PDA

Zobacz pełną wersję : studio - swiatła - i prosba o (po)rade :)



krzysztof jot
13-11-2005, 22:12
Pozwolicie ze nawiąze do poprzedniego wątku - ale zapytam w nowym- bo liczę na
odpowiedź. Tez mam zamiar zainwestować w światełka i zacząć coś samemu robić
w życiu :) co radzi mi rodzina - bo jak dotychczas, to w takich wypadkach posługiwałem
się zazwyczaj bardziej doswiadczonymi fachowcami, ale może warto spróbować swych sił
i w tej materii - a akurat jest okazja.
I właśnie co do MOCY - zaznaczam, że w temacie studia jestem totalny laik - ale za rok
będę profesor Jednak teraz pytam- taki oto parametr: Przesłona 1m/ 100ISO:

250ws - Elfo MiquroPRO-22,4 ElfoQuant-45,3 BowensEsprit-60
500ws - Elfo Quant-64,2 BowensEsprit-82!!

Czy mam wnioskować, że Bowens250 da mi tyle światła co Elfo500 ?

Drugie - centrum handlowe - wielkie , wysokie, jak to CH. Sesja - fotki z.....
Jest przygotowane miejsce - oswietlenie jak to CH i swiatła: dwie lampy (500Ws)
- i co dalej ? Czy 2 x softbox ? czy softbox +parasol ? Czy dopalać z przodu SB800
a czy darować to sobie, bo tamte lampy dadzą juz dobre światło, które wcześniej
ustawie i "wyreguluję" i nie ma co dodatkowo jeszcze komplikowac sobie pracy?
Oczywiscie wczesniej troche to posprawdzam, ale teraz teoretycznie pytam miłych
kolegów zawodowców :) i z góry dziekuje za każdy fachowy "manual" - można
nawet podawać konkretne liczby, wartości itp - bedzie łatwiej zacząć :) No to dziękuję
raz jeszcze z tzw "góry" i...co radzicie ?
I prosze, tylko nie "weź zawodowca" bo to robie zawsze, a teraz chce inaczej :) SAM !

pX
14-11-2005, 00:03
Moc przekłada się na ilośc dostarczonego światła. Mogą być różnice wynikające z konstrukcji lampy, ale to co podałeś wygląda co najmniej intrygująco, bo rzeczywiście wygląda na to, że 250Ws Bowensa dostarcza tyle światła co 500Ws Elfo.
Nie wiem skąd masz te dane, ale brakuje tu jednej, ale zasadniczej składowej, która jest ważna przy pomiarze - mianowicie tego jaki reflektor wykrozystano do określenia przysłony. Obstawiam, że przy Bowensie był bardziej kierunkowy niż przy Elfo.
Moje Elinchromy 500Ws maja określoną przysłonę na F=64.8 dla 1m przy ISO 100 wykorzystując reflektor 48°. I tyle magii IMO.

krzysztof jot
14-11-2005, 00:48
Nie wiem skąd masz te dane, ale brakuje tu jednej, ale zasadniczej składowej
to standardowe dane podawane w specyfikacji technicznej przez producenta,
i są dostępne na www przy parametrach kazdej z tych lamp - rozumiem, że
to jakiś okreslony standard i producent to podaje bo musi (powinien :)

pX
14-11-2005, 01:01
Spojrzałem na Bowensa i rzeczywiście nie ma tam informacji dla jakiego reflektora jest taka liczba przewodnia.
Pozostają dwie możliwości (nic innego mi nie przychodzi do głowy):
1. liczbę przewodnią podają dla reflektora z mniejszym kątem rozsyłu niż inni producenci (taki ich własny "standard")
2. te lampy są wyjątkowo wydajne (bardziej wydajny palnik??) - nie wiem czy to realne, ale skoro tak wypisują

Czornyj
14-11-2005, 02:39
Elfo podaje lp dla czaszy 60stopni, a Bowens tego nie precyzuje. Stąd prawdopodobnie wynikają tak duże różnice. Choć może faktycznie są jakieś superwydajne?

krzysztof jot
14-11-2005, 11:10
pewnie jest to mozliwe - tzn inny standard pomiaru - dla swoich własnych reflektorów
ale zwrócie tez uwage ( tak odbiegajac od tematu) ze dwie 250 z elfo a zupelnie inna
wartość: 250ws - Elfo MiquroPRO-22,4 a ElfoQuant-45,3 Też ciekawe :)

Czornyj
14-11-2005, 12:15
ta miqro ma kompletnie inny, mniejszy odbłyśnik niż quanty. Może dlatego? Najlepiej zadzwoń do Elfo i dopytaj...

krzysztof jot
14-11-2005, 17:18
Najlepiej zadzwoń do Elfo i dopytaj...
negocjuje z Bowensem, jak iść to na całośc :)

Czornyj
14-11-2005, 17:43
Słusznie! Bowens w zestawach nie jest taki znowu hiper-mega droższy od Elfo... Dokup sobie tylko do tego od razu elektroniczny wyzwalaczyk (niekoniecznie bowensa, bo chinolski kosztuje tylko 300PLN a działa równie dobrze) - jeśli bedziesz pracował w wysokich pomieszczeniach może być problem ze zdalnym wyzwalaniem lamp z SB800, a wyzwalanie z kabla jest potwornie upierdliwe.

sailor
15-11-2005, 20:38
pogadaj moze z elinchromem.. podobno funsportowe akcesoria maja te same mocowania :D
ps. zaczynales myslec od funsporta .. jzu jestes na bowensie :D gratuluje !!!! tez bym tak chcial :)

krzysztof jot
15-11-2005, 21:19
ps. zaczynales myslec od funsporta .. jzu jestes na bowensie gratuluje !!!! tez bym tak chcial
no tak, faktycznie - a pięknie tez wygląda temat Hensela, a zwłaszcza jego lampy
Expert PRO500 :). Niestety okazuje się że... trudno je kupic ! bo "wyszły" Jestem
estetą i Bowens oraz Hensel nieźle mnie nakręciły, jednak zimna kalkulacja dalszych
wydatków dośc drogiech akcesoriów, spowodowała zejscie na ziemie - choć i tak
chyba nie jest źle - i, jeśli nagle nie dostanę jakiejś ekstra oferty na Hensela, to padło
na Elfo i ich lampy QuantPRO 600Ws. Mam nadzieję, że będzie dobrze :)
PS.
softbox 100x100 to dobry pomysł na "uniwersalne duze i miekkie swiatełko" ?
czy moze jednak 60 x130 bedzie bardziej przydatny ? Jako wyjscia poza studio
i ewentualnie jako ukośny"tył-góra" do fotek produktów ?
PS2
zadam tez jeszcze pytanie o Elinochromy... :) bo widze ze jakowaś "promocja" jest,
ale dobre to te "elinochromy" , Panie są ? ;)

Czornyj
15-11-2005, 21:54
zadam tez jeszcze pytanie o Elinochromy... :) bo widze ze jakowaś "promocja" jest,ale dobre to te "elinochromy" , Panie są ? ;)
Najlepsze. A co do soboli, wolałbym ten 100x100

krzysztof jot
15-11-2005, 21:59
Najlepsze
FX 400WS po 2tys, to jak Elfo...:)
PS.
i nie mieszja mi :) ustalilismy ze Elfo sa najlepsze, bo najlepsze i juz ;)
(argumentacja własciciela elfo wedłyg jednego z forumowiczów)

Czornyj
15-11-2005, 22:34
...ale już zestaw Elinec odpowiadający mniej wiecej Elfo 600Pro kosztuje już niestety prawie 8000 (na parasolkach), do tego cholera wie ile kosztują softboxy, bo ni ma ich w cenniku.

Saint
15-11-2005, 22:34
krzysztof jot, ja mam Markoflesha i uwazam ze elfo nie sa najlepsze i juz ;)

Czornyj
15-11-2005, 22:36
Markoflashe mają jedną wade - trudno je w razie ewentualności odsprzedać za sensowne pieniądze :wink:

krzysztof jot
15-11-2005, 22:45
do tego cholera wie ile kosztują softboxy, bo ni ma ich w cenniku.
mysle ze cała reszta, kazdy pierscień, reflektor itp to mały zawał serca
stad nieco bardziej przyjazne ceny samych lamp w zestawach...a potem :)

Saint
15-11-2005, 23:25
Czornyj, coz tego typu sprzet nie jest chodliwy na rynku ogolnie... dla mnie musi na siebie zarobic i robi to w zwiazku z tym poza tymn lampy masz do pstrykania zdjec zazwyczaj uzywa sie ich dosc dlugo.

Czornyj
16-11-2005, 00:30
Czornyj, coz tego typu sprzet nie jest chodliwy na rynku ogolnie... dla mnie musi na siebie zarobic i robi to w zwiazku z tym poza tymn lampy masz do pstrykania zdjec zazwyczaj uzywa sie ich dosc dlugo.
Elfo (w rozsądnych cenach) znikają na Alledrogo jak sen złoty. Oczywiście, to ma marginalne znaczenie, lampy kupuje sie na lata itd. itd., ale:
- zawsze może człowieka przycisnąć
- zawsze możesz mieć nieodpartą cheć kupna nowej zabawki (np. głowic z generatorem, świateł stałych czy łotewer)
Z powyższych powodów oraz w związku z moją krakowsko-centusiową naturą uważam, że lepiej kupić coś co łatwiej potem opchnąć. Podobnież nie mam nic do samochodów francuskich - są śliczne, wygodne, tanie itd., ale obiektywnie dużo wiekszy jest ich spadek wartości, wiec tarabanie sie Fordem.

Saint
16-11-2005, 00:36
Czornyj, nie zgodze sie z tym co napisales w kwestii sprzedawania na allegro.

Czornyj
16-11-2005, 00:48
Czornyj, nie zgodze sie z tym co napisales w kwestii sprzedawania na allegro. No cóż - napisałem to na podstawie moich obserwacji działu "Wyposażenie studia". Oczywiście zbyt wiele lamp sie tam nie pojawia, ale ostatnio pojawiło sie kilka elfo nie pierwszej młodości, które znalazły nabywce. Czesto jest tak, że ktoś wystawia używane lampki praktycznie w ich cenie katalogowej netto, wiec dziwnym nie jest że wtedy chetnych brakuje... Ale ogólnie sam jeszcze nie sprzedawałem, wiec do nie twierdze z całą pewnością że mam racje.

krzysztof jot
16-11-2005, 21:05
Dziekuję wszystkim odpowiadajacym w tym watku oraz na PW. Kilka rad czy informacji
było bardzo konkretnych i przydatnych w podjęciu decyzji. A decyzja musiała być jak
to w życiu - pewnego rodzaju kompromisem - pomiedzy urodą i jakością Elinchrom'ów i
Bowensa oraz jednak ceną Elfo. Tak czy owak - kupiłbym Hensele ExpertPRO500 ale ich
nie ma w kraju, a za trzy tygodnie to juz troszke po ptakach . I dlatego troche spasowałem-
kupiłem dwie Elfo QuantPRO 600 z softboxami 75x75 i radiowymi wyzwalaczami. Opinie
o eksploatacji pojawią się - jak sprzęt dojedzie do mnie i go poeksploatuję trochę, co
będzie najpierw wymagało nauki. No to nauczyciel chętnie widziany :) jak ma blisko,
czyli musi być na co dzień w scyzorykowie, czy jak mówią inni "w krainie latających siekier"
Dzięki - raz jeszcze :)

sailor
17-11-2005, 01:10
gratulacje zakupu :) co kolwiek by nie powiedziec Elfo nie sa zlymi lampami .. choc majac do wyboru elfo i elinchromy to by sie nie zastanawial :D . saint dobrze prawi - markoflesze sa bdb lampami przy czym w przeciwienstwie do elfo firma nie ma kleinta w czterech literach. natomiast czornyj ma tez racje ze latwiej sprzedac elfo niz markoflasha .. glownie z tego powodu z ktorego latwiej sprzedac bmw niz saaba - elfo jest bardziej znane i juz.

a najwieksza racje masz Ty Krzysztofie :D bo jestes szczesliwym posiadaczem lamp :) dobrego swiatla i czemamy na zdjecia i opinie

admin
17-11-2005, 01:14
Nie pocieszacie mnie z opiniami o ewentualnej sprzedazy MF'a ;)

Krzysztofie, gratulacje!

Saint
17-11-2005, 01:56
sailor, widze,, ze ty za to wzbogadziles sie o calkiem pocieszny kask koloru bialego i typu szturmowego ;)

sailor
17-11-2005, 02:04
zainwestowalem .. bo za czesto dostawalem od modelek po glowie .. zamiast szturmowego pelni teraz funkcje typowo obronna :D

pX
17-11-2005, 12:29
.. choc majac do wyboru elfo i elinchromy to by sie nie zastanawial :D .

Hm, ja również - wybrałbym Elfo :D

Panowie, jakoś nie podzielam Waszego entuzjazmu dotyczącego Elinchroma - być może dlatego, że używam tego systemu.

Fakt - Elinchrom ma ciekawe rozwiązania. Przy tych rozwiązaniach te stosowane w Elfo są siermiężne - mam na myśli głównie osprzęt bo lampy Elfo w tej chwili są bardzo przyzwoite w obsłudze.

Jednak jeśli chodzi o jakość wykonania Elinchrom'a i niezawodność to pozostawia to wiele do życzenia - lampy psuły się jeszcze na gwarancji, softboxy prują się :?
Zawsze porównuję moje lampy do lamp mojego kolegi, ktróry błyska o rzędy wielkości więcej razy niż ja - on nigdy nie miał problemów, a używa Elfo.
Ja za te (w sumie duże) pieniądze oczekiwałem więcej od "swiss made studio flash system".

Tak więc dziś zrobiłbym to co Krzysztof (życzę aby był zadowolony) a zaaszczędzone w ten sposób pieniądze wydałbym na inne zabawki.

sailor
17-11-2005, 13:35
wiesz ... blachami softow elfo idzie sobie rece pociac .. jak sie spieszysz i nie uwazasz .. dziekuje .. jzu wystarczy ze ryzykuje zpradem :)
ja osobiscie gdybym niem ial co robic z kasa to zainwestowalbym w bowensa. poniewaz a)mam z nia co robic b) i tak jej nie mam bawie sie funsportami ktore nota bene a) maja mocowania elinchromow :) b) imho jakosc wykonania nowej serii K jest conajmniej porownywalna z elfo. zwlaszcza jesli chodzi o osprzet (nowe softy mnie zaskoczyly bardzo bardzo pozytywnieco przy ich cenie jest niesamowita oferta)

pX
17-11-2005, 13:44
Taaa... te boxy elfo są dosyć nieszczęśliwe - ostatnio je rozkładałem no i w porównaniu z elinchromem to ciężka praca :wink:
Tak się zastanawiałem na zakupem dwóch "chinek" serii K jako dodatku - a jeśli to ma bagnet elinchroma to już podjąłem decyzję :D Cena jest bardzo zachęcająca.

krzysztof jot
17-11-2005, 16:31
Tak więc dziś zrobiłbym to co Krzysztof (życzę aby był zadowolony) a zaaszczędzone w ten sposób pieniądze wydałbym na inne zabawki.
o dzieki Ci za słowa otuchy... jak na chwile obecna i tak te lampy przerastaja
mnie szesciokrotnie, a potem jak sie wyspecjlizuje sprzedam i kupie lepsze ;)


te boxy elfo są dosyć nieszczęśliwe -
boxy zostawie do "studyjnych" zastosowań - na teren kupiłem parasoleczki
Lastolite - w tym jeda tzw "umbrella-box" 100 cm - po rozłozeniu od spodu
"zamknieta" materiałem rozpraszajacym jak softbox. Bardzo fajna sprawa.

Saint
17-11-2005, 23:31
sailor, musisz do kompletu dokupic palke -jakolwiek by to zabrzmialo ;) - i tarcze ;)

sailor
18-11-2005, 15:10
Tak się zastanawiałem na zakupem dwóch "chinek" serii K jako dodatku - a jeśli to ma bagnet elinchroma to już podjąłem decyzję Very Happy Cena jest bardzo zachęcająca.


sprawdz jescze dokladnie bagnet /typ elinchrome'a (byc moze pasuje do starszych a do nowych nie lub odwrotnie)
co do ceny to jest bardzo zachecajaca a moge cie uspokoic ze seria K jakosciowo jest zajefajna :) wlasciwie nie mam sie do czego doczepic.... bardzo porzadny kawalek roboty wykonali chinczycy

krzysztof jot
19-11-2005, 00:22
te boxy elfo są dosyć nieszczęśliwe - ostatnio je rozkładałem
no wiec juz mam - pierwsze wrazenie wyłacznie oganoleptyczno - wizualne
takie sobie. Kilka drobiazgów porażajacych - taka np. instrukcja obsługi.
Profesjonal Light System - :) napis na torbie, lampa za 2300 zestaw 6tys
a czołowy producent daje instrukcje będacą koszmarnej jakości dwustronnym
ksero na fatalnym papierze gdzie wszystkop jest czarne i nieczytelne. No k...wa,
tej instrukcji mogłoby wogole nie być - ale jak juz jest, to ona tez o czyms świadczy
To marketing - właśnie takie drobiazgi wpływaja na image produktu i producenta.
No nie stać gościa na druk kolorowy ulotki A4 500zł za 1000szt. przy produkcie za
kilka tys zł ? ???
Mocowanie klosza szklanego do korpusu lampy - powinni to opatentowac. :)
Nie uwierzyłbym, ze w profesjonalnym produkcie mozna zastosowac takie rozwiazanie.
W dobie ABS BBS DBS EDB ekranów LCD map GPS i choroby AIDS jego zaawansowanie
technologiczne jest powalające - trzy spręzynki wsadzone w otworki
w szkle i korpusie :) . Polałem się z wrażenia.
No dobra - to drobiazgi nie majace wpływu na jakosc działania- ale na postrzeganie produktu tak.
Lampy cichutko szumią coolerami, pięknie błyskają (a co mają robić ?:), szeroki zakres
wszelkich nastawów pozwala dopasowac sprzęt do każdej sytuacji. Design w czarnej
tonacji z czerwonym cienkim paseczkiem upewnia obserwatora ze to sprzet PRO :)
Softboxy rozłożyłem w 4 minuty (moze to jakies nowe rozwiazania?) ich pierścienie
zapinają sie w korpusie lampy bardzo mocno i precyzyjnie dzięki na specjalnej dzwigni
błyskawicznie. Tyle tak na pierwszy ogień - szkoda, że nikt włascicielowi nie doradził
ze warto czasem zadbać i o "blichtr" bo wiele gorszych produktów jedzie na nim,
a nie na jakosci - i ne ma co mówic że to zbytek - w dzisiejszych czasach drobiazgi
tez sa istotne i ważne.