PDA

Zobacz pełną wersję : Pliki w D80



mabesto
31-08-2007, 14:51
Witam,

czy w Nikonie D80 pliki muszą być zapisywane w katalogu na karcie, czy tez można zmusić aparat by karte traktował jako domyślny katalog i bezpośrednio zapisywał kolejne pliki.
Bo po sformatowaniu kartu i zrobieniu chocby jednej fotki od razu tworzy sie katalog itd.
A może wystarczy usunąc ten katolog z poziomu kompa podłaczajac aparat po usb i będzie tak jak myślę - czyli po podłączoneiu aparatu do komputera i "wejściu" na D80 będę widział pliki ?

JanuszWaw
31-08-2007, 15:13
...Bo po sformatowaniu kartu i zrobieniu chocby jednej fotki od razu tworzy sie katalog itd....
O ile dobrze pamiętam wynika to z konstrukcji nazwy pliku, który zawiera numer (z licznika). Po osiągnięciu maksymalnej jego wartosci system puszki tworzy kolejny katalog (o numerze wiekszym o 1), generuje nazwy plikow od nowa (licznik sie zeruje), ale system aparatu (wydaje mi sie), ze traktuje je jako jeden zasob. Nie mam teraz do tego dostepu, ale chyba na FAQ w Nikonie znajdziesz odpowiedź.
Pozdrawiam

mabesto
31-08-2007, 15:35
Nie nie, ja nie o to pytam.

pytam czy pliki moge być bezpośredni zapisywana na karcie a nie w katalogu na karcie !
no ta jakbys zapisywał pliki bezosredni na dysku C:\ , a nie w c:\cos\ i pliki



O ile dobrze pamiętam wynika to z konstrukcji nazwy pliku, który zawiera numer (z licznika). Po osiągnięciu maksymalnej jego wartosci system puszki tworzy kolejny katalog (o numerze wiekszym o 1), generuje nazwy plikow od nowa (licznik sie zeruje), ale system aparatu (wydaje mi sie), ze traktuje je jako jeden zasob. Nie mam teraz do tego dostepu, ale chyba na FAQ w Nikonie znajdziesz odpowiedź.
Pozdrawiam

JanuszWaw
31-08-2007, 15:49
Nie nie, ja nie o to pytam....
Opisałem to, bo wydaje mi się, że nie.
Nie mam jak sprawdzić, ale wydaje się, że dla systemu w aparacie rzeczywistą nazwą pliku
jest składanka:
nazwa katalogu+nazwa pliku.
I wydaje mi się, że nazwa katalogu nie może być pusta. A tak by było, gdybyś "operował" na
katalogu głównym. Sam napisałeś, że m.in. zrobienie zdjęcia uruchamia stworzenie katalogu.
Opisałem algorytm, gdyż to najprawdopodobniej on wymusza kazdorazowo stworzenie katalogu.
Niestety dokumentacji serwisowej aparatu nie mam, więc muszę poruszać się w sferze domysłów.
Tyle mogę. Więcej - niestety - nie. Pozdrawiam -

mabesto
31-08-2007, 15:58
:-)

Zbychu67
31-08-2007, 21:24
Witam,

czy w Nikonie D80 pliki muszą być zapisywane w katalogu na karcie, czy tez można zmusić aparat by karte traktował jako domyślny katalog i bezpośrednio zapisywał kolejne pliki.



Nie
Ze względu na numerację w jednym katalogu może znajdować się max 999 zdjęć. Gdy ta wartość zostanie przekroczona lub numer zdjęcia jest większy od 9999 automatycznie tworzony jest katalog o tej samej nazwie ale o wyższym numerze (pierwsze 3 znaki nazwy katalogu to numer, kolejne 1-5 to jego nazwa)
Więcej znajdziesz w instrukcji obsługi:mrgreen:

Pozdrawiam
Zbychu

Miden
31-08-2007, 21:33
troche dziwna sprawa - bo w moim D80 pliki zapisuja sie bezposrednio na karcie, bez tworzenia jakich kolwiek folderów :O

faktem jest to ze nigdy na karcie nie przekroczylem 999 zdjec bo na 2GB sandisku miesciu sie troche ponad 200 nefów

Zbychu67
31-08-2007, 21:54
:shock:
A co się dzieje gdy numerek fotki przekroczy 9999?

tomajk
31-08-2007, 22:00
To znowu leci od jedynki.

Zbychu67
31-08-2007, 22:05
:-D

Ale co z katalogiem? Zgodnie z instrukcją powinien utworzyć nowy o tej samej nazwie i numerze o jeden większym. Co zrobi gdy nie ma katalogu?

tomajk
31-08-2007, 22:25
Jak miałem kartę w czytniku, to wywaliłem katalog i była czysta karta, to przy pierwszej fotce utworzył katalogi i niestety się chyba inaczej nie da.
Katalog DCIM a w nim 100NCD80 choć leci już druga dycha.