PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Coolscan LS-50 ED - jak sprawdzić przebieg?



Makowiec
28-08-2007, 11:43
/jeśli ruszyłem temat w złym miejscu Forum przepraszam, ten katalog wydawał mi się najodpowiedniejszy/

Witam

Szukałem i nie znalazłem (może miałem pecha albo źle zadawałem zapytanie?) odpowiedzi na pytanie jak sprawdzić przebieg skanera Nikon LS-50?

Kończę właśnie archiwizację swoich starych materiałów i noszę się z zamiarem sprzedania urządzenia. Nie chcę wprowadzać potencjalnych kupujących w błąd twierdząc, że ma mały przebieg skoro nie jestem pierwszym właścicielem i tak naprawdę pojęcia nie mam ile razy "migawka strzelała". Czy jest jakiś sposób na sprawdzenie licznika? O ile takie skanery w ogóle mają coś takiego w sobie?

Dziękuję za odpowiedzi tudzież za pomoc w znalezieniu rozwiązania.

Pozdrawiam
PS
Ale wcale nie mam zamiaru odchodzić od tradycyjnej fotografii. Dodaję to w ramach zabezpieczenia przed samoistnym rozwinięciem tematu "o ucieczkach z analoga w cyfrę" ;)

Tad_Bie
28-08-2007, 12:43
Przez ponad 3 lata używałem Coolscana IV ED, ale on żadnej tego typu funkcji nie posiadał...
W tych skanerach nie ma migawek które mogłyby nie wytrzymać np. 100.000 "klapnięć", a transport zespołów skanujących i filmu. Owszem to się może zużyć, optyka może się zakurzyć, itp., a poza tym to CO ten licznik miałby pokazywać? Ilość przebiegów, czy ilość przebiegów połączonych ze skanem (a już nie samych pre-skanów nie) ??? Może po prostu opisz jak długo używałeś skanera, ile "mniej więcej" flmów /slajdów nim zeskanowałeś i w jakim jest stanie. Jak chcesz być super-rzetelny, zanieś do serwisu i poproś o ekspertyzę... :wink:
Ważne by nie "smużył", by nie było kurzu na elementach optyczno-skanujących i żeby poprawnie funkcjonował. Sama ilość skanów tak naprawdę nie ma jakiegoś szalonego znaczenia... Owszem, jeśli ktoś siedzi i skanuje 20h na dobę: i następna rolka, i następne okienko ze slajdem, itd, to po prostu conieco zużyje skaner. Z kolei jeśli ktoś go trzyma w biurku (jak ja swego czasu), chroniąc dodatkowo przed kurzeniem się i wyciąga tylko od czasu do czasu by poskanować, to zapewne za wiele go nie nadwyręży.

damianisko5
18-01-2013, 20:26
Witam - jestem posiadaczem skanera Nikon LS50 ED. Spisywał się wyśmienicie. Usterka polega na głośnej pracy mechanizmu autofocusa /optyka/, dioda nie świeci stałym światłem tylko migocze. dzieje się tak w przypadku użycia podajnika SA-21 do negatywów oraz podajnika ramek slajdów MA-21. Dodam, że podajnik wciąga pasek 6 klatek negatywu bez problemu. Po kliknięciu komendy " View Thumbnails" pojawia się podgląd 6 klatek negatywu. Po kliknięciu klawisza SCAN i rozpoczęcia "Performing Autofocus" mechanizm bardzo głośno pracuje a cały proces zawiesza się skaner/podajnik wysuwa kliszę na zewnątzr
W przypadku użycia podajnika slajdów MA-21 i komendy "Scan" pojawia się komunikat ; There is no film in the scanner. Please insert film or press the "feed" button.
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów miał podobny problem. Proszę o poradę czy usterka kwalifikuje się do naprawy/co uległo awarii, koszty naprawy/ . Skaner służy/służył mi do pracy i bardzo dbałem o jego czystość i sprawne działanie.