PDA

Zobacz pełną wersję : D200 a SB-80DX



Franek
28-11-2005, 13:51
W specyfikacji aparatu znalazłem informację, że z SB-80DX realizuje automatykę, ale bez TTL. czy mam wnioskować, że D-TTL nie będzie realizowany przez aparat z tą lampą. jeśli tak, to będzie to kolejna porażka zeserwowana przez nikona dla wielbicieli jego lustrzanek. najpierw musiałem oddać, praktycznie za pół darmo, doskonały flesz SB-26, aby móc cieszyć się D-TTl'elem z SB-80DX i D100, a teraz SB80DX! czy podobnie będzie z SB-800 i następną lustrzanką wyposażoną w k;jshfjk;hrea-TTL? jak to jest naprawdę?

gALL
28-11-2005, 14:05
Tez to zauwazylem, cholera zapomnialem zapiac SB-50dx jak macalem D200 ... skleroza nie boli.

twlodar
28-11-2005, 14:17
W specyfikacji jest napisane, że dostępna jest jedynie automatyka bez TTL.

Kaleid
28-11-2005, 14:22
Identycznie jak D70, wspolpracuje jedynie w i-TTLu

Franek
28-11-2005, 14:23
troszkę to przykre, bo D200 to przecież następca D100, którego użytkownicy korzystali głównie z SB-80DX. kolejna kłoda pod nogi ze strony firmy :cry: ...i znowu w plecy!

gregoire7
28-11-2005, 18:55
mimo że wogóle nawet nie myślę o wymianie desto na dedwieście to fajnie by było mieć pewność że SB-80DX która była tak niedawno flagowym modelem lampy Nikona jeszcze na coś mi się przyda gdybym chciał nieco odświeżyć system, tymczasem Nikon coraz wyraźniej swoimi działaniami zaprzecza głoszonej przez siebie idei wedle której istnieje po to aby ludziom łatwiej było zaistnieć w tej dziedzinie sztuki, z drugiej strony taka polityka marketingowa ma sens, po kiego czorta pędzić za każdą nowinką na rynku na złamanie karku ?!??!?, lepiej zaprzyjaźnić się z tym co się już ma, chociażby po to żeby kiedyś móc sobie powiedzieć 'ta desiedemdziesiątka to był niedozajechania korpus, pływał;), latał;), ale niestety po 8 latach i 132639 klatkach wyzionął ducha' ;), a wtedy zrobić mu pogrzeb z wszelkimi należnymi honorami, i zaraz po stypie odebrać zamówiony nieco;) wcześniej nowy aparacik z kompletem wiadomo super akcesoriów :)

Lolek
28-11-2005, 20:46
Opcją jest oczywiście nie sprzedawanie SB-80DX i zakup korpusu który z nią współpracuje - a nie jakiegoś amatorskiego D200.

slasz
28-11-2005, 20:54
No właśnie, ech ta zmiana lamp. Dopiero co kupiłem sobie mojego Metza, a tu wlazło jakieś D70 z iTTLem i lampa do kosza. Oj co ja się na ukochaną firmę napomstowałem, psów nawieszałem, że jak to, że ja ich fan i klient, a oni mnie tak w karolka! Aż niedawno wszystko zrozumiałem. Mój kolega wyjechał na tzw. zachód do legalnej, normalnej pracy. Na SB-800 zarabia coś około 2,5 dnia! I wszystko stało się jasne, to nie firma jest pogięta tylko nasze zarobki drodzy koledzy.

OVER! ;)

Władca Pixeli
29-11-2005, 05:41
No właśnie, ech ta zmiana lamp. Dopiero co kupiłem sobie mojego Metza, a tu wlazło jakieś D70 z iTTLem i lampa do kosza. Oj co ja się na ukochaną firmę napomstowałem, psów nawieszałem, że jak to, że ja ich fan i klient, a oni mnie tak w karolka! Aż niedawno wszystko zrozumiałem. Mój kolega wyjechał na tzw. zachód do legalnej, normalnej pracy. Na SB-800 zarabia coś około 2,5 dnia! I wszystko stało się jasne, to nie firma jest pogięta tylko nasze zarobki drodzy koledzy.

OVER! ;)
Co nie zmienia faktu, że Nikon zaczął wydziwiać (chodzi oczywiście o $$$). Wybrałem kiedyś Nikona bo przez lata trzymał wymienność obiektywów czego nie można było powiedzieć o innych firmach.
Nic nie stało na przeszkodzie aby podnieś koszt lamp czy aparatów o kilka dolarów tak aby pracowały w nowym i starym systemie.
Tu nie chodzi tylko o koszt ale o wygodą. Bierzesz np. ze sobą aparat filmowy oraz cyfrowy i musisz zabrać 2 lampy zamaist jednej. A jak chcesz mieś zapasowe to zamiast 2 musisz wziąść 4.

gALL
29-11-2005, 08:04
Bierzesz np. ze sobą aparat filmowy oraz cyfrowy i musisz zabrać 2 lampy zamaist jednej.

Bierzesz jedna ... byle najnowsza.

slasz
29-11-2005, 09:46
Co nie zmienia faktu, że Nikon zaczął wydziwiać (chodzi oczywiście o $$$). Wybrałem kiedyś Nikona bo przez lata trzymał wymienność obiektywów czego nie można było powiedzieć o innych firmach.
Nic nie stało na przeszkodzie aby podnieś koszt lamp czy aparatów o kilka dolarów tak aby pracowały w nowym i starym systemie.
Tu nie chodzi tylko o koszt ale o wygodą. Bierzesz np. ze sobą aparat filmowy oraz cyfrowy i musisz zabrać 2 lampy zamaist jednej. A jak chcesz mieś zapasowe to zamiast 2 musisz wziąść 4.

Masz oczywiscie racje, ze nie mozna oprzec sie wrazeniu, ze firmy pewne innowacje wprowadzaja na sile. Bo czy jest to technologicznie kosztowne lub trudne do przeprowadzenia, by np. pozostawic w D70 mozliwosc uzycia starego TTLa??? Jednak dalej sa to problemy maluczkich czyli nasze. Swego czasu firma Apple preszla na zupelnie nowy system, niekompatybilny ze starymi programami. I choc pozostawiono przez pewien czas mozliwosc uzycia starego systemu w nowym, czyli starych programow, to jednak nikt specjalnie nie psioczyl i po prostu poszedl i zmienil sobie soft na nowy. No coz stac ich na to :(

Franek
29-11-2005, 12:28
Opcją jest oczywiście nie sprzedawanie SB-80DX i zakup korpusu który z nią współpracuje - a nie jakiegoś amatorskiego D200.
Tak, D2X obsługuje D-TTL, ale dlaczego nie D200??? Znów zaczyna mnie prześladować myśl o zmianie systemu......

Giuppo
29-11-2005, 13:16
Ten pewniem czas trwa do dzis... nadal mozesz uzywac starych programow pod OSX, tylko jaki jest sens? Sa to wersje sprzed dobrych kilku lat...

slasz
29-11-2005, 14:03
Ten pewniem czas trwa do dzis... nadal mozesz uzywac starych programow pod OSX, tylko jaki jest sens? Sa to wersje sprzed dobrych kilku lat...

Wiesz, a jaki jest sens uzywania "starych" lamp w nowych aparatach? Podajac przyklad Appla chcialem powiedziec, ze na tzw. "zachodzie" przychodzi po prostu nowa technologia i wszyscy sie dostosowuja, bo ich na to stac. Tym samym usprawiedliwiam troche polityke firmy Nikon, aczkolwiek milo by bylo moc uzywac "starych" lamp, a nie kombinowac z trybem A. :?

pn
29-11-2005, 15:48
na tzw. "zachodzie" przychodzi po prostu nowa technologia i wszyscy sie dostosowuja, bo ich na to stac.

Troche idealizujesz ten zachod, z tym "staniem" to wcale nie jest az tak rozowo jak sie powszechnie wydaje. Owszem, specjalisci, ludzie wyksztalceni, zarabiaja dobrze, ale tak jak w PL jest tez ta cala reszta. Np. w Niemczech zarabia sie srednio 2600 euro, z czego jakies 1600 zostaje na reke. Mieszkanie rozsadne kosztuje 700-800 euro wzwyz. Na podstawowa zywnosc wydasz kilkaset euro. A jeszcze dochodzi telefon, samochod, jakies rozrywki i juz niewiele zostaje.

Do tego cala kupa ludzi chciala by zarabiac te srednia krajowa...

Koszty zycia sa ogromne. Jak masz rodzine, to tez sie dwa razy zastanowisz, zanim kupisz nowy aparat, system operacyjny czy cos innego.

szymony
29-11-2005, 16:09
[quote=Giuppo]. Tym samym usprawiedliwiam troche polityke firmy Nikon, aczkolwiek milo by bylo moc uzywac "starych" lamp, a nie kombinowac z trybem A. :?
Tyle tylko że nie zawsze chodzi o kasiorkę. Stary system był do pewnych zastosowań po prostu lepszy, a napewno szybszy.

slasz
29-11-2005, 16:10
Troche idealizujesz ten zachod, z tym "staniem" to wcale nie jest az tak rozowo jak sie powszechnie wydaje. Owszem, specjalisci, ludzie wyksztalceni, zarabiaja dobrze, ale tak jak w PL jest tez ta cala reszta. Np. w Niemczech zarabia sie srednio 2600 euro, z czego jakies 1600 zostaje na reke. Mieszkanie rozsadne kosztuje 700-800 euro wzwyz. Na podstawowa zywnosc wydasz kilkaset euro. A jeszcze dochodzi telefon, samochod, jakies rozrywki i juz niewiele zostaje.

Jak najbardziej masz racje. Sam pracowalem jakis czas i wiem jak to wyglada. Bieda istnieje i tu i tam. Ale przyznasz, ze jednak latwiej zarobic tam. Podawalem przyklad mojego kolegi, ktory po dwoch dniach pracy moze sobie kupic SB-800, a ja po miesiacu. I on i ja jestesmy specjalistami. Place i za mieszkanie i za samochod. Wiec...?

Kurcze, robi sie maly OT moze by dac juz spokoj tej dyskusji? :)

pn
29-11-2005, 16:19
Podawalem przyklad mojego kolegi, ktory po dwoch dniach pracy moze sobie kupic SB-800, a ja po miesiacu.

Wlasnie sobie obliczylem, ze SB-800 moge sobie kupic po jednym dniu i dwoch godzinach pracy. Teoretycznie. Bo w praktyce mam do zaplacenia mieszkanie, telefon, internet, prad, gaz, samochod, rozne ubezpieczenia, dla dzieci przedszkole, balet, Schwimmverein, gimnastyke, angielski, muzyke i cala kupa jeszcze innych wydatkow. Glupie wyjscie do aquaparku cala rodzina w niedziele to wydatek 40-50 euro za samo wejscie. I dwa razy sie zastanowie, zanim wydam pieniadze na jakies zabawki typu SB-800, czy jakis obiektyw.

Owszem, zyje sie troche latwiej, ale nie jest tak cudownie, jak sie z PL wydaje. Nic z nieba nie leci, a tacy jak ja, to nawet tutaj mniejszosc. Wiekszosc stanowia jak wszedzie ludzie o przecietnych zarobkach.

slasz
29-11-2005, 20:56
Podawalem przyklad mojego kolegi, ktory po dwoch dniach pracy moze sobie kupic SB-800, a ja po miesiacu.

Wlasnie sobie obliczylem, ze SB-800 moge sobie kupic po jednym dniu i dwoch godzinach pracy. Teoretycznie. Bo w praktyce mam do zaplacenia mieszkanie, telefon, internet, prad, gaz, samochod, rozne ubezpieczenia, dla dzieci przedszkole, balet, Schwimmverein, gimnastyke, angielski, muzyke i cala kupa jeszcze innych wydatkow. Glupie wyjscie do aquaparku cala rodzina w niedziele to wydatek 40-50 euro za samo wejscie. I dwa razy sie zastanowie, zanim wydam pieniadze na jakies zabawki typu SB-800, czy jakis obiektyw.

Owszem, zyje sie troche latwiej, ale nie jest tak cudownie, jak sie z PL wydaje. Nic z nieba nie leci, a tacy jak ja, to nawet tutaj mniejszosc. Wiekszosc stanowia jak wszedzie ludzie o przecietnych zarobkach.

No ok, jeszcze raz. On po dwóch dniach może sobie kupić lampę, a za następne +/-20 dni może sobie opłacić resztę. Ja natomiast po +/-20 dniach mógłbym sobie kupić lampę i nie zostało by mi na: opłatę mieszkania, raty za samochód, benzynę, szkoły dziecka, jedzenie, wyjścia do ... (tu wpisz co chcesz), itd. Teraz widzisz różnicę?

szymony
29-11-2005, 23:36
Panowie jedziecie OT po całości :twisted: