Zobacz pełną wersję : Jak zrobic dobre zdjecie sportowe?
auskariukas
30-11-2005, 01:33
Witam, jestem swiezym posiadaczem Nikona D70s z obiektywami Nikkor AF-S DX 18-70mm F/3,5-4,5 i Nikkor 70-300mm G F/4.5-5.6 chcialbym zasiegnac porady. Robilem zdjecia w hali z meczu koszykowki, ale nie moge sie pochwalic dobrym efektem swojej pracy, zdjecia wyszly mi zlane, jakiego uzyc ustawienia, zeby zdjecie wyszlo choc podobne do tego:
http://img476.imageshack.us/img476/9598/skrenda8gu.jpg
myślę że powinienieś ustawić (się) centralnie pod koszem ... :mrgreen:
a tak na serio to myślę że przede wszystkim potrzebny jest jasne tele - najlepiej vr 70-200 :D i lampa
- mała GO = szybka migawa, wysokie ISO, NEF (do balansu bieli), AF-C
Robilem zdjecia w hali z meczu koszykowki, ale nie moge sie pochwalic dobrym efektem swojej pracy, zdjecia wyszly mi zlane
Wyjasnij prosze co dla Ciebie znaczy "zlane" -- wtedy na pewno uzyskasz wiecej trafnych porad... A moze po prostu pokaz i opisz Twoje nieudane zdjecie. Bedzie prosciej...
Wiktoch, Na hali 70-200 raczej się nie przyda (lub prawie się nie przyda). Przy tym zdjęciu stawiam na 17-55 2.8 lub 17-35 2.8. Kolejna sprawa to oświetlenie hali. Nie jestem pewien ale chyba u nas nie ma tak dobrze oświetlonej hali.
auskariukas
30-11-2005, 11:08
O to zdjecia z hali, oswietlenie tam jest normalne:
http://www.auskariukas.tinklapiai.lt/archyvas/krepsis/01.JPG
http://www.auskariukas.tinklapiai.lt/archyvas/krepsis/02.JPG
http://www.auskariukas.tinklapiai.lt/archyvas/krepsis/03.JPG
http://www.auskariukas.tinklapiai.lt/archyvas/krepsis/04.JPG
Na hali 70-200 raczej się nie przyda (lub prawie się nie przyda).
Przydaje sie -- tak samo jak krotki zoom.
Kolejna sprawa to oświetlenie hali. Nie jestem pewien ale chyba u nas nie ma tak dobrze oświetlonej hali.
Sa, sa... :) Np. hala Prokomu w Sopocie (zdjecia ktore robilem tam niecale dwa tygodnie temu):
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/11/prokpolp_024-2.jpg
źródło (http://www.saldat.pl/upload/_forum/prok-polp_024.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/11/prokpolp_057-2.jpg
źródło (http://www.saldat.pl/upload/_forum/prok-polp_057.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/11/prokpolp_062-2.jpg
źródło (http://www.saldat.pl/upload/_forum/prok-polp_062.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/11/prokpolp_069-2.jpg
źródło (http://www.saldat.pl/upload/_forum/prok-polp_069.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/11/prokpolp_084-2.jpg
źródło (http://www.saldat.pl/upload/_forum/prok-polp_084.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/11/prokpolp_098-2.jpg
źródło (http://www.saldat.pl/upload/_forum/prok-polp_098.jpg)
Miast krotkiego zooma w Sopocie mialem f50 (i do tego oczywiscie 70-200). Przyslona 2.8 i ISO 640.
Ponizej z kolei Hala Mistrzow we Wloclawku (Anwil):
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/11/anpolp032-2.jpg
źródło (http://www.saldat.pl/upload/_forum/an-polp-032.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/11/anpolp053-2.jpg
źródło (http://www.saldat.pl/upload/_forum/an-polp-053.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/11/anpolp059-2.jpg
źródło (http://www.saldat.pl/upload/_forum/an-polp-059.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/11/anpolp078-2.jpg
źródło (http://www.saldat.pl/upload/_forum/an-polp-078.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/11/anpolp112-2.jpg
źródło (http://www.saldat.pl/upload/_forum/an-polp-112.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/11/anpolp148-2.jpg
źródło (http://www.saldat.pl/upload/_forum/an-polp-148.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2005/11/anpolp163-2.jpg
źródło (http://www.saldat.pl/upload/_forum/an-polp-163.jpg)
Paramtery podobne, jak w Sopocie... Kilka dobrze oswietlonych hal w Polsce juz jest. W koncu istnieja konkretne wymgania co do m.in. oswietlenia hal, na ktorych odbywaja sie rozgrywki ekstraklasy.
zaje...fajne zdjęcia STIG :!: :!: :!:
radziu.art.pl
30-11-2005, 17:01
ktore sa zrobione 50f?
ktore sa zrobione 50f?
2, 3, 4 i 5
auskariukas
30-11-2005, 17:50
Hej chlopaki, a gdzie dla mnie porady jak zrobic takie zdjecia jak stig :roll:
Hej chlopaki, a gdzie dla mnie porady jak zrobic takie zdjecia jak stig :roll:
Podaj parametry swoich fotek. Jaki aparat, jaki obiektyw, jakie ISO i przyslona? JPG czy NEF?
auskariukas
30-11-2005, 18:07
Exif tego zdjecia:
Nikon D70s
2005/11/27 14:05:01
JPEG (8-bit) Fine
Image Size: Large (3008 x 2000)
Lens: 18-70mm F/3.5-4.5 G
Focal Length: 18mm
Exposure Mode: Programmed Auto
Metering Mode: Multi-Pattern
1/125 sec - F/5.6
Exposure Comp.: 0 EV
Sensitivity: ISO 1600
Optimize Image: Normal
White Balance: Fluorescent
AF Mode: AF-C
Flash Sync Mode: Not Attached
Auto Flash Comp: 0 EV
Color Mode: Mode Ia (sRGB)
Tone Comp.: Auto
Hue Adjustment: 0°
Saturation: Normal
Sharpening: Auto
Image Comment:
Long Exposure NR: Off
http://www.auskariukas.tinklapiai.lt/archyvas/krepsis/01.JPG
[ Dodano: Sro 30 Lis, 2005 ]
Exif'y nastepnych zdjec:
Nr.2
Nikon D70s
2005/11/27 15:26:35.1
JPEG (8-bit) Fine
Image Size: Large (3008 x 2000)
Lens: 18-70mm F/3.5-4.5 G
Focal Length: 27mm
Exposure Mode: Programmed Auto
Metering Mode: Multi-Pattern
1/60 sec - F/4
Exposure Comp.: +0.3 EV
Sensitivity: ISO 800
Optimize Image: Normal
White Balance: Fluorescent
AF Mode: AF-C
Flash Sync Mode: Not Attached
Auto Flash Comp: 0 EV
Color Mode: Mode Ia (sRGB)
Tone Comp.: Auto
Hue Adjustment: 0°
Saturation: Normal
Sharpening: Auto
Image Comment:
Long Exposure NR: Off
Nr.3
Nikon D70s
2005/11/27 15:57:31.1
JPEG (8-bit) Fine
Image Size: Large (3008 x 2000)
Lens: 18-70mm F/3.5-4.5 G
Focal Length: 35mm
Exposure Mode: Programmed Auto
Metering Mode: Multi-Pattern
1/100 sec - F/5
Exposure Comp.: +0.7 EV
Sensitivity: ISO 1250
Optimize Image: Normal
White Balance: Fluorescent
AF Mode: AF-C
Flash Sync Mode: Not Attached
Auto Flash Comp: 0 EV
Color Mode: Mode Ia (sRGB)
Tone Comp.: Auto
Hue Adjustment: 0°
Saturation: Normal
Sharpening: Auto
Image Comment:
Long Exposure NR: Off
Nr.4
Nikon D70s
2005/11/27 16:00:23.7
JPEG (8-bit) Fine
Image Size: Large (3008 x 2000)
Lens: 18-70mm F/3.5-4.5 G
Focal Length: 18mm
Exposure Mode: Programmed Auto
Metering Mode: Multi-Pattern
1/60 sec - F/4
Exposure Comp.: +0.7 EV
Sensitivity: ISO 1250
Optimize Image: Normal
White Balance: Fluorescent
AF Mode: AF-C
Flash Sync Mode: Not Attached
Auto Flash Comp: 0 EV
Color Mode: Mode Ia (sRGB)
Tone Comp.: Auto
Hue Adjustment: 0°
Saturation: Normal
Sharpening: Auto
Image Comment:
Long Exposure NR: Off
Exif tego zdjecia:
JPEG (8-bit) Fine
Lens: 18-70mm F/3.5-4.5 G
Focal Length: 18mm
1/125 sec - F/5.6
Sensitivity: ISO 1600
Zostawilem te najbardziej newralgiczne punkty.
18-70 jest niby dobrym szklem -- nawet bardzo dobrym w swojej klasie, jednak do sportu nadaje sie srednio. Wg opinii testerow 18 mm w tym szkle jest nagorsza ogniskowa jesli chodzi o jakosc. Dodatkowo przy tak szerokim kącie i przyslonie 5.6 nie ma mozliwosci wyodrebnienia pierwszego planu od tla przy pomocy malej GO.
Na pewno tez mocno Ci zepsulo zdjecia to ISO 1600. Mimo, ze sam szum nie rzuca sie w oczy przy tych pomniejszeniach, to jednak przy takiej czulosci "tonalnosc" matrycy spada a podatnosc na przepaly rosnie.
A na koniec rada -- jesli chcesz cos wyciagnac ze zdjec sportowych, zrezygnuj z JPGa na rzecz NEFa. Bedziesz w stanie poprawic bledy ekspozycji czy balansu bieli -- zdecydowanie lepiej niz w JPGu.
Aaa... No i czasy... Przejrzalem EXIFy zdjec z meczu w Sopocie -- najdluzszy czas naswietlania to 1/250 s. Wiekszosc jednak 1/320, 1/400 i nawet kilka 1/500 s. Popatrz jak to sie ma do czasow z Twoich zdjec. Widac wiec, ze brakuje przede wszystkim jasnego szkla, a i na pewno troche lumenow w oswietleniu hali na ktorej fotografowales.
A błyskać wolno na takich meczach ?
A błyskać wolno na takich meczach ?
Raczej nie. Co prawda widzialem jednego matola z lampa -- ale to bylo w ciemnej hali, i nie byly to rozgrywki ekstraklasy (brak ochrony, jasnych wytycznych, itd.).
radziu.art.pl
30-11-2005, 23:22
stig, to raczej musiales blisko stac przy zdjeciach f50?
to zabronione jest blyskanie na meczach?
stig, to raczej musiales blisko stac przy zdjeciach f50?
Metr od linii i ze 3-4 metry w bok od kosza...
to zabronione jest blyskanie na meczach? Na meczach, na ktorych ostatnio bylem -- nie widzialem nikogo z lampa. Zreszta nie bylo po co -- lampa tylko zepsula by efekt. 3000 lumenow z sufitu wystarcza do tych zdjec.
auskariukas
01-12-2005, 16:30
Aaa... No i czasy... Przejrzalem EXIFy zdjec z meczu w Sopocie -- najdluzszy czas naswietlania to 1/250 s. Wiekszosc jednak 1/320, 1/400 i nawet kilka 1/500 s. Popatrz jak to sie ma do czasow z Twoich zdjec. Widac wiec, ze brakuje przede wszystkim jasnego szkla, a i na pewno troche lumenow w oswietleniu hali na ktorej fotografowales.
Dzieki stig to znaczy, ze z takimi obiektywami nie dam rady zrobic sportowych zdjec w hali :cry:
A jaki bys mi proponowal jasny obiektyw w przestepnej cenie? :wink: Nie chce na razie mocno inwestowac w aparata i tak trzepnalem po kieszeni, a swieta sie zblizaja :mrgreen:
P.S.
W sobote siostrzency maja mecz w hali i oczywiscie chca zdjecia :wink: , moze bys mi doradzil jak z tym co mam obiektywem zrobic zdjecie w miare do wzgladu (chodzi mi o ustawienie) :roll:
A jaki bys mi proponowal jasny obiektyw w przestepnej cenie?
Chyba jedynie Tamron 28-70 jest na tyle tanim szklem ze stalym swiatlem, ze mozna go polecic... Reszta, to juz cholernie drogie zabawki. Chyba, ze staloogniskowe (50'tka, za 400-450 zl) i do tego jakis Nikkor 70-300 3.5-5.6 za niewiele wiecej (na allegro).
W sobote siostrzency maja mecz w hali i oczywiscie chca zdjecia :wink: , moze bys mi doradzil jak z tym co mam obiektywem zrobic zdjecie w miare do wzgladu (chodzi mi o ustawienie) :roll:
Przede wszystkim zapis do NEFa a nie JPGa. Druga sprawa -- maks otwarta dziura w obiektywie i raczej tele, a nie szeroki kat. Co prawda przy tele bedziesz mial swiatlo 4.5, ale przynajmniej GO bedzie nieco mniejsza. ISO -- no to juz w zaleznosci od swiatla podczas meczu. Staraj sie tak wszystko zgrac, aby osiagnac czas przynajmniej 1/160 s. Ostatecznie dopalanie lampa, ale ta wbudowana niewiele zdzialasz.
Aaaa... Pomiar swiatla -- centralnie wazony. Ustaw sobie tez kompensacje ekspozycji na 0,5 EV niedoswietlenia -- skroci nieco czas, a jesli rzeczywiscie niedoswietli -- z NEFa powinienes to ladnie wyciagnac.
krzysztof jot
01-12-2005, 20:54
stig - co tak zimno-niebiesko :) na tych twoich fotkach.
Widziałem jak to sie robi w świecie - i powiem tak - mozna oczywiscie starac sie zrobić
udane fajne zdjecie z kosza ( przeca to człowiek robi nie aparat, ha ha ha ), ale naprawde
powalajace :) fotki z akcji pod kosdzem, wsadów itp to robi sie siedząc wygodnie na... trybunach :)
Wystarczy mieć sprzęt wartosci dobrego (nowego:) ) samochodu, i tak z pilotem w reku od
wyzwalania radiowego i łaczem wi-fi w laptopie i body walisz wszystko co sie rusza :).
Cała reszta to amatorskie zabawy biedaków którzy bawia sie w profesjonalistów :)
Niestety, tak to wyglada - sam omal nie padłem z wrazenia obserwujac przygotowania do
focenia, no a potem efekty na ekranie kompa....
Widziałem jak to sie robi w świecie - i powiem tak - mozna oczywiscie starac sie zrobić
udane fajne zdjecie z kosza ( przeca to człowiek robi nie aparat, ha ha ha ), ale naprawde
powalajace :) fotki z akcji pod kosdzem, wsadów itp to robi sie siedząc wygodnie na... trybunach :)
Wystarczy mieć sprzęt wartosci dobrego (nowego:) ) samochodu, i tak z pilotem w reku od
wyzwalania radiowego i łaczem wi-fi w laptopie i body walisz wszystko co sie rusza :).
Cała reszta to amatorskie zabawy biedaków którzy bawia sie w profesjonalistów :)
Niestety, tak to wyglada - sam omal nie padłem z wrazenia obserwujac przygotowania do
focenia, no a potem efekty na ekranie kompa....
A tak widziałeś zabawę rich menów, którzy reflex i umiejętności nadrabiają gadżetami.
:mrgreen:
koszykowka nie jest latwa sprawa
raz ciemno (hala) i tu sie zgodze ze jest ciemno... w Bydgoszczy na luczniczce tylko na Strong Manow rok temu odpalili wszystkie swiatla
dwa trzeba sie dobrze ustawic
trzy pod koszem sedzia lazi w kadr
i w ogole dziwnie tak.
poki co z D50 jeszcze nie bylem na koszu... a mam narazie tylko kit`a.
Sport ciezka rzecz.... chcesz robic dobre fotki... musisz zainwestowac.
pozdrowka
soko
Anonymous
05-12-2005, 00:55
lenek napisał:
Kolejna sprawa to oświetlenie hali. Nie jestem pewien ale chyba u nas nie ma tak dobrze oświetlonej hali.
Sa, sa... Np. hala Prokomu w Sopocie (zdjecia ktore robilem tam niecale dwa tygodnie temu):
Tu chyba zaszlo jakies nieporozumienie....te hale ktore maja w stanach (chodzi o rozgrywki NBA) z naszymi nie maja NIC wspolngo. Wiec twierdzenie ze mamy podobnie oswietlone hale to albo fatalna pomylka albo kpina.
lenek napisał:
Kolejna sprawa to oświetlenie hali. Nie jestem pewien ale chyba u nas nie ma tak dobrze oświetlonej hali.
Sa, sa... Np. hala Prokomu w Sopocie (zdjecia ktore robilem tam niecale dwa tygodnie temu):
Tu chyba zaszlo jakies nieporozumienie....te hale ktore maja w stanach (chodzi o rozgrywki NBA) z naszymi nie maja NIC wspolngo. Wiec twierdzenie ze mamy podobnie oswietlone hale to albo fatalna pomylka albo kpina.
Po 1wsze -- nie porownywalem oswietlenia (jako takiego) hal w USA do hal w Polsce tylko w kontekscie mozliwosci wykonanie zdjecia zalaczonego jako przyklad.
Po 2gie -- po czym wnosisz, ze oswietlenie hal, na ktorych odbywaja sie rozgrywki NBA nie ma nic wspolnego z oswietleniem naszych najlepszych hal? Podaj jakis konkretny argument.
Rzeczywiście nie byłem w hali Anwilu ani Prokomu. Stwierdzenie o braku światła w naszych halach oparłem na własnym skromnym doświadczeniu. Nie byłem we Włocławku ani w Sopocie. Jednak te hale, które widziałem oświetlenie miały tragiczne. Rzeczywiście, może jest kilka miejsc gdzie się da robić nie złe zdjęcia (kiedyś takie pokazywał iczek) jednak jeśli chodzi o hale i ich wyposażenie jesteśmy w 3 świecie!
Anonymous
05-12-2005, 13:33
stig, nie uwazam Cie za idiote, dlatego nie bede Ci tlumaczyl czym sie rozni maluch od mercedesa.
stig, nie uwazam Cie za idiote, dlatego nie bede Ci tlumaczyl czym sie rozni maluch od mercedesa.
Ale ja bym chcial przeczytac konkretny argument na temat roznicy w oswietleniu. Swoje twierdzenie o kpinie w porownaniu, powinienes poprzec jakims rzeczowym przykladem, bo samo slowo "kpina" nie ma tutaj zadnej mocy argumentacyjnej.
Jakos nie widze wiekszej roznicy w ilosci swiatla pomiedzy zdjeciem z przykladu w pierwszym poscie tego watku, a zdjeciami z Wloclawka czy Sopotu...
Anonymous
05-12-2005, 15:18
stig, Skoro musze tlumaczyc Ci jak dziecku, prosze bardzo: Hala sredniej klasy w Polsce - 1200-1400 luksow (Unia Tarnow). Hala w Wloclawku maks do okolo 3000 luksow. Dla porownania hala (wcale nie najnowoczesniejsza) United Center (Chicago Bulls) maks ponad 7000 luksow. Nie mowie ju o nakladach finanosywch jakie byly przeznaczane na hale a wlasciwie kompleksy sportowe w USA i u nas. Wlasciwie to porownywanie nie ma sensu, bo tak jak juz pisalem, to zupelnie rozne poziomy.
stig, Skoro musze tlumaczyc Ci jak dziecku, prosze bardzo
Nie przeginasz troszeczke? Uwazasz, ze tylko dzieci nie musza znac tych wartosci, ktore podales? Prosilem o konkretne argumenty -- i dopiero teraz je podales. Dziekuje Ci bardzo -- o to mi wlasnie chodzilo.
[Dla porownania hala (wcale nie najnowoczesniejsza) United Center (Chicago Bulls) maks ponad 7000 luksow.
Podejrzewam, ze gdyby byly hale, ktore maja 12000 luksow -- to nie wahalbys sie ich wymienic, prawda?! :) Wez jednakze pod uwage, ze roznica w samej wielkosci hal -- tez cos znaczy. Wloclawek czy Sopot (majace po okolo 3000 luksow), to wlasciwie same parkiety. Cale swiatlo idzie w boisko. Przy takich gigantach jak hale amerykanskie, ktore maja pozwolenie na rozgrywanie meczy NBA -- nawet jesli maja po 7000 luksow -- nie znaczy to, ze calym tym swiatlem oswietlony jest parkiet. A przy takim fakcie -- 1000 czy nawet 2000 luksow nie robi az takiej roznicy.
Reasumujac. Nie ma o czym dyskutowac, bo w Polsce takze da sie zrobic takie zdjecie, jak w przykladzie kolegi, ktory rozpoczal ten watek.
Anonymous
05-12-2005, 15:54
stig, Zgoda, ale ja nie twierdzilem ze nie da sie zrobic dobrych zdjec, sam robie zdjecia np z zuzla gdzie jest niecale 3000 luksow a obszar do oswietlenie dosc spory. ja tylko chcialem sprostowac, ze w Polsce mamy stosunkowo ciemne hale, ale mamy tez pstrykaczy ktorzy radza sobie z nimi.
STIG - z czego wynikają takie duże różnice w WB między pierwszym planem a tłem na zdjęciach we Wrocławiu - wspominałeś że było przy świetle zastanym, skąd się bierze tyle niebieskiego w tle?
STIG - z czego wynikają takie duże różnice w WB między pierwszym planem a tłem na zdjęciach we Wrocławiu - wspominałeś że było przy świetle zastanym, skąd się bierze tyle niebieskiego w tle?
Ale sie czepiata! :evil:
HGW -- albo WB nawalilo, albo ja przy wolaniu NEFow...
radziu.art.pl
08-12-2005, 00:32
wedlug mnie to tak mialo byc na zdjeciach Stiga :) i juz
HGW -- albo WB nawalilo, albo ja przy wolaniu NEFow...
Nie chodzi mi o czepienie się fotek (bo są świetne) tylko nie mogę pojąć w jaki sposób przy jednorodnym oświetleniu wychodzą różnice w WB. Rozumiem przy dopalaniu lampą, rozumiem przy wpadającym dziennym świetle ale ja tutaj skoro pisałeś, że bez lampy było.
nie mogę pojąć w jaki sposób przy jednorodnym oświetleniu wychodzą różnice w WB.
Nie mialem ustawionego konkretnego WB -- lecialem na AWB. A pozniej wyrownanie go we wszystkich NEFach. No i tak sie czasami zdarza, ze cos sie z kolorami popchrzani...
sundarii
15-12-2005, 16:42
planuje zakup lustrzanki cyfrowej, bedzie ona uzywana do robienia sportowych fotek, głownie konie, zawody jeżdzieckie na dworze, jednak na hali czasem też sie zdarzą... mozecie mi polecic jakąs dobra lustrzankę cyfrowa i szklo do niej ( duży zoom obowiązkowo)??
planuje zakup lustrzanki cyfrowej, bedzie ona uzywana do robienia sportowych fotek, głownie konie, zawody jeżdzieckie na dworze, jednak na hali czasem też sie zdarzą... mozecie mi polecic jakąs dobra lustrzankę cyfrowa i szklo do niej ( duży zoom obowiązkowo)??
Nie napisales za ile... Mozliwosci wybierania sa prawie nieograniczone... :)
sundarii
16-12-2005, 21:27
ok 6000 - 7000 tys. zł
ok 6000 - 7000 tys. zł
No za takie pieniadze, to Ty mozesz sobie kupic kilku najlepszych fotografow z calym ich sprzetem i beda dla Ciebie pracowali do konca zycia! :D
Wiem, wiem... Pomyliles sie -- chodzilo Ci o 6-7 tysiecy... :)
To ja bym proponowal cos takiego:
D50 + 2 GB szybkiej pamieci (najlepiej Sandisk Extreme III)
50 1.8 + uzywanego 80-200 2.8.
Powinienes sie zmiescic w tej cenie...
A najlepiej:
2x D200 + 2x 4 GB Extreme III
28-70 2.8 AF-S + 70-200 2.8 AF-S VR
No, ale to na dziej dzisiejszy kosztowalo by Cie okolo 25 tysiecy zlotych (a nawet wiecej)...
To ja tez mam pytanie !! <z innej beczki>
Nikon d70
Nikkor AF-S 18-70 1:3.5-4.5G |ED
Nikkor AF 70-300 1:4-5.6G
Co mozecie powiedziec mi o takim sprzecie!<opis - tak jak dla cepA>
Jestesm zielony w tych sprawach !!<wiec nie krzyczec>:P
Staram sie zrozumiec o czym dokladnie piszecie ale ... jakos mi to nie wychodzi
Na co mam na poczatku zwrocic uwage.. <zeby mi jakies fotki ladne wyszly>
Zdjecia robic na jakich ustawieniach m, a, s, p to chyba nie dla mnie! <jak cos to jakies info prosze PW>
Narazie dokladnie studiuje instrukcje i przegladam forum :D hehe
Narazie dokladnie studiuje instrukcje i przegladam forum :D hehe
Obrałeś właściwy kierunek.
Ze swojej strony doradzałbym robić zdjęcia i wyciągać wnioski :wink:
Ze jeszcze nieco odswieze ten watek. Ostatnio natknalem sie na kolejne w miare dobrze oswietlone hale. Jest to "Łuczniczka" w Bydgoszczy i hala Kotwicy Kołobrzeg. Co prawda nie sa idealne:
-- Łuczniczka ma swiatla padajace z boków hali, mocno pod kątem i dzieja sie cuda z parkietem. W wiekszosci musialem fotografowac na pelnym manualu, bo kazdy pomiar swiatla wariowal...
-- W Kolobrzegu swiatla ida wzdluz samym srodkiem i swieca dokladnie prostopadle, -- czego efektem sa problemy przy fotografowaniu blisko linii bocznych (trzeba robic korekty o nawet 1 EV -- co w przypadku fotografowania tak szybkiego sportu jest nieco upierdliwe).
Szybkie galerie z tych dwu hal, sa tutaj:
Bydgoszcz (http://www.saldat.pl/upload/ast-polp/)
Kołobrzeg (http://www.saldat.pl/upload/kot-polp/)
Jeśli budżet jest ograniczony, to może zamiast nowego D50, który do sportu się nie nadaje, zaproponować używanego F100. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to nie jest cyfrówka, ale mimo wszystko parametry - te istotne w sporcie - ma nieco lepsze.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.