obecnie) sata I (wykorzystujących zwykły pci) można uzyskać b. wysoki transfer. Ale obecnie dostęp do dysków sata I jest ... taki sobie. Można oczywiście zestawić na HDD sata II, ale to kosztuje więcej. I znów ten wskaźnik efekt do ceny nie jest tak atrakcyjny.
Zwróć jednak uwagę, że w przypadku Twojej konfiguracji raid czas odczytu jest wielokrotnie niższy (krótszy) niż czas zapisu. Ale wg. mnie - skórka warta wyprawki.

Co do pamięci:

Czy zastępując Kości DDR I 400 MHz LC3 kosciami DDR II 533 MHz lub 673 MHz LC 5 cokolwiek zyskam w pracy kompa ?
Sorki, ale dla mnie ten wskaźnik efekty/koszty stanowi podstawowy miernik opłacalności. I tak w jednym z popularnych sklepów internetowych sprawdziłem ceny duali (2x1024MB). Zakładam, że chcesz pracować w trybie dual. Kształtują się one dziś (11.09.br) następująco: DDR400 (cl3) - 340,- DDRII-533 (cl4) – 266,- DDRII-667 (cl5) – 266,- DDRII-800 (cl5) – 336,- DDRII-900 (cl5) – 342,-. Nie chcę dyskutować, czy gdzieś są tańsze lub droższe kości. I jak które można kręcić ;) Chodzi mi o relacje cen. Jak widzisz cl jest istotne, ale różnica w cenie też istotna. Wiadomo, że cl3 dużo lepsze od cl5. Ale zakładając, że za rok będziesz chciał zmienić proca/płytę to obawiam się, że stare RAM'ki (DDR) będzie można ... w kapcie włożyć. Więc decyzja musi być Twoja. Tak jak ... kasa. Może banał, ale ... prawdziwy.
Serdecznie pozdrawiam i dzięki za cierpliwość -

robin102
11-09-2007, 08:35
Oooo to lubię, jak krowie na rowie. Więc na poczatek wymiana ramu na DDRII 2GB o większej częstotliwości na np. 667MHz , a potem jak stanieją Intele Quady np. ten model 6600 wymiana procesorka.

Peter
19-09-2007, 09:47
Witam

Wypadnie mi niedługo wymienić komputer na nowy. Ma posłużyć do obróbki zdjęć, poza tym zwykłe zastosowania biurowo-internetowe. Raczej nie będę grał w gry czy oglądal filmów.

Idąc na łatwiznę wyszukałem konkretny zestaw w jednym ze sklepów internetowych.
Prosiłbym znających się na rzeczy (sam mam blade pojęcie o wnętrzu komputera) o opinię na jego temat.

Procesor: Intel Core2 Duo E4400 2.0GHz (2MB cache); Oprogramowanie: Windows XP Professional PL; Płyta główna: Gigabyte z chipsetem Intel 965P, karta dźwiękowa 8-kanałowa, karta sieciowa z magistralą PCI Express Gigabit LAN; Pamięć RAM: 2x 1GB DDR2 667MHz CL5; Karta graficzna: GeForce 8600 GT 256MB HDTV & DVI; Dysk twardy: 250 GB, 16MB cache, Serial ATA II; Napęd optyczny: DVD+/-RW; Obudowa: KTBG02BBB; Zasilacze ATX: Chieftec 400W; Mysz: optyczna Logitech; Klawiatura: Logitech;

W tymże sklepie jest możliwość własnoręcznego skonfigurowania zestawu z z różnych elementów, może warto byłoby się o to pokusić gdyby powyższy zestaw mial jakieś słabe punkty:)

Ja tradycyjnie odradzę śmiszne Dżiforsy. Szkoda kasy na taką kartę. Zwłaszcza jeśli nie zamierzasz spędzać wieczorów na mozolnym rozstrzeliwaniu wirtualnych przeciwników :). Jakość obrazu bidna. Już lepiej sobie spraw Radeona Sapphire (lepsza jakość). Najlepiej kup Matrox'a - nie do pobicia. Dużo zależy od monitorka. CRT już nie kupisz. Jak LCD to tylko na matrycy MVA. Broń Boże na TN (ok. 260.000 kolorów). I wcale nie musi być EIZO.
Te tańsze modele nie są rewelacyjne a cena nie jest promocyjna.
I rozwieję taki jeden mit. Na złączu cyfrowym obraz też może się różnić w zależności od karty. Na analogu to wiadomo :)