PDA

Zobacz pełną wersję : softbox



gbh
22-11-2005, 22:36
Jaki wplyw na oswietlenie ma wielkosc softbox'a? Czy do lampy 200ws , ktora ma oswietlac przedmioty w odleglosci okolo 1-3 m lepszy bedzie o wym. 90x60 czy 120x80? Za wszelkie info z gory dziekuje.

marcin_G
23-11-2005, 14:58
Wybierając rozmiar boxa kieruj się:
- zamierzonym efektem oświetleniowym: miękko i bezcieniowo czy "twardo" i ze światłocieniem
-wielkością obiektu, który fotografujesz.
Do fotografowania biżuterii wystaczy Ci box 10x10 cm, a żeby poprawnie oświetlić samochód przydałby się box 2 x 10 m :shock:
200 watosekund to słabiutka lampa i sugerował bym nie-za-dużą powierzchnię boxu, i dużo folii aluminiowej do środka, by zminimalizować straty światła.

gbh
23-11-2005, 15:48
Chodzi mi o fotografowanie calych postaci , zastanawiam sie czy uzycie wiekszego rozmiaru box'a przyniesie jakies korzysci czy moze wrecz odniesc odwotny skutek?

Czornyj
23-11-2005, 16:58
Do całych postaci przydaje sie ten dłuższy - bardziej równomiernie oświetla sylwetke.

Maximus
23-11-2005, 20:30
Ostatnio stałem się posiadaczem lamp 1 x 250 Ws oraz 1 x 100 Ws, przeznaczenie - fotografowanie całych postaci, portret. Planuje do tych lamp kupić softbox`y. Jakie wymiary proponujecie ?

Czornyj
23-11-2005, 20:55
Myślę, że trza iść na jakiś mały kompromis pomiedzy wymiarem adekwatnym do wzrostu/szerokości przeciętnego człeka a ceną/dostępnością soboli w danym systemie

Władca Pixeli
24-11-2005, 08:05
A białe parasolki nie wystarczą?

marcin_G
24-11-2005, 09:14
Dokładnie! Do fotografowania ludzi parasolki są dobrym rozwiązaniem - bardzo mobilnym. Wady parasolek:
- mała sprawność (szczególnie białej transmisynnej, refleksyjna jest nieco lepsza)
- blik parasolki w oku nie jest zbyt naturalny, box odbija się zdecydowanie ładniej

Jesli możecie sobie pozwolić na fotografowanie na wysokich czułościach (400 ISO i więcej) sugeruję jednak świecić boxem/boxami. Do portretu typu twarz / popiersie sugeruje boxy o wymiarach mniej więcej 60 x 60 i 40 x 80. Kontrę można świecić z czaszy, lub "gołą" lampą. Do oswietlenia całej postaci sugeruję możliwie duuuuuży box
pozdro!

meliszipak
24-11-2005, 16:00
Jaka różnica w zastosowaniu: parasolka i softbox?
Dlaczego parasolka ma mniejszą sprawność - mniejsza kontrola nad utratą i kierunkiem snopu światła?



pozdrawiam

Czornyj
24-11-2005, 16:09
Sobol światło emituje - parasolka odbija. Zastosowanie podobne rozproszenie, zmiekczenie światła

meliszipak
24-11-2005, 16:25
Zastosowanie podobne, ale jaka różnica w końcowym efekcie?


pozdrawiam

Czornyj
24-11-2005, 16:58
Efekt też podobny. Sobol ma wieksze możliwości w ukierunkowywaniu światła (szczególnie że można do niego założyć rastry). Tutaj (http://www.elinchrom.com/Downloads/Guides/Joe%20Craig/Craig_EN.pdf) masz ciekawą, ilustrowaną lekturke na ten temat (choć niestety prezentowane konfiguracje bywają dość rozbudowane)

meliszipak
24-11-2005, 17:02
Dziękuję.

Władca Pixeli
24-11-2005, 18:18
Jak ktoś chce zmiękczyć światło z parasolek to mozna dorobić dyfuzor lub kupić takie parasolki
http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=254455&is=REG&addedTroughType=categoryNavigation

szymony
24-11-2005, 18:43
dwie stówki za parsolkę i targanie jej przez kałużę, to taki se interes. Na alledrogo dostanie się za pół tej kwoty i przesyłka też raczej tańsza, zero stresu z celnikami. A że nie ma takiego ładnego napisu, cóż..........

Władca Pixeli
24-11-2005, 19:04
dwie stówki za parsolkę i targanie jej przez kałużę, to taki se interes. Na alledrogo dostanie się za pół tej kwoty i przesyłka też raczej tańsza, zero stresu z celnikami. A że nie ma takiego ładnego napisu, cóż..........
Znając "onanistów sprzętowych" na forum, wierz mi, ten napis wart jest różnicy w cenie :wink:
Jak ktoś chce lepszą jakośc to można kupić droższe parasolki
http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=254461&is=REG&addedTroughType=categoryNavigation
Podobno parasolki w tej cenie ustawiają się same :mrgreen:

szymony
24-11-2005, 19:50
&is=REG&addedTroughType=categoryNavigation
Podobno parasolki w tej cenie ustawiają się same :mrgreen:
Pod warunkiem że studio mieści się w hangarze lotniczym. W M3 funkcja auto ustawienia nie jest dostępna :mrgreen:

Czornyj
24-11-2005, 19:52
Jak ktoś chce lepszą jakośc to można kupić droższe parasolki
Brałbym w tej cenie pod warunkiem, że w charakterze statywu załączona bedzie hoża niewolnica, która w chwilach wolnych od pracy wachluje cie ową parasolką... :wink:

radziu.art.pl
24-11-2005, 21:03
jesli chcecie zobaczyc jakie efekty daja parasolki a jakie softboxy to wyslijcie maila do firmy hensel ani zazwyczaj dzwonia i pytaja sie jaki sprzet sie chce jak sie jest niezdecydowanym to gosciu propunuje ze wysle za friko materialy ;) oczywiscie ze friko...lampy drogie sa i to kkosmicznie ale katalog stoi na polce i mozna popatrzec na roznice :)

Lolek
24-11-2005, 23:46
Biała parasolka ładniej (od srebrnej) rozproszy, ale mniej więcej połowa światła pójdzie do tyłu. Nie wiem czy przy tak słabych lampach stać Cię na takie straty.

marcin_G
26-11-2005, 20:06
Zastosowanie podobne, ale jaka różnica w końcowym efekcie?

pozdrawiam

Box daje piękne odblaski na przykład w oku, na butelkach (generalnie na szkle), na wypolerowanym metalu itp.
A parasolka niestety zdradza się przez swój kształt i czasami jest nie do przyjęcia. W plenerze, z dużej odległości - owszem

meliszipak
27-11-2005, 16:50
http://www.janicemoses.com/detected.php?page=&pass=
Jaki sprzęt potrzebny do takiej fotografii?
fotograf Robert Tardio-kosmetyki, moda, biżuteria
Czy podobne efekty można osiągnąć z lampami z Funsportu?

pozdrawiam

Czornyj
27-11-2005, 17:54
Wg mnie - jedna z góry na tło (albo dwie z boków), dwie lampy+sobole z frontu nożycowo, czasem jedna+sobol z frontu. Minimum 2 lampki, optymalnie 3. Przy tak małych, nieruchawych obiektach, nie sądze żeby było potrzebne bógwico.

meliszipak
27-11-2005, 18:04
Wg mnie - jedna z góry na tło (albo dwie z boków), dwie lampy+sobole z frontu nożycowo, czasem jedna+sobol z frontu. Minimum 2 lampki, optymalnie 3. Przy tak małych, nieruchawych obiektach, nie sądze żeby było potrzebne bógwico.


Jaka minimalna moc lamp i rozmiar soboli?
Stół bezcieniowy równiez potrzebny?
Czy jakies snooty, filtry, plastry miodu zostały użyte przez artystę?
Np 1x200 2x 100 do tego dwa sobole, a na jedną snoot- a od dołu też trzeba podświetlić?

pozdrawiam

Czornyj
27-11-2005, 21:08
Takie zdjecia są potem poddawane B. INTENSYWNEJ fotoedycji. Trudno zatem w 100% stwierdzić czego koleś używał, zresztą i bez tego mi trudno, bo nie jestem ekspertem z bóg wie jakim doświadczeniem. To co widze, to odbicia dwóch symetrycznie umieszczonych softboksów po prawej i lewej, oraz silnie przepalane tło, z tendencją do przepału na wierzchu gdzie niegdzie. Wniosek - soft po prawej i lewej + światło z góry na tło w HK. Nic nie wskazuje natomiast na użycie stołu bezcieniowego, który przyjarał by od dołu. BTW, to wg. mnie do biżuterii jest on nieprzydatny - jest ona metalowa, odbija światło, stół wyżre ją od dołu. Co do filtrów, plastrów miodu i tym podobnego badziestwa niestety nie moge sie wypowiadać, bo prawde rzekłszy nie używam...
Wydaje mi sie że do osiągniecia podobnych efektów przydałyby sie 3 lampy niekoniecznie wielkiej mocy, dwa kwadratowe softboxy i 1 prostokątny softbox z rastrami (celem kierowania światła precyzyjnie na tło). Przedmioty niewielkie, lampy b. blisko obiektu, pewnie nawet setki wystarczą z powodzeniem.

zdelo
11-12-2005, 14:17
Ponawiam pierwsze pytanie. Zamierzam dokupić lampę 200Ws z softboxem 70x140 lub 80x120. Softbox ten będzie też używany z lampą 600WS. Box firmy funsports, czy nie będzie nadmiernego świecenia środkiem? Który wybrać lepiej? mam nieduże studio, a potrzebuje glownie do oswietlania postaci i portretow. czekam na opdowiedz

sailor
12-12-2005, 15:15
nie ma roznicy w swieceniu ktory wybierzesz