PDA

Zobacz pełną wersję : Monopod + głowica Manfrotto (co wybrać)



slawek-
16-10-2004, 00:12
Jakiś czas temu stwierdziłem, że potrzebuję monopodu. Pokładając zaufanie w firmie Manfrotto szukam optymalnego zestawu monopod + głowica. Chciałbym prosić o rady osoby, które pracowały z monopodami.

1. Trzy- czy czterosekcyjny? Głównym priorytetem jest dla mnie długość monopodu po złożeniu. Czterosekcyjne są znacznie krótsze, ale jak z wygodą ich rozkładania?
2. Jakie maksymalne obciążenie? Manfrotto ma generalnie dwa typy monopodów: do 4.5 i 10 kg. Czy przy zestawie D70 + SB800 + 70-300G mogę jeszcze myśleć o 4.5kg? Do wagi zestawu dojdzie przecież nacisk ręki.

Potencjalni kandydaci (do obejrzenia tutaj (http://www.foto7.com.pl/manfrotto_web/monopods.htm)):
Digi 676B - 4 sekcje, 48cm, 4.5kg
Photo Compact 680B - 4 skcje, 51cm, 10kg
Photo 679B - 3 sekcje, 64 cm, 10 kg

Jeśli chodzi o głowice, to do statywów są dedykowane dwie, z czego tylko jedna z płytką: 234RC (http://www.foto7.com.pl/manfrotto_web/monopods_accessories.htm)
3. Jednak z taką głowicą niespecjalnie ustawię aparat do kadrowania w pionie. Czy tak?

Zakładam, że monopod z aparatem ustawionym pionowo (czyli nieco z boku osi) też będzie jakoś stabilny? Zatem można spojrzeć na głowice kulowe (z którymi nie miałem do czynienia). Dodam może, że stać mnie chyba tylko na model Mini 484RC2 (http://www.foto7.com.pl/manfrotto_web/484RC2.htm).

4. Tu obawiam się przekrzywiania się aparatu na boki wskutek niedokładnego wyśrodkowania głowicy. Czy słusznie?

Którą zatem wybrać? Czy 234RC z ruchem tylko do przodu, czy którąś z kulowych z możliwością kadrowania pionowego, ale niebezpieczeństwem "krzywych" ustawień (jako że mówimy o monopodzie, domyślam się, że to nie będzie miało specjalnego znaczenia - jednak proszę o opinie).

5. No i wreszcie: u kogo w Polsce najtaniej to kupić?

P.S. Przepraszam za przydługi post.. dobrze, że nie widzieliście wersji przed radykalnymi cięciami :D

slawek-

lenek
16-10-2004, 09:20
Ja mogę z czystym sumieniem polecić zestaw, którego sam używam, sprawdza się naprawdę doskonale - 681B + 234RC. W większości przypadków ta głowica wystarcza - aparat możesz obrócić o 180 stopni. Zatelą tej głowicy jak pewnie już wiesz jest płytka z szybkozłączką. Jedyna wada jaką widzę to waga. Niestety, węglowe statywy są koszmarnie drogie. Bardzo dobre ceny dostaniesz u dystrybutora czyli Foto7 - polecam miłą i profesjonalną obsługę. Sprzedający również doradzi ci jaki będzie odpowiedni dla twoich potrzeb.

slawek-
16-10-2004, 10:28
681B jest niestety strasznie długi po złożeniu. Być może przyjdzie zdecydować się na 680B. Jak sobie radzisz z pionowym kadrowaniem? Zdejmujesz dla takiej sytuacji aparat z monopodu?

Ten monopod waży 800 gramów.. czy to aż tak odczuwalne?

sqbany
16-10-2004, 17:59
Ja uzywam 680 B +#234 z ktorych jestem bardzo zadowolony
Dlugosc po zloezniu 50 cm+ 6cm # 234.
Bardzo solidnie wykonane ale nie najlzejsze, kwestia wybru :) .
Glowica sprawdza sie doskonale i jest stabilna
Do pionowego kadrowania przekrecam glowice w pozycje na bok i reszte pochyleniem monopodu .Nie jest to niestety najwygodniejszy sposob na kadrowanie i mozna z tym dyskutowac ale w wekszosci przypadkow dziala. Po zatym monopodem mozna sie bronic przed agresorami :wink:

slawek-
16-10-2004, 18:11
Dzięki bardzo za podpowiedź. Będę zatem miał na uwadze tę głowicę. Bałem się, że może nie być dostatecznie funkcjonalna. Ale jeśli Wy sobie chwalicie to czemu ja nie miałbym ;-)

slawek-

Mateusz
16-10-2004, 21:05
800g to pryszcz :lol: Mój waży 2,5 kg :lol:

lenek
17-10-2004, 12:32
681B jest niestety strasznie długi po złożeniu. Być może przyjdzie zdecydować się na 680B. Jak sobie radzisz z pionowym kadrowaniem? Zdejmujesz dla takiej sytuacji aparat z monopodu?

Ten monopod waży 800 gramów.. czy to aż tak odczuwalne?

Nie ma z tym problemu - płytkę można do aparatu zamocować na dwa sposoby (są dwie strzałki "lens") jak zamontujesz w w drugiej pozycji to masz proste pionowe kadry. (troszkę to pogmatwane) ;)

slawek-
28-10-2004, 23:37
Dzisiaj odebrałem 680B + 234RC. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony solidnością tego "urządzenia". Heh, jak zwykle we "Frotkach" trzeba dużej siły, żeby otworzyć klamerki.

Jeśli ktoś kiedyś będzie przeszukiwał forum pod kątem monopodów, to w tym wątku znajdzie kolejny głos polecający firmę Manfrotto i jej produkty :-)


slawek-

Bogdan
29-10-2004, 06:59
przepraszam, ale dopiero teraz wpadlem na ten wątek; sięgnąłem po zestaw, który po sprawdzeniu wielu roznych uznalem za najlepszy: mozliwosci/jakosc/cena [by napisac tu o oznaczeniach elementow] tzn: 680B i 234RC, ale widzę, ze wybrales dokladnie to samo :shock:

korzystam z niego od kilku miesiecy i jestem zadowolony; koledzy, ktorzy sie nim bawili na zlocie w Tomaszowie potwierdzili jego solidnosc

gdyby jednak ktos mial jeszcze wieksze oczekiwania, są modele [nogi] o tej samej wytrzymalosci ale mniejszej wadze: z wlokien weglowych, ale jako ze sa kilkukrotnie drozsze, raczej nie sa optymalne dla amatorow [tak mysle]

chyba, ze ktos wybiera sie na piesza wycieczke przez Grenlandie, wtedy kazdy gram sie liczy :)