PDA

Zobacz pełną wersję : "Kolorowe" IR-ki... JAK??



fotone
22-11-2005, 22:27
Po opanowaniu podstaw fotografii IR b/w zaintrygowaly mnie "kolorowe" zdjecia IR. Znalazlem cos na ten temat TU (http://www.imagone.de/IR_MAIN.html) ale niestetly w jezyku ktorego nie kumam:( Napiszcie pliss jak zrobic takie foto. Czy musze ze statywu zrobic dwa ujecia - pierwsze bez filtra i drugie z filterm IR i potem bawic sie w PS?? Czy tylko przy pomocy PS'a?? Moze jakis tutek w bardziej przyjaznym jezyku (pl, eng)??
Help.

drhardware
22-11-2005, 22:40
Witam,

wrzuć linke do materiałów, które znalazłeś, jeżeli jest po angielsku, może uda mi się jakos to przetłumaczyć.

shakk
22-11-2005, 22:48
opcja jest taka ze sa slajdy uczuolne na IR Kodak Ektachrome Infrared ale cena jest zajebista bo 80 pare zeta...

fotone
22-11-2005, 22:54
Moja wina .....nie sprecyzowalem.....chodzi mi cyfrowa fotografie w IR(d70s+hoya R72) - bo do "focenia do szuflady" na TAKIE slajdy mnie nie stac. A materialy ktora znalazlem sa TU (http://www.imagone.de/IR_MAIN.html) i sa po niemiecku :(

drhardware
22-11-2005, 23:00
jest na sieci wiele manuali, wraz z przykładami i podręcznikami, nawet jak przerobic aparat czy kamerkę internetową na podczerwień. Niestety, większość jest w angielskim, a ja jest ciekaw, na jakie trafił nasz kolega.

fotone
22-11-2005, 23:33
Tutek ktorego znalazlem jest
tu - http://www.imagone.de/IR_MAIN.html (po raz 3)
A proces o ktory mnie sie rozchodzi jest w dziale "Farb-IR", i "Farb-IR Beispiel"

drhardware
22-11-2005, 23:40
poszukaj jeszcze na polskich listach typu pl.rec.foto.cyfrowa, tam kiedys był watek o IR. tutorial aco prawda nie było, ale jest jeden człowiek, który się zajmuje tego typu fotografią. zaraz sobie poczytam. Oczywiśice jestes gotowy na dokonanie daleko idących zmian w swoim aparacie i przystosowanie go do fotografowania w podczerwieni ? :)

fotone
22-11-2005, 23:54
Mowimy o przetlumaczeniu tutka a nie wybebeszaniu aparatu, a przystosowywac go do fotografii w podczerwieni w inny sposob niz nakrecajac filtr NIE MAM ZAMIARU. D70s + hoya R72 daj calkiem niezle efekty - sprawdzilem.... z reszta nie tylko ja :twisted:
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=690

drhardware
23-11-2005, 00:00
no to dobrze :) jak soę pojawiłem tu z moim CP 995, od razu jedna z pierwszych rad była - przerób na IR !

tekus
23-11-2005, 00:57
Ja bym zrobil poprostu dwie foty. Pozniej zabawa na warstwach i maskowanie. Chyba bedzie dosc ciezko osiagnac taki kolor nieba jak z twjego linku.
Mnie z jednej foty IR udalo sie uzyskac co najwyzej takie kolorki:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.tekus.net/albums/userpics/10001/DSC_3702.jpg)
Jednak dosc mocno odbiegaja od tego co zlinkowales.

pawl_s
23-11-2005, 10:41
Moze niedokladnie spojrzales, ale materialy sa po angielsku i niemiecku.

niemiecki: http://www.imagone.de/Einleitung.html
angielski: http://www.imagone.de/IR_EN_Chap_0.html

Linki u dolu strony.

Pozdrawiam,
pawl_s

fotone
23-11-2005, 11:52
He..... :oops: najciemniej pod latarnia...Thx !!

drhardware
23-11-2005, 14:30
To jak tłumaczyc to z angielskiego na nasze? Są jacyś chętni ?

fotone
23-11-2005, 15:17
tekus - calkiem zgrabna ta twoja fota....czy mozesz napisac w jaki sposob udalo ci sie to zrobic ja z 1 naswitlenia w IR, ewentualnie poakazac fote wyjsciowa?? Tak pi razy drzwi to o cos takiego (jak twoja fota)mnie sie rozchodzi. Bede wdzieczny za info. pzodro

tekus
23-11-2005, 15:22
Tzn chodzi ci o czystego rawa bez obrobki? WB ustawiony na trawe.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.tekus.net/forum/ir.jpg)

Tadek
24-11-2005, 09:04
drhardware-tłumaczyć, tłumaczyć! Ja bardzo chętnie poczytam, bo angielskiego nie znam, a niemiecki co prawda znam, ale nie rozumiem :wink: A filtr już do mnie jedzie.

fotone
24-11-2005, 12:03
Napisz mnie prosze tekus jak to jest...bo moj raw bez zadnego dotykania wyglada bardziej jak z tutka Gamling'a [TU] (http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=12389&highlight=ir) i w niczym nie przypomina twojego.....teraz to juz zglupialem :roll: :roll: :roll:

tekus
24-11-2005, 12:25
Balans bieli trzeba ustawic na cos zielonego. Ja ustawilem na zielona trawe na pierwszym planie. Ot co cala tajemnica.

fotone
24-11-2005, 14:40
hmm... jakiego filtra uzywasz?? (moj-hoya R72)....i dalej nie rozumiem dlaczego na suchym raw'ie nie ma czerwonej poswiaty z filtra??....

tekus
24-11-2005, 15:30
Heliopan z raysfoto :) Moze to ten drobny szczegol.