PDA

Zobacz pełną wersję : Czy dyfuzor z SB-800 pasuje do sSB-600?



MikeP
14-11-2005, 21:12
Witam mam pytanie do uzytkownikow posiadajacych sb-600 i sb-800 jednoczesnie.

Chcialbym Was prosic o odpowiedz na pytanie czy ten dyfuzor oryginalny nikona pasuje do sb600. Wiem, ze jest nieznaczna roznica wymiarow ale czy to w czyms przeszkadza? bo przeciez 600 jestmniejsza wiec czy da sie nalozyc dyfuzor i czy nie spada?

Od razu zaznaczam, ze wiem o STO-FENie i ze pasuje do szescsetki ale chcialbym wiedziec jak to z oryginalem bo jest po prostu tanszy od STO-FENa.

bedze wdzieczny wszystkim, ktorzy moga mi pomoc to sprawdzic.

Pozdrawiam

Michal

Lolek
14-11-2005, 22:25
No i w SB-800 jest jeszcze ten dinks pod głowicą lampy, który naciskany przez kopułkę zmienia moc (a może sposób pomiaru) przedbłysków. W SB-600 chyba takiego nie ma (?) więc błyskając na wprost z kopułką mogą być popełniane błędy naświetlania.

MikeP
14-11-2005, 23:36
No i w SB-800 jest jeszcze ten dinks pod głowicą lampy, który naciskany przez kopułkę zmienia moc (a może sposób pomiaru) przedbłysków. W SB-600 chyba takiego nie ma (?) więc błyskając na wprost z kopułką mogą być popełniane błędy naświetlania.

Hmm to ciekwe... Jak sobie zatem radzicie z tym problemem uzytkownicy SB-600 i dyfuzora?

szymony
15-11-2005, 00:26
No i w SB-800 jest jeszcze ten dinks pod głowicą lampy, który naciskany przez kopułkę zmienia moc (a może sposób pomiaru) przedbłysków.
Ten dynks, nie zmienia mocy, nie zmienia też pomiaru, nie smaży naleśników i nie odprawia różańca. Ustawia i blokuje zoom palnika w najszerszej pozycji. Czyli 24mm jednak z mydelniczką świeci szerzej to i wyświetlacz podaje że to 14mm.

Lolek
15-11-2005, 14:33
Na początku też tak myślałem, ale ten dinks choć naleśników nie smaży (szkoda!), to na pomiar błysku wpływ jednak ma. By się o tym przekonać wystarczy ustawić iTTL BL, głowicę na wprost, palnik na 24 mm i bez zakładania kopułki zrobić zdjęcie z naciśniętym dinksem i z nie naciśniętym. To z naciśniętym będzie w zależności od sytuacji jaśniejsze o 0.5-1.5 EV. Nie bardzo wiem o co dokładnie chodzi, bo w zwykłym iTTL (bez BL) ekspozycja jest identyczna, a w niektórych przypadkach z wciśniętym jest minimalnie skromniejsza. Trzeba by się nad tym zastanowić.