PDA

Zobacz pełną wersję : Nikkor 70-210/4 czy Nikkor 80-200/2.8 - oto jest pytanie



pmcomp
17-10-2004, 15:04
Witam,

jak widać w podpisie mam takie dziwne cuś czyli AF 70-210/4 takie jak tu:

http://www.kenrockwell.com/nikon/70210f4.htm

Dałem za niego ok. 480,- zł.

Czy warto mysleć o zamianie na AF 80-200/2.8 ED, tego starego z jednym pierścieniem (suwano-kręconego: BTW da się tym focić)?

W Stodole taki ok. 1.700,- zł, mechanicznie OK, soczewki OK tylko trochę kurzu w środku.

Czy jedna działka plus szkło ED i wielki wypas (dla dresiarzy i do noszenia) :wink: jest wart zachodu, dopłaty takiej różnicy (nie bezpośrednio tylko w rozliczeniach ale coś do czegoś trzeba porównać).

Nadmieniam, że lubię focić z tele, a z tego 70-210 jestem zadowolony.
Kusiło by mnie docelowo tego 80-200 stosować z konwerterem.

Co o tym sądzą mądre głowy?

Pozdrawiam i dzięki za pomoc.
Piotr

antonjo
17-10-2004, 15:16
Z NIkkorem 80 -200 - będziesz miał światło 2,8 ! A to chyba dosyć ważne...

Suwany zoom jest chyba nawet szybszy niz w AFD.

Sprawdz soczewki, i jak działa pierścień przełaczania AF/M(jeśli jest w tej wersji). No i przede wszystkim pogadaj z Adminem który ma to szkiełko od jakigoś czasu i będzie miał w tej kwestii więcej do powiedzenia niż ja

Pzdr.

szymony
17-10-2004, 15:47
Z NIkkorem 80 -200 - będziesz miał światło 2,8 ! A to chyba dosyć ważne...
Suwany zoom jest chyba nawet szybszy niz w AFD.
Pzdr.

1 EV różnicy w świetle i 1K z okładem w zetach.
80-200/2,8 - klasa sama w sobie.
70-210/4 - chyba najlepszy optycznie zoom nikona w tym zakresie.
Osiołkowi w żłobie dano :wink:
Gdybym ja się do takiej wymiany przymierzał, to chyba udałbym się osobiście do admin lub innego posiadacza 80-200/2,8 w wersji którą chce nabyć. Zrobił dokładne testy jednego i drugiego. Po porównanu wyników wybrał to co oferuje więcej w stosunku jakość/cena.
Swojego 70-210/4 nie zmieniam, chyba że dostane pokaźny spadek :wink:

pmcomp
17-10-2004, 15:57
Szymony,

że ty sie odezwiesz to wiedziałem. Szkło jest rzadkie, ty je masz i wiesz co masz, ja też wiem, dlatego mam dylemat :lol: . Tylko Ken miał problem bo miał na końcu zwalony AF :wink: .

Za pozostawieniem tego 70-210 u mnie przemawia jeszcze jeden fakt: do swojego Micro 55/2.8 zamówiełem soczewki powiększające. A średnica obu jest 62mm więc bym sobie poeksperymentował z macro na tym tele. Ciekawe co wyjdzie w porównaniu do prawdziwego micro.

Poza tym mam zamiar do niego na odwyrtkę "przykleić" 50/1.8 aby zobaczyć co w makro wyjdzie tak. BTW czy taki pierścień odwrotnego mocowanie oko w oko z 62mm na mniejszy 52mm coś mi popsuje?

Pozdrawiam
Piotr

szymony
17-10-2004, 17:03
Poza tym mam zamiar do niego na odwyrtkę "przykleić" 50/1.8 aby zobaczyć co w makro wyjdzie tak. BTW czy taki pierścień odwrotnego mocowanie oko w oko z 62mm na mniejszy 52mm coś mi popsuje?


A sprzęgło lub motor Af, jak będziesz kręcił taką kolumbryną :wink:
Sam pierścień niczego nie popsuje. A jak będzie się zachowywał tak wykombinowany układ optyczny to chyba tylko w praniu można sprawdzić.

pmcomp
17-10-2004, 22:15
[quote="antonjo"] No i przede wszystkim pogadaj z Adminem który ma to szkiełko od jakigoś czasu i będzie miał w tej kwestii więcej do powiedzenia niż ja

Adminie uderzam w stół i czekam na nozyce.

Piotr

admin
17-10-2004, 23:00
No zyce wsystkiego najlepsego... ;) Piotrze, co moge powiedziec? Pewnie tylko tyle ze jestem z 80-200 bardzo zadowlony. Nie znam za to 70-210/4 ktorym dyspoujesz, ale tez znam o nim opinie. Krotko mowiac dokad nie poznalem 80-200/2.8 myslalem ze mozna go zastapic np. 70-300G lub innym, podobnym zoomem. Dzis wiem ze sie mylilem. 80-200 ma znakomity kontrast i potrafi oddac ostrosc jak stalka. Potrafi co prawda pokazac male mydelko pod swiatlo, ale to przypadlosc sporej czesci zoomow w takim zakresie. Dobrze ustabilizowany da rewelacje nawet maksymalnie otwarty.

Jesli jednak nie wykorzystasz roznic tych dwoch szkiel Piotrze, zastanow sie nad ta zmiana. Z drugiej strony wiem jak kusi lepsze szklo :) Coraz czesciej bywam w Wawce, mozemy sie umowic i zrobisz sobie test. Nie ma lepszego sposobu niz wkrecenie tego srubokreta w bagnet D70 :)

pmcomp
17-10-2004, 23:35
Tak, tak,

własnymi rencami sprawdzone to lepiej. Cały czas chlipam :cry: , że nie mogłem być na zlocie bo juz bym se wkręcił, a i ty mógłbyś sprawdzić moje cudo.

Tak myslę, ale ... od myslenia boli. Jakbyś kiedyś się do stolycy wybierał to daj proszę znać, kawusię postawię :lol: (cobyś nie targał tego klamora na darmo, no ... stóweczkę :shock: w ciemno za niego dam, a co).

Pozdrawiam
Piotr

admin
18-10-2004, 00:03
Zaluj Piotrze, zaluj, bo na zlocie mozna sie bylo po sprzecie wymacac do woli... ;) Za zaproszenie dziekuje, skorzystam. Co do stowki to musze pomyslec. Odpowiedz, oczywiscie odmowna, przesle poczta z zastrzezeniem oplaty odbierajacego ;) Poslalem emalie. Odbierz Piotrze a pozniej zgadamy sie co i jak. Z walki 80-200/2.8 ED vs SB800, ta druga wychodzi w swietle posiadania 70-210, na priorytet w zakupach. Tak byloby u mnie ;)