PDA

Zobacz pełną wersję : Pilot do F75/D70 gotowy



wicy
17-11-2005, 13:09
Witam! Udało mi się w końcu zrobić od podstaw działającego (!) pilota. Ponieważ pilot ma spore możliwości (jeszcze nieznane) prosiłbym o ewentualne sugestie co do sposobów wykorzystania. Jest możliwość zaprogramowania zadanego czasu wyzwalania migawki w przedziale 1s-10min dla F75, lub też wykorzystanie tych ustawień do czasu podniesienia lustra w trybie bulb. Pilot może zostać podłączony do komputera i sterowany/programowany za jego pośrednictwem.
Czy D70 posiada, jak F75, czasowy włącznik oczekiwania na sygnał pilota? Ile wynosi max czas oczekiwania na sygnał?
Aha... otwieram ewentualne zamówienia na pilota :D

pebees
17-11-2005, 13:12
A ja poprosze schemacik i opis :)

szymony
17-11-2005, 14:10
A ja fotkę finalnego produktu i cenę.
15min to odpowiedź na ostatnie pytanie.

orion_64
18-11-2005, 15:37
ekhem, niewiem na ile aktualna rozmowa, funkcję pilota do F75 w moim przypadku pełni pilot uniwersalny za 25 zyla - jedyny mankament tego rozwiązania to rozmiar(zwykłego pilota do telewizora)

sjm
18-11-2005, 22:57
Dołączam sie do prośby Pebeesa :mrgreen:

sadki
19-11-2005, 00:34
ekhem, niewiem na ile aktualna rozmowa, funkcję pilota do F75 w moim przypadku pełni pilot uniwersalny za 25 zyla - jedyny mankament tego rozwiązania to rozmiar(zwykłego pilota do telewizora)

A niech to :) Jaki to pilot? :))) Może jest na allegro? ;-)

andrzej_k
20-11-2005, 00:54
cześc ja również byłbym zainteresowany tym pilocikiem do f75 a na jaka odległość działa i ile to cacko kosztuje ??????????? PZdr

orion_64
20-11-2005, 22:19
ekhem, niewiem na ile aktualna rozmowa, funkcję pilota do F75 w moim przypadku pełni pilot uniwersalny za 25 zyla - jedyny mankament tego rozwiązania to rozmiar(zwykłego pilota do telewizora)

A niech to :) Jaki to pilot? :))) Może jest na allegro? ;-)

Sorki że dopiero odpowiadam, mam remont w chałupie i jestem jak się dokopie do kompa, jeżeli chodzi o pilota to jest to tzw pilot uniwersalny, nie pamiętam firmy, teraz nawet nie mam jak sprawdzić, u siebie (tzn w Białymstoku) kupiłem go w sklepie z częściami elektronicznymi, zakodowałem wg instrukcji na kod sanyo(dokładnie to chyba kod 182) i fruwa, F75 ustawiam na pracę z pilotem i sruuu migawka fruwa z pilota, i nie wiem czy zależy to od modelu tego pilota czy nie czasem(tzn jak wyciągnę baterię czy przy innych fanaberiach) wraca do ustawień fabrycznych, ale jest to kwestia wklepania jeszcze raz kodu. Nie sprawdzałem z jakiej odległości max działa ten pilot.

wicy
21-11-2005, 10:04
funkcję pilota do F75 w moim przypadku pełni pilot uniwersalny za 25 zyla - jedyny mankament tego rozwiązania to rozmiar

Wiem, że u wielu rolę pilota pełnią różnej maści piloty uniwersalne. Sam też od tego zacząłem, ale mój pilot posiada nad uniwersalnym tą przewagę, że:
1. Jest znacznie mniejszy
2. Ma możliwość czasowego wyzwalania migawki w odstępach czasowych
3. Ma możliwość ustawienia czasu ekspozycji w trybie Manual/bulb (długość naświetlania0
4. Obie mozliwości 2. 3. są nastawiane na pilocie lub programowane za pomocą komputera
5. Istnieje możliwość podłączenia do komputera i wykonywania zdjęci za jego pośrednictwem


a na jaka odległość działa

Pilot przetestowany jest póki co na odległości ok 5m, ale myślę, że może dojść nawet do 8-10m 8)
Obecnie pracuję jeszcze nad poprawą funkcjonalności, tzn. w miarę łatwym i przejrzystym ustawianiem czasów automatycznego wyzwalania. W chwili obecnej pilot ma 5 nastaw czasowych 1,2,5,10,15 s i z takimi czasami moze wykonywać zdjęcia "seryjne" lub ustawiać czas bulb. Nastawy te mogą być zmienione (przeprogramowane) po podłączeniu do komputera. Tu jestem otwarty :) i proszę o ewentualne sugestie ze strony użytkowników już obeznanych z użyciem zestawu pilot-aparat.
Chętnie zamieściłbym fotkę poglądową pilota, ale..... nie wiem jak dołączyć tu plik :( Może jeszcze w tym tygodniu będzie do zobaczenia na... Allegro ;)

orion_64
21-11-2005, 10:20
Nadal nie widać ceny tego ustrojstwa co proponujesz wicy, choć funkcje które opisałeś można ustawiać bezpośrednio w aparacie(czasowe wyzwolenie migawki, czas ekspozycji, nie pamiętam jak to jest z odstępami czasowymi dla zdjęć seryjnych), to możliwość ich ustawiania z pilota była by niczego sobie udogodnieniem, którego nie posiada nawet orginalny pilot nikona :twisted:

sadki
21-11-2005, 14:10
Nie bawiłem się nigdy takim pilotem, ale nie wyobrażam sobie ręcznego ustawiania czasu migawki bez wglądu do światłomierza - trzebaby chodzić z pilotem i światłomierzem, co staje się bardzo niewygodne. Jednakże sam pomysł ciekawy.

marcin_G
21-11-2005, 14:55
Nie bawiłem się nigdy takim pilotem

Widzisz, Sadki; z osprzętem jest trochę jak z samochodami: są ludzie co lubią się bawić gadżetami, ale można mieć stare, dobre Audi B3 z solidnym turbodieslem i też być zadowolony. Nie?

sadki
21-11-2005, 15:04
Nie bawiłem się nigdy takim pilotem

Widzisz, Sadki; z osprzętem jest trochę jak z samochodami: są ludzie co lubią się bawić gadżetami, ale można mieć stare, dobre Audi B3 z solidnym turbodieslem i też być zadowolony. Nie?

he he, czyżbyśmy się znali? :D
Nie bawiłem się, co nie oznacza, że nie planuję zakupu tego gadżetu. Wybieram się na dniach do sklepu RTV poszukać uniwersalnego pilota, ale zaciekawiła mnie ta opcja z doborem czasu naświetlania.
A czy działa ona w trybie preselekcji czasu?

wicy
22-11-2005, 10:02
Nie bawiłem się, co nie oznacza, że nie planuję zakupu tego gadżetu. Wybieram się na dniach do sklepu RTV poszukać uniwersalnego pilota, ale zaciekawiła mnie ta opcja z doborem czasu naświetlania.
A czy działa ona w trybie preselekcji czasu?
Czy ja pisałem o preselekcji czasów naświetleń???? Pilot (jak oryginalny) zastępuje Ci tylko palec na spuście. Nie ma pilota zastępującego kciuka na pokrętle czasów. Ten pilot robi tylko "włącz" a ustawianie czasów dotyczy przerw między kolejnymi "włącz". I tu można manewrować między 1-2 sek a max czasem oczekiwania aparatu na sygnał IR, co w przypadku F75 wynosi 10 min. W trybie manual na czasie bulb pierwsze "włącz" jest rozpoczęciem czasu naświetlania, a drugie "włącz" jest zakończeniem ekspozycji. Tu można podobnie manewrować między 1s-10min.
Co do pytań o cenę... Nie kalkulowałem jeszcze kosztów. Wszystkie potrzebne części w zasadzie już miałem, ale myślę, że mogłaby się ona zamknąć w granicach 50zł, co obejmuje pilota, kabel połączeniowy z komputerem, oprogramowanie.

sadki
22-11-2005, 12:36
aaa, o to chodzi.. pardon, źle zrozumiałem.
swoją drogą, to by dopiero była checa, jakby można było sterować przesłoną lub czasem :)

wicy
22-11-2005, 13:00
Swobodnie można to robic w cyfrówkach. Sam mam starego Nikona Cp885 i wszystkie funkcje dostępne na guzikach można realizować z kabla (a jak już z kabla - to i z pilota). Nad tym pilotem też już prawie skończyłem prace :D

andrzej_k
22-11-2005, 18:49
a że tak spytam kiedy i gdzie będzie go można nabyć???????

orion_64
24-11-2005, 18:23
Za 50 zyla, to w zasadzie tyż się opłaca, tak czy siak taniej niż orginalny, ja póki co nadal będę ganiał z juniwersal pajlot za 25 zyla :twisted: a koledze wicy gratuluję - potrzeba matką wynalazków(szczególnie tych tańszych :twisted: ) szkoda że się wcześniej nie ujawniłeś z wynalazkiem :mrgreen:

madmips
02-12-2005, 20:53
Wicy - ściemniasz i tyle! Nie można sterować aparatem za pomocą pilota, tylko te podstawy co oferuje nikon. Nie wciskaj kitu.. :evil:

wicy
12-12-2005, 15:14
Ta ściema jest do obejrzenia TUTAJ (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=77141502)

pebees
12-12-2005, 15:35
wicy , czy Ty myślisz, że 'zdarcie' scalaczka to jakies zabezpieczenie ? ;-)

drhardware
12-12-2005, 15:43
Witam, ad Wicy - a czy jest możliwość w miarę łatwego i taniego dorobienia pilota na kablu (dłuugim) do CP 995? Przyanam sie, że siedzienie z palcem na spuście aparatu przez 1 minutę wcale nie jest przyjemne i prowadzi do poruszeń. A jeszcze żeby sterowąło z daleka...

Czy to tzw marzenie ściętej głowy ?

wicy
12-12-2005, 16:13
Do CP 995 jest nie tylko możliwość dorobienia kabelka, ale również podpięcia kabelka pod komputer. Sam mam coś takiego (niestety jeszcze bez obudowy) z bajerami, typu wyświetlacz z menu, przyciski.... Prosty kabel z wyzwalaczem nie sprowadzi sie do zamontowania na jego końcu zwykłego włącznika, ale da się to zrobić niewielkim nakładem sił i środków (chyba sama wtyczka nikonowska najdroższe w tym wszystkim bedzie)...

Pebees... propozycje zgadywanek przyjmę chętnie na PW :lol:

drhardware
12-12-2005, 16:20
No własnie coś takiego mnie interesuje. Znam rozwiązanie podpinane do Palm'a III, ale takiego nie mam. Gdzies na szieci krążą schematy jak z kalbla usb zrobic kabel uniwersalny.

wicy
12-12-2005, 16:25
Nie potrzebujesz zadnego USB. CP995 ma wbudowana obsluge RS232, czyli działa na COM. Dorobienie na końcu kabla czegoś na ksztal włącznika jest w sumie dziecinna zabawa. Podpięcie pod komputer, jeszcze prostrze, ale musisz miec do tego oprogramowanie. Ja jestem w stanie je sobie napisac...

madmips
12-12-2005, 20:39
no to zwracam honor - ja skończyłem na 1 szt. po tym jak na allegro dali podróby za 40 dychy, a uniwersalne można kupić za 15 :(