PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie o monitor



koka
10-08-2007, 09:03
witam - szukalem i nic nie znalazlem.
czy jak zakupie monitor panoramiczny to czy zdjęcia nie będą za bardzo rozciągnięte w poziomie jak będe je oglądał,
bo np. strony internetowe wysrodkuje ale juz zdjęcie na tej stronie jest nieproporcjonalne i rozciągnięte w poziomie,

a co będzie w podglądze fotek z kompie.

napiszcie co wiecie

dzięki i sory jak ew. sie powtarzam ale naprawde nieznalazlem nic sensownego na tgen temat.

botak
10-08-2007, 09:43
to zjawisko o ktorym piszesz, w mniejszym stopniu zalezy od monitora, a w wiekszym od rozdzielczosci ktorej uzywasz.
Rozdzielczosc musi byc ustawiona na taka, aby piksele na monitorze byly wyswietlane jako "kwadraciki" Poniewaz to ciezko zauwazyc, to wystarczy ustawic rozdzielczosc na zalecana przez producenta i wszystko bedzie ok.

Ja uzywam panoramicznej 20 maca, podlaczonej do PC'ta i mimo, ze rozdzielczosc jest ciut inna niz zalecana, to proporcje zostaly zachowane i wszystko jest ok

koka
10-08-2007, 15:48
no tak zgadzam sie

ale juz probowalem ustawiac na domyslną , to zdjęcia i tak byly rozciągnięte , a nie wysrodkowane jak gdyby.

Jezeli mam tapete 1280 na 1024 to na domyslnej rozdzialce i tak jest rozciągnięta , idealna jest jak mam tapete np. 1440 na 900 ( zakladając ze monitor tez ma taką domyslną) - to wtedy wiadomo tapeta smiga.

botak
10-08-2007, 16:26
dobra, zacznijmy od poczatku :)
1. Jaki masz monitor
2. Jaka masz karte graficzna
3. Jaka masz rozdzielczosc
4. Wszystko Ci tak rozciaga (ikonki, okienka), czy tylko jakies wybrane zdjecia?

Czornyj
10-08-2007, 16:31
Czy chodzi tylko o rozciąganie zdjęcia, które dajesz na tapetę?

botak
10-08-2007, 16:37
Czy chodzi tylko o rozciąganie zdjęcia, które dajesz na tapetę?

jesli o to chodzi to sie zalamie ;)

koka
10-08-2007, 22:06
no to ze tapete rozciąga to jezeli ona jest w 1024 na 760 to na monitorku 16x9 bedzie rozciagnięta

Ale mi chodzi o foty i podgląd fot w necie - bo stronki normalnie sie wysrodkowują i jest git, ale czemu zdjęcia z nikonika czy inne sa w podgladzie wina rozciągane ? -0 i to przy kazdej ustawionej rozdzielczosci - no wiadomo przy tych związanych z moniotrami 4:3 to jest normalnie , bo czesc obrazu na ekranie nie jest wwyswietlana

Czornyj
10-08-2007, 22:08
No to wracamy do czterech pytań botaka...

koka
11-08-2007, 22:17
ja chce dopiero kupic monitor:
ale tak:

na jakims 19 szerokoekranowym i grafie palita gf 8500 monitor MANTA ( shit :D) ale tam wlasnie widzialem takie cuda jak wczesniej pisalem.

A JA chce kupic monitor:

LG 1970 HR lub HQ
ALBO LG jakis szeroko ekranowy 19 lub 20.1.

i sie pytam czy przy tych szerokich tez bedzie tak jak na tym manty do kitu ( HAHAHA - po co oni sie z amonitory brali - ten co widzialem juz mial 5 martwych pikseli)

a grafa bedzie napewno seri 9 lub jakis radek - i moze sie pokusze nawet o wersje z hdmi - ale napewno cos z 2 razy dvi


I co polecicie z modeli LG - prosze o linki i czy tez to bede mial - a na poczatku monitor posiedzi na grafie zintergowanej - ale spoko te rozdzialki ona wyswietli - choc do fotek to ona nienadaje sie


prosze o jakies linki i odpowiedz

botak
12-08-2007, 10:00
jesli na swojej karcie graficznej ustawisz rozdzielczosc zalecana przez producenta monitora, to wszystko bedzie ok i nie bedzie zadnych przeklaman.
Co do wyboru monitora, to sie ni wypowiem, bo zadnego z nich nie widzialem.

Tatar
12-08-2007, 10:35
Używam LG Flatron L194WT-SF.
Rozdzielczość 1440:900 i żadnych problemów, o których piszesz, nie mam.

timi
12-08-2007, 10:46
Dokładnie jak napisał botak. Bynajmniej ja przekłamań nie widzę tu siebie-samsung 931bw 19"

koka
12-08-2007, 11:48
no ja to nie u siebie widzialem tylko na innym kompie - ale to pewnie przez ten monitor manty <hahaha>

no ja chce sobie kupic LG. - ale tez tak mysle ze powinno wszsytko ladnie smigac - chcialem sie upewnic - wielkie dzieki - mozna zamknąć temat

Nikopol
10-08-2008, 18:37
Ponieważ mój komputer odmówił posłuszeństwa musiałem pożyczyć od brata notebook (asus a6f cośtam cośtam) Cudo to ma 15,4" calowy ekran panoramiczny i gdy oglądam zdjęcia to niektóre są rozciągnięte ;/ Dziewczyna leżąca na brzuchu wygląda jak gąsienica albo ofiara tortur, na innym zdjęciu jej postać ma bary jak bokser, o dziwo "panoramy" wyglądają jak od Matejki ;] - que passa sie pytam? Nie mam doświadczenia z lcd (ta technologia to jakaś kpina z ludzi) - czy trzeba kupować monitor (bo laptopa się chyba bez panoramy już nie da?) w formacie 4:3 czy można jakoś ustawić to?

Moja rozdzielczość to teraz 1024x768, gdy ustawię 1280x600 to zdjęcia są z kolei jakby ściśnięte (ta sama modelka wygląda jakby miała głowę i zaraz za nią pupę, bo tułów gdzieś zniknął ;/) z kolei 800x600 jest nie używalna - wszystko jest niesamowicie powiększone - co za psychopata wymyślił te ekrany?

Nikopol
10-08-2008, 18:52
Sam sobie odpowiem i posypię głowę solą - ustawiłem 1280x800 i ku mojemu zdziwieniu jest tak jak miało być i nawet ikonki nie są wielkości mrówek.


PS głowę w akcie skruchy to się solą sypie? popiołem?

Tom01
10-08-2008, 20:18
Rozmiar ekranu w pikselach (wysokość x szerokość) dobiera się tak, aby ich stosunek był identyczny jak proporcje boków. To dotyczy wszystkich monitorów, produkcji filmowych i tv oraz wszystkich innych zastosowań gdzie obraz zamyka się w jakieś ramki.

Tofifik
10-08-2008, 22:03
poprostu pixel ratio (stosunek boków pojedynczego pixela na matrycy) musi być odpowiedni by zdjęcia się wyświetlały normalnie.

andrzej500
10-08-2008, 22:22
Monitor panoramiczny Panowie mylą z telewizorem panoramicznym.

Tom01
11-08-2008, 09:00
Monitor panoramiczny Panowie mylą z telewizorem panoramicznym.

Zasada jest wspólna. Faktem jest natomiast, że często się widzi porozciągane, zniekształcone obrazy na TV 16x9. No bo jak to? Zapłacić za tyle cali i nie wyświetlać na nich Wiadomości TVP, nawet jak są nadawane 4x3.