PDA

Zobacz pełną wersję : Lamerskie pytanie o kartę graficzną



Zoidberg
18-11-2005, 15:24
Witam,
Składam właśnie powoli kompa, który bedzie też służył do obróbki zdjęć. Sporo się naczytałem o jakości kart Matroxa. Mam upatrzonego Matrox Parhelia APV 128MB DDR BOX (PCI-E). Jednak tu mam pytanie - w czym tkwi ta jakość? Kolory będą żywsze? Obraz będzie mniej migotał? W czym - bez technicznego bełkotu - zobaczę różnicę pomiędzy tą kartą za 1300PLN a inną za np. 800PLN?

edos
18-11-2005, 15:42
wszystkie karty z tej półki cenowej tj. 800-1400 zł nie różnią się jakością wyświetlanego obrazu, różnice polegają głównie na wydajności i jeżeli ma to być komp głównie do obróbki zdjęć to szkoda wydawania takiej kasy. Jakość obrazu w tym przypadku głównie zależy od posiadanego monitora. Nie wiem dlaczego wybrałeś akurat tą kartę . Jeżeli bazą twojego komputera ma być płyta oparta na PCI-E Sli to proponuję ci grafę Winfast 6600GT extreme SLI (są to dwie karty połączone 16000 w 3D marku 2003) potworna wydajność.
pozdrawiam

Zoidberg
18-11-2005, 15:53
wszystkie karty z tej półki cenowej tj. 800-1400 zł nie różnią się jakością wyświetlanego obrazu, różnice polegają głównie na wydajności i jeżeli ma to być komp głównie do obróbki zdjęć to szkoda wydawania takiej kasy. Jakość obrazu w tym przypadku głównie zależy od posiadanego monitora. Nie wiem dlaczego wybrałeś akurat tą kartę . Jeżeli bazą twojego komputera ma być płyta oparta na PCI-E Sli to proponuję ci grafę Winfast 6600GT extreme SLI (są to dwie karty połączone 16000 w 3D marku 2003) potworna wydajność.
pozdrawiam

Tą kartę wybrałem dlatego, że to jedna z niewielu kart Martoxa ze złączem PCI-E. Niestety kupiłem już płytę główną bez SLI.

Czornyj
18-11-2005, 15:59
Daruj sobie - w Parhelii płacisz przede wszystkim za możliwość pracy na 3 monitorach jednocześnie. Masz chociaż 2??? Wydajnością ani niczym szczególnym tak pozatym sie nie wyróżnia, a w 3d znając Matroxa to pewnie wogóle bedzie nedzna (mnie to np. wali, ale niektórzy lubią sobie w gierki pograć)

c2h5oh
18-11-2005, 16:06
Rownie dobra jakosc obrazu dostaniesz w dowolnej markowej karcie na ukladach ati. W parhelii placisz za 3 monitory (kto tego uzywa?) i za biedna akceleracje 3d.

zezowaty pinhol
19-11-2005, 13:34
...a jesli chcesz zobaczyć faktycznie różnice wyraźną w obróbce i pracy ze zdjęciami - Wildcat, tylko to już nie jeden tysiąc :wink:

stig
19-11-2005, 17:21
...a jesli chcesz zobaczyć faktycznie różnice wyraźną w obróbce i pracy ze zdjęciami - Wildcat, tylko to już nie jeden tysiąc :wink:
WildCat? Co ona ma wspolnego z przetwarzaniem zdjec? Zdjecia przetwarza procesor, a nie karta graficzna! A WildCat to akcelerator OpenGL -- co ze zdjeciami nie ma kompletnie nic wspolnego (chyba, ze sluza jako tekstury podczas mapowania obiektow w srodowisku 3D (XSI, Maya, LightWave, Maxon Cinema, 3D Studio Max)).

madmips
19-11-2005, 20:16
Stig, muszę się z Tobą kategorycznie niezgodzić, ponieważ źle napisałeś:


(XSI, Maya, LightWave, Maxon Cinema, 3D Studio Max)).

Stanowczo LightWave 3D powinien zostać wymieniony jako pierwszy :twisted:

hehe

odnośnie karty to faktycznie nie masz czym się przejmować, w tym przedziale będzie podobnie, większe znaczenie ma tu monitor.

Pozdrawiam

nin
19-11-2005, 22:47
no sory pomidory ale matroxy lepiej pokazuja obraz
bardziej krystaliczny i czysty nawet te stare karty

choc nie wiem jakie to ma znaczenie przy obrabianiu zdjec
jak duzo robisz w lightwave i innych 3d to mysle ze warto miec matroxa

sam sie zastanawiam nad jakims G550 czy millenium p650
bo to dobre karty

tarkin
19-11-2005, 23:11
jesli pracujes z programach graficznych polecam karty firmowane przez Else sa one optymalizowane wlasnie to pracy w 3d max czy LW i tam sa istnymi demonami szybkosci

stig
20-11-2005, 10:52
Stig, muszę się z Tobą kategorycznie niezgodzić,
Stanowczo LightWave 3D powinien zostać wymieniony jako pierwszy :twisted:
:D
BTW -- beblasz w nim jeszcze?
Ja juz chyba od roku nawet nie uruchmilem... :(

[ Dodano: Nie Lis 20, 2005 9:54 am ]

jak duzo robisz w lightwave i innych 3d to mysle ze warto miec matroxa Zdecydowanie nie warto. To nie jest karta do 3D. W rozwiazaniach low-end'owych jedyna sensowna karta bedzie jakikolwiek akcelerator do gier (znaczy dzisiejszy akcelerator) -- czyli najbardziej popularne GeForce'y i ATI. Matrox w aplikacjach 3D to zabawka. Nawet najnowsze modele za duza kase. One po prostu sie do tego nie nadaja. Retusz, sklad -- owszem, ale nie 3D.

slasz
20-11-2005, 14:21
Widziałem Matroxa Parhelie jak działa w Photoshopie i twierdzę, że jest to najładniejszy obraz, który do tej pory widziałem. Ale czy wart jest tej ceny tego nie wiem.

madmips
20-11-2005, 14:50
stig - od czasu do czasu, głównie wizualizację jakiś pierdół :) wiesz, opakowania, produkty, budynki, stoiska targowe itp.

[ Dodano: Nie 20 Lis, 2005 ]
slasz, a jaki był monitor? I czy widziałeś obraz na takim samym monitorze z innej karty?

slasz
20-11-2005, 17:32
slasz, a jaki był monitor? I czy widziałeś obraz na takim samym monitorze z innej karty?

Monitor był niezły ale bez rewelacji - NEC (nie pamiętam który model). Ponieważ widziałem podobne obrazy na kilku innych "niezłych" monitorach śmiem twierdzić, że była to zasługa wyłącznie karty.

madmips
20-11-2005, 21:02
hmm, jakoś sam nie wiem, fakt, że widziałem karty co kaszaniły obraz, rozmywały itp. ale lepszych to nie :)