Zobacz pełną wersję : jedna osoba kilka razy na zdjęciu
neverhood
20-08-2007, 09:22
Witam serdecznie.
Mam bardzo rozbiegane dzieci, ostatnio obserwuję je poprzez szkło aparatu. Wpadł mi do głowy pomysł by zrobić zdjęcie takiej treści:
aby na jednym zdjęciu uchwycić moje dziecko kilka razy, np. biegnie sobie w moim kierunku i są 3 ujęcia najpierw jak jest dalej, potem bliżej, aż najbliższe zdjęcie jest zrobione bardzo blisko, potem połączyć to np. w photoshopie zeby wyszło jedno zdjęcie, ale nie wiem czy tak się da i na co zwrócić uwagę przy robieniu samych zdjęć.
czy ktoś robił już takie zdjęcia i może mi pomóc, a może ktoś ma pomysł jak to wykonać.
dziekuję Piotr
No cóż. Statyw, wężyk i zdjęcia seryjne.
legologo
20-08-2007, 09:37
A później jeśli zrobiłeś np. trzy zdjęcia do dwóch pierwszych dodajesz maski na PS i zamalowujesz dzieci.
neverhood
20-08-2007, 09:58
a czy wazne jest by utrzymac takie samo swiatlo zdjec, czy potem retusz w photoshopku
W teorii sprawny operator poradzi sobie z różnym światłem (temperatura, jasność), ale po co dokładać roboty, w dodatku z niepewnym i wymęczonym efektem? Przy sporych różnicach czasowych mogą nawet wyjść różne cienie, co będzie brzydko i nienaturalnie wyglądać... Najlepiej zrobić serię zdjęć zanim światło się zmieni - jeśli dzieci bawią się we wnętrzu, to kilka minut powinno wystarczyć.
A jeśli są na zewnątrz, to albo przywiążesz je do drzewa za nóżki, albo i tak w kilka chwil wylezą poza kadr, więc bolesny problem zdjęć seryjnych sam znika, czy raczej się oddala na czworakach. :)
Don_Pedro_123
20-08-2007, 10:20
D200 i D80 mają opcje "wielokrotna ekspozycja": w D200 jest to 10x, a w D80 3x. Jak w innym sprzęcie nie wiem...
neverhood
20-08-2007, 10:42
jak zrobie zdjecia to wrzuce i poprosze o uwagi, pozdrawiam
Też kiedyś robiłem takie zdjęcie swojemu synkowi w domu. Efekt bardzo ciekawy.
Jeśli nie masz nic przeciwko to poniżej efekt mojej pracy.
Zrobiłem 5 fotek potem wszystkie w Photoshopie połączone.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/08/333089817_51c82f1ba7-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/slowik/333089817/)
Większa wersja (http://farm1.static.flickr.com/165/333089817_51c82f1ba7_b.jpg)
Zbigniew
20-08-2007, 12:06
Fajny pomysł. Czy obróbka polega na manualnym połączeniu kilku fotek w PSie, czy może są jakieś automagiczne sposoby ?
Widziałem podobne zdjęcia przy kolarstwie i efekt jest świetny.
Fajny pomysł. Czy obróbka polega na manualnym połączeniu kilku fotek w PSie, czy może są jakieś automagiczne sposoby ?
Widziałem podobne zdjęcia przy kolarstwie i efekt jest świetny.
Ja zrobiłem w PS pięć warstw czyli w każdej inna fotka z serii.
Jedną wybrałem jako "matkę" czyli była na spodzie i z wyższych warstw usuwałem zbędne porcje obrazu to znaczy wszystko oprócz postaci i cienia.
Zdjęcia wszystkie zrobiłem w przeciągu kilku minut ze statywu
neverhood
20-08-2007, 13:05
Też kiedyś robiłem takie zdjęcie swojemu synkowi w domu. Efekt bardzo ciekawy.
Jeśli nie masz nic przeciwko to poniżej efekt mojej pracy.
Zrobiłem 5 fotek potem wszystkie w Photoshopie połączone.
[/URL]
[URL="http://farm1.static.flickr.com/165/333089817_51c82f1ba7_b.jpg"]Większa wersja (http://www.flickr.com/photos/slowik/333089817/)
o takie zdjecie mi chodzilo, powiedz jak je zrobiles czy to byla seria zdjec, czy z tego samego miejsca kilka zdjec w roznym czasie (dluzsze odstepy)
o takie zdjecie mi chodzilo, powiedz jak je zrobiles czy to byla seria zdjec, czy z tego samego miejsca kilka zdjec w roznym czasie (dluzsze odstepy)
To była seria 5 zdjęć zrobionych w odstępie ok. minuty no może dwóch.
Aparat stał na statywie, stałe parametry ustawione w aparacie.
a tu jeszcze podobne zdjęcie, taki mój mały autoportret x3 zrobiony kiedyś w celach edukacyjnych
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/08/313030718_07ee16c635-1.jpg
źródło (http://www.flickr.com/photos/slowik/313030718/%22)
neverhood
20-08-2007, 13:41
To była seria 5 zdjęć zrobionych w odstępie ok. minuty no może dwóch.
Aparat stał na statywie, stałe parametry ustawione w aparacie.
a tu jeszcze podobne zdjęcie, taki mój mały autoportret x3 zrobiony kiedyś w celach edukacyjnych
a propos stalych pomiarow, mam nikona d80 od niedawna i dopiero sie ucze focic nim, czy mozesz mi podpowiedziec jak ustawic takie stale pomiary, bo rozumiem ze chodzi glownie o to, by swiatlo bylo zblizone do siebie na poszczegolnych zdjeciach, z gory dziekuje
możesz np. jak będziesz już robił zdjęcie pierwsze to ustaw sobie aparat na tryb A i zobacz jakie wyjdą ci parametry czasu i przesłony, zapamiętaj je i takie parametry ustaw w trybie manualnym M.
Don_Pedro_123
20-08-2007, 14:09
W D80 wykonasz takie zdjęcia bez PS - "wielokrotna ekspozycja".
I będziesz miał cudownie prześwitujące dzieci. :)
neverhood
21-08-2007, 20:18
W D80 wykonasz takie zdjęcia bez PS - "wielokrotna ekspozycja".
czy moge prosic o jakis tutorial w tej kwestii, bo nie znam jeszcze tak tego aparatu i nie wiem jak zrobic wielokratna ekzpozycje, z gory dziekuje i pozdrawiam
rambobambo
21-08-2007, 21:19
Też się bawiłem tą techniką na początku wakacji tyle że w zdjęciach sportowych ;)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://nokto.com.pl/ludzie/images/14_ludzie.jpg)
neverhood
21-08-2007, 22:36
1.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img254.imageshack.us/my.php?image=emilka1azn2.jpg)
2.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img254.imageshack.us/my.php?image=emilka2ase4.jpg)
Don_Pedro_123
21-08-2007, 23:08
czy moge prosic o jakis tutorial w tej kwestii, bo nie znam jeszcze tak tego aparatu i nie wiem jak zrobic wielokratna ekzpozycje, z gory dziekuje i pozdrawiam
Nie mam tego sprzętu (będę miał dopiero w przyszłym tygodniu), więc Ci nie napiszę instrukcji krok po kroku - ale jak widać są tu praktycy. Może oni Ci pomogą?
Moim zdaniem wielokrotna ekspozycja nie będzie dobra do zdjęć w dzień. Przyczyna jest bardzo prosta. Albo postaci nie będą doświetlone (duchy) albo prześwietlimy scenerię.
Mosquito
23-08-2007, 16:17
Przez przypadek trafiłem w sieci na tutka, który może ułatwi życie autorowi tego tematu
http://www.popphoto.com/popularphotographyfeatures/4334/how-to-show-an-action-sequence.html
Po kliknięciu na zdjęciu pojawi się slide show, w którym krok po kroku pokazują jak to zrobić w PS.
Myślę ze to dobre uzupełnienie do tego co koledzy już napisali :)
Zbigniew
23-08-2007, 16:22
Prezentacja "Jak to zrobić w PSie" pokazuje rzeczywiście krok po kroku operacje na warstwach - fajnie całkiem. Mnie ciekawi jeszcze jedna rzeczy - jakie powinny być ustawienia aparatu w takich przypadkach. Gdybym miał zrobić taką scenę, to chyba postawiłbym na pracę w priorytecie czasu, a jeszcze lepiej zrobił całość w trybie manualnym, aby uniknąć różnic pomiędzy kadrami. Jak robiliście swoje zdjęcia ? Czy zachowanie takiej "szczególnej ostrożności" jest konieczne, czy może olać to i jak coś to poprawić jasność w PSie ?
Marta Baranowska
23-08-2007, 16:25
Ja zrobiłem w PS pięć warstw czyli w każdej inna fotka z serii.
Jedną wybrałem jako "matkę" czyli była na spodzie i z wyższych warstw usuwałem zbędne porcje obrazu to znaczy wszystko oprócz postaci i cienia.
Zdjęcia wszystkie zrobiłem w przeciągu kilku minut ze statywu
podziwiam...ja sie chyba nigdy nie naucze tego:(
Mosquito
23-08-2007, 16:29
1.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img254.imageshack.us/my.php?image=emilka1azn2.jpg)
2.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img254.imageshack.us/my.php?image=emilka2ase4.jpg)
A taka poza tym to zanim zabierzesz się za robienie takich cudów na zdjęciach. Warto zadbać o to żeby były one wykonane poprawnie technicznie. Na tym które pokazałeś, dziewczynka co prawda jest tak jak chciałeś kilka razy w kadrze. Ale ani razu nie jest ostra, a prezentuje się na tle mocno przepalonego nieba.
To taki mały OT ;)
Mosquito
23-08-2007, 16:40
Prezentacja "Jak to zrobić w PSie" pokazuje rzeczywiście krok po kroku operacje na warstwach - fajnie całkiem. Mnie ciekawi jeszcze jedna rzeczy - jakie powinny być ustawienia aparatu w takich przypadkach. Gdybym miał zrobić taką scenę, to chyba postawiłbym na pracę w priorytecie czasu, a jeszcze lepiej zrobił całość w trybie manualnym, aby uniknąć różnic pomiędzy kadrami. Jak robiliście swoje zdjęcia ? Czy zachowanie takiej "szczególnej ostrożności" jest konieczne, czy może olać to i jak coś to poprawić jasność w PSie ?
Na stronce, do której linka podałem, też jest odpowiedz na to pytanie:
Start by setting up your camera on a tripod. The steadier, the better. Then set everything manually so that the only thing different about each shot will be the location of the figure. Pick a small aperture to get it all in focus (f/11 should do), but make sure you've got a quick enough shutter speed to freeze the action (at least 1/500 sec). If you have to boost the ISO, do it.
When it's time to shoot, set your camera to burst mode and capture as many frames as you can. Before you combine, pick the best of the set. And, unless you want the figures to overlap, choose some with space between them.
A morzna prosic o turtial po polsku w wersji dla d...ili bo próbuje i nic mi nie wychodzi
Witam
Fajny pomysł. Czy obróbka polega na manualnym połączeniu kilku fotek w PSie, czy może są jakieś automagiczne sposoby ?
Widziałem podobne zdjęcia przy kolarstwie i efekt jest świetny.
przy kolarstwie masz jednego kolarza a na zdjęciu cały peleton:)
Pozdrawiam
MimikM
neverhood
24-08-2007, 10:00
Przez przypadek trafiłem w sieci na tutka, który może ułatwi życie autorowi tego tematu
http://www.popphoto.com/popularphotographyfeatures/4334/how-to-show-an-action-sequence.html
Po kliknięciu na zdjęciu pojawi się slide show, w którym krok po kroku pokazują jak to zrobić w PS.
Myślę ze to dobre uzupełnienie do tego co koledzy już napisali :)
rzeczywiscie pomocny tutek, wielkie dzieki
ps
a nie spotkales tutka jak robic zdjecia podczas burzy
neverhood
24-08-2007, 10:02
Prezentacja "Jak to zrobić w PSie" pokazuje rzeczywiście krok po kroku operacje na warstwach - fajnie całkiem. Mnie ciekawi jeszcze jedna rzeczy - jakie powinny być ustawienia aparatu w takich przypadkach. Gdybym miał zrobić taką scenę, to chyba postawiłbym na pracę w priorytecie czasu, a jeszcze lepiej zrobił całość w trybie manualnym, aby uniknąć różnic pomiędzy kadrami. Jak robiliście swoje zdjęcia ? Czy zachowanie takiej "szczególnej ostrożności" jest konieczne, czy może olać to i jak coś to poprawić jasność w PSie ?
kilka odpowiedzi wczesniej jeden z przedmowcow dal mi rade, by zrobic jedno zdjecie na auto, odczytac parametry i potem utrzymac je w manualu, ja wlasnie tak staralem sie robic moje zdjecia
kilka odpowiedzi wczesniej jeden z przedmowcow dal mi rade, by zrobic jedno zdjecie na auto, odczytac parametry i potem utrzymac je w manualu, ja wlasnie tak staralem sie robic moje zdjecia
Nie musisz robić zdjęcia - parametry odczytasz ze wskazań jakie da Ci aparat. Pamiętaj też, żeby wyłączyć automatyczny balans bieli.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.