PDA

Zobacz pełną wersję : D70, ISO i szumy



Krakus
16-10-2004, 16:42
Witam,
dopiero od dziś mam w rękach swojego D70. I ze zdumieniem zauawżyłem, że szumy na zdjęciach robionych przy ISO 400 są znacząco większe, niż przy ISO 200. W sieci widziałęm sample, pokazujące znaczący wzrost szumów dopiero powyżej ISO 800, a tu taka niespodzianka. A może aparaty z najnowszej serii mają bardziej szumiące matryce?
Pozdrawiam,

PS. Zapomiałem (dla porządku) dodać, że używam póki co JPEG o największej rozdzielczości i najmniejszej kompresji

admin
16-10-2004, 20:39
Oczywiscie rozumiem ze bierzesz pod uwage pliki w pelnym rozmiarze, bo z tych miniatur publikowanych w sieci to mozna wywnioskowac ze i 1600 prawie nie szumi. Roznica byc musi i to oczywiste. Czy jest duza? Wedlug mnie nie. Poza tym pamietaj o tym ze na papierze praktycznie nie do odroznienia. Oczywiscie i warunki ekspozycji maja duze znaczenie dla pliku wynikowego. Dla mnie D70 nie odbiega pod tym wzgledem od innych dslr...

Krakus
16-10-2004, 20:50
Adminie,
spróbuję odnaleźć link do zdjęć o których piszę - są tam wycinki zdjęć. Po prawdzie D70 jest moją pierwszą lustrzanką cyfrową (dotychczas miałem analoga, a i to z tej drugiej stajni ;-) ) i jest dla mnie oczywiste, że im większa czułość, tym większe ziarno (w analogach) / szumy (w urządzeniach cyfrowych). Ale jak powtarzam, na ekranie monitora (17'') widzę różnicę między 200 a 400 ISO. A tego się nie spodziewałem.
Pozdrawiam,

PS. Częściowo porównanie szumów jest w http://www.dpreview.com/reviews/nikond70/page14.asp

Krakus
18-10-2004, 23:16
Poczytałem na forum konkurencji (w szczególności dyskusję Kaleida i Radio Erewań) i oto co odkryłem:
Po wyłączeniu redukcji szumu przy długim naświetlaniu (Long exp. NR) może pojawiać się tzw. słoneczko (dla bardzo długich czasów - np 300s), ale za to radykalnie maleje szum przy ISO dla 800 i mniej.
Dla zainteresowanych link http://tinyurl.com/4pu9e.
Pozdrawiam,

Kaleid
18-10-2004, 23:21
Ano, jest to spowodowane nagrzewaniem sie CCD. Z reszta dyskutowalismy o tym rowniez na tym forum

Krakus
18-10-2004, 23:31
OK, piszę raczej o wynikach odejmowania dwu zdjęć - tego "prawdziwego" i ciemnego - słoneczko znika, ale rosną szumy (czy jak kto woli ziarno).
Pozdrawiam,