Zobacz pełną wersję : zdjęcia podczas burzy
neverhood
24-08-2007, 10:21
witam serdecznie
ostatnio na moim niebie szaleja burze, mam nikon d80 + 18-70 i zastanawiam sie jak ugryzc temat zdjec burzy.
proboje troche z takim ustawieniami aparatu:
priorytet przyslony (S), czas naswietlania od 4-6 sekund, wb na auto, iso od 200-800, ale wyniki sa malo zadawalajace.
czy macie jakies pomysly, moze ktos robi takie zdjecia.
Pozdrawiam serdecznie
było już o tym, ja czas ustawiam 20-30s. - ale to dla nocnych, iso 200
Paprycjusz
24-08-2007, 11:15
Ja ustawiałem czas eksperymentalnie, na oko, tu masz parę efektów (wołane z nefa, żadnej obróbki czy korekty ekspozycji):
1. 30s, f/5, ISO800
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img516.imageshack.us/img516/7025/88871665ev4.jpg)
2. 30s, f/4.5, ISO400
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img262.imageshack.us/img262/9505/21079895eh1.jpg)
3. 30s, f/5, ISO400
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img516.imageshack.us/img516/5715/41381335yi8.jpg)
4. Tak dla porównania, jak ciemno jest jak piorunów zabraknie ;) 30s, f/5, ISO400
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img209.imageshack.us/img209/2589/22282632fl9.jpg)
GrzegorzPPP
24-08-2007, 11:27
Tryb M czas 30s f6,3 ostrość na nieskończoność ISO 200 ogniskowa 18mm.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/08/734d668adaeda25c-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/08/88ed46288007fe3a-1.jpg
źródło (www.fotosik.pl)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/08/1196671554_d9a6304492-1.jpg
źródło (http://farm2.static.flickr.com/1338/1196671554_d9a6304492.jpg)
Kilka dni, temu. ISO200, 30s nie pamiętam jaka przesłona. Warto pamiętam o tym, żeby od razu wyłączyć AF i ustawić ostrość manualnie na nieskończoność ;)
Ah, zrobione d50 i 18-70
ray_knox
26-08-2007, 09:57
można tez wykorzystać pilot ML-L3 do zdalnego wyzwalania, nie ma wówczas poruszenia sprzętu. O tym, że sam aparat należy ustawić na jakimś tripodzie (tudzież woreczku z grochem) to chyba nie trzeba wspominać;)
neverhood
27-08-2007, 11:11
mam maly problem. mam nikona d80 + 18-70 nik, kiedy przelaczam ikonke na M (manual), i chce zrobic zdjecie, to obiektyw mi szaleje zbliza i oddala i nie moze sie ustawic, czy cos zle robie, czy moze zapomnialem jeszcze czegos przelaczyc,
pozdrawiam
puchbeary
27-08-2007, 11:16
http://img405.imageshack.us/img405/1363/dsc0035xg4.jpg
Czas bulb. zamknięte naświetlanie zaraz po uderzeniu pioruna. Niestety zdjęcie przez okno zalane deszczem i z ręki - bo robione koło 2 w nocy więc nietomny byłem - stąd jakość - katastrofa.
mam maly problem. mam nikona d80 + 18-70 nik, kiedy przelaczam ikonke na M (manual), i chce zrobic zdjecie, to obiektyw mi szaleje zbliza i oddala i nie moze sie ustawic, czy cos zle robie, czy moze zapomnialem jeszcze czegos przelaczyc,
pozdrawiam
..przelacz na manulany focus i ustaw go na nieskonczonosc....
pozdrawiam
m
Hoho, te zdjęcia wprawiły mnie w dobry nastrój, bo jakiś czas temu robiłem pioruny na slajdzie iso 125 czas 30s przysłona 5.6... i bałem się że wyjdą prześwietlone ;) Oczywiście do tej pory nie wywołane. Zakładając, że w nocy miałem podobne oświetlenie spodziewam się efektu zbliżonego do tego co pokazał GrzegorzPPP niż Patrycjusz, a mniej więcej o takie coś chodziło. ;)
Jak dla mnie to parametry ekspozycji w dużej mierze zależą od odległości samej burzy i częstotliwości błysków.
Zazwyczaj gdy burza jest blisko to otwieram przysłonę na maksa, najmniejsze ISO, a czas na bulb. Ostrość ustawiam manualnie a migawkę zamykam zaraz po błysku. Na ogół efekty są zadowalające.
W przypadku piorunów daleko na horyzoncie zwiększam znacznie ISO i skracam czas naświetlania (np. ISO 800; 15'') gdyż przy długiej ekspozycji krótki "błysk iskierki" w oddali nie zostanie nawet zarejestrowany przez matrycę. Pozostaję na ogół przy tej samej przysłonie, chyba że zależy mi na ładnych gwiazdkach latarni ulic.
Oczywiście nie widzę innej możliwości niż robienie zdjęć w formacie .RAW.
Pozdrawiam.
neverhood
28-08-2007, 01:16
Jak dla mnie to parametry ekspozycji w dużej mierze zależą od odległości samej burzy i częstotliwości błysków.
Zazwyczaj gdy burza jest blisko to otwieram przysłonę na maksa, najmniejsze ISO, a czas na bulb. Ostrość ustawiam manualnie a migawkę zamykam zaraz po błysku. Na ogół efekty są zadowalające.
W przypadku piorunów daleko na horyzoncie zwiększam znacznie ISO i skracam czas naświetlania (np. ISO 800; 15'') gdyż przy długiej ekspozycji krótki "błysk iskierki" w oddali nie zostanie nawet zarejestrowany przez matrycę. Pozostaję na ogół przy tej samej przysłonie, chyba że zależy mi na ładnych gwiazdkach latarni ulic.
Oczywiście nie widzę innej możliwości niż robienie zdjęć w formacie .RAW.
Pozdrawiam.
czy czas na bulb (B) to to samo co ustawienie pokretla w aparacie na priorytet przyslony (S), czy zle to rozumiem, mam nikona d80 - jestem laik jesli chodzi o nazewnictwo
ray_knox
28-08-2007, 07:55
czy czas na bulb (B) to to samo co ustawienie pokretla w aparacie na priorytet przyslony (S), czy zle to rozumiem, mam nikona d80 - jestem laik jesli chodzi o nazewnictwo
to nie to samo.
Czas "bulb" ustawia się po przekręceniu pokrętła na M (program manualny), długość zaś samej ekspozycji zależy już od fotografującego, może to być zarówno 30s jak i 300s, w zależności od potrzeb. W czasie ekspozycji musisz cały czas trzymać palec na spuście migawki, co jet niezbyt wygodne, dlatego polecam pilot ML-L3 o którym wspominałem wyżej. Wciskasz raz: otwiera sie migawka; wciskasz po raz drugi: migawka zamyka się.
S - to automatyka z preselekcją czasu, ustawiasz czas, a aparat dobiera do tego wartość przysłony. Najdłuższy czas jaki można ustawić w tym programie to 30 s.
Preselekcja przysłony to A - ang. aperture - otwór, szczelina.
Resztę doczytasz w manualu który dostałeś razem z aparatem;)
neverhood
28-08-2007, 10:06
to nie to samo.
Czas "bulb" ustawia się po przekręceniu pokrętła na M (program manualny), długość zaś samej ekspozycji zależy już od fotografującego, może to być zarówno 30s jak i 300s, w zależności od potrzeb. W czasie ekspozycji musisz cały czas trzymać palec na spuście migawki, co jet niezbyt wygodne, dlatego polecam pilot ML-L3 o którym wspominałem wyżej. Wciskasz raz: otwiera sie migawka; wciskasz po raz drugi: migawka zamyka się.
S - to automatyka z preselekcją czasu, ustawiasz czas, a aparat dobiera do tego wartość przysłony. Najdłuższy czas jaki można ustawić w tym programie to 30 s.
Preselekcja przysłony to A - ang. aperture - otwór, szczelina.
Resztę doczytasz w manualu który dostałeś razem z aparatem;)
teraz rozumiem, dziekuje i pocwicze
jasiu102
28-08-2007, 23:02
paprycjusz dobry jest ten koleś z piwkiem :)
Czas 30s f/7.1 ISO: 320
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img229.imageshack.us/img229/6964/obraz483wy3.jpg)
Opinia mile widziana
Dodam że to jest w ostródzie i jest to burza która była taka tragiczna na śniardwy i innych jeziorach. Do nas się zbliżała wielkimi krokami ale całe szczęście przeszła koło nas. pozdr
Edit: Fotka podmieniona
GrzegorzPPP
03-09-2007, 14:36
ja bym wyprostował i obciął dół
ja bym wyprostował i obciął dół
a jaki program(darmowy) byłby najlepszy do tego?
GrzegorzPPP
04-09-2007, 19:43
Gimp
Zbigniew
04-09-2007, 21:58
Picasa jeszcze. Picasa jest bardzo user-friendly. Poza tym dobre zdjęcie ! ;)
Gimp
Zainstalowałem, mam po polsku tylko ni w ząb nie wiem jak wyprostować. Może jakieś wskazówki? Jeszcze nigdy nie robiłem tak zaawansowanych operacji więc pod tym względem jestem laik do kwadratu...:)
GrzegorzPPP
07-09-2007, 21:18
szczerze mówiąc to nie wiem jak w gimpie się prostuje bo go nie używam :)
spoko jakoś dam rade:) Ale jest taki program Nero Photo Snap Tam taką operację można wykonać. Pozdr
W Gimpie chyba nie ma "łatwej" metody na prostowanie. Trzeba wziąć obracanie z podgladem i patrzeć czy dobrze :)
Ewentualnie można sobie włączyć siatkę, żeby było wygodniej.
Witam,
może się przyda:
http://www.lightningphotography.com/tips.html
http://www.weatherscapes.com/techniques.php?cat=lightning&page=lightning (tutaj jest więcej w innych działach)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.