PDA

Zobacz pełną wersję : Czy Intel GMA 950 podoła?



fridayimage
23-08-2007, 09:45
Witam serdecznie
Bardzo proszę o pomoc i wasze opinie.

Jestem na kupnie niedrogiego laptopa (okolo 3500PLN). Bedzie słuzył w czasie podrózy głównie do obróbki zdjeć: wywoływanie RAWów oraz Photoshop. Napewno laptop nie bedzie służył do gier.
Dlatego pytanie: Czy karta graficzna typu Intel GMA 950 podoła zadaniu?

Na rynku jest mnóstwo konfiguracji, jednak Intel GMA 950 wystepuje w przeważającej jej liczbie. Dodatkowo jesli chce kupić z systemem operacyjnym WINDOWS XP oraz z matrycą matową, to karta ta wystepuję prawie wylącznie :(
Matryca matowa z uwagi na fakt, że laptop moze być używany w plenerze.

Bardzo proszę o opinie i uwagi :)

pdzran
23-08-2007, 09:57
Karta grafiki da rade , bardziej martwilbym sie o procesor i pamiec.
Mamy razem z bratem po sztuce Lenovo N100 , procesor dwurdzeniowy , rozbudowana do 1GB pamiec i ani ja ani brat , nie narzekamy a karta grafiki siedzi w nim Intel 945GM.
Faktycznie masz racje, ja mam "lakierowana" matryce, brat matowa.

KJO
23-08-2007, 14:59
Mam hp nx7400 z tą grafiką (core2 duo, 1gb pamięci) i bez problemu (czytaj komfortowo) można obrabiać na tym zdjęcia. Męczyłem też tym sprzętem 39mpix pliki z hassela i też nie było problemu

pdzran
23-08-2007, 15:01
Bo tak naprawde o ile mi wiadomo to karta grafiki wyswietla obraz przetworzony przez procesor komputera.
W grafice 3D , gdzie wykorzystywany jest procesor karty graficznej.
Moge sie mylic, jesli tak, prosze o poprawki :)
Kiedys do testow w poprzedniej firmie spialem w sieci kilkanascie komputerow i 3D Studio - fajnie sie to renderowalo, znacznie szybciej, kazdy komputer dostawal swoja dzialke do zrobienia.

yaduhin
23-08-2007, 15:39
kartą grafiki bym się zupełnie nie przejmował do photoshopa - w zupełności wystarczy.
na twoim miejscu zwrócił bym głównie uwagę na ekran lapka: kąty widzenia i odwzorowanie kolorów. poza tym, wiem, że błyszczący ekran może stwarzać pewne problemy w plenerze - ale oferuje dużo lepszy kontrast, co jest dość ważne. poza tym - ile procent zdjęć będziesz obrabiać w plenerze a ile po powrocie do domu/pracy/kafejki itp?

Krzysq
24-08-2007, 00:20
błyszczący ekran może stwarzać pewne problemy w plenerze - ale oferuje dużo lepszy kontrast, co jest dość ważne. poza tym - ile procent zdjęć będziesz obrabiać w plenerze a ile po powrocie do domu/pracy/kafejki itp?
Dokładnie. Chcesz jak najwierniejszego odwzorowania barw, to tylko matryca szklana. Ja mam wspomniany nx7400, ale na core duo, do tego giga ramu. Sprawuje się świetnie. Tylko troszkę się grzeje, jeśli chodzi o konwertowanie do jpg przy pomocy PP.

segl
24-08-2007, 19:34
w firmie też mamy Lenovo N100 z I950 ale ram rozbudowaliśmy do 2 GB ze względu na Viste, daje rade zarówno w szopie jak i RAW
(ram warto dokupić bo to wydatek 180zł za 1GB)

o tą kartę się nie martw bo to chyba obecnie najmocniejsza zintegrowana do lapów

RAQ
25-08-2007, 07:52
osobiście też pracuję na Lenovo N100 z grafiką intela, nie narzekam, doposażyłem tylko sprzęt do 2GB i śmiga aż miło

artoor
29-08-2007, 22:47
Ja też pracuję na HP nx7400 tak jak KYO. Podstawa to minium 1GB RAMu. Do niedawna nieco problematyczna była praca z wieloma otwartymi jednoczesnie NEFami w CNX, ale od wersji 1.2 praca jest komfortowa.
Co do matrycy, to bierz zdecydowanie matową, z 'lustrem' na ekranie w terenie nie da się pracować.
Ktoś wcześniej wspomniał o odwzorowaniu kolorów. Panowie, w tym przedziale cenowym nie ma co liczyć na wierność kolorów bez względu na typ matrycy. To, że na matrycy 'lustrzanej' kolory wyglądają żywiej, to fakt. Ale czy lepiej? To rzecz gustu.
Pzdr

Jastrząb
05-09-2007, 22:13
Witka
Wazne jest tez zeby w laptopku nie bylo najwolniejszego dysku.Mowicie tu o ramie itd oczywiscie jest wazny ale czesto sie zapomina ze dysk moze przystopowac predkosc zapisu czy odczytu.Wiec z najczesciej montowanych dyskow 5.400rpm nalerzy brac pod uwage wielkosc Cachu.W przypadku 2M mamy doczynienia z najzwyklejszym i najwolniejszym.Dopiero te z 8M dodaja wigoru laptopwi.Wracajac do zintegrowanej grafiki to z fotkami radzi sobie bez problemu.Wlasnie moja dziewczyna zmniejszala i obrabiala troche zdjec duzych i nie ma problemu.Na ASUSie z blyszczacym tft zdjecia wygladaja i dobrze i bez problemu da sie je obrabiac.Radzil bym tez wlaczyc w ustawieniach karty graficznej wszystkie funkcje.Typu bufor Z 24bit,triple buffering itd.Da to lepszy efekt a na najnizszych i wylaczonych domyslnie niektorych funkcjach zdazaja sie czasem przejscia dziwne na zdjeciach zwlaszcza RAW.NEF

pebees
05-09-2007, 22:19
Witka
Wazne jest tez zeby w laptopku nie bylo najwolniejszego dysku.Mowicie tu o ramie itd oczywiscie jest wazny ale czesto sie zapomina ze dysk moze przystopowac predkosc zapisu czy odczytu.

Że jak? Coś dziś nie kumam w lot, wyjaśnisz? :)


Wiec z najczesciej montowanych dyskow 5.400rpm nalerzy brac pod uwage wielkosc Cachu.W przypadku 2M mamy doczynienia z najzwyklejszym i najwolniejszym.

A w przypadku 1M? A w przypadku SCSI? :D


<<ciach różne takie>>
Radzil bym tez wlaczyc w ustawieniach karty graficznej wszystkie funkcje.Typu bufor Z 24bit,triple buffering itd.Da to lepszy efekt a na najnizszych i wylaczonych domyslnie niektorych funkcjach zdazaja sie czasem przejscia dziwne na zdjeciach zwlaszcza RAW.NEF

A ja bym radził spróbować przeczytać to, co się napisało. Bełkot, brak znaków przestankowych, pomijam merytoryczność tekstu.

Jastrząb
05-09-2007, 22:25
Chcialem generalnie pomoc...Napisac z wlasnego doswiadczenia co by bylo gdyby i co uwazam za lepsze.Wiec z tym belkotem to bym nie przesadzal.Forum jest od pomagania a nie dogryzania.Szkoda linijek na to.A co do znakow to jestem w Anglii i tu nie maja polskich czcionek...

pebees
05-09-2007, 22:27
(..)
Chcialem generalnie pomoc...Napisac z wlasnego doswiadczenia (..)

Na razie to piszesz z doświadczenia Twojej dziewczyny i brata architekta (inny wątek).


(..)
Bełkot, brak znaków przestankowych, pomijam merytoryczność tekstu.


(..)
A co do znakow to jestem w Anglii i tu nie maja polskich czcionek...

Nie mam więcej pytań. LOL :D

Jastrząb
05-09-2007, 23:06
A wiec rozumiem ze jestes tu wylacznie od krytykowania,podkladania nog i cytowania.Zapamietam i zanotuje.thx Musze poznac wszystkich stanowiska.

pebees
05-09-2007, 23:08
A wiec rozumiem ze jestes tu wylacznie od krytykowania,podkladania nog i cytowania.

Ba! I do tego jeszcze czasem pokazuję gnioty :D


Zapamietam i zanotuje.thx Musze poznac wszystkich stanowiska.
Świetnie :)

Fenek
06-09-2007, 20:14
Witka
Wazne jest tez zeby w laptopku nie bylo najwolniejszego dysku.Mowicie tu o ramie itd oczywiscie jest wazny ale czesto sie zapomina ze dysk moze przystopowac predkosc zapisu czy odczytu.Wiec z najczesciej montowanych dyskow 5.400rpm nalerzy brac pod uwage wielkosc Cachu.W przypadku 2M mamy doczynienia z najzwyklejszym i najwolniejszym.Dopiero te z 8M dodaja wigoru laptopwi.(...)
Szybki dysk może i przyspieszy prędkość ładowania takiego Capture NX, czy innego Photoshopa, ale to duża ilość RAMu zagwarantuje, że komputer nie będzie się odwoływał do pliku stronicowania podczas obróbki. Wszystko elegancko będzie rozgrywało się w szybciutkim RAMie. :)