PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr polaryzacyjny + UV



marcinekmm
30-11-2005, 10:01
Witam!
Będę miał okazję w niedługim czasie wyjechać w góry i stąd moje pytanie: czy do filtra polaryzacyjnego stosować jeszcze dodatkowo UV-kę? Używam analoga więc nie chciałbym się uczyć na błędach, a nie miałem jeszcze okazji focić w takich warunkach (śnieg, wysokość, ewentualnie dodatkowo jeszcze słońce...) i nie wiem czy nie przesadzam; czytałem że polar odcina częściowo UV tylko czy wystarczająco?. Polarka zamierzam sobie sprawić napewno (mój typ to HOYA HMC), ale mam jeszcze wątpliwości co do jakości (klasy) filtra. Czy w/w jest godzien uwagi, czy inwestować w coś bardziej profi (SHMC)? Dodam, że zamierzam to zakładać na N24mm i N50mm.

Proszę o porady z góry dziękując za wszelkie sugestie :)

ALF
30-11-2005, 11:08
nie ma sensu...polar działa podobnie do UV (w tym zakresie), więc albo polar, albo UVka...czasami lepszym rozwiązaniem od polara jest filtr połówkowy (ND)...
hoya HMC w zupełności wystarczy, ale w tej grupie cenowej chyba lepszym rozwiązaniem jest marumi MC lub MC WPC

marcinekmm
30-11-2005, 11:23
UV-kę mam SHMC, a na polarka jeszcze poluję :) . A dlaczego Marumi? Co przemawia za tą marką? Czy sa lepsze czy też tańsze? Ale dziękuję za wyjaśnienie być może błahego problemu, ale nie mogłem go do końca "rozgryść". A praktyka też zbyt mała by coś wywnioskować samemu.... ;)

ALF
30-11-2005, 11:33
Mam kilka filtrów marumi w różnych wersjach i ze wszystkich jestem zadowolony, zaś z hoyą bywa różnie...mam np. polara i jego czyszczenie jest w porównaniu z marumi wręcz upierdliwe, mam wrażenie (choć to może być tylko moje wrażenie), że powłoki ochronne marumi są trochę lepsze od hoyi...w każdym razie osobiście wolę filtry marumi i tiffena niż hoyi, ale wszystkie są zbliżonej jakości w wersjach wielopowłokowych

marcinekmm
30-11-2005, 12:07
Rozumiem i nie zawracam więcej głowy :) Dziękuję za wyjaśnienia i wszelkie porady. Napewno skorzystam :D

A może jeszcze jedno pytanko :oops: - jak czyścić filterki i czym żeby niczego nie zniszczyć?

Marcin

gALL
30-11-2005, 12:17
Sprana flanela, polarem, byle nie papierem sciernym.

marcinekmm
30-11-2005, 12:21
tak na sucho?... :?

gALL
30-11-2005, 12:34
tak, albo chuchnij na filterek.

marcinekmm
30-11-2005, 12:40
Też tak robiłem bo nic innego nie przychodziło mi do głowy; pytam tylko czy może są jakieś bardziej "wyrafinowane" metody, jakieś płyny, itp. Ale jak widać jak się coś sprawdza to po co zmieniać. A w przypadku wystąpienia "zamazów" trudnych do usunięcia? Są jakieś sposoby na wywabienie ich z powierzchni filtra?

gALL
30-11-2005, 12:46
czysta szmata, a chyba, ze jesz kotlety na szkle, to woda + ludwik

marcinekmm
30-11-2005, 12:53
Ok już nie nękam pytaniami - miałem wrażenie, że mam do czynienia z rzeczami które trzeba traktować delikatniej ;)

A kotletów nie jadam na filtrach... zawsze z nich spadały - poprostu za małe są i tyle. Filterki jednak lepiej sprawdzają się na obiektywach :D

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Marcin

ALF
30-11-2005, 21:19
proste metody są najlepsiejsze :mrgreen:
jest jeszcze alkohol izopropanolowy, ale kupić go można tylko w większych miastach...ma tą zaletę, że błyskawicznie paruje i nie ma różnistych dodatków, a jest dosć czysty...

flyman7
01-12-2005, 16:33
a ja sie jeszcze dorzuce:
otoz mam dwa obiektywy, na kazdym dla ochrony hoya uv shmc pro1.
zamierzam sobie kupic jeszcze do kompletu jakis porzadny polar
alfie napisales, ze dzialanie uv i polara w tym zakresie jest podobne wiec mam pytanie - jak juz bede chcial zrobic zdjecie z polarem to mam sciagac uv z obiektywu, czy moge smialo nalozyc polara na uv (czy efekt nie bedzie przesadzony ?)
z gory (nie z gor) dziekuje

HYPER
01-12-2005, 16:49
zdecydowanie odradzam zakup polarow HOYA (Marumi zreszta tez).
Powloki w filtrach Hoya sa tragiczne - nawet zwykle czyszczenie odpowiednimi srodkami powoduje zarysowania powlok.
Marumi zas mialem przez pewien czas, ale pozbylem sie bo dawal delikatny zielonkawy zafarb i siadala ostrosc zdjec przy uzywaniu z teleobiektywami.

Polecam zdecydowanie filtry Heliopana SH-PMC. Sa rewelacyjne - jakosc znacznie lepsza niz filtrow Hoya HMC (SHMC) i Marumi WPC, ktore sa nie oszukujmy sie sredniakami na rynku filtrow.

ALF
02-12-2005, 02:09
oczywiście możesz nakręcić polara, ale to bez sensu, bo po pierwsze nic nie zyskujesz zostawiając UVkę, a tracisz bo masz dodatkowe szkło przed soczewką...co prawda nowoczesne, wielopowłokowe filtry są mniej podatne na blikowanie, ale mimo wszystko to dodatkowy element :P

co do marumi...mam 2 filtry marumi i nie widziałem zielonkawego zafarbu ani spadku ostrości :D

marcinekmm
02-12-2005, 19:57
Przysłuchuję się jeszcze dyskusji jaka się nawiązała odnośnie jakości filtrów. Ja zdecydowałem się na fitry marki Hoya. Powód? 12 powłok i przystępna cena; w moim przypadku nie chciałem kupować filtra droższego czy porównywalnego z ceną obiektywu (Nikkor 50mm i filtr UV za powiedzmy 300zł). A kwestia jakości? cięzko jest cokolwiek mówić bym mógł z mojej strony cokolwiek zaopiniować z całą odpowiedzialnością - za krótko je użytkuję by móc coś o nich powiedzieć... Także osobiście zdałem się na szczęście i obiegowe opinie. Wiadomo, jaki pieniądz taki brzęk...

To tyle z mojej strony. Bynajmniej przysłuchuję sie tego typu wypowiedziom i oprócz tego może z czasem też dojdę do jakichś wniosków na podstawie własnych doświadczeń.

Na razie jestem zadowolony... ;)

HYPER
03-12-2005, 15:25
do ALF
zaloz wiec swojego polara Marumi na obiektyw powiedzmy o ogniskowej 400(500) mm i zrob fote a pozniej zrob to samo zakladajac Heliopana SH-PMC i zobaczysz co to wplyw na ostrosc polara Marumi

ALF
03-12-2005, 15:45
HYPER, nie bluźnij :wink: porównujesz Porsha 911 carrera do BMW serii 5 - to różna liga :wink:
a zakładanie filtra polaryzacyjnego do tak długich rur to imho bezsens...i jeszcze drobna uwaga...zakładam do 400 skylighta 1A i porównywałem zdjęcia z i bez filtra...spadek jakości jest tak minimalny, że przy zdjęciach do rozmiaru 20/30 nie bedzie widoczny...a ile robisz powiększeń o większych rozmiarach, zakładając, że jesteś amatorem? :wink:

HYPER
03-12-2005, 16:54
ALF - wiem, ze Marumi i Heliopan to ja niebo i ziemia (zarowno jakosciowo jak i cenowo), ale chodzilo mi o doradzenie jaki najlepszy filtr polaryzacyjny mozna sobie sprawic. Niestety, ale przy duzych srednicach wydatek na taki filtr to cena wieksza niz 50/1,8, wiec czasem lepiej raz dolozyc ze 200zl wiecej i miec spokoj.

Co do dlugich rur to wlasnie tyczy sie tylko zgobnego wplywu filtrow polaryzacyjnych na ostrosc fotek. Ma to zwiazek z tym, ze filtr polaryzacyjny to nie tylko szklo (jak to jest np. w filtrach UV, czy skylight), ale tez folia polaryzacyjna.

Tak czy inaczej poecam Heliopana - jesli kogos cena nie odstraszy.