PDA

Zobacz pełną wersję : Filtry - ale inaczej - czy warto kupować??



crazyjack
18-10-2004, 10:00
Mam takie pytanie - ostatnio troszke czytalem na temat "szopowania" i zastanawiam sie czy warto inwestowac we filtry (polar i polowka, gdyz UV i tak trza kupic dla ochrony:). I teraz tak pomyslcie - robie zdjecie w NEF-ie nastepnie przerabiam w szopie lub NC pod jasniejszy dol zapisuje , nastepnie drugi raz pod blekit nieba - zapisuje - pozniej juz tylko lacze i gotowe !! Czy mam racje a jesli nie to dlaczego???
Pozdrawiam Wszystkich :lol:

Ewusia
18-10-2004, 10:16
Polowki bym nie kupila. Polar tak. A poza tym sa inne filtry ktorych nie jestes w stanie podrobic w shopie np. IR

Na shopie sie nie znam wiec nie odpowiem czy masz racje

Wojtek J.K.
18-10-2004, 11:28
Rzekłbym tak:

1. polar jest nie do podrobienia w PS,
2. wiele efektowych - np. porządnego softara czy gwiazdki też nie zastąpisz, albo wyjdzie to zdecydowanie gorzej,
3. co do połówek - to i analogiem można zrobić dwie klatki z BKT i składać w PS'ie... a jednak ludzie ciągle używają, zauważ... Wszystko ma swoje wady i zalety,
4. czasem prościej jest sięgnąć po łososiowy albo ciemnoczerwony, niż wymęczać to na ekranie - trochę też kwestia tego, co komu z "analogicznych" czasów zostało i do czego się przyzwyczaił :wink:
5. no i ND też nie da się zastąpić ( :idea: chyba, że polarem albo... dwoma - masz wtedy regulowane ND 8) )

Jedyne, o czym mogę z przekonaniem powiedzieć, to że nie warto kupować konwersyjnych :D

Ewusia
18-10-2004, 11:34
co to jest konwersyjny?

szymony
18-10-2004, 12:55
co to jest konwersyjny?
Krótko- to takie cóś co robi w analogu za WB :wink:
Stosowane przy slajdach, do negatywów już trochę bez sensu, a przy cyfrze całkowicie.

Ewusia
18-10-2004, 13:42
Thanx. W analogu nie byłam zbyt zaawansowana. Zwłaszcza w aspekcie filtrow. Kasy wtedy nie było nawet na to żeby sie za tym rozejrzec.

crazyjack
18-10-2004, 15:19
Dzieki, co do polara - to macie racje - tekst pisalem w kontekscie polowki - i nad ta sie zastanowie (zobaczymy ile takich fotek bede pstrykal ;), natomiast co do reszty w tym i IR, to wszytsko zalezy od :
a. kasy
b. potrzeb (moich)
c. zainteresowania szczegolnym tematem ;)

Kaleid
18-10-2004, 15:23
Podobniez jak Ewusia, polowkowy bym odpuscił. Ja osobiscie uzywam Polara i ND gdyz te są nie do podrobnienia w zadnym programie graficznym

Gamling
18-10-2004, 15:27
A ja wlasnie polowkowego szarego bym nie odpuszczal. Jest nie do zastapienia w PS czy innym programie graficznym. No chyba ze sie komus chce bawic w skladanie 2 zdjec.

Adams
18-10-2004, 16:42
Tak sobie myślę że jednak Polar i połówka są bardzo przydatne i raczej powinny się znaleść w torbie z pozostałym sprzętem.

crazyjack
18-10-2004, 17:07
dzieki - mysle, ze na poczatek - wystarcza te dwa (polar i ND) - to bylo do Kaleida i rodzi sie nast. pytanie jakie - czy taka eco Hama juz wystarczy??

Henryk
19-10-2004, 15:26
tak przy okazji.. co robi ND??..

Wojtek J.K.
19-10-2004, 17:19
ND (= neutral density) czyli filtr neutralny zwany także "szarym" to filtr tłumiący światło. Dodajmy NEUTRALNIE, czyli tak samo w całym spektrum, co wcale nie jest takie proste do uzyskania :lol: - neutralne o baaaardzo dużej gęstości zwykle... nie są neutralne.

Przydaje się np. wtedy, gdy przy danym ISO masz za dużo światła a:

1. przy danym czasie naświetlania chcesz użyć większej dziury (= mieć mniejszą głębię ostrości)
2. przy danej przysłonie chcesz użyć dłuższego czasu (= mieć efekt rozmycia)

Kiedyś pisałem o oznaczeniach tych filtrów (krotność, gęstość, f-stopy) - możesz sobie poszukać.

Wojtek J.K.
19-10-2004, 17:23
i rodzi sie nast. pytanie jakie - czy taka eco Hama juz wystarczy??

Odpowiedzi na pytania tej klasy udzielił ś.p. Jacek Kuroń, gdy go pytano, kiedy będzie lepiej.

Przypomnę: odrzekł, że zależy komu :? .

Argymir Iwicki
19-10-2004, 19:16
Znalazlem filtry rozmaitej masci, m.in. polowkowe, w programe THEIMAGINGFACTORY (plugin do PS). Stwierdzilem, ze nie ma sensu kupowania filtrow polowkowych, program mi wystarczy. Za cene jednego filtra polowkowego mozna kupic program, ktory zastapi kilkanasie innych.
Oto zdjecia zrobione z tym pluginem:
http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=457807
i wspominane juz na tym forum:
http://www.plfoto.com/zdjecie.php?picture=450185

Anonymous
19-10-2004, 20:37
Dzieki Wojtek za pomoc ;), no coz trzeba sie bedzie przespac z tym (z ta?? - mysla oczywiscie ;)

crazyjack
19-10-2004, 20:41
i rodzi sie nast. pytanie jakie - czy taka eco Hama juz wystarczy??

Odpowiedzi na pytania tej klasy udzielił ś.p. Jacek Kuroń, gdy go pytano, kiedy będzie lepiej.

Przypomnę: odrzekł, że zależy komu :? .

Dzieki Wojtku - bardzo mi pomogles ;) - mysle ze trzeba sie przespac z tym (z ta? - oczywiscie mysla ;)

ALF
20-10-2004, 23:37
co to jest konwersyjny?

filtry konwersyjne? to takie, które zmieniają temperaturę barwową...na ogół stosuje się je do oziębiania lub ocieplania zdjęć, wyciągania cieni, podkreślania tonacji, a przede wszystkim do konwersji światła...klasyczne to 81A, 82A/B FLD i parę innych...np. FLD służy do pozbycia się zielonkawej dominanty przy cykaniu na filmie do światła dziennego przy oświetleniu jarzeniówkami...

moje filterki są więcej warte od pozostałego sprzętu:)) polecam system cokina, co przy dużych średnicach gwintów waszych obiektywów daje sporą oszczędność w stosunku do nakręcanych, pomijając już zupełnie fakt, że cokin daje możliwość kreacji filtrów poprzez łączenie holderów i ustawianie ich w różnych płaszczyznach